NHL: Suomalaiset, tilastot, pelaajat

NHL Suomalaiset

Tältä sivulta löydät kaiken tarpeellisen suomalaisista NHL-pelaajista: tällä kaudella NHL:ssä pelaavat suomalaiset, tilastoja, suomalaisten pistepörssin ja paljon muuta.

Sisällysluettelo

Suomalaisten pistepörssi

Pelaaja Joukkue Ottelut Maalit Syötöt Pisteet
Colorado M.ikko Rantanen (COL) Colorado 30 12 35 47
Minnesota M.ikael Granlund (MIN) Minnesota 30 11 20 31
Florida A.leksander Barkov (FLA) Florida 29 11 17 28
Carolina S.ebastian Aho (CAR) Carolina 29 8 20 28
Winnipeg P.atrik Laine (WPG) Winnipeg 30 21 6 27
Toronto K.asperi Kapanen (TOR) Toronto 31 11 10 21
Minnesota M.ikko Koivu (MIN) Minnesota 30 4 17 21
Carolina T.euvo Teräväinen (CAR) Carolina 29 5 15 20
Buffalo R.asmus Ristolainen (BUF) Buffalo 31 3 17 20
NY Islanders V.altteri Filppula (NYI) NY Islanders 29 7 9 16
Montreal A.rtturi Lehkonen (MTL) Montreal 31 5 11 16
Montreal J.esperi Kotkaniemi (MTL) Montreal 31 3 12 15
San Jose J.oonas Donskoi (SJS) San Jose 32 5 9 14
Dallas M.iro Heiskanen (DAL) Dallas 30 4 10 14
Dallas E.sa Lindell (DAL) Dallas 30 5 8 13
Columbus M.arkus Nutivaara (CBJ) Columbus 30 3 9 12
New Jersey S.ami Vatanen (NJD) New Jersey 29 1 11 12
Vancouver M.arkus Granlund (VAN) Vancouver 33 5 6 11
NY Islanders L.eo Komarov (NYI) NY Islanders 29 3 8 11
Chicago H.enri Jokiharju (CHI) Chicago 32 0 11 11
San Jose A.ntti Suomela (SJS) San Jose 32 3 5 8
Pittsburgh O.lli Määttä (PIT) Pittsburgh 29 0 8 8
Montreal J.oel Armia (MTL) Montreal 31 3 4 7
Vegas E.rik Haula (VGK) Vegas 32 2 5 7
Florida J.uho Lammikko (FLA) Florida 29 0 5 5
Nashville M.iikka Salomäki (NSH) Nashville 31 2 2 4
Philadelphia J.ori Lehterä (PHI) Philadelphia 28 1 2 3
Dallas R.oope Hintz (DAL) Dallas 30 1 2 3
Dallas J.ulius Honka (DAL) Dallas 30 0 3 3
Edmonton J.esse Puljujärvi (EDM) Edmonton 30 2 0 2
Calgary J.uuso Valimaki (CGY) Calgary 31 1 1 2
Nashville E.eli Tolvanen (NSH) Nashville 31 1 1 2
Anaheim K.alle Kossila (ANA) Anaheim 32 1 0 1
Arizona A.ntti Raanta (ARI) Arizona 29 0 1 1
Winnipeg K.ristian Vesalainen (WPG) Winnipeg 23 0 1 1
Vancouver J.ussi Jokinen (VAN) Vancouver 33 0 0 0
Nashville P.ekka Rinne (NSH) Nashville 31 0 0 0
Dallas K.ari Lehtonen (DAL) Dallas 30 0 0 0
Boston T.uukka Rask (BOS) Boston 31 0 0 0
Pittsburgh A.ntti Niemi (PIT) Pittsburgh 29 0 0 0
St. Louis N.iko Mikkola (STL) St. Louis 29 0 0 0
Florida H.arri Säteri (FLA) Florida 29 0 0 0
Calgary J.yrki Jokipakka (CGY) Calgary 31 0 0 0
St. Louis V.ille Husso (STL) St. Louis 29 0 0 0
Columbus J.oonas Korpisalo (CBJ) Columbus 30 0 0 0
Nashville J.uuse Saros (NSH) Nashville 31 0 0 0
Los Angeles A.lex Lintuniemi (LAK) Los Angeles 32 0 0 0
Carolina A.leksi Saarela (CAR) Carolina 29 0 0 0
Nashville J.oonas Lyytinen (NSH) Nashville 31 0 0 0
Winnipeg S.ami Niku (WPG) Winnipeg 30 0 0 0
Tampa Bay J.onne Tammela (TBL) Tampa Bay 32 0 0 0
Florida S.ebastian Repo (FLA) Florida 29 0 0 0
Boston U.rho Vaakanainen (BOS) Boston 31 0 0 0
Vancouver O.lli Juolevi (VAN) Vancouver 33 0 0 0
Detroit V.ili Saarijärvi (DET) Detroit 32 0 0 0
Carolina J.anne Kuokkanen (CAR) Carolina 29 0 0 0

