[vc_row][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962413505{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}”]

Sisällysluettelo

[/vc_column_text][vc_column_text]

KATSO MYÖS:

[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”viime-kausi”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962395939{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}”]

Viime kausi

[/vc_column_text][vc_column_text]Penguinsin viime kausi päättyi edellisvuosien tapaan seuran lähdettyä kolmatta kertaa peräkkäin laulukuoroon jo pudotuspelien ensimmäisellä kierroksella.

Joukkue on jo vuosikaudet ollut jonkinlaisessa välitilassa. Sidney Crosbyn ja Jevgeni Malkinin ansiosta kärki on edelleen terävä, mutta kaksikon ympärille ei ole enää vuosiin onnistuttu rakentamaan riittävän laadukasta joukkuetta pudotuspelejä silmällä pitäen.

Penguins voitti tynkäkaudella itäisen divisioonansa rekordilla 37-16-3 ollen 196 maalillaan koko liigan toiseksi tehokkain joukkue hyökkäyssuuntaan. Pudotuspeleissä seinä nousi pystyyn joukkueen kaaduttua jälleen viime vuosien peikkonsa New York Islandersin käsittelyssä voitoin 2-4. Penguinsin puolustukseksi on kuitenkin mainittava useimpien otteluiden päättyneen niukasti maalin erolla.

Viime kautta varjostivat tähtikaksikosta Malkinin loukkaantumiset. Venäläiskonkari pelasi lopulta vain 33 runkosarjaottelua tehoin 8+20=28.

Viime kaudeksi tulleista uusista nimistä Kasperi Kapanen otti hienosti paikkansa Pens-hyökkäyksen kärkikuusikosta. Liukasliikkeinen suomalaislaituri iski 40 runkosarjapelissä tehot 11+19=30, mikä lupaa hyvää jatkoa ajatellen.

Kapasen ja paluun tositoimiin pahan loukkaantumisensa jälkeen tehneen Jake Guentzelin varaan on helppo rakentaa myös jatkossa. Guentzel oli Penguinsin toiseksi tehokkain pistemies heti Crosbyn jälkeen miehen iskettyä 56 peliin huipputehot 23+34=57.

Myös menestysvuosien luottopuolustaja Kris Letang osoitti olevansa edelleen tehokas ykköspuolustaja. 34-vuotias konkari iski 55 ottelussa tehot 7+38=45. Letang on edelleen kaikki kaikessa Pensin pelinrakentelussa, sillä toiseksi tehokkain puolustaja, Edmonton Oilersiin kesällä siirtynyt Cody Ceci kasasi runkosarjassa vain 17 tehopistettä.

Tulevan kauden alku määrittää pitkälti Penguinsin sesongin suunnan, sillä joukkue joutuu tulemaan alkukauden toimeen ilman pitkäaikaisia supertähtiään, loukkaantumisen vuoksi sivussa olevia Sidney Crosbya ja Jevgeni Malkinia. Nyt jos koskaan Kapasen ja Guentzelin on otettava entistä suurempaa roolia pingviinien pistetehtailusta.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”siirrotout”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962383120{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}”]

Pelaajasiirrot – lähteneet

[/vc_column_text][vc_column_text]

Kuva: Getty Images

Jared McCann (Seattle)
Keskus-/laitahyökkääjä, 25 vuotta

Viime kauden viidenneksi tehokkaimman Pens-pelurin lähtö laajennusjoukkue Seattleen kirpaisee pahasti. Liukasliikkeinen kahdensuunnan sentteri nakutti viime kauden 43 runkosarjapelissä tehot 14+18=32. Nyt tarjolla entistä vastuullisempi rooli Krakenissa.

Kuva: Getty Images

Brandon Tanev (Seattle)
Laitahyökkääjä, 29 vuotta

Puolustussuuntaan luotettavan hyökkääjän menetys jättää loven Penguinsin alempiin kentällisiin. Iski viime kaudella 32 pelissä tehot 7+9=16.

 

Kuva: Getty Images

Cody Ceci (Edmonton)
Puolustaja, 27 vuotta

188-senttisen kanukkipakin visiitti Pittsburghissa jäi yhden kauden mittaiseksi. Pelasi päättyneellä kaudella 53 runkosarjapeliä tehoin 4+13=17. Hyvän kiekon ylöstuojan menetys kirpaisee.

 

Kuva: Getty Images

Mark Jankowski (New Jersey)
Keskushyökkääjä, 27 vuotta

Jankowski jättää Penguinsin vain yhden kauden jälkeen. Alempien ketjujen sentteriksi NHL:ssä paikkansa vakiinnuttanut pelaaja iski viime kauden 45 ottelussa tehot 4+7=11. Hakee nyt vastuullisempaa roolia New Jerseystä.

