NHL: Suomalaiset, tilastot, pelaajat
Pohjakuvat: Getty Images.

NHL Suomalaiset

Tältä sivulta löydät tarpeellista tietoa suomalaisista NHL-pelaajista. Esimerkiksi tällä kaudella NHL:ssä pelaavat suomalaiset ja heidän palkat, historian tilastoja sekä paljon muuta.

Sisällysluettelo

Suomalaisuutiset

Montreal Canadiensin suomalaishankinta debytoi NHL:ssä – ottelussa peräti kuusi suomalaista

Puolustaja Otto Leskinen tekee NHL-debyyttinsä seuraavalla kierroksella Colorado Avalanchea vastaan. 22-vuotias suomalainen ottaa paikkansa kanadalaisseuran kolmannesta pakkiparista, jossa hän pelaa yhdessä nuoren Cale Fleuryn kanssa. Leskinen siirtyi Pohjois-Amerikkaan täksi kaudeksi...

Carolina Hurricanes -pomo tiputti uutta tietoa loukkaantuneesta Erik Haulasta

Carolina Hurricanes on joutunut pelaamaan jo viikkoja ilman kautensa hyvin aloittanutta Erik Haulaa. 28-vuotias suomalaishyökkääjä on tällä hetkellä loukkaantuneiden listalla polvivamman vuoksi. Hän on pelannut viimeksi...

Montrealin suomalaistykki murskaamassa omia ennätyksiään: ”Tiedän, että minulla on kaikki taidot tehdä tulosta”

Toista kauttaan Montreal Canadiensissa pelaava Joel Armia on kulkemassa hyvää vauhtia kohti yhden kauden maali- ja piste-ennätystään taalaliigassa. Maaliennätys on viime kaudelta (13) ja piste-ennätys...

Suomalaisten palkat kaudella 2019-20

NHL-pelaajien sopimukset jakautuvat yksisuuntaisiin sekä kaksisuuntaisiin sopimuksiin. Kaudella 2019-20 NHL:ssä pelaa yksisuuntaisella sopimuksella 30 suomalaispelaajaa. Kaksisuuntaisia sopimuksia löytyy 53 pelaajalta.

Kesällä 2019 suomalaistähdistä Mikko Rantanen, Patrik Laine ja Sebastian Aho neuvottelivat uudet sopimukset tulokassopimusten tilalle. Samalla Aho, Laine ja Rantanen nousivat reippaasti suomalaisten tienestilistalla.

Kaudella 2019-20 suomalaisten palkkakuningas on 23-vuotias Rantanen, joka tienaa kaudesta 9,25 miljoonaa dollaria. Carolinassa pelaava Aho tienaa toiseksi eniten 8,454 miljoonaa dollaria kaudesta. Boston Bruinsin maalivahti Tuukka Rask tienaa kolmanneksi eniten ja Laine neljänneksi eniten.

Sopimusten ero on siinä, että kaksisuuntaisella sopimuksella operoivat pelaajat ovat helpommin siirrettävissä NHL:n ja AHL:n välillä. Yksisuuntaisten sopimuspelaajien siirtäminen NHL:stä AHL:n puolelle on huomattavasti vaikeampaa.

Myös kaikki tulokassopimukset ovat kaksisuuntaisia sopimuksia.