Katso tästä myös koko NHL:n pistepörssi.

Täältä näet NHL:n sarjatilanteen.

Suomalaisuutiset

Mikael Granlundin pehmeät kädet tekivät tuhojaan – Antti Niemi isoissa vaikeuksissa

Minnesota Wild löylytti Montreal Canadiensia murskalukemin 7-1. Wild on ollut pidemmän aikaa vaikeuksissa ja joukkueen kuntokäyrä on ollut laskeva, joten voitto oli varmasti helpotus. Mikael...

Maalipörssin kärki karkaa Patrik Laineelta – Aleksandr Ovetshkin jälleen hurjassa iskussa

Patrik Laine tippuu koko ajan kauemmas maalipörssin kärjestä. Yön ottelussa Winnipeg Jetsin laituri sai tililleen ainoastaan yhden syöttöpisteen. 31 ottelussa suomalaistykki on tehnyt tehot...

Mikko Rantasen huikea pisteputki jatkuu – jälleen useamman pisteen ilta

Colorado Avalanche ei ollut parhaimmillaan Edmonton Oilersia vastaan. Toisen erän puoleen väliin mennessä joukkue oli päästänyt jo kolme maalia. Semjon Varlamov sai tehdä tilaa...

Ainoa oikea ratkaisu? San Jose Sharks passitti Antti Suomelan farmiin – taustalla looginen syy

San Jose Sharks kertoo lähettäneensä suomalaistaituri Antti Suomelan AHL:ään. Taustalla on nuoren hyökkääjän pienentynyt rooli NHL-joukkueen matkassa. Suomela ehti katsoa Sharksin kaksi edellistä peliä katsomon...

Sebastian Ahon NHL-joukkueen lentokone teki hätälaskun – ”Matkustajat haistoivat palaneen muovin”

Sebastian Ahoa, Teuvo Teräväistä, Saku Mäenalasta ja muuta Carolina Hurricanesin miehistöä kuljettanut lentokone teki viikonloppuna hätälaskun Tulsan lentokentälle matkalla Anaheimista Pohjois-Carolinaan. Hurricanesin tiedottaja Mike Sundheim...

Suomalaispelaajat NHL:ssä kaudella 2018-19

Kauden alusta lähtien NHL:ssä pelaa 42 suomalaista. Mukana on seitsemän maalivahtia, 12 puolustajaa ja 25 hyökkääjää. Kaudella 2018-19 NHL:ssä nähdään peräti kymmenen uutta suomalaiskasvoa. Luku voi vielä kauden aikana nousta.

Suomalaisten NHL-pelaajien lukema voi vaihdella, sillä AHL:ssä moni suomalainen kärkkyy näyttöjä parrasvaloissa. Toisaalta jotkut pelaajat saattavat saada kauden aikana myös farmikomennuksen.

