[vc_row][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962413505{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}”]

Sisällysluettelo

[/vc_column_text][vc_column_text]

KATSO MYÖS:

[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”viime-kausi”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962395939{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}”]

Viime kausi

[/vc_column_text][vc_column_text]St. Louis Bluesin viime kaudesta ei jäänyt liiemmin muisteltavaa. Joukkue eteni läntisestä konferenssista viimeisenä jatkoon, ja kohtasi ensimmäisellä pudotuspelikierroksella Colorado Avalanchen, joka jyräsi Bluesin yli suoraan voitoin 4-0. Joukkue oli kokenut vastaavanlaisen kohtalon myös aiemmalla kaudella, kun Vancouver Canucks oli ensimmäisellä pudotuspelikierroksella vahvempi voitoin 4-0.

Blues voitti viime kauden runkosarjassa 56 ottelustaan ainoastaan 19 kamppailua varsinaisella peliajalla. Joukkueen tehokkain pelaaja oli David Perron, joka summasi 58 (19+39) tehopistettä. Kyseinen pistesaalis riitti NHL:n pistepörssissä sijalle 14. Tehokkain puolustaja oli puolestaan 32 (2+30) tehopistettä kerännyt Torey Krug.

Suomalaisittain iloista seurattavaa oli Ville Husson murtautuminen seuran kakkosmaalivahdiksi ja Niko Mikkolan nousu joukkueen takalinjoille.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”siirrotout”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962383120{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}”]

Pelaajasiirrot – lähteneet

[/vc_column_text][vc_column_text]

Kuva: Getty Images

Jaden Schwartz (Seattle Kraken)
Laitahyökkääjä, 29 vuotta

Schwartzin lähtö on St. Louis Bluesille iso menetys. Hyökkääjä ehti pelaamaan Bluesin organisaatiossa peräti 10 kautta, joista viimeisin oli tehopisteiden valossa heikko. Vahva kahden suunnan hyökkääjä. Oiva vahvistus Seattle Krakenille.

 

Kuva: Getty Images

Mike Hoffman (Montréal Canadiens)
Laitahyökkääjä, 31 vuotta

Hoffman oli vuosi sitten NHL:n vapaiden markkinoiden kuumimpia nimiä. Lopulta hyökkääjä päätyi Bluesiin, jossa 52 ottelussa syntyi tehopisteet 17+19=36. Hoffman oli myös joukkueen tehokkain ylivoimapelaaja, joten Bluesin on saatava tehoja irti nyt muista pelaajista.

Kuva: Getty Images

Sammy Blais (New York Rangers)
Laitahyökkääjä, 25 vuotta

Blais pelasi viime kauden melko pienessä roolissa. Vastuuta tuli keskimäärin reilut 12 minuuttia ottelua kohden. Kelvollinen alempien kenttien hyökkääjä, joka tuskin on pelannut vielä uransa parhaita vuosia.

 

Kuva: Getty Images

Vince Dunn (Seattle Kraken)
Puolustaja, 24 vuotta

Dunn pelasi Bluesin takalinjoilla isossa roolissa, mutta kellotti jääaikaa puolustajista vasta viidenneksi eniten. Kanadalaisella on paljon annettavaa hyökkäys- ja puolustuspäässä. Seattle Krakenissa rooli tulee olemaan suurempi, joten Dunnilla on mahdollisuus pelata elämänsä paras kausi.

Kuva: Getty Images

Carl Gunnarsson (Lopetti)
Puolustaja, 34 vuotta

Viime kausi jäi Gunnarssonin viimeiseksi, eikä se oli mikään ihme. Kokenut ruotsalainen kärsi pelaajaurallaan paljon loukkaantumisista. Viime kaudella Gunnarsson pystyi pelaamaan ainoastaan 12 ottelua, eikä näissäkään otteluissa rooli ollut suuri. Ehti edustamaan Bluesia seitsemän kauden ajan.

Muut lähteneet:

Austin Poganski, Winnipeg Jets
Evan Fitzpatrick, Charlotte Checkers
Erik Foley, Ei seuraa
Evan Polei, Ei seuraa[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”siirrotin”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962361616{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Pelaajasiirrot – saapuneet

[/vc_column_text][vc_column_text]

Kuva: Getty Images

Brandon Saad (Colorado Avalanche)
Laitahyökkääjä, 28 vuotta

St. Louis Bluesin kesän kovimpia hankintoja Pavel Buchenevichin ohella. Saad on kovan luokan duunari, johon voi luottaa illasta toiseen. Tulee pelaamaan isoja minuutteja Blues-hyökkäyksessä.

Saad pelasi viime kaudella hyvän kauden Colorado Avalanchessa, jossa 44 ottelussa syntyi 24 (15+9) tehopistettä.

Kuva: Getty Images

Pavel Buchnevich (New York Rangers)
Laitahyökkääjä, 26 vuotta

Buchenevich on erinomainen vahvistus Bluesin kärkikentällisiin. Viime kaudella venäläishyökkääjä tykitti tynkänä pelatussa runkosarjassa 20 maalia – potentiaalia on jopa 30 maaliin kauteen. Tuo monipuolisena pelaajana paljon lisää vaarallisuutta sinipaitojen hyökkäykseen. Pystyy pelaamaan myös alivoimaa.

