[vc_row][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962413505{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}”]

Sisällysluettelo

[/vc_column_text][vc_column_text]

KATSO MYÖS:

[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”viime-kausi”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962395939{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}”]

Viime kausi

[/vc_column_text][vc_column_text]Kausi 2020-21 oli Calgary Flamesilta todella heikko suoritus, vaikka odotukset eivät olleetkaan kovat. Joukkue pelasi kehnossa Kanadan divisioonassa, mutta sijoittui silti viidenneksi. Pudotuspelipaikka jäi neljän sarjapisteen päähän.

Calgaryn ongelmat olivat moninaiset. Joukkue oli yksi vähiten maaleja tehneistä seuroista, vaikka Kanadan divisioonassa mätettiin illasta toiseen poskettomia maalimääriä. Samaan aikaan seuran puolustus- ja maalivahtipeli jättivät paljon toivomisen varaa. Isolla rahalla hankittu ykkösvahti Jacob Markström oli pettymys.

Kenttäpelaajista syyttävä sormi osoittaa entistä supertähteä, Sean Monahania. Jos sentteri olisi tehnyt tulosta aiempien vuosien tasolla, Calgary olisi todennäköisesti yltänyt pudotuspeleihin. Monahan keräsi viime kaudella 50 ottelussa vaisut tehot 10+18=28. Jos homma ei nyt lähde toimimaan, onko edessä maiseman vaihdos? Parhaalla kaudellaan Monahan on kuitenkin tehnyt 82 pistettä runkosarjassa.

Viime kaudella yksi Calgaryssa pitkään tuskailleista lupauksista siirtyi uusiin maisemiin, kun Sam Bennett kaupattiin Floridaan. Uudessa seurassaan Bennett puhkesi heti kukkaan ja hän iski 15 ottelussa 20 tehopistettä. Vaikuttaa siltä, ettei Calgaryn joukkuehenkeä ole turhaan haukuttu viime vuosien aikana.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”siirrotout”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962383120{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}”]

Pelaajasiirrot – lähteneet

[/vc_column_text][vc_column_text]

Kuva: Getty Images

Mark Giordano (Seattle)
Puolustaja, 38 vuotta

Mark Giordanon lähtö on iso isku Calgarylle. Hän ei välttämättä enää ole tässä iässä supertähti, mutta Giordano oli seuran pitkäaikainen kapteeni ja johtaja. Jäällä hän oli etenkin ylivoimalla korvaamaton. On mielenkiintoista nähdä, kuka täyttää jäljelle jääneen tyhjiön. Yksi potentiaalinen nimi on Juuso Välimäki.

Kuva: Getty Images

Derek Ryan (Edmonton Oilers)
Laitahyökkääjä, 34 vuotta

Derek Ryan oli Calgarylle kolmen kauden ajan luotettava kahdensuunnan pelaaja, joka toi alempiin ketjuihin myös pistepotentiaalia. Hän alkaa kuitenkin olla jo kypsässä iässä, ja viimeinen kausi oli varsin heikko. Hänet on helppo korvata paremmalla vaihtoehdolla, niin kuin Calgary tekikin kesän aikana.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”siirrotin”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962361616{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Pelaajasiirrot – saapuneet

[/vc_column_text][vc_column_text]

Kuva: Getty Images

Nikita Zadorov (Chicago)
Puolustaja, 26 vuotta

Nikita Zadorov on vaihtanut seuraa viime vuosina tiheästi. Hän on järkälemäinen peruspuolustaja, joka jakaa mielellään kovia taklauksia. Zadorovin jalat eivät kuitenkaan ole kovin vikkelät. Kovan karvauksen alla hän usein sortuu huonoihin ratkaisuihin. Zadorov on hyvä esimerkki pelaajasta, joka voi samaan aikaan nousta yhdeksi fanien suosikeista (taklaukset) ja inhokeista (kiekon menetykset). Calgaryssa venäläiselle on tarjolla iso rooli, ja hän pääsee näyttämään, onko hänestä isompaan rooliin, vai odottaako tulevaisuus kolmosparin pakkina.