PelaajaPelipaikkaJoukkueKonferenssi
Aleksander BarkovKHFlorida PanthersItäinen
Antti NiemiMVMontreal CanadiensItäinen
Antti RaantaMVArizona Coyotes
Antti SuomelaKHSan Jose SharksItäinen
Artturi LehkonenVL/OLMontreal CanadiensItäinen
Eeli TolvanenVL/OLNashville PredatorsLäntinen
Erik HaulaKHVegas Golden KnightsLäntinen
Esa LindellPDallas StarsLäntinen
Henrik BorgströmKHFlorida PanthersItäinen
Jesse PuljujärviOLEdmonton OilersLäntinen
Joel ArmiaOLMontreal CanadiensItäinen
Joonas DonskoiOL/VLSan Jose SharksLäntinen
Joonas KorpisaloMVColumbus Blue JacketsItäinen
Jori LehteräKH/OL/VLPhiladelphia FlyersItäinen
Julius HonkaPDallas StarsLäntinen
Juuse SarosMVNashville PredatorsLäntinen
Kasperi KapanenOL/VLToronto Maple LeafsItäinen
Leo KomarovVL/OLNew York IslandersItäinen
Markus GranlundKH/OL/VLVancouver CanucksItäinen
Markus HännikäinenVL/OLColumbus Blue JacketsItäinen
Markus NutivaaraPColumbus Blue JacketsItäinen
Miikka SalomäkiOL/VL/KHNashville PredatorsLäntinen
Mikael GranlundKH/OLMinnesota WildLäntinen
Mikko KoivuKHMinnesota WildLäntinen
Mikko KoskinenMVEdmonton OilersLäntinen
Mikko RantanenOLColorado AvalancheLäntinen
Miro HeiskanenPDallas StarsLäntinen
Olli MäättäPPittsburgh PenguinsItäinen
Patrik LaineOL/VLWinnipeg JetsLäntinen
Pekka RinneMVNashville PredatorsLäntinen
Rasmus RistolainenPBuffalo SabresItäinen
Saku MäenalanenOL/VLCarolina HurricanesItäinen
Sami VatanenPNew Jersey DevilsItäinen
Sebastian AhoOL/VL/KHCarolina HurricanesItäinen
Teuvo TeräväinenVL/OLCarolina HurricanesItäinen
Tuukka RaskMVBoston BruinsItäinen
Valtteri FilppulaKHNew York IslandersItäinen
Juuso VälimäkiPCalgary FlamesLäntinen
Henri JokiharjuPChicago BlackhawksLäntinen
Roope HintzKHDallas StarsLäntinen
Jesperi KotkaniemiKHMontreal CanadiensItäinen
Niko MikkolaPSt. Louis BluesLäntinen

Lähde: Elite Prospects

Suomalaisten palkat kaudella 2018-19

NHL-pelaajien sopimukset jakautuvat yksisuuntaisiin sekä kaksisuuntaisiin sopimuksiin. Kaudella 2018-19 NHL:ssä pelaa yksisuuntaisella sopimuksella 25 suomalaispelaajaa. Kaksisuuntaisia sopimuksia löytyy 44 pelaajalta.

Kaudella 2018-19 suomalaisten palkkakuninkaat ovat maalivahdit Tuukka Rask sekä Pekka Rinne, joiden tienestit ovat keskiarvoisten bonusten kanssa noin 7 miljoonaa Yhdysvaltain dollaria. Suuripalkkaisin kenttäpelaaja on Florida Panthersin kapteeni Aleksander Barkov, joka tienaa noin 5,9 miljoonaa dollaria kaudesta.

Sopimusten ero on siinä, että kaksisuuntaisella sopimuksella operoivat pelaajat ovat helpommin siirrettävissä NHL:n ja AHL:n välillä. Yksisuuntaisten sopimuspelaajien siirtäminen NHL:stä AHL:n puolelle on huomattavasti vaikeampaa.

Myös kaikki tulokassopimukset ovat kaksisuuntaisia sopimuksia. Tästä syystä esimerkiksi Patrik Laineen, Mikko Rantasen ja esimerkiksi Sebastian Ahon palkat löytyvät kaksisuuntaisten sopimusten listauksesta (katso alempaa).

