[vc_row][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962413505{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}”]

Sisällysluettelo

[/vc_column_text][vc_column_text]

KATSO MYÖS:

[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”viime-kausi”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962395939{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}”]

Viime kausi

[/vc_column_text][vc_column_text]Washington Capitals napsi viime kaudella runkosarjassa tasaisesti pisteitä, vaikka joukkueella oli kauden aikana paljon loukkaantumishuolia.

Lopulta Capitals sijoittui itäisessä divisioonassa toiseksi, kun joukkue keräsi 56 ottelustaan 77 pistettä. Capitals teki divisioonassa toiseksi eniten maaleja (191), mutta samaan aikaan omassa päässä soi liikaa (163) verrattuna muihin kärkijoukkueisiin.

Capitalsin kausi päättyi lopulta lyhyeen, kun ensimmäisellä pudotuspelikierroksella Boston Bruins oli vahvempi voitoin 4-1.

Capitalsin tehokkain pelaaja oli pistepörssissä sijalle 20. sijoittunut Nicklas Bäckström. Ruotsalainen summasi runkosarjassa 53 (15+38) tehopistettä. Joukkueen paras maalintekijä oli 24 osumallaan Aleksandr Ovetshkin.

Maalilla vastuuta jakoivat Vitek Vanecek ja Ilja Samsonov. Vanecek esiintyi 37 ottelussa torjuntaprosentilla 90,8 ja Samsonov 19 ottelussa torjuntaprosentilla 90,2.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”siirrotout”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962383120{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}”]

Pelaajasiirrot – lähteneet

[/vc_column_text][vc_column_text]

Kuva: Getty Images

Zdeno Chára (New York Islanders)
Puolustaja, 4 vuotta

NHL:n puolustajalegendan Capitals-ura jäi vain yhden kauden mittaiseksi. Chára esiintyi 55 ottelussa tehopistein 2+8=10. Jääaikaa tuli keskimäärin reilut 18 minuuttia illassa. Slovakialaisjätti osoitti, että hän on edelleen kelpo tekijä minkä vain NHL-seuran alakertaan.

Kuva: Getty Images

Henrik Lundqvist (Lopetti)
Maalivahti, 39 vuotta

Lundqvist halusi pelata vielä yhden kauden NHL:ssä, mutta tämä jäi haaveeksi, kun hän joutui ennen kauden alkua sydänleikkaukseen, eikä näin ollen pelannut koskaan otteluakaan Capitalsin tolppien välissä.

Lundqvist voi tänä päivänä hyvin, mutta hän ilmoitti kesällä, että pelaajaura on nyt virallisesti ohi. Lundqvist pelasi NHL-urallaan ainoastaan New York Rangersissa. Pudotuspelit mukaan lukien NHL-pelejä kertyi vyölle yli 1000.

Kuva: Getty Images

Brenden Dillon (Winnipeg Jets)
Puolustaja, 30 vuotta

Dillon pelasi viime kaudella vahvasti Capitalsin ykkös- ja kakkospakkiparissa. Kanadalainen sai vastuuta neljänneksi eniten joukkueen kaikista puolustajista ja plus/miinus-tilaston saldo oli runkosarjan jälkeen komea +15.

Dillon on parhaimmillaan omassa päässä, mutta pelaajasta on kyllä hyötyä hyökkäysalueellakin, sillä hän antoi viime kaudella kahden osuman lisäksi 17 maalisyöttöä. Winnipeg Jetsissä ollaan syystäkin innoissaan tästä hankinnasta.

Muut lähteneet:

Craig Anderson, Buffalo Sabres
Michael Raffl
, vapaa agentti
Philippe Maillet, Metallurg Magnitogorsk
Daniel Carr, HC Lugano
Damien Riat, Lausanne HC (laina)
Paul LaDue, New York Islanders[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”siirrotin”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962361616{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Pelaajasiirrot – saapuneet

[/vc_column_text][vc_column_text]

Kuva: Getty Images

Matt Irwin (Buffalo Sabres)
Puolustaja, 33 vuotta

Washington Capitals ei tänä kesänä riehunut siirtomarkkinoilla, kuten tästä osiosta huomaa. Joukkueeseen hankittu Matt Irwin pelasi viime kaudella Buffalo Sabresin riveissä 24 ottelua, joissa hän saalisti yhteensä kaksi syöttöpistettä.

Kanadalainen saa tehdä kaikkensa, että hän pääsee edes jonkin verran pelaamaan Capitalsin alakerrassa.

Muut saapuneet:

Mike Vecchione, Colorado Avalanche
Dylan McIlrath, Detroit Red Wings
Hendrix Lapierre, Acadie-Bathurst Titan
Riley Sutrer, Everett Silvertips[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”suomalaiset”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962349371{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Suomalaiset

[/vc_column_text][vc_column_text]Ei suomalaisia.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”valmennus”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1633028829321{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Valmennus – Peter Laviolette

[/vc_column_text][vc_column_text]

Kuva: Getty Images

56-vuotias Peter Laviolette aloitti Washington Capitalsin päävalmentajana viime syksynä. Yhdysvaltalainen solmi seuran kanssa kolmivuotisen sopimuksen, mutta ensimmäisestä kaudesta ei jäänyt liikaa kerrottavaa.