Yksisuuntaiset sopimukset

PelaajaCap Hit ($)IkäSeuraPelipaikka
Mikko Rantanen9 250 00029.10.1996Colorado AvalancheOL
Sebastian Aho8 454 00026.7.1997Carolina HurricanesKH
Tuukka Rask7 000 00010.3.1987Boston BruinsMV
Patrik Laine6 750 00019.4.1998Winnipeg JetsOL/VL
Aleksander Barkov5 900 0002.9.1995Florida PanthersKH
Esa Lindell5 800 00023.5.1994Dallas StarsP
Mikael Granlund5 750 00026.2.1992Nashville PredatorsKH/OL/VL
Mikko Koivu5 500 00012.3.1983Minnesota WildKH
Rasmus Ristolainen5 400 00027.10.1994Buufalo SabresP
Teuvo Teräväinen5 400 00011.9.1994Carolina HurricanesVL/OL
Pekka Rinne5 000 0003.11.1982Nashville PredatorsMV
Sami Vatanen4 875 0003.6.1991New Jersey DevilsP
Mikko Koskinen4 500 00018.7.1988Edmonton OilersMV
Antti Raanta4 250 00012.5.1989Arizona CoyotesMV
Olli Määttä4 083 33322.8.1994Pittsburgh PenguinsP
Joonas Donskoi3 900 00013.4.1992San Jose SharksOL/VL
Kasperi Kapanen3 200 00023.7.1996Toronto Maple LeafsVL/OL
Valtteri Filppula3 000 00020.3.1984Detroit Red WingsKH
Leo Komarov3 000 00023.1.1987New York IslandersVL/OL
Erik Haula2 750 00023.3.1991Carolina HurricanesKH
Markus Nutivaara2 700 0006.6.1994Columbus Blue JacketsP
Joel Armia2 600 00031.5.1993Montreal CanadiensOL
Artturi Lehkonen 2 400 0004.7.1995Montreal CanadiensVL/OL
Juuse Saros1 500 00019.4.1995Nashville PredatorsMV
Markus Granlund1 300 00016.4.1993Edmonton OilersKH/OL/VL
Joonas Korpisalo1 150 00028.4.1994Columbus Blue JacketsMV
Jani Hakanpää850 00031.3.1992Anaheim DucksP
Juuso Riikola850 0009.11.1993Pittsburgh PenguinsP
Miikka Salomäki750 0009.3.1993Nashville PredatorsOL/VL/KH
Markus Hännikäinen675 00026.3.1993Columbus Blue JacketsVL/OL