Yksisuuntaiset sopimukset

PelaajaCap Hit ($)IkäSeuraPelipaikka
Tuukka Rask7 000 00010.3.1987Boston BruinsMV
Pekka Rinne7 000 0003.11.1982Nashville PredatorsMV
Aleksander Barkov5 900 0002.9.1995Florida PanthersKH
Mikael Granlund5 750 00026.2.1992Minnesota WildKH/OL/VL
Mikko Koivu5 500 00012.3.1983Minnesota WildKH
Rasmus Ristolainen5 400 00027.10.1994Buufalo SabresP
Sami Vatanen4 875 0003.6.1991New Jersey DevilsP
Jori Lehterä4 700 00023.12.1987Philadelphia FlyersP
Antti Raanta4 250 00012.5.1989Arizona CoyotesMV
Olli Määttä4 083 33322.8.1994Pittsburgh PenguinsP
Leo Komarov3 000 00023.1.1987New York IslandersVL/OL
Teuvo Teräväinen2 860 00011.9.1994Carolina HurricanesVL/OL
Valtteri Filppula2 750 00020.3.1984New York IslandersKH
Erik Haula2 750 00023.3.1991Vegas Golden KnightsKH
Markus Nutivaara2 700 0006.6.1994Columbus Blue JacketsP
Mikko Koskinen2 500 00018.7.1988Edmonton OilersMV
Esa Lindell2 200 00023.5.1994Dallas StarsP
Joonas Donskoi1 900 00013.4.1992San Jose SharksOL/VL
Joel Armia1 850 00031.5.1993Montreal CanadiensOL
Juuse Saros1 500 00019.4.1995Nashville PredatorsMV
Markus Granlund1 475 00016.4.1993Vancouver CanucksKH/OL/VL
Antti Niemi950 00029.8.1983Montreal CanadiensMV
Joonas Korpisalo900 00028.4.1994Columbus Blue JacketsMV
Miikka Salomäki750 0009.3.1993Nashville PredatorsOL/VL/KH
Markus Hännikäinen675 00026.3.1993Columbus Blue JacketsVL/OL

Kaksisuuntaiset sopimukset

PelaajaCap Hit ($) NHLIkäPalkka ($) AHLSeuraPelipaikka
Patrik Laine925 00019.4.199870 000Winnipeg JetsOL
Sebastian Aho925 00026.7.199770 000Carolina HurricanesVL
Henrik Borgström925 0006.8.199770 000Florida PanthersKH
Juuso Ikonen925 0003.1.199570 000Washington CapitalsOL/KH
Henri Jokiharju925 00017.6.199970 000Chicago BlackhawksP
Jesperi Kotkaniemi925 0006.7.200070 000Montreal CanadiensKH
Kevin Lankinen925 00028.4.199570 000Chicago BlackhawksMV
Ville Meskanen925 0002.10.199570 000New York RangersOL/VL
Saku Mäenalanen925 00029.5.199470 000Carolaina HurricanesVL/OL
Jesse Puljujärvi925 0007.5.199870 000Edmonton OilersOL
Antti Suomela925 00017.3.199470 000San Jose SharksKH
Juuso Riikola925 0009.11.199370 000Pittsburgh PenguinsP
Urho Vaakanainen925 0001.1.199970 000Boston BruinsP
Kristian Vesalainen925 0001.6.199970 000Winnipeg JetsVL/OL
Mikko Rantanen894 16729.10.199670 000Colorado AvalancheOL
Miro Heiskanen894 16618.7.199970 000Dallas StarsP
Eeli Tolvanen894 16622.4.199970 000Nashville PredatorsVL
Juuso Välimäki894 1666.10.199870 000Calgary FlamesP
Olli Juolevi863 3335.5.199870 000Vancouver CanucksP
Julius Honka863 3333.12.199570 000Dallas StarsP
Kasperi Kapanen863 33323.7.199670 000Toronto Maple LeafsOL
Ville Husso847 5006.2.199570 000St. Louis BluesMV
Niko Mikkola842 50027.4.199670 000St. Louis BluesP
Artturi Lehkonen839 1664.7.199570 000Montreal CanadiensVL/OL
Petrus Palmu825 83316.7.199770 000Vancouver CanucksVL/OL
Roope Hintz811 66717.11.199670 000Dallas StarsVL
Janne Kuokkanen811 66625.5.199870 000Caroline HurricanesKH/VL
Otto Koivula786 6661.9.199870 000New York IslandersVL/OL
Sami Niku775 00010.10.199670 000Winnipeg JetsP
Kaapo Kähkönen767 50016.4.199670 000Minnesota WildMV
Joni Tuulola767 5001.1.199670 000Chicago BlackhawksP
Otto Somppi763 33312.1.199870 000Tampa Bay LightningKH
Aleksi Saarela753 3337.1.199770 000Carolina HurricanesKH/VL
Joona Koppanen753 33325.2.199870 000Boston BruinsVL/KH
Harri Säteri750 00029.12.1989350 000Detroi Red WingsMV
Joonas Lyytinen740 0004.4.199470 000Nashville PredatorsP
Sebastian Repo740 00023.6.199670 000Florida PanthersKH/OL
Juho Lammikko717 50029.1.199670 000Florida PanthersVL/OL
Jonne Tammela710 3705.4.199765 000Tampa Bay LightningOL/VL
Vili Saarijärvi697 50015.5.199762 500Detroi Red WingsP
Christopher Gibson675 00027.12.1992225 000New York IslandersMV
Kasimir Kaskisuo674 0002.10.1993100 000Toronto Maple LeafsMV
Kalle Kossila650 00014.4.1993125 000Anaheim DucksKH
Alex Lintuniemi650 00023.9.199580 000Los Angeles KingsP

