NHL:n kausiennakko 2021-22. Pohjakuva: Getty Images.

NHL:n kausiennakko 2021-22

NHL:n kattavin kausiennakko on taas TÄÄLLÄ! Kausi 2021-22 käynnistyy 12. lokakuuta, ja sitä ennen NHLSuomi.com analysoi jokaisen joukkueen perustavanlaatuisesti.

Joukkue-ennakot julkaistaan sijoitusarvion mukaisessa järjestyksessä aikavälillä 23.9.–8.10. Tältä sivulta löydät NHL:n joukkue-ennakot ja kaiken oleellisen kaudesta 2021-22. 

Näytä koko sisällysluettelo

Milloin NHL-kausi 2021-22 käynnistyy?

NHL-kausi 2021-22 käynnistyy Suomen aikaa 12. lokakuuta. Kauteen valmistavia harjoitusotteluita pelataan 25.9-10.10.

12.10.2021
PVM Ottelu
12.10.2021 18:00 Tampa Bay - Pittsburgh
12.10.2021 18:00 Vegas - Seattle
13.10.2021
14.10.2021
Katso koko otteluohjelma

Joukkuekohtaiset ennakot

Pääset lukemaan joukkuekohtaisia NHL-kausiennakoita painamalla taulukon kohtaa LUE ENNAKKO! Sijoitukset perustuvat toimituksemme tekemiin arvioihin ennen kauden alkua.

Joukkue-ennakoiden julkaisu käynnistyy 23.9. ja viimeinen joukkue-ennakko julkaistaan 8.10. Joukkue-ennakot julkaistaan sijoitusarvion mukaisessa käänteisessä järjestyksessä.

Itäinen konferenssi

Atlantin divisioona

Joukkueet:
Detroit Red Wings, Boston Bruins, Buffalo Sabres, Florida Panthers, Montreal Canadiens, Ottawa Senators, Tampa Bay Lightning, Toronto Maple Leafs

ArvioJoukkueLUE!
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.

Metropolien divisioona

Joukkueet:
Carolina Hurricanes, Columbus Blue Jackets, New Jersey Devils, New York Islanders, New York Rangers, Philadelphia Flyers, Pittsburgh Penguins, Washington Capitals

ArvioJoukkueLUE!
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.

Läntinen konferenssi

Tyynenmeren divisioona

Joukkueet:
Anaheim Ducks, Calgary Flames, Edmonton Oilers, Los Angeles Kings, San Jose Sharks, Seattle Kraken, Vancouver Canucks, Vegas Golden Knights

ArvioJoukkueLUE!
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.

Keskinen divisioona

Joukkueet:
Arizona Coyotes, Chicago Blackhawks, Colorado Avalanche, Dallas Stars, Minnesota Wild, Nashville Predators, St. Louis Blues, Winnipeg Jets

ArvioJoukkueLUE!
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.

NHL-kausi 2021-22: Mitä, missä, milloin?

NHL-kausi 2021-22 käynnistyy 12. lokakuuta. Kyseessä on NHL:n historian 105. kausi. Runkosarjassa on alustavan suunnitelman mukaan 82 kierrosta, eli koronakauden jälkeen palataan jälleen normaaliin ohjelmaan.

Poikkeuksena tosin se, että NHL jää tauolle talviolympialaisten ajaksi 7.-22. helmikuuta 2022. NHL-pelaajat saavat osallistua turnaukseen, mikäli koronatilanne sen sallii.

Pudotuspeleihin etenee 16 joukkuetta (neljä jokaisesta divisioonasta). Pudotuspeleissä kaikki ottelusarjat pelataan paras seitsemästä -systeemillä.

Runkosarja päättyy huhtikuussa, jonka jälkeen käynnistyy pudotuspelit. Stanley Cup menee jakoon alustavan suunnitelman mukaan kesäkuussa.

Kaudella 2021-22 NHL:ssä pelaa 32 joukkuetta. Alkavaksi kaudeksi sarjaan liittyi laajennusdraftin myötä uutena seurana Seattle Kraken. Seattle sijoitettiin Läntisen konferenssin Tyynenmeren divisioonaan. Seattlen tulon myötä Arizona Coyotes siirtyi Tyynenmeren divisioonasta Keskiseen divisioonaan.

