NHL:n kausiennakko kaudelle 2020-21. Pohjakuvat: Getty Images.

Milloin NHL-kausi 2020-21 käynnistyy?

NHL-kausi 2020-21 käynnistyi Suomen aikaa 14. tammikuuta. Runkosarjassa pelataan poikkeuksellisesti vain 56 kierrosta.

Joukkuekohtaiset ennakot

Pääset lukemaan joukkuekohtaisia NHL-kausiennakoita painamalla alapuolelta kohtaa LUE ENNAKKO! Sijoitukset perustuvat toimituksemme tekemiin arvioihin ennen kauden alkua.

Pohjoinen divisioona

Joukkueet:
Montreal Canadiens, Ottawa Senators, Toronto Maple Leafs, Edmonton Oilers, Winnipeg Jets, Vancouver Canucks, Calgary Flames

Sij.JoukkueLUE!
1.Toronto Maple LeafsLUE ENNAKKO!
2.Vancouver CanucksLUE ENNAKKO!
3.Calgary FlamesLUE ENNAKKO!
4.Edmonton OilersLUE ENNAKKO!
5.Montreal CanadiensLUE ENNAKKO!
6.Winnipeg JetsLUE ENNAKKO!
7.Ottawa SenatorsLUE ENNAKKO!

Itäinen divisioona

Joukkueet:
Boston Bruins, Buffalo Sabres, New Jersey Devils, New York Rangers, New York Islanders, Philadelphia Flyers, Pittsburgh Penguins, Washington Capitals

Sij.JoukkueLUE!
1.Washington CapitalsLUE ENNAKKO!
2.Boston BruinsLUE ENNAKKO!
3.Pittsburgh PenguinsLUE ENNAKKO!
4.Philadelphia FlyersLUE ENNAKKO!
5.New York IslandersLUE ENNAKKO!
6.New York RangersLUE ENNAKKO!
7.Buffalo SabresLUE ENNAKKO!
8.New Jersey DevilsLUE ENNAKKO!

Läntinen divisioona

Joukkueet:
Anaheim Ducks, Arizona Coyotes, Colorado Avalanche, Los Angeles Kings, Minnesota Wild, San Jose Sharks, St. Louis Blues, Vegas Golden Knights

Sij.JoukkueLUE!
1.Colorado AvalancheLUE ENNAKKO!
2.St. Louis BluesLUE ENNAKKO!
3.Vegas Golden KnightsLUE ENNAKKO!
4.San Jose SharksLUE ENNAKKO!
5.Arizona CoyotesLUE ENNAKKO!
6.Minnesota WildLUE ENNAKKO!
7.Los Angeles KingsLUE ENNAKKO!
8.Anaheim DucksLUE ENNAKKO!

Keskinen divisioona

Joukkueet:
Chicago Blackhawks, Carolina Hurricanes, Columbus Blue Jackets, Detroit Red Wings, Dallas Stars, Florida Panthers, Nashville Predators, Tampa Bay Lightning

Sij.JoukkueLUE!
1.Tampa Bay LightningLUE ENNAKKO!
2.Dallas StarsLUE ENNAKKO!
3.Carolina HurricanesLUE ENNAKKO!
4.Nashville PredatorsLUE ENNAKKO!
5.Columbus Blue JacketsLUE ENNAKKO!
6.Florida PanthersLUE ENNAKKO!
7.Chicago BlackhawksLUE ENNAKKO!
8.Detroit Red WingsLUE ENNAKKO!

NHL-kausi 2020-21: Mitä, missä, milloin?

NHL-kausi käynnistyi Suomen aikaa 14. tammikuuta ja runkosarja päättyy toukokuun puolivälin tienoilla. Runkosarjassa pelataan poikkeuksellisesti vain 56 kierrosta.

Pudotuspeleihin etenee 16 joukkuetta (neljä jokaisesta divisioonasta). Pudotuspeleissä kaikki ottelusarjat pelataan paras seitsemästä -systeemillä.

Kausi on tarkoitus saada pakettiin arviolta heinäkuun puolivälissä.

Kaudella 2020-21 NHL:ssä pelaa 31 joukkuetta. Tuleva NHL-kausi on sarjan historian 104. kausi.

Vuoden päästä sarja laajenee 32 joukkueeseen, kun mukaan liittyy uutena seurana Seattle Kraken.