Kaksisuuntaiset sopimukset

PelaajaCap Hit ($) NHLIkäPalkka ($) AHLSeuraPelipaikka
Lassi Thomson925 00024.9.200070 000Ottawa SenatorsP
Henrik Borgström925 0006.8.199770 000Florida PanthersKH
Joel Kiviranta925 00026.3.199670 000Dallas StarsOL
Kevin Lankinen925 00028.4.199570 000Chicago BlackhawksMV
Arttu Ruotsalainen925 00029.10.199770 000Buffalo SabresVL
Oliwer Kaski925 0004.9.199570 000Detroit Red WingsP
Otto Leskinen925 0006.2.199770 000Montreal CanadiensP
Ville Heinola925 0002.3.200170 000Winnipeg JetsP
Ville Meskanen925 0002.10.199570 000New York RangersVL
Kaapo Kakko925 00013.2.200170 000New York RangersOL
Henri Jokiharju925 00017.6.199970 000Chicago BlackhawksP
Aleksi Heponiemi925 0009.1.199970 000Florida PanthersKH
Veini Vehviläinen925 00013.2.199770 000Columbus Blue JacketsMV
Jesperi Kotkaniemi925 0006.7.200070 000Montreal CanadiensKH
Ville Meskanen925 0002.10.199570 000New York RangersOL/VL
Eetu Luostarinen897 5002.9.199870 000Carolina HurricanesKH
Kristian Vesalainen894 1671.6.199970 000Winnipeg JetsVL/OL
Rasmus Kupari894 16715.3.200070 000Los Angeles KingsKH/OL/VL
Urho Vaakanainen894 1671.1.199970 000Boston BruinsP
Miro Heiskanen894 16618.7.199970 000Dallas StarsP
Juuso Välimäki894 1666.10.199870 000Calgary FlamesP
Eeli Tolvanen894 16622.4.199970 000Nashville PredatorsVL
Olli Juolevi863 3335.5.199870 000Vancouver CanucksP
Tony Sund842 5004.8.199570 000San Jose SharksP
Niko Mikkola842 50027.4.199670 000St. Louis BluesP
Petrus Palmu825 83316.7.199770 000Vancouver CanucksVL/OL
Niclas Westerholm825 83313.8.199770 000Nashville PredatorsMV
Mikael Hakkarainen825 83326.1.199870 000Chicago BlackhawksKH
Roope Hintz811 66717.11.199670 000Dallas StarsVL
Janne Kuokkanen811 66625.5.199870 000Caroline HurricanesKH/VL
Niclas Almari809 16711.5.199870 000Pittsburgh PenguinsP
Eetu Tuulola809 16717.3.199870 000Calgary FlamesOL
Tarmo Reunanen809 1671.3.199870 000New York RangersP
Marcus Kallionkieli795 83320.3.200170 000Vegas Golden KnightsKH
Oula Palve792 50019.2.199270 000Pittsburgh PenguinsKH
Emil Larmi792 50026.9.199670 000Pittsburgh PenguinsMV
Kasper Björkqvist792 50010.7.199770 000Pittsburgh PenguinsVL
Otto Koivula786 6661.9.199870 000New York IslandersVL/OL
Ukko-Pekka Luukkonen778 3339.3.199970 000Buffalo SabresMV
Sami Niku775 00010.10.199670 000Winnipeg JetsP
Joni Tuulola767 5001.1.199670 000Chicago BlackhawksP
Kaapo Kähkönen767 50016.4.199670 000Minnesota WildMV
Otto Somppi763 33312.1.199870 000Tampa Bay LightningKH
Joona Koppanen753 33325.2.199870 000Boston BruinsVL/KH
Aleksi Saarela753 3337.1.199770 000Florida PanthersKH/VL
Joona Luoto741 66726.9.199765 000Winnipeg JetsVL/OL
Sebastian Repo740 00023.6.199670 000Florida PanthersKH/OL
Antti Suomela700 00017.3.199470 000San Jose SharksKH
Ville Husso700 0006.2.1995150 000St. Louis BluesMV
Kalle Kossila700 00014.4.1993125 000Toronto Maple LeafsKH
Vili Saarijärvi697 50015.5.199765 000Arizona CoyotesP
Christopher Gibson675 00027.12.1992250 000New York IslandersMV
Kasimir Kaskisuo674 0002.10.1993100 000Toronto Maple LeafsMV

Lähde: Cap Friendly

Suomalaisten kaikkien aikojen pistepörssi

Suomalaisten NHL-pelaajien kaikkien aikojen pistepörssiä johtaa Teemu Selänne. Selänne kirjautti urallaan 1457 pistettä. Selänne johtaa myös suomalaisten kaikkien aikojen maalitilastoa.

Toinen suomalainen, joka on rikkonut maagisen tuhannen pisteen rajan NHL:ssä, on Jari Kurri. Kurri keräsi urallaan 1398 pistettä. Kurri on myös suomalaisten syöttötilaston ykkönen.

Aktiivipelaajista korkeimmalla suomalaisten kaikkien aikojen pistepörssissä on Minnesota Wildin hyökkääjä Mikko Koivu, jolla oli ennen kautta 2019-20 kasassa 688 pistettä. Koivu, 36, voi vielä hyvin nousta listalla ylöspäin. Koivun edellä neljäntenä oleva Olli Jokinen keräsi urallaan 750 tehopistettä. Koivu rikkoi jo kaudella 2019-20 tuhannen pelin ja 700 pisteen rajapyykit.

Eniten pisteitä kerännyt suomalaispuolustaja on Teppo Numminen, joka tahkosi upealla urallaan yhteensä 637 pistettä, sisältäen 117 maalia ja 520 maalisyöttöä.