Palkkakatto

Kauden 2021-22 palkkakatto pysyy edellisen kahden kauden tasolla, eli joukkuetta kohden se on 81,5 miljoonaa dollaria. Palkkakaton on tarkoitus nousta seuraavan kerran kaudeksi 2022-23, jolloin se nousisi lehtitietojen mukaan 82,5 miljoonaan dollariin.

Draft

Vuoden 2021 ykkösvaraus oli kanadalainen Owen Power, jonka varasi Buffalo Sarbes. Suomalaisista pelaajista korkeimmalla varausnumerolla (44) meni puolustaja Aleksi Heimosalmi, jonka nappasi Carolina Hurricanes.

Erikoisottelut

Ulkoilmaottelut

NHL:ssä pelataan tulevalla kaudella näillä näkymin ainakin kaksi ulkoilmaottelua. Talviklassikossa (Winter Classic) kohtaavat Minnesota Wild ja St. Louis Blues. Talviklassikko pelataan 1. tammikuuta 2022 Target Field -stadionilla Minneapolisissa.

Stadium Series -ottelut jatkuvat jälleen ensi kaudella, kun Nashville Predators isännöi Tampa Bay Lightningia 26. helmikuuta 2022 Nissan Stadiumilla Nashvillessa. Viime kaudelta peruttu Carolina Hurricanesin isännöimä Stadium Series -ottelu siirtyy näillä näkymin kaudelle 2022-23.

Euroopassa pelattavat ottelut

NHL ei ole sunnittellut otteluja pelattavaksi Eurooppaan vielä kaudelle 2021-22 koronapandemian takia. Näillä näkymin NHL palaa Eurooppaan vasta kaudella 2022-23.

Tähdistöottelu (All-Star-game)

Viime kaudelta peruttu tähdistöottelu palaa kalenteriin taas kaudella 2021-22. Tähdistöviikonloppu pidetään Las Vegasissa 4.-5. helmikuuta 2022. Tähdistöviikonloppu on tarkoitus pitää juuri ennen olympiataukoa.

Yleisö

NHL pyrkii mahdollistamaan katsojien pääsyn otteluihin kaudella 2021-22. Koronarokotukset ovat avainasemassa. Rajoitukset saattavat vaihdella hieman kaupungittain ja esimerkiksi Kanadassa rajoitukset ovat olleet tiukempia. Viime vuoden pudotuspeleissä hallit myytiin monella paikkakunnalla loppuun.

Lähde: Wikipedia

FAQ - usein kysytyt kysymykset

Milloin NHL-kausi 2021-22 alkaa?

NHL:n runkosarja käynnistyy 12. lokakuuta 2021. Avausottelussa hallitseva Stanley Cup -mestari Tampa Bay Lightning kohtaa Pittsburgh Penguinsin.

Mikä joukkue lähtee kauteen hallitsevana mestarina?

Tampa Bay Lightning voitti Stanley Cupin kaudella 2020-21 jo toisena vuotena peräkkäin. Finaaleissa Lightning kaatoi Montreal Canadiensin.

Mikä tv-kanava näyttää NHL-ottelut?

NHL:n tv-oikeudet Suomessa omistaa NENT Group Finland, jonka alaisuuteen kuuluvat V Sportin kanavat sekä Elisa Viihde Viaplay. Elisa Viihde Viaplay Total -paketin hinta on 34,99 euroa kuukaudessa.

Kuinka monta joukkuetta NHL:ssä on?

NHL:ssä on kaudella 2021-22 yhteensä 32 joukkuetta. Uusimpana seurana NHL:ssä nähdään Seattle Kraken. Sitä ennen sarja laajentui kaudeksi 2017-18 Vegas Golden Knightsilla.

Mikä on NHL-kaukalon koko?

NHL-kaukalo on pienempi kuin Euroopassa. NHL-kaukalon koko on 61×26 metriä. Euroopassa (IIHF) kaukalot ovat pääosin 61×30 metriä.

Osallistuvatko NHL-pelaajat vuoden 2022 talviolympialaisiin?

Kyllä, jos koronatilanne sallii. NHL:n pelaajayhdistys pääsi NHL:n kanssa sopuun pelaajien mahdollisuudesta osallistua Pekingin talviolympialaisiin helmikuussa 2022.