Lähde: Cap Friendly

Suomalaisten kaikkien aikojen pistepörssi

Suomalaisten NHL-pelaajien kaikkien aikojen pistepörssiä johtaa Teemu Selänne. Selänne kirjautti urallaan 1457 pistettä. Selänne johtaa myös suomalaisten kaikkien aikojen maalitilastoa.

Toinen suomalainen, joka on rikkonut maagisen tuhannen pisteen rajan NHL:ssä, on Jari Kurri. Kurri keräsi urallaan 1398 pistettä. Kurri on myös suomalaisten syöttötilaston ykkönen.

Aktiivipelaajista korkeimmalla suomalaisten kaikkien aikojen pistepörssissä on Minnesota Wildin hyökkääjä Mikko Koivu, jolla oli ennen kautta 2018-19 kasassa 659 pistettä. Koivu, 35, voi vielä hyvin nousta listalla ylöspäin. Koivun edellä neljäntenä oleva Olli Jokinen keräsi urallaan 750 tehopistettä.

Eniten pisteitä kerännyt suomalaispuolustaja on Teppo Numminen, joka tahkosi upealla urallaan yhteensä 637 pistettä, sisältäen 117 maalia ja 520 maalisyöttöä.

Tilanne ennen kautta 2018-19

* = Aktiivipelaaja

SijaPelaajaPositioOttelutMaalitSyötötPisteet
1Teemu SelänneOL14516847731457
2Jari KurriOL12516017971398
3Saku KoivuKH1124255577832
4Olli JokinenKH1231321429750
5Mikko Koivu *KH925193466659
6Teppo NumminenP1372117520637
7Esa TikkanenVL877244386630
8Kimmo TimonenP1108117454571
9Jussi Jokinen *VL951191372563
10Jere LehtinenOL875243271514
11Jyrki LummeP985114354468
12Valtteri Filppula *KH876168295463
13Sami KapanenOL831189269458
14Christian RuuttuKH621134298432
15Ilkka SinisaloOL582204223427
16Petri SkrikoVL541183222405
17Risto SiltanenP56290265355
18Tuomo RuutuVL735148198346
19Reijo RuotsalainenP446107237344
20Sami SaloP87899240339
21Janne NiinimaaP74154265319
22Niklas HagmanVL770147154301
23Joni PitkänenP53557225282
24Mikael Granlund *OL39878190268
25Mikko MäkeläOL423118147265
26Aleksander Barkov *KH331100149249
27Toni LydmanP84736206242
28Antti MiettinenOL53997133230
29Lauri KorpikoskiVL60986115201
30Sean BergenheimVL5069684180

Lähde: NHL.com

Suomalaiset Stanley Cup -voittajat

NHL:n historiassa 12 suomalaista pelaaja on päässyt juhlimaan Stanley Cupin eli NHL:n pudotuspelien voittoa. Eniten mestaruuksia ovat voittaneet Esa Tikkanen sekä Jari Kurri, joilla molemmilla on viisi mestaruutta.

Viimeisin suomalaismestari on Olli Määttä, joka on päässyt juhlimaan Pittsburghin kanssa mestaruutta vuosina 2016 sekä 2017.

Määttää aiemmat suomalaismestarit ovat Teuvo Teräväinen sekä Kimmo Timonen vuodelta 2015 Chicagon juhliessa mestaruutta. Tuolloin Chicagon organisaatioon kuului myös Antti Raanta. Raannan nimeä ei kuitenkaan kaiverrettu pokaaliin, sillä kriteerit (41 runkosarjaottelua tai yksi Stanley Cup -finaaliottelu) eivät täyttyneet, eikä Chicago hakenut erikoislupaa. Raanta sai silti mestaruussormuksen.

Suomalaisista maalivahdeista Tuukka Rask sekä Antti Niemi ovat päässet nostamaan Stanley Cupin ilmaan. Rask voitti mestaruuden Bostonissa vuonna 2011, kun taas Niemi juhli mestaruutta Chicagon kanssa vuonna 2010.