Laviolette on valmentanut urallaan Carolina Hurricanesin mestaruuteen ja Philadelphia Flyersin sekä Nashville Predatorsin finaaleihin. Samaa hän tavoittelee nyt myös Capitalsissa, mutta tehtävä on kaikkea muuta kuin helppo. Joukkuetta ei ole vahvistettu kesän aikana, joten nykyisellä rosterilla on venyttävä täydelliseen suoritukseen, mutta riittääkö sekään? Laviolette on kovan paikan edessä.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”tarkein”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1633028865556{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Tärkein pelaaja – Aleksandr Ovetshkin

[/vc_column_text][vc_column_text css=”.vc_custom_1633032347435{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Kuva: Getty Images

Aleksandr Ovetshkin solmi kesällä peräti viisivuotisen ja 47,5 miljoonan dollarin arvoisen jatkosopimuksen Washington Capitalsin kanssa, joten venäläinen supertähti ei ole ripustamassa hokkareita naulaan vielä pitkään aikaan.

Ovetshkin on yhä yksi NHL:n parhaista maalintekijöistä, ellei se kaikkein parhain. Kokenutta venäläistä motivoi erityisesti NHL:n kaikkien aikojen parhaan maalintekijän titteli, joka on tällä hetkellä Wayne Gretzkyn nimissä. Kanadalaislegenda iski NHL-urallaan 894 maalia, kun taas Ovetshkin on tehnyt tähän mennessä 730 maalia.

Gretzkyä jahtaavasta venäläishyökkäjästä onkin vielä pitkään iloa Capitalsille, sillä hänellä on kyllä paljon muutakin annettavaa joukkueelle kuin pelkät maalit.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”tulokas”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1633119978545{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Kiinnostavin tulokas – Connor McMichael

[/vc_column_text][vc_column_text]

Kuva: Getty Images

20-vuotias kanadalaissentteri kolistelee jo tosissaan NHL:n portteja. Viime kaudella hän pääsi pelaamaan yhden ottelun ylhäällä.

McMichaelin osalta viime kausi oli menestys, sillä hän esiintyi todella vahvasti AHL-seura Hershey Bearsissa, jossa 33 ottelussa syntyi tehopisteet 14+13=27. Kanadalainen oli joukkueensa paras pistemies ja maalintekijä. Hänet valittiin myös tulokkaiden sekä pohjoisen divisioonan tähdistöjoukkueisiin.

Olisi erikoista, mikäli älykäs ja nopea keskushyökkääjä ei saisi tulevalla kaudella tilaisuuttaan NHL:n puolella.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”arvio”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962450785{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Arvio

[/vc_column_text][vc_column_text]Sija: Metropolien divisioonan 4.

Washington Capitals on tiukan paikan edessä. Seura luottaa yhä tuttuihin pelaajiin, eikä se siitä syystä vahvistanut rivejään kesällä. Nyt tällä kokoonpanolla on viimeinen sauma näyttää, mihin se kykenee.

Capitalsin materiaali on yhä NHL:n tasolla huippuluokkaa. Nicklas Bäckströmin, Jevgeni Kuznetsovin, Aleksandr Ovetshkinin ja John Carlssonin kaltaiset pelaajat ovat sarjan ehdotonta eliittiä myös tulevalla kaudella.

Kysymysmerkkejä kuitenkin riittää. Miten Laviolette saa joukkueesta nyt enemmän irti ja miten tähtipelaajat pidetään terveinä läpi pitkän kauden? Materiaalia ei ole tarpeeksi leveä, eikä se kestä liiemmin takaiskuja – sillä muuten viime kauden pettymys tulee toistumaan.

Myös maalivahtiosastolla Samsonovin ja Vanecekin on nostettava tasoaan. Kummallakin on kuitenkin potentiaalia pelata erinomainen kausi.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”formaatio”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962460902{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Kentälliset

[/vc_column_text][vc_column_text]Hyökkäysketjut:

Aleksandr OvetshkinJevgeni KuznetsovTom Wilson
Anthony ManthaNicklas BäckströmT.J. Oshie
Conor ShearyLars EllerDaniel Sprong
Carl HagelinNic DowdGarnet Hathaway

 

Puolustajaparit:

Dmitri OrlovJohn Carlson
Michal KempnyJustin Schultz
Trevor van RiemsdykNick Jensen

 

Maalivahdit:

Ilja Samsonov
Vitek Vanecek

[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”kokoonpano”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962486388{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Kokoonpanolista

[/vc_column_text][vc_column_text][table id=55 responsive=”collapse” /][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_raw_js]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[/vc_raw_js][/vc_column][/vc_row]