Tilanne ennen kautta 2019-20

* = Aktiivipelaaja

SijaPelaajaPositioOttelutMaalitSyötötPisteet
1Teemu SelänneOL14516847731457
2Jari KurriOL12516017971398
3Saku KoivuKH1124255577832
4Olli JokinenKH1231321429750
5Mikko Koivu *KH973201487688
6Teppo NumminenP1372117520637
7Esa TikkanenVL877244386630
8Kimmo TimonenP1108117454571
9Jussi Jokinen *VL951191372563
10Jere LehtinenOL875243271514
11Valtteri Filppula *KH948185309494
12Jyrki LummeP985114354468
13Sami KapanenOL831189269458
14Christian RuuttuKH621134298432
15Ilkka SinisaloOL582204223427
16Petri SkrikoVL541183222405
17Risto SiltanenP56290265355
18Tuomo RuutuVL735148198346
19Aleksander Barkov *KH413135210345
20Reijo RuotsalainenP446107237344
21Sami SaloP87899240339
22Mikael Granlund *OL47794228322
23Janne NiinimaaP74154265319
24Niklas HagmanVL770147154301
25Joni PitkänenP53557225282
26Mikko MäkeläOL423118147265
27Toni LydmanP84736206242
28Antti MiettinenOL53997133230
29Teuvo Teräväinen *VL36076150226
30Mikko Rantanen *OL23980129209

Lähde: NHL.com

Suomalaiset Stanley Cup -voittajat

NHL:n historiassa 12 suomalaista pelaaja on päässyt juhlimaan Stanley Cupin eli NHL:n pudotuspelien voittoa. Eniten mestaruuksia ovat voittaneet Esa Tikkanen sekä Jari Kurri, joilla molemmilla on viisi mestaruutta.

Viimeisin suomalaismestari on Olli Määttä, joka on päässyt juhlimaan Pittsburghin kanssa mestaruutta vuosina 2016 sekä 2017.

Määttää aiemmat suomalaismestarit ovat Teuvo Teräväinen sekä Kimmo Timonen vuodelta 2015 Chicagon juhliessa mestaruutta. Tuolloin Chicagon organisaatioon kuului myös Antti Raanta. Raannan nimeä ei kuitenkaan kaiverrettu pokaaliin, sillä kriteerit (41 runkosarjaottelua tai yksi Stanley Cup -finaaliottelu) eivät täyttyneet, eikä Chicago hakenut erikoislupaa. Raanta sai silti mestaruussormuksen.

Suomalaisista maalivahdeista Tuukka Rask sekä Antti Niemi ovat päässet nostamaan Stanley Cupin ilmaan. Rask voitti mestaruuden Bostonissa vuonna 2011, kun taas Niemi juhli mestaruutta Chicagon kanssa vuonna 2010.

PelaajatMestaruuksiaVuodetJoukkue(et)
Jari Kurri51984, 1985, 1987, 1988, 1990Edmonton Oilers
Esa Tikkanen51985, 1987, 1988, 1990, 1994Edmonton Oilers, New York Rangers (94)
Reijo Ruotsalainen21987, 1990Edmonton Oilers
Olli Määttä22016, 2017Pittsburgh Penguins
Jere Lehtinen11999Dallas Stars
Ville Nieminen12001Colorado Avalanche
Teemu Selänne12007Anaheim Ducks
Valtteri Filppula 12008Detroit Red Wings
Antti Niemi12010Chicago Blackhawks
Tuukka Rask12011Boston Bruins
Teuvo Teräväinen12015Chicago Blackhawks
Kimmo Timonen 12015Chicago Blackhawks

Lähde: Wikipedia

Suomalaiset kapteenit NHL:ssä

Ennen kautta 2019-20 NHL:ssä on nähty seitsemän suomalaista kapteenia. Kaudella 2018-19 tuohon listaan lisättiin uusi nimi, kun Florida Panthers nimesi Aleksander Barkovin seuran kapteeniksi vain 23-vuotiaana.

Pisimpään yhtäjaksoisesti kapteenina on ollut Saku Koivu, joka kipparoi Montrealia kymmenen kautta. Sakun jalanjäljissä pikkuveli Mikko Koivu saa täyteen kaudella 2019-20 kymmenen kautta Minnesotan kapteenina.