Kuva: Getty Images

Blake Coleman (Tampa Bay)
Laitahyökkääjä, 29 vuotta

Blake Coleman on todellinen soturi ja yksi NHL:n parhaista voimahyökkääjistä. Hän antaa jokaisessa vaihdossa kaikkensa, karvaa ja taklaa hanakasti. Tampa Bayn riveissä Coleman voitti kaksi mestaruutta. Calgaryyn hänet on hankittu tuomaan ei vain maaleja ja tehoja vaan myös työteliästä voittavaa kulttuuria. Coleman sai Calgarylta jättimäisen sopimuksen. Nähtäväksi jää, kestääkö 29-vuotiaan hyökkääjän kroppa vuoteen 2027 asti, jolloin sopimus loppuu.

Kuva: Getty Images

Tyler Pitlick (Seattle)
Laitahyökkääjä, 29 vuotta

Calgary hankki vikkeläjalkaisen Tyler Pitlickin vaihtokaupassa Seattle Krakenista. Pitlick on mielenkiintoinen nimi, sillä hänellä on kaikki työkalut menestyäkseen NHL:ssä, mutta jostain syystä lopullinen läpimurto on jäänyt tekemättä. Hän on nopea, varsin taitava ja pelisilmää kiekon kanssa löytyy. Joukkueet ovat vaihtuneet tiheään tahtiin, mutta toistaiseksi mikään seura ei ole saanut piilotettua potentiaalia kaivettua esiin. Joka tapauksessa Pitlick on hyvä kahdensuunnan hyökkääjä kolmos- tai nelosketjuun.

Kuva: Getty Images

Erik Gudbranson (Nashville)
Puolustaja, 29 vuotta

Erik Gudbransonia pidettiin aikanaan ikäluokkansa yhtenä parhaana lupauksena, mutta NHL-ura on ollut todella kuoppainen. NHL on muuttunut vuosien saatossa paljon, eikä hitaille puolustajakörmyille ole käyttöä. Gudbranson on luotettava peruspakki, mutta kiekolliset ratkaisut ovat kehnoja. Hän pärjää pienessä roolissa ja alivoimalla. Kovuutta Calgaryn joukkue kuitenkin tarvitsee, joten Gudbranson ei ole hullumpi matalan riskin hankinta.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”suomalaiset”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962349371{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Suomalaiset

[/vc_column_text][vc_column_text]

Kuva: Getty Images

Juuso Välimäki
Puolustaja, 22 vuotta

Juuso Välimäen NHL-läpimurtoa ovat hidastaneet loukkaantumiset, mutta ensi kauteen hän pääsee lähtemään aivan terveenä. Nuorella suomalaiset on kaikki ominaisuudet, jotta hän voisi nousta isoonkin rooliin Calgaryn pakistossa. Hän on jämäkkä omassa päässä, mutta pelisilmä ja kova laukaus ovat kunnossa ylivoimavastuutakin ajatellen.

Viime kaudella Välimäki iski 49 otteluun tehot 2+9=11. Ensi kaudeksi hän on yksi ennakkosuosikeista isoimmaksi suomalaiseksi läpimurtopelaajaksi. Calgaryn pakisto on vieläpä varsin tasainen, joten sen johtotähdeksi nouseminen ei ole mikään mahdottomuus.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”valmennus”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1633240071432{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Valmennus – Darryl Sutter

[/vc_column_text][vc_column_text]

Kuva: Getty Images

Darryl Sutter tullaan ikuisesti muistamaan vuosistaan Los Angeles Kingsin päävalmentajana. Hän on erikoinen persoona, joka laukoo mielellään vähäsanaisia ja arvoitusmaisia kommentteja medialle. Kingsin johdossa hän voitti kaksi mestaruutta isokokoisella, fyysisellä joukkueella.

Calgaryssa Sutterilla on kasassa hyvin erilainen ryhmä. Flamesia on pidetty vuosikausia NHL:n Mikki Hiiri -joukkueena, jonka pienikokoiset ja taitavat pelaajat tekevät tulosta runkosarjassa, mutta pelien kovetessa peli romahtaa.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”tarkein”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1633241166624{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Tärkein pelaaja – Jacob Markström

[/vc_column_text][vc_column_text css=”.vc_custom_1633241443096{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Kuva: Getty Images

Jacob Markström hankittiin Cagaryyn viime kaudeksi jättimäisellä sopimuksella. Vuosikausien ajan seura on kärsinyt ykkösvahdin puutteesta, ja ruotsalaistähden piti olla kauan odotettu vastaus tähän ongelmaan.

