[vc_row][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962413505{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}”]

Sisällysluettelo

[/vc_column_text][vc_column_text]

KATSO MYÖS:

[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”viime-kausi”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962395939{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}”]

Viime kausi

[/vc_column_text][vc_column_text]Predatorsin viime kausi oli kaksijakoinen.

Joukkue oli pahimmillaan lähes toivottoman kaukana pudotuspelipaikasta, mutta Juuse Saroksen loppukauden maagiset esityksret yhdessä muun joukkueen selvän piristymisen kanssa nostivat Predsin lopulta mukaan pudotuspeleihin, jossa joukkue kamppaili vieläpä tiukasti mestarisuosikeihin lukeutuneen Carolina Hurricanesin kanssa häviten lopulta kuudessa ottelussa.

Kesken kauden 2019-20 päävalmentajaksi hypänneen John Hynesin pelikirja alkoi purra loppukaudesta, jolloin Predators esitti nopeatempoista, uhrautuvaan puolustuspeliin perustuvaa kiekkoa, joka toi todistetusti myös tulosta.

Predators voitti viime kauden 56 runkosarjapelistään 31. Ylivoiman onnistumisprosentti oli vain päälle 17. Tulevalla kaudella mm. Eeli Tolvaselta odotetaan jälleen uutta steppiä kohti ylivoiman kapelimestarin tonttia.

Viime kauden 11 parhaasta pistemiehestä peräti neljä vaihtoi maisemaa kesällä, mikä vaikuttaa varmasti joukkueen peliin tulevan kauden alussa.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”siirrotout”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1631708462399{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}”]

Pelaajasiirrot – lähteneet

[/vc_column_text][vc_column_text]

Kuva: Getty Images

Pekka Rinne (lopetti)
Maalivahti, 38 vuotta

Predatorsin seuralegenda jättää tonttinsa hyviin käsiin, sillä Juuse Saros nappasi päävastuun torjuntatöistä jo parin viimeisen kauden aikana. 15 kautta ja yli 700 NHL-ottelua saman seuran riveissä on huikea saavutus, joka takaa sen, että seurahistorian ylivoimaisesti suurimman maalivahdin paita nousee jossain kohtaa hallin kattoon.

Kuva: Getty Images

Ryan Ellis (Philadelphia)
Puolustaja, 30 vuotta

Pitkäaikaisen luottopuolustajan karkaaminen Flyersiin kirpaisee. Edusti Predatorsia 11 kauden ajan ja iski 562 runkosarjapelissä tehot 75+195=270.

 

Kuva: Getty Images

Viktor Arvidsson (Los Angeles)
Hyökkääjä, 28 vuotta

Myös ruotsalaislaiturilla on takanaan pitkä, kuuden täyden NHL-kauden mittainen ura Predatorsissa. Viime kaudella seuran viidenneksi tehokkain pistemies (50 ottelua, 10+15=25) jatkaa uraansa Kaliforniassa.

 

Kuva: Getty Images

Erik Haula (Boston)
Hyökkääjä, 30 vuotta

Haula ei missään vaiheessa saanut haluamaansa roolia Preds-kautensa aikana. Pelasi runkosarjassa 51 peliä tehoin 9+21=30. Laskusuhdanteessa oleva ura jatkuu 2,375 miljoonan dollarin vuosipalkalla Boston Bruinsissa.

 

Kuva: Getty Images

Kasimir Kaskisuo (Leksands IF, SHL)
Maalivahti, 27 vuotta

Tuntematon suomalaisvahti palaa kahdeksan Pohjois-Amerikan kauden jälkeen Eurooppaan ja SHL:ään. Sai NHL:ssä tililleen vain kaksi ottelua. Viime kauden statistiikoissa ainoastaan yksi virallinen ottelu.

Kuva: Getty Images

Calle Järnkrok (Seattle)
Hyökkääjä, 29 vuotta

Seattle Kraken nappasi laajennusdraftissa syvyyttä hyökkäykseensä kokeneen ruotsalaisen muodossa. Oli viime kaudella Predatorsin kolmanneksi tehokkain pistelinko (49 ottelua tehoin 13+15=28), joten miehen puuttuminen tulee jättämään loven hyökkäykseen.