 

Kuva: Getty Images

Colton Sceviour (Edmonton)
Keskus-/laitahyökkääjä, 32 vuotta

Myös Sceviourin visiitti Pennsylvaniassa jäi yhteen kauteen. Hyvästä laukauksestaan tunnettu työteliäs alempien kenttien hyökkääjä pelasi runkosarjassa 46 ottelua vaisuin tehoin 5+5=10.

 

Muut lähtijät:

Yannick Weber, p (ZSC Lions, Sveitsi)
Frederick Gaudreau, h (Minnesota)
Sam Miletic, h (Carolina)
Max Lagace, mv (Tampa Bay)
Kevin Czuczman, p (Minnesota)[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”siirrotin”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962361616{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Pelaajasiirrot – saapuneet

[/vc_column_text][vc_column_text]

Kuva: Getty Images

Brock McGinn (Carolina)
Laitahyökkääjä, 27 vuotta

McGinn jäi Hurricanesissa pieneen rooliin. Viime kaudella 37 peliä tehoin 8+5=13 pelannut hyökkääjä hankittiin Penguinsiin 4-vuotisella, 2,75 miljoonan dollarin vuosipalkan sisältävällä sopimuksella. Tuo osaamista ennen kaikkea puolustus- ja alivoimapeliin.

Kuva: Getty Images

Danton Heinen (Anaheim)
Laita-/keskushyökkääjä, 26 vuotta

Alempien kentällisten rooliin hankittu Heinen tuo pientä apua kolmos- ja nelosketjun rooleihin. Viime kaudella 43 peliä tehoin 7+7=14.

 

Kuva: Getty Images

Brian Boyle (ei pelannut viime kaudella)
Keskushyökkääjä, 36 vuotta

Kokenut NHL-kiertolainen hankittiin alkukaudeksi paikkaamaan Crosbyn ja Malkinin loukkaantumisia. Pelasi viime kaudella ainoastaan Yhdysvaltain MM-kisamiehistössä, jossa sai tililleen 10 ottelua tehoin 2+1=3. NHL-ura vetelee vääjäämättä viimeisiään.

Muut hankinnat:

Mark Bartkowski, p (Calgary
Filip Lindberg, mv (USCAA)
Taylor Fedun, p (Dallas)
Louis Domingue, mv (Calgary)
Michael Chaput, h (Arizona)
Dominik Simon, h (Calgary)

[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”suomalaiset”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962349371{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Suomalaiset

[/vc_column_text][vc_column_text]

Kuva: Getty Images

Kasperi Kapanen
Laitahyökkääjä, 25 vuotta

Kapanen sai viime kaudella kaipaamansa piristysruiskeen miehen saatua siirron pois Torontosta. Ensimmäinen kausi pingviininutussa osoitti NHL:n nopeimpiin pelaajiin lukeutuvan kuopiolaisen soveltuvan loistavasti Penguinsin hyökkäykseen. Alkavalla kaudella rooli kasvaa entisestään ja varsinkin alkukaudella miehen on noustava joukkueensa johtavien pistenikkareiden joukkoon. Oli jo viime kaudella joukkueensa kuudenneksi tehokkain pistemies huolimatta siitä, että missasi eri syiden johdosta peräti 16 runkosarjapeliä. Iski 40 runkosarjapelissä tehot 11+19=30. Nyt kaikki eväät yli 60 pinnan kauteen.

Kuva: Getty Images

Juuso Riikola
Puolustaja, 27 vuotta

Riikolan viime kausi oli tuskainen. Yhden suunnan 1,15 miljoonan dollarin vuosipalkan takaavalla sopimuksella vielä alkavan kauden pelaava puolustaja mahtui koko kauden aikana pelaavaan kokoonpanoon vain kahdessa ottelussa, mikä on huima pudotus edelliskauden 36 otteluun verrattuna. Siirto toisaalle tekisi hyvää paikallaan junnaavalle NHL-uralle.