PelaajatMestaruuksiaVuodetJoukkue(et)
Jari Kurri51984, 1985, 1987, 1988, 1990Edmonton Oilers
Esa Tikkanen51985, 1987, 1988, 1990, 1994Edmonton Oilers, New York Rangers (94)
Reijo Ruotsalainen21987, 1990Edmonton Oilers
Olli Määttä22016, 2017Pittsburgh Penguins
Jere Lehtinen11999Dallas Stars
Ville Nieminen12001Colorado Avalanche
Teemu Selänne12007Anaheim Ducks
Valtteri Filppula 12008Detroit Red Wings
Antti Niemi12010Chicago Blackhawks
Tuukka Rask12011Boston Bruins
Teuvo Teräväinen12015Chicago Blackhawks
Kimmo Timonen 12015Chicago Blackhawks

Lähde: Wikipedia

Suomalaiset kapteenit NHL:ssä

Ennen kautta 2018-19 NHL:ssä on nähty kuusi suomalaista kapteenia. Kaudella 2018-19 tuohon listaan lisätään uusi nimi, kun Florida Panthers nimesi Aleksander Barkovin seuran kapteeniksi vain 23-vuotiaana.

Pisimpään yhtäjaksoisesti kapteenina on ollut Saku Koivu, joka kipparoi Montrealia kymmenen kautta. Sakun jalanjäljissä pikkuveli Mikko Koivulla on pian tulossa täyteen kymmenen kautta Minnesotan kapteenina.

Lisäksi muun muassa Jari Kurri on tuurannut kapteenin roolissa urallaan NHL:ssä. Suomalaisia varakapteeneja on ollut NHL:ssä runsaasti.

PelaajaSeuraKausi/kaudet
Teemu SelänneMighty Ducks of Anaheim1997-1998
Saku KoivuMontreal Canadiens1999-2009
Teppo NumminenPhoenix Coyotes2001-2003
Olli JokinenFlorida Panthers2003-2008
Kimmo TimonenNashville Predators2006-2007
Mikko KoivuMinnesota Wild2009 ->
Aleksander BarkovFlorida Panthers2018 ->

Teemu Selänne

Teemu Selänne oli entisen Anaheim Ducksin eli Mighty Ducks of Anaheimin kapteeni kaudella 1997-98. Selänne oli normaalisti joukkueen varakapteeni, mutta hänet nostettiin kapteeniksi, kun varsinaisella kapteenilla Paul Kariyalla oli erimielisyyksiä sopimuksestaan seuran kanssa. Lisäksi Kariyaa vaivasivat kyseisellä kaudella loukkaantumiset ja Selänne sai kunnian kantaa C-kirjainta.

Saku Koivu

Koivu nousi ensimmäisenä eurooppalaisena pelaajana Montrealin kapteeniksi kaudella 1999-2000. Koivu oli tuolloin vain 24-vuotias ja hän oli valintahetkellä Montrealin seurahistorian nuorin kapteeni. Koivu oli Montrealin kapteeni aina siihen asti, kunnes siirtyi Anaheimiin vuonna 2009.

Viimeisellä Montreal-kaudellaan nähtiin upea Koivun veljesten kohtaaminen, jossa molemmat Koivut olivat omien joukkueidensa kapteenina.

Yksi ikimuistoisimmista hetkistä Koivun kapteenin uralla nähtiin huhtikuussa 2002, kun hän palasi jäälle voitettuaan syövän. Kapteeni sai kotiyleisöltä raikuvat aplodit jäälle luisteltuaan. Myös vierasjoukkue Ottawa Senatorsin pelaajat antoivat suosionosoitukset Koivulle.

Teppo Numminen

Numminen sai komean tunnustuksen pitkästä urastaan samassa seurassa, kun kaudella 2001-02 mies nimettiin Phoenix Coyotesin kapteeniksi. Numminen pelasi aiemmin Winnipegissä, josta seura muutti lopulta Arizonaan.

Teppo Numminen vuonna 2002. Kuva: Getty Images.