Kuva: Getty Images

Erik Gudbranson (Calgary)
Puolustaja, 29 vuotta

Järkälemäinen kanukkipuolustaja saapui Predatorsiin siirtotakarajalla, muttei onnistunut vakiinnuttamaan paikkaansa pelaavassa kokoonpanossa. Sai runkosarjassa tililleen yhdeksän ottelua (0+1) ja mahtui pudotuspeleissä kokoonpanoon vain kahdessa pelissä.

Kuva: Getty Images

Brad Richardson (Calgary)
Hyökkääjä, 36 vuotta

Konkarihyökkääjän viime kausi oli surkea. Mahtui pelaavaan kokoonpanoon vain 17 ottelussa ja iski niissä tehot 1+3. Auringonlaskun puolella oleva ura jatkuu ainakin alkukaudesta Calgary Flamesissä.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”siirrotin”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962361616{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Pelaajasiirrot – saapuneet

[/vc_column_text][vc_column_text]

Kuva: Getty Images

David Rittich (Toronto)
Maalivahti, 29 vuotta

Tshekkivahti hankittiin vuoden sopimuksella Pekka Rinteen korvaajaksi. Calgaryssä aiemmin lähes 50 ottelun runkosarjoja pelannut konkari on riittävän luotettava kakkosmies antamaan Juuse Sarokselle tarvittavaa lepoaikaa. Tarjolla 30 ottelun runkosarjavastuu.

Kuva: Getty Images

Philippe Myers (Philadelphia)
Puolustaja, 24 vuotta

Flyersissa pieneen rooliin jäänyt Myers kaupattiin Smashvilleen kesällä. Viime kaudella 44 peliä tehoin 1+10. 2,55 miljoonan dollarin vuosipalkan sisältävä sopimus kattaa kaksi tulevaa kautta. Predatorsissa tarjolla kärkiparien vastuuta.

 

Kuva: Getty Images)

Cody Glass (Vegas)
Hyökkääjä, 22 vuotta

Golden Knightsin seurahistorian ensimmäinen ykkösvaraus ei vakiinnuttanut missään vaiheessa pelipaikkaa Vegasin NHL-miehistössä. Viime kaudella 27 peliä ylhäällä ja 10 peliä AHL:ssä. Potentiaalia kahden suunnan hyökkääjästä silti löytyy, minkä vuoksi maisemanvaihdos tuli hyvään saumaan.

Kuva: Getty Images

Matt Tennyson (New Jersey)
Puolustaja, 31 vuotta

Kokenut NHL-kiertolainen pelasi viime kaudella New Jerseyssä vain 21 ottelua. Nashvillessä tarjolla syvyyspuolustajan rooli. Pelimäärä riippunee jälleen muiden loukkaantumisista.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”suomalaiset”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1631708857260{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Suomalaiset

[/vc_column_text][vc_column_text]

Kuva: Getty Images

Juuse Saros
Maalivahti, 26 vuotta

Viime kaudella lopullisesti Pekka Rinteen ykkösvahdin tontilta syrjäyttänyt Saros pelasi loppukauden jopa Vezina-tasolla ja oli suurin syy Predatorsin nousuun takamatkalta aina pudotuspeleihin. Allekirjoitti kesällä uuden neljän vuoden ja 20 miljoonan dollarin arvoisen sopimuksen. Saa lähitulevaisuudessa kirittäjäkseen venäläisen ihmepoika Jaroslav Askarovin.

Kuva: Getty Images

Mikael Granlund
Hyökkääjä, 29 vuotta

Granlundin odotettiin vaihtavan vuoden pätkäsopimuksen jälkeen seuraa, mutta mies rustasikin vapaiden markkinoiden avauduttua seuransa kanssa uuden, neljän vuoden sopimuksen viiden miljoonan taalan vuosipalkalla. Viime kaudella 51 runkosarjapeliä tehoin 13+14=27.