Kuva: Getty Images

Filip Lindberg
Maalivahti, 22 vuotta

Yhdysvaltain yliopistosarjoissa menestystä niittänyt ja NCAA:n mestaruuden Blues-kasvatti solmi kesällä NHL-sopimuksen. Nokkimisjärjestyksessä edellä ovat ainakin Tristan Jarry sekä Casey DeSmith. Kaksivuotisen tulokassopimuksen avauskaudella NHL-vastuu riippuu pitkälti edellä mainitun kaksikon terveydentilasta.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”valmennus”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1632734467776{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Valmennus – Mike Sullivan

[/vc_column_text][vc_column_text]

Kuva: Getty Images

53-vuotias Sullivan nostettiin Penguinsin vastuuvalmentajaksi farmiseura Wilkes-Barre/Scrantonista kesken kauden 2015-16. Aloittaa nyt kuudennen kokonaisen kautensa Penguinsin peräsimessä.

Kaksi ensimmäistä kautta päävalmentajana päättyivät mestaruusjuhliin, minkä vuoksi seurajohto on luottanut valmentajaansa kuin vuoreen. Tällä kaudella menestystä on kuitenkin tultava. Neljäs peräkkäinen ensimmäisen pudotuspelikierroksen putoaminen tietäisi todennäköisesti lähtöpasseja.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”tarkein”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1632734914220{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Tärkein pelaaja – Sidney Crosby

[/vc_column_text][vc_column_text css=”.vc_custom_1632735103289{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Kuva: Getty Images

Ei mitään uutta taivaan alla. Ikääntyvä Crosby on jälleen kerran joukkueensa kantava voima – kunhan mies ensin kuntoutuu pelikykyiseksi rannevammansa jäljiltä. Crosbyn rooli nousee varsinkin Malkinin poissaollessa valtavaksi, joskin tämä mies jos kuka on valmis vastuunsa myös kantamaan. Viime kauden runkosarjassa 55 peliä tehoin 24+38=62.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”tulokas”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1632736013399{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Kiinnostavin tulokas – Filip Lindberg

[/vc_column_text][vc_column_text]Lue lisää Suomalaiset-osiosta.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”arvio”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962450785{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Arvio

[/vc_column_text][vc_column_text]Sija: 5.

Metropolitan-divisioona on kivikova, joten suora pudotuspelipaikka saattaa jäädä Crosbyn ja Malkinin alkukauden poissaolojen vuoksi haaveeksi. Kamppailee Washington Capitalsin ja Philadelphia Flyersin kanssa villi kortti -paikoista Carolina Hurricanesin ja NY Islandersin takana.

Alkukaudesta varsinkin konkarisentteri Jeff Carterin rooli kasvaa valtavaksi. Onnistuuko takavuosien tähtihyökkääjä johtamaan keskikaistaa kahden supertähden poissaollessa?

Myös maalivahti- ja puolustuspeli ovat isoja kysymysmerkkejä. Puolustus on liikaa Letangin varassa, eikä veskaripelikään vakuuttanut viime kaudella. Päävastuun kannettavakseen saanut Tristan Jarry kyykkäsi pahasti (39 peliä (2,75 ja 90,9%). Jarry joutuukin kamppailemaan tulevalla kaudella ykkösvahdin paikasta viime kaudella vahvempia otteita esittäneen Casey DeSmithin (20 peliä, 2,54 ja 91,2%) kanssa.

Penguins hankki kesämarkkinoilta lähinnä jämäkenttien vahvistuksia seuran jättäneiden Jared McCannin, Brandon Tanevin, Mark Jankowskin sekä Colton Sceviourin korvaajiksi. Kuuden keskinkertaisen Carolina-kauden jälkeen neljän vuoden sopimuksen Pensiin kesällä rustannut Brock McGinn ja Danton Heinen eivät varsinaisesti tee Pensin alemmista kentistä aiempaa parempia.

Penguins kamppailee tosissaan pudotuspelipaikoista, joskin alkukauden merkitys nousee ratkaisevaan rooliin tavoitteen kannalta. Suurempaa pudotuspelimenestystä pingviineille on tälläkään kaudella vaikea povata.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”formaatio”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962460902{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Kentälliset

[/vc_column_text][vc_column_text]Hyökkäysketjut:

Jack GuentzelSidney CrosbyBryan Rust
Jason ZuckerJevgeni MalkinKasperi Kapanen
Brock McGinnJeff CarterDanton Heinen
Zach Aston-ReeseTeddy BluegerEvan Rodrigues

 

Puolustajaparit:

Brian DumoulinKris Letang
Michael MathesonJohn Marino
Marcus PetterssonMark Friedman

 

Maalivahdit:

Tristan Jarry
Casey DeSmith

[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”kokoonpano”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962486388{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Kokoonpanolista

[/vc_column_text][vc_column_text][table id=48 responsive=”collapse” /][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_raw_js]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[/vc_raw_js][/vc_column][/vc_row]