Olli Jokinen

Jokinen nousi Mike Keenanin alaisuudessa kukoistukseen Floridassa kaudella 2002-03. Ennen seuraavaa kautta Keenan nimesi Jokisen jo joukkueen kapteeniksi. Jokisesta tulikin Floridassa joukkueensa keulahahmo ja tähtipelaaja. Jokisen kannalta oli harmillista se, että joukkue oli vuodesta toiseen NHL:n surkeimpia. Myöhemmin urallaan Jokinen pelasi useassa seurassa varakapteenina.

Ainakin Floridan markkinointiosastolla osattiin ottaa ilo irti Jokisen ajasta kapteenina. Vai mitä mieltä sinä olet? Katso video alta.

Kimmo Timonen

Esimerkillisenä pelaajana tunnettu suomalaispuolustaja Kimmo Timonen sai kunnian pelata kauden 2006-07 Nashville Predatorsin kapteenina.

Myöhemmin Timonen pääsi juhlimaan uransa viimeisessä NHL-ottelussa Stanley Cupin voittoa Chicago Blackhawksin kanssa. Timosen asemasta Chicagossa kertoi paljon se, että silloinen kapteeni Jonathan Toews ojensi Stanley Cupin heti ensimmäisenä Timoselle. Myös silloinen Yhdysvaltain presidentti Barack Obama mainitsi Timosen joukkueelle osoitetussa onnittelupuheessaan.

Mikko Koivu

Koivun veljeksistä nuorempi Mikko on hyvää vauhtia nousemassa pisimpään yhtäjaksoisesti kapteenina pelanneeksi suomalaiseksi Minnesota Wildissa. Koivu nousi kapteeniksi jo kaudella 2008-09, jolloin Wild kierrätti kapteenia kuukauden välein. Koivu vakuutti seurajohdon eikä häneltä sen jälkeen ole C-kirjainta otettu pois.

Mikko Koivu jatkaa Wildin kapteenina myös kaudella 2018-19. Kuva: Getty Images.

Aleksander Barkov

Barkov valittiin kaudelle 2018-19 Floridan kapteeniksi. Valinta herätti myös kritiikkiä, mutta Barkov on näyttänyt jäällä olevansa Floridan vastuunkantaja. Viime kaudella suomalaissentteri oli joukkueensa paras pistemies. Barkov on Floridan seurahistorian toinen suomalaiskapteeni Olli Jokisen jälkeen.

Lähde: Wikipedia

Suomalaiset ykköskierroksen varaukset

Ensimmäinen suomalaispelaaja, joka varattiin NHL:n varaustilaisuudessa ensimmäisellä kierroksella on itseoikeutetusti Teemu Selänne. Winnipeg varasi Selänteen vuonna 1988 koko varaustilaisuuden kymmenentenä.

Lue lisää vuoden 2018 varaustilaisuudesta erikoissivultamme.

Teemu Selänne on ensimmäinen suomalainen ykköskierroksen varaus. Kuva: Getty Images.

 

Suomalaisia pelaajia on varattu avauskierroksella yhteensä 42. Parhaimpana vuotena ykköskierroksella on varattu yhteensä kuusi suomalaispelaajaa. Tämä tapahtui vuonna 2017, jolloin Miro Heiskanen, Juuso Välimäki, Urho Vaakanainen, Kristian Vesalainen, Henri Jokiharju sekä Eeli Tolvanen varattiin NHL:ään. Heiskanen varattiin kolmantena, joka on myös korkein varausnumero suomalaisesta puolustajasta.

Yhtäkään suomalaista ei ole vielä varattu koko varaustilaisuuden ensimmäisenä. Toisena nimenä sen sijaan on huudettu kolme pelaajaa: Patrik Laine, Aleksander Barkov sekä Kari Lehtonen.