Lisäksi muun muassa Jari Kurri on tuurannut kapteenin roolissa urallaan NHL:ssä. Suomalaisia varakapteeneja on ollut NHL:ssä runsaasti.

PelaajaSeuraKausi/kaudet
Teemu SelänneMighty Ducks of Anaheim1997-1998
Saku KoivuMontreal Canadiens1999-2009
Teppo NumminenPhoenix Coyotes2001-2003
Olli JokinenFlorida Panthers2003-2008
Kimmo TimonenNashville Predators2006-2007
Mikko KoivuMinnesota Wild2009 ->
Aleksander BarkovFlorida Panthers2018 ->

Teemu Selänne

Teemu Selänne oli entisen Anaheim Ducksin eli Mighty Ducks of Anaheimin kapteeni kaudella 1997-98. Selänne oli normaalisti joukkueen varakapteeni, mutta hänet nostettiin kapteeniksi, kun varsinaisella kapteenilla Paul Kariyalla oli erimielisyyksiä sopimuksestaan seuran kanssa. Lisäksi Kariyaa vaivasivat kyseisellä kaudella loukkaantumiset ja Selänne sai kunnian kantaa C-kirjainta.

Saku Koivu

Koivu nousi ensimmäisenä eurooppalaisena pelaajana Montrealin kapteeniksi kaudella 1999-2000. Koivu oli tuolloin vain 24-vuotias ja hän oli valintahetkellä Montrealin seurahistorian nuorin kapteeni. Koivu oli Montrealin kapteeni aina siihen asti, kunnes siirtyi Anaheimiin vuonna 2009.

Viimeisellä Montreal-kaudellaan nähtiin upea Koivun veljesten kohtaaminen, jossa molemmat Koivut olivat omien joukkueidensa kapteenina.

Yksi ikimuistoisimmista hetkistä Koivun kapteenin uralla nähtiin huhtikuussa 2002, kun hän palasi jäälle voitettuaan syövän. Kapteeni sai kotiyleisöltä raikuvat aplodit jäälle luisteltuaan. Myös vierasjoukkue Ottawa Senatorsin pelaajat antoivat suosionosoitukset Koivulle.

Teppo Numminen

Numminen sai komean tunnustuksen pitkästä urastaan samassa seurassa, kun kaudella 2001-02 mies nimettiin Phoenix Coyotesin kapteeniksi. Numminen pelasi aiemmin Winnipegissä, josta seura muutti lopulta Arizonaan.

Teppo Numminen vuonna 2002. Kuva: Getty Images.

Olli Jokinen

Jokinen nousi Mike Keenanin alaisuudessa kukoistukseen Floridassa kaudella 2002-03. Ennen seuraavaa kautta Keenan nimesi Jokisen jo joukkueen kapteeniksi. Jokisesta tulikin Floridassa joukkueensa keulahahmo ja tähtipelaaja. Jokisen kannalta oli harmillista se, että joukkue oli vuodesta toiseen NHL:n surkeimpia. Myöhemmin urallaan Jokinen pelasi useassa seurassa varakapteenina.

Ainakin Floridan markkinointiosastolla osattiin ottaa ilo irti Jokisen ajasta kapteenina. Vai mitä mieltä sinä olet? Katso video alta.

Kimmo Timonen

Esimerkillisenä pelaajana tunnettu suomalaispuolustaja Kimmo Timonen sai kunnian pelata kauden 2006-07 Nashville Predatorsin kapteenina.

Myöhemmin Timonen pääsi juhlimaan uransa viimeisessä NHL-ottelussa Stanley Cupin voittoa Chicago Blackhawksin kanssa. Timosen asemasta Chicagossa kertoi paljon se, että silloinen kapteeni Jonathan Toews ojensi Stanley Cupin heti ensimmäisenä Timoselle. Myös silloinen Yhdysvaltain presidentti Barack Obama mainitsi Timosen joukkueelle osoitetussa onnittelupuheessaan.