NHL:n suomalaiset, 2021-22

Alla olevasta listauksesta löydät suomalaiset pelaajat, joilla on yksisuuntainen sopimus eli he pelaavat oletettavasti NHL:n puolella. Kaikki suomalaisten sopimukset ja palkat (myös kaksisuuntaiset) löydät täältä.

PelaajaCap Hit ($)IkäSeuraPelipaikka
Mikko Rantanen9 250 00029.10.1996Colorado AvalancheOL
Sebastian Aho8 460 25026.7.1997Carolina HurricanesKH
Miro Heiskanen8 450 00018.7.1999Dallas StarsP
Patrik Laine7 500 00019.4.1998Columbus Blue JacketsOL/VL
Jesperi Kotkaniemi6 100 0356.7.2000Carolina HurricanesKH/VH
Aleksander Barkov5 900 0002.9.1995Florida PanthersKH
Esa Lindell5 800 00023.5.1994Dallas StarsP
Rasmus Ristolainen5 400 00027.10.1994Philadelphia FlyersP
Teuvo Teräväinen5 400 00011.9.1994Carolina HurricanesVL/OL
Mikael Granlund5 000 00026.2.1992Nashville PredatorsKH/OL/VL
Juuse Saros5 000 00019.4.1995Nashville PredatorsMV
Mikko Koskinen4 500 00018.7.1988Edmonton OilersMV
Olli Määttä4 083 33322.8.1994Los Angeles KingsP
Joonas Donskoi3 900 00013.4.1992Seattle KrakenOL/VL
Joel Armia3 400 00031.5.1993Montreal CanadiensOL
Kasperi Kapanen3 200 00023.7.1996Pittsburgh PenguinsVL/OL
Roope Hintz3 150 00017.11.1996Dallas StarsKH/VL
Leo Komarov3 000 00023.1.1987New York IslandersVL/OL
Joonas Korpisalo2 800 00028.4.1994Columbus Blue JacketsMV
Markus Nutivaara2 700 0006.6.1994Florida PanthersP
Henri Jokiharju2 500 00017.6.1999Buffalo SabresP
Erik Haula2 375 00023.3.1991Boston BruinsKH
Artturi Lehkonen 2 300 0004.7.1995Montreal CanadiensVL/OL
Antti Raanta2 000 00012.5.1989Carolina HurricanesMV
Janne Kuokkanen1 825 00025.5.1998New Jersey DevilsVH/KH
Juuso Välimäki1 550 0006.10.1998Calgary FlamesP
Jani Hakanpää1 500 00031.3.1992Dallas StarsP
Eeli Tolvanen1 450 00022.4.1999Nashville PredatorsVH
Jesse Puljujärvi1 175 0007.5.1998Edmonton OilersOL
Juuso Riikola1 150 0009.11.1993Pittsburgh PenguinsP
Joel Kiviranta1 050 00026.3.1996Dallas StarsVH/OH
Henrik Borgström1 000 0006.8.1997Chicago BlackhawksKH
Mikko Lehtonen900 00016.1.1994Columbus Blue JacketsP
Niko Mikkola787 50027.4.1996St. Louis BluesP
Ville Husso750 0006.2.1995St. Louis BluesMV
Olli Juolevi750 0005.5.1998Vancouver CanucksP
Juho Lammikko750 00029.1.1996Florida PanthersKH/VH/OH
Sami Niku725 00010.10.1996Winnipeg JetsP

NHL:n joukkueet ja hallit, 2021-22

New York Islandersin on määrä siirtyä uusitulle kotiareenalleen, UBS Arenalle, kaudeksi 2021-22.

Uutena areenana nähdään Seattle Krakenin koti Climate Pledge Arena.

Winnipeg Jetsin kotiareenan uusi nimi on Canada Life Centre. Aiemmin areena tunnettiin nimellä Bell MTS Place.

Arizona Coytoes pelaa viimeistä kauttaan Gila River Arenalla, Glendalessa. Glendale ei jatkanut vuosikohtaista sopimustaan Coyotesin kanssa.