Palkkakatto

Kauden 2020-21 palkkakatto pysyy viime kauden tasolla, eli joukkuetta kohden se on 81,5 miljoonaa dollaria.

Draft

Vuoden 2020 ykkösvaraus oli kanadalainen Alexis Lafreniere, jonka varasi New York Rangers. Suomalaisista pelaajista korkeimmalla varausnumerolla (12) meni Anton Lundell, jonka nappasi Florida Panthers.

Koronaviruksen vaikutus

Divisioonajako

Koska Kanadan ja Yhdysvaltojen välistä matkustamista on rajoitettu, kanadalaiset joukkueet muodostavat keskenään pohjoisen divisioonan. Sen lisäksi USA:ssa sijaitsevat joukkueet jaetaan kolmeen eri divisioonaan, jotka ovat itäinen, läntinen ja keskinen divisioona.

Itäinen-, keskinen- ja läntinen-divisioonien joukkueet kohtaavat toisensa kahdeksan kertaa runkosarjassa. Pohjoinen-divisioonassa joukkueet kohtaavat toisensa yhdeksän tai kymmenen kertaa.

Jokaisen divisioonan neljä parasta joukkuetta etenevät pudotuspeleihin, jossa kaksi ensimmäistä kierrosta pelataan divisioonien sisällä. Divisioonan voittaja kohtaa ensimmäisellä pudotuspelikierroksella neljänneksi sijoittuneen joukkueen, ja toiseksi sijoittunut kohtaa kolmanneksi sijoittuneen. Otteluparien voittajat selvitetään aina paras seitsemästä -systeemillä.

Erikoisottelut (ulkoilma- sekä Euroopassa pelattavat ottelut)

NHL:ssä pelataan tulevalla kaudella kaksi ulkoilmaottelua, joissa kohtaavat Vegas Golden Knights ja Colorado Avalanche (20.2.) sekä Boston Bruins ja Pittsburgh Penguins (21.2.).

Sen sijaan Euroopassa alunperin suunnitellut ottelut peruttiin ja ne on määrä pelata ensi kaudella. Colorado Avalanchen ja Columbus Blue Jacketsin oli tarkoitus pelata kaksi ottelua Hartwall Arenalla, Helsingissä.

Tähdistöottelu (All-Star-game)

Myös kauden 2020-21 tähdistöottelu peruttiin kokonaan. Se oli tarkoitus pelata Floridassa tammikuun lopulla.

Yleisö

NHL pyrkii mahdollistamaan katsojien pääsyn otteluihin rajoitetusti myös poikkeuskaudella 2020-21.

Lähde: Wikipedia

NHL:n suomalaiset, 2020-21

Alta löytyvällä listalla on mukana kaikki sellaiset suomalaispelaajat, joita ei ole lähetetty AHL:ään. Lista päivittyy kauden aikana.

PelaajaPelipaikkaJoukkueKonferenssi
Sebastian AhoOL/VL/KHCarolina HurricanesItäinen
Teuvo TeräväinenVL/OLCarolina HurricanesItäinen
Jani HakanpääPCarolina HurricanesItäinen
Markus NutivaaraPFlorida PanthersItäinen
Aleksander BarkovKHFlorida PanthersItäinen
Juho LammikkoKHFlorida PanthersItäinen
Eetu LuostarinenKHFlorida PanthersItäinen
Juuse SarosMVNashville PredatorsLäntinen
Pekka RinneMVNashville PredatorsLäntinen
Kasimir KaskisuoMVNashville PredatorsLäntinen
Mikael GranlundKH/OLNashville PredatorsLäntinen
Eeli TolvanenVL/OLNashville PredatorsLäntinen
Erik HaulaKHNashville PredatorsLäntinen
Miro HeiskanenPDallas StarsLäntinen
Esa LindellPDallas StarsLäntinen
Sami VatanenPDallas StarsLäntinen
Julius HonkaPDallas StarsLäntinen
Roope HintzKHDallas StarsLäntinen
Joel KivirantaVL/OLDallas StarsLäntinen
Mikko LehtonenPColumbus Blue JacketsLäntinen
Patrik LaineOL/VLColumbus Blue JacketsLäntinen
Joonas KorpisaloMVColumbus Blue JacketsItäinen
Joonas DonskoiOL/VLColorado AvalancheLäntinen
Mikko RantanenOLColorado AvalancheLäntinen
Jesperi KotkaniemiKHMontreal CanadiensItäinen
Artturi LehkonenVL/OLMontreal CanadiensItäinen
Joel ArmiaOLMontreal CanadiensItäinen
Sami NikuPWinnipeg JetsLäntinen
Ville HeinolaPWinnipeg JetsLäntinen
Kristian VesalainenVL/OLWinnipeg JetsLäntinen
Juuso RiikolaPPittsburgh PenguinsItäinen
Kasperi KapanenOL/VLPittsburgh PenguinsItäinen
Ville HussoMVSt. Louis BluesLäntinen
Niko MikkolaPSt. Louis BluesLäntinen
Mikko KoskinenMVEdmonton OilersLäntinen
Jesse PuljujärviOLEdmonton OilersLäntinen
Henri JokiharjuPBuffalo SabresItäinen
Rasmus RistolainenPBuffalo SabresItäinen
Janne KuokkanenVLNew Jersey DevilsItäinen
Kaapo KakkoOLNew York RangersItäinen
Leo KomarovVL/OL/KHNew York IslandersItäinen
Valtteri FilppulaKHDetroit Red WingsItäinen
Antti RaantaMVArizona CoyotesLäntinen
Kevin LankinenMVChicago BlackhawksLäntinen
Tuukka RaskMVBoston BruinsItäinen
Olli MäättäPLos Angeles KingsLäntinen
Juuso VälimäkiPCalgary FlamesLäntinen
Olli JuoleviPVancouver CanucksItäinen
Veini VehviläinenMVToronto Maple LeafsItäinen