Kuva: Getty Images

Eeli Tolvanen
Hyökkääjä, 22 vuotta

Takavuosien superlupaus lunasti vihdoin viime kaudella paikkansa Predatorsin NHL-miehistössä. Varsinkin ylivoimalla hurjasta laukauksestaan tunnettu laituri oli elementissään. Tällä kaudella nuorukaiselle on pedattu rooli jopa Predatorsin ykkösnyrkissä myös tasaviisikoin. Viime kauden runkosarjasaldo oli 40 ottelua tehoin 11+11=20.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”valmennus”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1631709073296{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Valmennus – John Hynes

[/vc_column_text][vc_column_text]

Kuva: Getty Images

Hynesin vaikutus alkoi näkyä Predatorsin pelissä viime kauden toisella puoliskolla.

Tällä kaudella tavoitteena kehittää nuoria pelaajia ja hitsata uusiutunut joukkue yhteen. Varsinaisia menestyspaineita ei liiemmin ole, mutta uskottavuuden säilyttäminen tuloksellisesti onnistuneen viime kauden lopun jälkeen on avainasemassa.

46-vuotias, aiemmin New Jersey Devilsin päävalmentajana toiminut amerikkalainen aloittaa kuudennen kautensa päävalmentajana NHL:ssä.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”tarkein”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1631709081474{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Tärkein pelaaja – Filip Forsberg

[/vc_column_text][vc_column_text css=”.vc_custom_1631867119171{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Kuva: Getty Images

Joukkueen ruotsalaiselta ykköstähdeltä odotetaan jälleen tykkikautta. Aloittaa viimeisen kauden kuusivuotisesta sopimuksestaan, mikä antanee entisestään lisämotivaatiota.

Se, miten Predators suoriutuu runkosarjassa, määrittänee pitkälti ruotsalaishyökkääjän haluja jatkaa countrykaupungissa myös nykyisen sopimuksen päätyttyä. Iski viime kaudella 39 runkosarjapelissä tehot 12+20=32.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”tulokas”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1631867199876{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Kiinnostavin tulokas – Cody Glass

[/vc_column_text][vc_column_text]Katso ”Saapuneet pelaajat”.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”arvio”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962450785{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Arvio

[/vc_column_text][vc_column_text]Sija: Keskisen divisioonan 7.

Predatorsilla on käynnissä pienimuotoinen uudelleenrakennus useiden pitkäaikaisten luottomiesten tehtyä tilaa nuorille lupauksilla. Riittääkö nuorten ja NHL-tasolla kokemattomien pelaajien tuoma energiabuusti nostamaan Predatorsin jälleen pudotupelijoukkueeksi Keskisessä divisioonassa? Tuskin.

Palkkakatossa 11 miljoonaa dollaria täsmähankintoja varten, joskaan sellaisia tuskin on ainakaan suurimmissa määrin luvassa. Todennäköisimmin edessä on välivuosi, jonka suurin tarkoitus on antaa kokemattomille nuorille kokemusta tulevaisuutta ajatellen.

Suomalaisittain valitettavasti tarjolla tuntuu olevan ainoastaan kiusaajan rooli taistelussa paikasta pudotuspeleihin. Divisioonan heittopussi Arizona Coyotes jäänee silti taakse.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”formaatio”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962460902{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Kentälliset

[/vc_column_text][vc_column_text]Hyökkäysketjut:

Filip ForsbergRyan JohansenEeli Tolvanen
Mikael GranlundMatt DucheneLuke Kunin
Nick CousinsCody GlassPhilip Tomasino
Jakov TreninColton SissonsMathieu Oliver

 

Puolustajaparit:

Roman JosiPhilippe Myers
Mattias EkholmAlexandre Carrier
Mark BorowieckiDante Fabbro

 

Maalivahdit:

Juuse Saros
David Rittich

[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”kokoonpano”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962486388{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Kokoonpanolista

[/vc_column_text][vc_column_text][table id=42 responsive=”collapse” /][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_raw_js]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[/vc_raw_js][/vc_column][/vc_row]