 

Muut saapuneet:

Charlie Lingdren, Montréal Canadiens
James Neal, Edmonton Oilers (try-out)[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”suomalaiset”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962349371{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Suomalaiset

[/vc_column_text][vc_column_text]

Kuva: Getty Images

Ville Husso
Maalivahti, 26 vuotta

Husso murtautui viime kaudella vihdoin ja viimein St. Louis Bluesin kakkosmaalivahdiksi. Vastuuta tuli 17 ottelussa torjuntaprosentilla 89,3. Päästettyjen maalien keskiarvo oli 3,21.

Husso on tulevallakin kaudella Bluesin selkeä kakkosmaalivahti Jordan Binningtonin hoitaessa ykkösmaalivahdin ruutua. Tällä kertaa minuutteja on kuitenkin rutkasti enemmän tarjolla, sillä viime kaudella runkosarja pelattiin koronavirustilanteen vuoksi tynkänä.

Kuva: Getty Images

Niko Mikkola
Puolustaja, 25 vuotta

Husson ohella myös Mikkola nousi viime kaudella Bluesin NHL-miehistöön, eikä AHL-komennuksia enää tullut. Mikkola sai vastuuta 30 ottelussa tehopistein 1+2=3.

Tulevallakin kaudella suomalaispuolustajalle on rooli tarjolla Bluesin alakerrassa, mutta rooli löytyy kolmannesta pakkiparista. Viime kaudella jääaikaa tuli keskimäärin reilut 14 minuuttia illassa.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”valmennus”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1632205934153{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Valmennus – Craig Berube

[/vc_column_text][vc_column_text]

Kuva: Getty Images

Craig Berube, 55, aloittaa neljännen kautensa St. Louis Bluesin päävalmentajana. Kanadalainen on Bluesin organisaatiossa arvostettu mies, sillä hän luotsasi seuran historian ensimmäiseen mestaruuteen kaudella 2018-19.

Beruben alaisuudessa Blues on pelannut kurinalaista jääkiekkoa. Jokainen pelaaja tekee töitä lujasti molempiin suuntiin ja joukkue puolustaa viisikkona hyvin tiivisti. Paperilla joukkueessa on hyvin laatua, josta kanadalaisluotsin on saatava mitattua paras potentiaali ulos.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”tarkein”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1632748711205{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Tärkein pelaaja – Ryan O’Reilly

[/vc_column_text][vc_column_text css=”.vc_custom_1632749416986{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Kuva: Getty Images

Ryan O’Reilly on St. Louis Bluesille erittäin tärkeä pelaaja. 30-vuotias kanadalainen on loistava kahden suunnan sentteri, joka tekee illasta toiseen kaikkensa joukkueen eteen.

Viime kaudella O’Reilly summasi 56 ottelussa peräti 54 (24+30) tehopistettä ja pelasi joukkueen hyökkääjistä eniten (lähes 21 minuuttia illassa). Myös plus/miinus-tilasto (+26) oli selkeästi parempi kuin yhdelläkään joukkuekaverilla.

[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”tulokas”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1632748325560{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Kiinnostavin tulokas – Pavel Buchenivich

[/vc_column_text][vc_column_text]

Kuva: Getty Images

Lue lisää kohdasta ”Saapuneet pelaajat”.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”arvio”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962450785{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Arvio

[/vc_column_text][vc_column_text]Sija: Keskisen divisioonan 6.

St. Louis Bluesin osalta tulevan kauden sijoitusta ei ole kovin helppoa arvioida. Joukkue pelaa ennakkoon hyvin tasapaksussa divisioonassa, jossa Colorado Avalanche ja Dallas Stars ovat ennakkoon kovimpia ryhmiä, ja lopuista pudotuspelipaikoista käydään kovaa taistelua, joten haastetta riittää.

Bluesin vahvuus on sen kurinalainen pelitapa, jossa jokaisen pelaajan rooli on hyvin tiedossa. Joukkue ei ole myöskään muuttunut paljoa viime kaudesta.

Blues voi hyvinkin napsia tasaisesti pisteitä läpi runkosarjan, mutta se vaatii uusilta (ja vanhoiltakin) hyökkäyspään pelaajilta isoja onnistumisia. Kärkinimien on pysyttävä myös terveinä, sillä jokaisella osa-alueella leveyttä ei ole tarpeeksi.

Kaiken menneessä nappiin joukkue on varmasti mukana taistelussa viimeisistä pudotuspelipaikoista.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”formaatio”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962460902{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Kentälliset

[/vc_column_text][vc_column_text]Hyökkäysketjut:

David PerronRyan O’ReillyJordan Kyrou
Brandon SaadRobert ThomasVladimir Tarasenko
Klim KostinBrayden SchennPavel Buchnevich
Logan BrownTyler BozakIvan Barbashev

 

Puolustajaparit:

Torey KrugJustin Faulk
Marco ScandellaColton Parayko
Niko MikkolaRobert Bortuzzo

 

Maalivahdit:

Jordan Binnington
Ville Husso

[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”kokoonpano”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1629962486388{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Kokoonpanolista

[/vc_column_text][vc_column_text][table id=50 responsive=”collapse” /][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_raw_js]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[/vc_raw_js][/vc_column][/vc_row]