[vc_row][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962413505{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}”]

Sisällysluettelo

[/vc_column_text][vc_column_text]

KATSO MYÖS:

[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”viime-kausi”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962395939{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}”]

Viime kausi

[/vc_column_text][vc_column_text]Uutta pelaajapohjaa luovan Anaheim Ducksin viime kausi ei lopulta tuottanut seuran kannattajille sen suurempia riemunkiljahduksia. Meno oli heti ensimmäisistä kuukausista lähtien tahmeata, eikä monen avainpelaajan loukkaantumiset todellakaan helpottaneet toisen kokonaisen kautensa Ducksin peräsimessä aloittaneen Dallas Eakinsin urakkaa.

Ducksin suurimpana murheenkryyninä oli jälleen maalinteko, joka oli kalifornialaisille todellista tervanjuontia. Eakinsin luotsaama ryhmä onnistui heiluttamaan maaliverkkoja vain 124 kertaa, joka oli vähiten kaikista liigan joukkueista.

Maalinteon tahmeus kulminoitui erityisesti ylivoimapelaamiseen (8,9%), joka oli selvästi liigan heikointa. Viimeksi NHL-joukkueen ylivoimatehokkuus on painunut alle 10 kaudella 2000-01, jolloin Minnesota Wildin vastaava lukema näytti 9,6. Viime kaudella kolme pelaajaa iski ylivoimalla enemmän osumia kuin koko Ducksin joukkue (11) yhteensä.

Ducks keräsi runkosarjassa 43 pistettä (17-30-9), joilla se jäi liigan toiseksi viimeiseksi. Pelaajiston vähäisiin onnistujiin lukeutuivat Ducksin sisäisen pistepörssin voiton vienyt Max Comtois (16+17=33) sekä vaikuttavan ensiesiintymisen kauden loppupuoliskolla tehnyt kaksikko Jamie DrysdaleTrevor Zegras, joista jälkimmäisen odotetaan kaappaavan jo ensi kaudella Ducksin ykkössentterin paikan itselleen.

Ensi kaudella suurimman huomion Ducksin pelaamisessa vievät juuri nuoret lahjakkuudet, joille on luvassa hurjasti vastuuta Eakinsin pelisysteemissä.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”siirrotout”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962383120{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}”]

Pelaajasiirrot – lähteneet

[/vc_column_text][vc_column_text]

Kuva: Getty Images

Danton Heinen (Pittsburgh)
Hyökkääjä, 26 vuotta

Monipuolinen alempien hyökkäysketjujen työmyyrä kärsi viime kaudella loukkaantumisista, joiden johdosta hän pelasi runkosarjassa 43 ottelua. Niissä Heinen iski tehot 7+7=14.

 

Kuva: Getty Images

Haydn Fleury (Seattle)
Puolustaja, 25 vuotta

Ducksissa lopulta vain 12 peliä (2+1=3) viime kaudella pelannut Fleury pääsee ensi kaudella täysin uusiin ympyröihin, kun debyyttikauteen lähtevä Seattle Kraken nappasi hänet kesän laajennusdraftissa itselleen.

 

Muut lähteneet:

Andrew Agozzino (Belleville Senators, AHL)
Chase De Leo (Utica Comets, AHL)
Andy Welinski (Calgary)[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”siirrotin”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962361616{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Pelaajasiirrot – saapuneet

[/vc_column_text][vc_column_text]

Kuva: Getty Images

Greg Pateryn (San Jose)
Puolustaja, 31 vuotta

Kokenut Pateryn vietti viime kaudella todellista kiertolaisen elämää, sillä mies pelasi kauden aikana peräti kolmessa eri NHL-seurassa. Lisäksi pelejä kertyi AHL:n puolella Sharksin ja Colorado Avalanchen farmiseuroissa, joista jälkimäisessä Pateryn toimi kapteenina. Pelipaikka Ducks-miehistössä ei ole lainkaan kiveen hakattu, sillä joukkue pyrkii ensi kaudella ajamaan sisään enemmän nuoria pelaajia.

Kuva: Getty Images

Brogan Rafferty (Vancouver)
Puolustaja, 26 vuotta

Aktiivisesti hyökkäyksiä tukeva ja sulavasti liikkuva Rafferty pelasi lähes koko viime kauden Canucksin AHL-joukkue Utica Cometsissa, jossa hän keräsi 57 ottelussa tehot 7+38=45. Raffertyllä on kaikki mahdollisuudet murtautua ensi kaudella Ducksin pelaavaan kokoonpanoon, mikäli syksyn harjoitusleiri sujuu suunnitelmien mukaan.

Kuva: Getty Images

Buddy Robinson (Calgary)
Hyökkääjä, 29 vuotta

Isokokoinen Robinson oli yksi Flamesin kesän suojaamatta jääneistä pelaajista, mutta lopulta tie vei Anaheimiin, josta hanakasti taklaava yhdysvaltalaishyökkääjä löytänee paikkansa alemmista hyökkäysketjuista.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”suomalaiset”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962349371{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Suomalaiset

[/vc_column_text][vc_column_text]Ei suomalaispelaajia[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”valmennus”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1632299279368{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Valmennus – Dallas Eakins

[/vc_column_text][vc_column_text]

Kuva: Getty Images

Alkuvuodesta 54 vuotta täyttäneellä Eakinsillä on edessään melkoinen projekti, joka vaatii aikaa ja kärsivällisyyttä. Ducksin pelaajistossa on tukku nuoria lahjakkuuksia, joiden odotetaan ottavan isompaa roolia ensi kaudella.