PelaajaVuosiSeuraVarausnroPelipaikka
Jesperi Kotkaniemi2018Montreal Canadiens3KH
Rasmus Kupari2018Los Angeles Kings20KH
Miro Heiskanen2017Dallas Stars3P
Juuso Välimäki2017Calgary Flames16P
Urho Vaakanainen2017Boston Bruins18P
Kristian Vesalainen2017Winnipeg Jets24OL
Henri Jokiharju2017Chicago Blackhawks29P
Eeli Tolvanen2017Nashville Predators30OL
Patrik Laine2016Winnipeg Jets2VL
Jesse Puljujärvi2016Edmonton Oilers4OL
Olli Juolevi2016Vancouver Canucks5P
Henrik Borgström2016Florida Panthers23KH
Mikko Rantanen2015Colorado Avalanche10OL
Julius Honka2014Dallas Stars14P
Kasperi Kapanen2014Toronto Maple Leafs22OL
Aleksander Barkov2013Florida Panthers2KH
Rasmus Ristolainen2013Buffalo Sabres8P
Teuvo Teräväinen2012Chicago Blackhawks18VL
Olli Määttä2012Pittsburgh Penguins22P
Joel Armia2011Buffalo Sabres16OL
Mikael Granlund2010Minnesota Wild9KH
Riku Helenius2006Tampa Bay Lightning15MV
Tuukka Rask2005Boston Bruins21MV
Lauri Tukonen2004Los Angeles Kings11OL
Petteri Nokelainen2004New York Islanders16OL
Lauri Korpikoski2004New York Rangers19VL
Kari Lehtonen2002Atlanta Trashers2MV
Joni Pitkänen2002Philadelphia Flyers4P
Jesse Niinimäki2002Edmonton Oilers15KH
Sean Bergenheim2002New York Islanders22VL
Henri Toivonen2002Boston Bruins29MV
Mikko Koivu2001Minnesota Wild6KH
Tuomo Ruutu2001Chicago Blackhawks9KH
Jani Rita1999Edmonton Oilers13VL
Ari Ahonen1999New Jersey Devils27MV
Olli Jokinen1997Los Angeles Kings3KH
Mika Noronen1997Buffalo Sabres21MV
Aki-Petteri Berg1995Los Angeles Kings3P
Teemu Riihijärvi1995San Jose Sharks12OL
Miika Elomo1995Washington Capitals23VL
Saku Koivu1993Montreal Canadiens21KH
Teemu Selänne1988Winnipeg Jets10OL

Lähde: Wikipedia

Suomalaisten jäädytetyt pelinumerot

Neljän suomalaisen NHL-pelaajan pelinumero on jäädytetty omassa seurassaan. Upean kunnian ovat saaneet Jari Kurri, Teppo Numminen, Teemu Selänne sekä Jere Lehtinen.

Edmonton Oilers jäädytti Kurrin pelinumeron 17 vuonna 2001. Kurrin lisäksi Edmonton on jäädyttänyt kuuden muun pelaajan pelinumerot, mukaan lukien Wayne Gretzkyn pelinumeron 99, joka on jäädytetty koko NHL:ssä.

Teppo Nummisen upea ura Winnipegissä ja myöhemmin Phoenix Coyotesissa sai tunnustuksen vuonna 2010, kun miehen pelinumero 27 jäädytettiin. Seuran nimi on myöhemmin vaihtunut Arizona Coyotesiksi, mutta pelinumero on yhä jäädytettynä.

Selänteen pelinumero 8 jäädytettiin vuonna 2015. Selänteen kasi on ainoa Anaheim Ducksin jäädytetty pelinumero. Viimeisimpänä suomalaisista pelaajista kunnian sai Lehtinen, jonka pelinumero 26 jäädytettiin marraskuussa 2017. Lue lisää Lehtisen ikimuistoisesta illasta tästä.

PelaajaSeuraPelinumeroVuosi
Jari KurriEdmonton Oilers172001
Teppo NumminenPhoenix Coyotes272010
Teemu SelänneAnaheim Ducks82015
Jere LehtinenDallas Stars262017

Lähde: Wikipedia

Otteluohjelma 2018-19

NHL-kausi 2018-19 alkaa 4. lokakuuta. Runkosarja päättyy 7. huhtikuuta, ja pudotuspelejä tahkotaan kesäkuulle asti. Runkosarjan otteluohjelma julkistettiin 21. kesäkuuta.

Kierros 69
PVM Ottelu
13.12.2018 02:00 NY Islanders - Vegas
13.12.2018 03:00 Chicago - Pittsburgh
13.12.2018 03:30 Calgary - Philadelphia
13.12.2018 05:00 Anaheim - Dallas
Kierros 70
PVM Ottelu
14.12.2018 02:00 Buffalo - Arizona
14.12.2018 02:00 Columbus - Los Angeles
14.12.2018 02:30 Montreal - Carolina
14.12.2018 02:30 Tampa Bay - Toronto
14.12.2018 03:00 Minnesota - Florida
14.12.2018 03:00 Nashville - Vancouver
Katso koko otteluohjelma

Lähde: NHL.com