JoukkueKonferenssiHalliKapasiteetti
Boston BruinsItäinenTD Garden17 565
Buffalo SabresItäinenKeyBank Center19 070
Detroit Red WingsItäinenLittle Caesars Arena19 515
Carolina HurricanesItäinenPNC Arena18 680
Columbus Blue JacketsItäinenNationwide Arena18 144
Florida PanthersItäinenBB&T Center19 250
Montreal CanadiensItäinenBell Centre21 302
New Jersey DevilsItäinenPrudential Center16 514
New York IslandersItäinenUBS Arena17 113
New York RangersItäinenMadison Square Garden18 006
Ottawa SenatorsItäinenCanadian Tire Centre17 373
Philadelphia FlyersItäinenWells Fargo Center19 500
Pittsburgh PenguinsItäinenPPG Paints Arena18 387
Tampa Bay LightningItäinenAmalie Arena19 092
Toronto Maple LeafsItäinenScotiabank Arena18 819
Washington CapitalsItäinenCapital One Arena18 506
Anaheim DucksLäntinenHonda Center17 174
Arizona CoyotesLäntinenGila River Arena17 125
Calgary FlamesLäntinenScotiabank Saddledome19 289
Chicago BlackhawksLäntinenUnited Center19 717
Colorado AvalancheLäntinenBall Arena18 007
Dallas StarsLäntinenAmerican Airlines Center18 532
Edmonton OilersLäntinenRogers Place18 347
Los Angeles KingsLäntinenStaples Center18 230
Minnesota WildLäntinenXcel Energy Center17 954
Nashville PredatorsLäntinenBridgestone Arena17 113
San Jose SharksLäntinenSAP Center17 562
Seattle krakenLäntinenClimate Pledge Arena17 100
St. Louis BluesLäntinenEnterprise Center18 724
Vancouver CanucksLäntinenRogers Arena18 910
Vegas Golden KnightsLäntinenT-Mobile Arena17 356
Winnipeg JetsLäntinenCanada Life Centre15 321

Lähde: Wikipedia

NHL:n kapteenit, valmentajat ja GM:t, 2021-22

Arizona vaihtoi alkavaksi kaudeksi päävalmentajaansa. Neljä vuotta Coyotesia koutsanneen Rick Tocchetin sopimus purettiin yhteisymmärryksessä. Uudeksi päävalmentajaksi nimettiin Andre Tourigny heinäkuun alussa.

Buffalo Sabres antoi maaliskuussa 2021 potkut Ralph Kruegerille, joka ei onnistunut ensimmäisellä kokonaisella kaudellaan viemään Sabresia pudotuspeleihin. Apuvalmentaja Don Granato nimettiin väliaikaiseksi valmentajaksi. Lopulta kesäkuussa Granato nimettiin Sabresin uudeksi päävalmentajaksi.

Columbus Blue Jacketsin ja John Tortorellan tiet erosivat viime kauden jälkeen sopimuksen umpeuduttua. Tortorella valmensi Blue Jacketsia kaudesta 2015-16. Uudeksi päävalmentajaksi nimettiin Tortorellan apuvalmentaja Brad Larsen.

Montreal Canadiens antoi potkut helmikuun lopulla Claude Julienille, joka valmensi Canadiensia kaudesta 2016-17 saakka. Julienin korvasi väliaikaisesti apuvalmentaja Dominique Ducharme, joka johdatti Canadiensin aina Stanley Cup -finaaleihin saakka. Heinäkuussa Ducharme nostettiin päävalmentajaksi ja hän allekirjoitti kolmen vuoden sopimuksen.

New York Rangers antoi toukokuussa potkut David Quinnille, joka ehti valmentaa Rangersia kolmen kauden ajan. Kesäkuussa Rangersin uudeksi päävalmentajaksi nimettiin Gerard Gallant.

Uusi seura Seattle Kraken aloittaa NHL-taipaleensa päävalmentajanaan Dave Hakstol.