Ensimmäisellä kaudellaan Markström oli selvä pettymys. 43 ottelussa hänen torjuntaprosenttinsa oli 90,4. Osa syystä menee Calgaryn heikolle puolustuspelille, mutta ruotsalaisvahdin ei voi missään nimessä sanoa olleensa palkkansa arvoinen.

Calgarylla on jälleen kasassa varsin keskinkertainen puolustuskalusto. Jos joukkue haluaa pärjätä, Markströmiltä vaaditaan huippuotteita maalilta. Hänen täytyy pystyä ryöstämään pelejä silloin tällöin joukkueelleen. Vancouverissa Markström näytti pystyvänsä siihen, mutta oliko kyse vain suonenvedosta? Se selviää ensi kaudella.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”tulokas”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1633240698845{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Kiinnostavin tulokas – Daniel Vladar

[/vc_column_text][vc_column_text]

Kuva: Getty Images

Calgary Flamesin kakkosvahti Daniel Vladar on kiinnostava nimi. Hän siirtyi seuraan Boston Bruinsin organisaatiosta. Aiemmalla urallaan 24-vuotias tshekkivahti on ollut erinomainen AHL:ssä, mutta NHL:ssä on tullut lunta tupaan. Parhaalla AHL-kaudella Vladarin torjuntaprosentti oli 93,6.

Calgaryssa Vladar saa hyvät lähtökohdat NHL-uralleen. Jacob Markström on joukkueen selvä ykkösvahti, joten Vladar pelaa satunnaisia otteluita siellä täällä. Häntä saatetaan suojella peluuttamalla häntä vain lähtökohtaisesti heikompia joukkueita vastaan.

Vladaria kannattaakin kehittää nimenomaan pidemmällä tähtäimellä. Hänet varattiin aikanaan kolmannella kierroksella, mikä kertoo kovasta potentiaalista maalivahdille. Tulevalla kaudella Vladarilla on paljon todistettavaa sen suhteen, riittääkö hänen tasonsa AHL:n lisäksi myös NHL:ään.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”arvio”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962450785{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Arvio

[/vc_column_text][vc_column_text]Sija: Tyynenmeren divisioonan 3. sija

Calgary Flames on vahvistunut viime kaudesta. Hyökkäyksestä ei ole merkittäviä lähtijöitä, mutta Blake Coleman ja Tyler Pitlick ovat selviä vahvistuksia. Calgary saa kasaan nyt kaksi todella vahvaa kiekollista ketjua, ja alemmissa ketjuissakin on pistepotentiaalia.

Puolustus on Calgaryn heikkous. Joukkueen pakisto on tasainen ja laadukas, mutta ykkösparin miehet puuttuvat kokonaan. Joko joidenkin yksilöiden on noustava uudelle tasolle, tai sitten koko porukan on onnistuttava erinomaisesti.

NHL:n mittapuulla Calgaryn joukkue ei ole erityisen vahva, mutta kun katsoo muuta Tyynenmeren divisioonaan, Flames nousee esiin. Taso on niin heikko, ettei pudotuspelipaikan nappaaminen olisi Calgarylta temppu eikä mikään. Isompi kysymys on se, miten homma toimii ratkaisupeleissä. Lentääkö Calgary jälleen laulukuoroon ensimmäiseltä kierrokselta?[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”formaatio”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962460902{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Kentälliset

[/vc_column_text][vc_column_text]Hyökkäysketjut:

Matthew TkachukElias LindholmBlake Coleman
Johnny GaudreauSean MonahanAndrew Mangiapane
Dillon DubéMikael BacklundTyler Pitlick
Milan LucicBrad RichardsonTrevor Lewis

 

Puolustajaparit:

Noah HanifinChris Tanev
Nikita ZadorovRasmus Andersson
Juuso VälimäkiMichael Stone

Maalivahdit:

Jacob Markström
Daniel Vladar

[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”kokoonpano”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962486388{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Kokoonpanolista

[/vc_column_text][vc_column_text][table id=30 responsive=”collapse” /][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_raw_js]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[/vc_raw_js][/vc_column][/vc_row]