Mikko Koivu

Koivun veljeksistä nuorempi Mikko on hyvää vauhtia nousemassa pisimpään yhtäjaksoisesti kapteenina pelanneeksi suomalaiseksi Minnesota Wildissa. Koivu nousi kapteeniksi jo kaudella 2008-09, jolloin Wild kierrätti kapteenia kuukauden välein. Koivu vakuutti seurajohdon eikä häneltä sen jälkeen ole C-kirjainta otettu pois.

Mikko Koivu jatkaa Wildin kapteenina myös kaudella 2019-2020. Kuva: Getty Images.

Aleksander Barkov

Barkov valittiin kaudelle 2018-19 Floridan kapteeniksi. Valinta herätti myös kritiikkiä, mutta Barkov on näyttänyt jäällä olevansa Floridan vastuunkantaja. Kaudella 2017-18 suomalaissentteri oli joukkueensa paras pistemies. Barkov on Floridan seurahistorian toinen suomalaiskapteeni Olli Jokisen jälkeen.

Lähde: Wikipedia

Suomalaiset ykköskierroksen varaukset

Ensimmäinen suomalaispelaaja, joka varattiin NHL:n varaustilaisuudessa ensimmäisellä kierroksella on itseoikeutetusti Teemu Selänne. Winnipeg varasi Selänteen vuonna 1988 koko varaustilaisuuden kymmenentenä.

Lue lisää vuoden 2019 varaustilaisuudesta erikoissivultamme.

Teemu Selänne on ensimmäinen suomalainen ykköskierroksen varaus. Kuva: Getty Images.

Suomalaisia pelaajia on varattu avauskierroksella yhteensä 45. Parhaimpana vuotena ykköskierroksella on varattu yhteensä kuusi suomalaispelaajaa. Tämä tapahtui vuonna 2017, jolloin Miro Heiskanen, Juuso Välimäki, Urho Vaakanainen, Kristian Vesalainen, Henri Jokiharju sekä Eeli Tolvanen varattiin NHL:ään. Heiskanen varattiin kolmantena, joka on myös korkein varausnumero suomalaisesta puolustajasta.

Yhtäkään suomalaista ei ole vielä varattu koko varaustilaisuuden ensimmäisenä. Toisena nimenä sen sijaan on huudettu neljä pelaajaa: Kappo KakkoPatrik Laine, Aleksander Barkov sekä Kari Lehtonen.

Vuoden 2019 varaustilaisuudesta muodostui Kaapo Kakon ja Jack Hughesin välinen taisto ykkösvarauksesta. Hughes vei kisan ja Kakko huudettiin toisena New York Rangersiin. Lisäksi vuonden 2019 draftissa varattiin suomalaisista Lassi Thomson sekä Ville Heinola, joka palasi kaudeksi 2019-20 Lukon riveihin Liigaan.