JoukkueKapteeniValmentajaGM
Anaheim DucksRyan GetzlafDallas EakinsBob Murray
Arizona CoyotesEi valittuAndre TourignyBill Armstrong
Boston BruinsPatrice BergeronBruce CassidyDon Sweeney
Buffalo SabresJack EichelDon GranatoKevyn Adams
Calgary FlamesEi valittuDarryl SutterBrad Treliving
Carolina HurricanesJordan StaalRod Brind'AmourDon Waddell
Chicago BlackhawksJonathan ToewsJeremy CollitonStan Bowman
Colorado AvalancheGabriel LandeskogJared BednarJoe Sakic
Columbus Blue JacketsEi valittuBrad LarsenJarmo Kekäläinen
Dallas StarsJamie BennRick BownessJim Nill
Detroit Red WingsDylan LarkinJeff BlashillSteve Yzerman
Edmonton OilersConnor McDavidDave TippettKen Holland
Florida PanthersAleksander BarkovJoel QuennevilleBill Zito
Los Angeles KingsAnze KopitarTodd McLellanRob Blake
Minnesota WildJared SpurgeonDean EvasonBill Guerin
Montreal CanadiensShea WeberDominique DucharmeMarc Bergevin
Nashville PredatorsRoman JosiJohn HynesDavid Poile
New Jersey DevilsNico HischierLindy RuffTom Fitzgerald
New York IslandersAnders LeeBarry TrotzLou Lamoriello
New York RangersEi valittuGerard GallantChris Drury
Ottawa SenatorsEi valittuD. J. SmithPierre Dorion
Philadelphia FlyersClaude GirouxAlain VigneaultChuck Fletcher
Pittsburgh PenguinsSidney CrosbyMike SullivanRon Hextall
San Jose SharksLogan CoutureBob BoughnerDoug Wilson
Seattle KrakenEi valittuDave HakstolRon Francis
St. Louis BluesRyan O'ReillyCraig BerubeDoug Armstrong
Tampa Bay LightningSteven StamkosJon CooperJulien BriseBois
Toronto Maple LeafsJohn TavaresSheldon KeefeKyle Dubas
Vancouver CanucksBo HorvatTravis GreenJim Benning
Vegas Golden KnightsMark StonePeter DeBoerKelly McCrimmon
Washington CapitalsAleksandr OvetshkinPeter LavioletteBrian MacLellan
Winnipeg JetsBlake WheelerPaul MauriceKevin Cheveldayoff

Lähde: Wikipedia

Isoja pelaajasiirtoja ennen kautta 2021-22

 Oliver Ekman-Larsson –> Vancouver Canucks

Oliver Ekman-Larsson on jatkossa Vancouver Canucks -puolustuksen johtohahmoja. Kuva: Getty Images

Yksi kesän suurimmista pelaajakaupoista nähtiin heinäkuussa, kun viiden pelaajan vaihtokaupassa Arizona Coyotes kauppasi kapteeninsa, Oliver Ekman-Larssonin, Vancouver Canucksiin. Ruotsalaistähden jättisopimus (8,250,000$/kausi) päättyy vasta vuonna 2027.

Marc-André Fleury –>  Chicago Blackhawks

Marc-Andre Fleury valittiin viime kaudella NHL:n parhaaksi maalivahdiksi. Kuva: Getty Images

Marc-Andre Fleury valittiin viime kaudella NHL:n parhaaksi maalivahdiksi. Heinäkuussa Vegas Golden Knights pudotti kuitenkin pommin, kun se kauppasi ykkösmaalivahtinsa Chicago Blackhawksiin. Golden Knights päätyi ratkaisuun siitä syystä, että seuran oli tehtävä runsaasti tilaa palkkakattoonsa.

Dougie Hamilton –> New Jersey Devils

Dougie Hamilton solmi jättimäisen sopimuksen New Jersey Devilsin kanssa. Kuva: Getty Images

NHL:n vapaiden markkinoiden kuumin nimi, Dougie Hamilton, päätyi lopulta New Jersey Devilsin riveihin. Puolustaja solmi heti peräti seitsemän vuoden mittaisen ja 63 miljoonan dollarin ($9M AAV) arvoisen sopimuksen. Vielä viime kaudella puolustaja kiekkoili Carolina Hurricanesin riveissä.

Jakub Voracek –> Columbus Blue Jackets

Jakub Voracek on jatkossa hyvin seurattu pelaaja myös Suomessa. Kuva: Getty Images

Jarmo Kekäläinen jysäytti kesällä ison siirtopommin, kun suomalainen värväsi Philadelphia Flyersissa pitkään pelanneen Jakub Voracekin Columbus Blue Jacketsiin. Kokenut hyökkääjä nauttii Blue Jacketsissa peräti 8,25 miljoonan dollarin vuosipalkkaa. Samalla hyökkääjästä tulee hyvin seurattu pelaaja Suomessa, sillä hän pelaa varmasti paljon Patrik Laineen rinnalla.