Mikäli ankkaparvi mielii napsia alkavalla kaudella enemmän sarjapisteitä, on Eakinsin löydettävä tehokkaampia lääkkeitä Ducksin ylivoimapelaamiseen. Eakins tiedostaa sen, ettei pudotuspelipaikan tavoittelu ole todellakaan vielä joukkueen kohdalla ajankohtainen, vaan tärkeämpää olisi nyt vahvistaa pelaajapohjaa antamalla nälkäisille ja lahjakkaille nuorille enemmän vastuuta.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”tarkein”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1632299290365{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Tärkein pelaaja – John Gibson

[/vc_column_text][vc_column_text css=”.vc_custom_1632309817287{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Kuva: Getty Images

Viime kaudella 28-vuotiasta yhdysvaltalaistorjujaa kävi monena iltana sääliksi, sillä repaleinen alakerta ei pystynyt läheskään joka ottelussa tarjoamaan auttavaa kättä koviin kiekkosateisiin joutununeelle Gibsonille, jonka kausi ei tilastollisesti ollut muutenkaan mikään jättimenestys. Gibsonin torjuntaprosenttilukema 90,3 oli nimittäin miehen tähänastisen NHL-uran heikoin.

Gibson kuuluu kaikesta huolimatta edelleen liigan parhaimpien veskareiden joukkoon ja on Ducksin menestystä ajatellen ylivoimaisesti se kaikkein tärkein yksilö, jolta vaaditaan joka ilta useita huipputorjuntoja.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”tulokas”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1632299301996{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Kiinnostavin tulokas – Trevor Zegras

[/vc_column_text][vc_column_text]

Kuva: Getty Images

Ääritaitava yhdysvaltalaissentteri kuuluu ensi kauden potentiaalisimpien Calder Trophy-ehdokkaiden joukkoon. Esimakua Zegrasin pelillisistä kyvyistä saatiin jo vuodenvaihteessa järjestetyssä alle 20-vuotiaiden MM-turnauksessa, jossa hän voitti 18 tehopisteellään turnauksen pistepörssin ja valittiin lopulta turnauksen arvokkaimmaksi pelaajaksi.

Erinomaisesti peliä lukeva ja luontaiseksi pelin rakentajaksi tituleerattu Zegras on eittämättä kehittymässä liigan tulevaisuuden supertähtien joukkoon. Viime kaudella nuorukainen pääsi jo kokeilemaan siipiensä kantavuutta NHL:n puolella 24 ottelun (3+10=13) verran.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”arvio”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962450785{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Arvio

[/vc_column_text][vc_column_text]Sija: Tyynenmeren divisioonan 7.

Ducks kuuluu jälleen ensi kaudella divisioonansa kellarikastiin, mutta huonommin ankkojen runkosarjaurakka ei voi enää mennä mitä viime kaudella. Nuoret lahjakkuudet Zegrasia ja puolustaja Drysdalea myöten tuovat kaivattua raikkautta ja ennen kaikkea uskoa Ducksin tulevaisuuteen.

Eakinsin miehistö on varmasti ensi kauden kotiotteluissaan monelle liigan kärkijoukkueelle inhottava vastus, joka ei taatusti suostu myymään nahkaansa helpolla. Mutta rajat tulevat kuitenkin pitkällä kaudella vastaan, eikä joukkueen vajavainen hyökkäyskalusto riitä vielä kääntämään tiukkoja pelejä puolelleen.

Vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa tehneestä Ryan Getzlafista tulee ensi kaudella mitä ilmeisimmin Ducksin kaikkien aikojen pistetilaston ykkösnimi, sillä koko NHL-uransa ajan Anaheimia edustanut 36-vuotias kippari on vain kuusi tehopistettä perässä tilaston tämän hetken ykköspaikkaa hallussa pitävästä Teemu Selänteestä.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”formaatio”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962460902{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Kentälliset

[/vc_column_text][vc_column_text]Hyökkäysketjut:

Maxime ComtoisTrevor ZegrasTroy Terry
Adam HenriqueRyan GetzlafRickard Rakell
Isac LundeströmSam SteelJakob Silfverberg
Max JonesDerek GrantNicolas Deslauriers

 

Puolustajaparit:

Hampus LindholmJosh Manson
Cam FowlerJamie Drysdale
Jacob LarssonKevin Shattenkirk

 

Maalivahdit:

John Gibson
Anthony Stolarz

[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”kokoonpano”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962486388{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Kokoonpanolista

[/vc_column_text][vc_column_text][table id=26 responsive=”collapse” /][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_raw_js]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[/vc_raw_js][/vc_column][/vc_row]