PelaajaVuosiSeuraVarausnroPelipaikka
Kaapo Kakko2019NY Rangers2OL
Lassi Thomson2019Ottawa19P
Ville Heinola2019Winnipeg20P
Jesperi Kotkaniemi2018Montreal Canadiens3KH
Rasmus Kupari2018Los Angeles Kings20KH
Miro Heiskanen2017Dallas Stars3P
Juuso Välimäki2017Calgary Flames16P
Urho Vaakanainen2017Boston Bruins18P
Kristian Vesalainen2017Winnipeg Jets24OL
Henri Jokiharju2017Chicago Blackhawks29P
Eeli Tolvanen2017Nashville Predators30OL
Patrik Laine2016Winnipeg Jets2VL
Jesse Puljujärvi2016Edmonton Oilers4OL
Olli Juolevi2016Vancouver Canucks5P
Henrik Borgström2016Florida Panthers23KH
Mikko Rantanen2015Colorado Avalanche10OL
Julius Honka2014Dallas Stars14P
Kasperi Kapanen2014Toronto Maple Leafs22OL
Aleksander Barkov2013Florida Panthers2KH
Rasmus Ristolainen2013Buffalo Sabres8P
Teuvo Teräväinen2012Chicago Blackhawks18VL
Olli Määttä2012Pittsburgh Penguins22P
Joel Armia2011Buffalo Sabres16OL
Mikael Granlund2010Minnesota Wild9KH
Riku Helenius2006Tampa Bay Lightning15MV
Tuukka Rask2005Boston Bruins21MV
Lauri Tukonen2004Los Angeles Kings11OL
Petteri Nokelainen2004New York Islanders16OL
Lauri Korpikoski2004New York Rangers19VL
Kari Lehtonen2002Atlanta Trashers2MV
Joni Pitkänen2002Philadelphia Flyers4P
Jesse Niinimäki2002Edmonton Oilers15KH
Sean Bergenheim2002New York Islanders22VL
Henri Toivonen2002Boston Bruins29MV
Mikko Koivu2001Minnesota Wild6KH
Tuomo Ruutu2001Chicago Blackhawks9KH
Jani Rita1999Edmonton Oilers13VL
Ari Ahonen1999New Jersey Devils27MV
Olli Jokinen1997Los Angeles Kings3KH
Mika Noronen1997Buffalo Sabres21MV
Aki-Petteri Berg1995Los Angeles Kings3P
Teemu Riihijärvi1995San Jose Sharks12OL
Miika Elomo1995Washington Capitals23VL
Saku Koivu1993Montreal Canadiens21KH
Teemu Selänne1988Winnipeg Jets10OL

Lähde: Wikipedia

Suomalaisten jäädytetyt pelinumerot

Neljän suomalaisen NHL-pelaajan pelinumero on jäädytetty omassa seurassaan. Upean kunnian ovat saaneet Jari Kurri, Teppo Numminen, Teemu Selänne sekä Jere Lehtinen.

Edmonton Oilers jäädytti Kurrin pelinumeron 17 vuonna 2001. Kurrin lisäksi Edmonton on jäädyttänyt kuuden muun pelaajan pelinumerot, mukaan lukien Wayne Gretzkyn pelinumeron 99, joka on jäädytetty koko NHL:ssä.

Teppo Nummisen upea ura Winnipegissä ja myöhemmin Phoenix Coyotesissa sai tunnustuksen vuonna 2010, kun miehen pelinumero 27 jäädytettiin. Seuran nimi on myöhemmin vaihtunut Arizona Coyotesiksi, mutta pelinumero on yhä jäädytettynä.

Selänteen pelinumero 8 jäädytettiin vuonna 2015. Selänteen kasi on ainoa Anaheim Ducksin jäädytetty pelinumero. Viimeisimpänä suomalaisista pelaajista kunnian sai Lehtinen, jonka pelinumero 26 jäädytettiin marraskuussa 2017. Lue lisää Lehtisen ikimuistoisesta illasta tästä.

PelaajaSeuraPelinumeroVuosi
Jari KurriEdmonton Oilers172001
Teppo NumminenPhoenix Coyotes272010
Teemu SelänneAnaheim Ducks82015
Jere LehtinenDallas Stars262017

Lähde: Wikipedia

NHL:n otteluohjelma 2019-20

Kierros 61
PVM Ottelu
06.12.2019 03:30 Dallas - Winnipeg
06.12.2019 04:00 Calgary - Buffalo
Kierros 62
PVM Ottelu
07.12.2019 02:00 New Jersey - Chicago
07.12.2019 02:00 NY Rangers - Montreal
07.12.2019 02:00 Pittsburgh - Arizona
07.12.2019 04:00 Edmonton - Los Angeles
07.12.2019 05:00 Anaheim - Washington
Kierros 63
Katso koko otteluohjelma