Stanley Cup -voittajat kausittain

VuosiJoukkue
2021Tampa Bay Lightning
2020Tampa Bay Lightning
2019St. Louis Blues
2018Washington Capitals
2017Pittsburgh Penguins
2016Pittsburgh Penguins
2015Chicago Blackhawks
2014Los Angeles Kings
2013Chicago Blackhawks
2012Los Angeles Kings
2011Boston Bruins
2010Chicago Blackhawks
2009Pittsburgh Penguins
2008Detroit Red Wings
2007Anaheim Ducks
2006Carolina Hurricanes
2005Ei jaettu, työsulku
2004Tampa Bay Lightning
2003New Jersey Devils
2002Detroit Red Wings
2001Colorado Avalanche
2000New Jersey Devils
1999Dallas Stars
1998Detroit Red Wings
1997Detroit Red Wings
1996Colorado Avalanche
1995New Jersey Devils
1994New York Rangers
1993Montreal Canadiens
1992Pittsburgh Penguins
1991Pittsburgh Penguins
1990Edmonton Oilers
1989Calgary Flames
1988Edmonton Oilers
1987Edmonton Oilers
1986Montreal Canadiens
1985Edmonton Oilers
1984Edmonton Oilers
1983New York Islanders
1982New York Islanders
1981New York Islanders
1980New York Islanders
1979Montreal Canadiens
1978Montreal Canadiens
1977Montreal Canadiens
1976Montreal Canadiens
1975Philadelphia Flyers
1974Philadelphia Flyers
1973Montreal Canadiens
1972Boston Bruins
1971Montreal Canadiens
1970Boston Bruins
1969Montreal Canadiens
1968Montreal Canadiens
1967Toronto Maple Leafs
1966Montreal Canadiens
1965Montreal Canadiens
1964Toronto Maple Leafs
1963Toronto Maple Leafs
1962Toronto Maple Leafs
1961Chicago Blackhawks
1960Montreal Canadiens
1959Montreal Canadiens
1958Montreal Canadiens
1957Montreal Canadiens
1956Montreal Canadiens
1955Detroit Red Wings
1954Detroit Red Wings
1953Montreal Canadiens
1952Detroit Red Wings
1951Toronto Maple Leafs
1950Detroit Red Wings
1949Toronto Maple Leafs
1948Toronto Maple Leafs
1947Toronto Maple Leafs
1946Montreal Canadiens
1945Toronto Maple Leafs
1944Montreal Canadiens
1943Detroit Red Wings
1942Toronto Maple Leafs
1941Boston Bruins
1940New York Rangers
1939Boston Bruins
1938Chicago Blackhawks
1937Detroit Red Wings
1936Detroit Red Wings
1935Montreal Maroons
1934Chicago Blackhawks
1933New York Rangers
1932Toronto Maple Leafs
1931Montreal Canadiens
1930Montreal Canadiens
1929Boston Bruins
1928New York Rangers
1927Ottawa Senators
1926Montreal Canadiens
1925Victoria Cougars
1924Montreal Canadiens
1923Ottawa Senators
1922Toronto St. Pats
1921Ottawa Senators
1920Ottawa Senators
1919Ei jaettu, espanjantauti
1918Toronto Arenas

Lähde: NHL.com

Stanley Cup -mestaruudet joukkueittain

Stanley Cupin on voittanut 20 eri seuraa. Ylivoimaisesti eniten mestaruuksia on kahminut Montreal Canadiens (23).

SijaJoukkueMestaruudet
1Montreal Canadiens23
2Toronto Maple Leafs13
3Detroit Red Wings11
4Boston Bruins6
4Chicago Blackhawks6
6Edmonton Oilers5
6Pittsburgh Penguins5
8New York Rangers4
8New York Islanders4
10New Jersey Devils3
10Tampa Bay Lightning3
11Philadelphia Flyers2
11Los Angeles Kings2
11Colorado Avalanche2
14Dallas Stars1
14Calgary Flames1
14Anaheim Ducks1
14Carolina Hurricanes1
14Washington Capitals1
14St. Louis Blues1

Lähde: Wikipedia

NHL:n kaikkien aikojen pistepörssi

NHL:n kaikkien aikojen pistepörssiä johtaa ylivoimaisesti Wayne Gretzky. Gretzky teki urallaan yhteensä 2857 pistettä – lähes tuhat enemmän kuin tilaston kakkosnimi Jaromir Jagr. Gretzky on ykkönen myös kaikkien aikojen maali- ja syöttötilastoissa.

Aktiivipelaajista korkeimmalla on Boston Bruinsiin siirtynyt hyökkääjäkonkari Joe Thornton, joka on sijalla 14. Aktiivipelaajista Sidney Crosby ja Alexandr Ovechkin ovat lähestymässä kahdenkymmenen parhaan joukkoa.

  • Tilanne ennen kautta 2021-22
SijaPelaajaPositioOttelutMaalitSyötötPisteet
1Wayne GretzkyKH148789419632857
2Jaromir JagrOL173376611551921
3Mark MessierKH175669411931887
4Gordie HoweOL176780110491850
5Ron FrancisKH173154912491798
6Marcel DionneKH134873110401771
7Steve YzermanKH151469210631755
8Mario LemieuxKH91569010331723
9Joe SakicKH137862510161641
10Phil EspositoKH12827178731590
11Ray BourqueP161241011691579
12Mark RecchiOL16525779561533
13Paul CoffeyP140939611351531
14Joe Thornton *KH168042511041529
15Stan MikitaKH13965419261467
16Teemu SelänneOL14516847731457
17Bryan TrottierKH12795249011425
18Adam OatesKH133734110791420
19Doug GilmourKH14744509641414
20Dale HawerchukKH11885188911409

Lähde: NHL.com

NHL:n suomalaisten kaikkien aikojen pistepörssi

NHL:n suomalaisten kaikkien aikojen pistepörssiä johtaa Teemu Selänne. Selänne kirjautti urallaan 1457 pistettä. Selänne johtaa myös suomalaisten kaikkien aikojen maalitilastoa. Syöttötilaston ykkönen on Jari Kurri, joka on Selänteen lisäksi ainoana suomalaisena onnistunut rikkomaan tuhannen tehopisteen rajan. Viime kauteen uransa lopettanut Mikko Koivu ylsi lopulta suomalaisten pistepörssissä viidenneksi.

Aktiivipelaajista korkeimmalla on kymmenentenä oleva Valtteri Filppula, joka siirtyi täksi kaudeksi Sveitsiin. NHL:ssä yhä pelaavista korkeimmalla on Florida Panthersin kapteeni Aleksander Barkov, joka on sijalla 13. Barkov, 26, saattaa jo ensi kaudella nousta kymmenen parhaan joukkoon.

  • Tilanne ennen kautta 2021-22.
SijaPelaajaPositioOttelutMaalitSyötötPisteet
1Teemu SelänneOL14516847731457
2Jari KurriOL12516017971398
3Saku KoivuKH1124255577832
4Olli JokinenKH1231321429750
5Mikko Koivu KH1035206506711
6Teppo NumminenP1372117520637
7Esa TikkanenVL877244386630
8Kimmo TimonenP1108117454571
9Jussi JokinenVL951191372563
10Valtteri Filppula *KH1056197333530
11Jere LehtinenOL875243271514
12Jyrki LummeP985114354468
13Aleksander Barkov *KH529181284465
14Sami KapanenOL831189269458
15Christian RuuttuKH621134298432
16Ilkka SinisaloOL582204223427
17Petri SkrikoVL541183222405
18Mikael Granlund *OL591124255379
19Risto SiltanenP56290265355
20Tuomo RuutuVL735148198346
21Reijo RuotsalainenP446107237344
22Sami SaloP87899240339
23Sebastian Aho *KH/366145175320
24Janne NiinimaaP74154265319
25Mikko Rantanen *OL333129187316
26Teuvo Teräväinen *VL44996208304
27Niklas HagmanVL770147154301
28Joni PitkänenP53557225282
29Patrik Laine *OL351150121271
30Mikko MäkeläOL423118147265

Lähde: NHL.com