Lähde: Elite Prospects

NHL:n joukkueet ja hallit, 2020-21

New York Islandersin oli tarkoitus pelata kaudella 2020-21 Nassau Colisseumilla, mutta näillä näkymin seura pelaa kaikki kotiottelunsa Barclays Centerissä. Islandersin on määrä siirtyä uusitulle kotiareenalleen, UBS Arenalle, kaudeksi 2021-22.

Colorado Avalanchen kotiareenan nimi vaihtui alkavaksi kaudeksi Pepsi Centeristä Ball Arenaksi.

JoukkueKonferenssiHalliKapasiteetti
Boston BruinsItäinenTD Garden17 565
Buffalo SabresItäinenKeyBank Center19 070
Detroit Red WingsItäinenLittle Caesars Arena19 515
Carolina HurricanesItäinenPNC Arena18 680
Columbus Blue JacketsItäinenNationwide Arena18 144
Florida PanthersItäinenBB&T Center19 250
Montreal CanadiensItäinenBell Centre21 302
New Jersey DevilsItäinenPrudential Center16 514
New York IslandersItäinenBarclays Center 15 795
New York RangersItäinenMadison Square Garden18 006
Ottawa SenatorsItäinenCanadian Tire Centre17 373
Philadelphia FlyersItäinenWells Fargo Center19 500
Pittsburgh PenguinsItäinenPPG Paints Arena18 387
Tampa Bay LightningItäinenAmalie Arena19 092
Toronto Maple LeafsItäinenScotiabank Arena18 819
Washington CapitalsItäinenCapital One Arena18 506
Anaheim DucksLäntinenHonda Center17 174
Arizona CoyotesLäntinenGila River Arena17 125
Calgary FlamesLäntinenScotiabank Saddledome19 289
Chicago BlackhawksLäntinenUnited Center19 717
Colorado AvalancheLäntinenBall Arena18 007
Dallas StarsLäntinenAmerican Airlines Center18 532
Edmonton OilersLäntinenRogers Place18 347
Los Angeles KingsLäntinenStaples Center18 230
Minnesota WildLäntinenXcel Energy Center17 954
Nashville PredatorsLäntinenBridgestone Arena17 113
San Jose SharksLäntinenSAP Center17 562
St. Louis BluesLäntinenEnterprise Center18 724
Vancouver CanucksLäntinenRogers Arena18 910
Vegas Golden KnightsLäntinenT-Mobile Arena17 356
Winnipeg JetsLäntinenBell MTS Place15 321

Lähde: Wikipedia

NHL:n kapteenit, valmentajat ja GM:t, 2020-21

Calgaryn päävalmentaja Bill Peters erosi marraskuussa 2019 monen vuoden takaisen rasismikohun seurauksena. Petersin apuvalmentaja Geoff Ward nimitettiin väliaikaiseksi valmentajaksi ja lopulta syyskuussa 2020 päävalmentajaksi.

Dallasin Jim Montgomery sai potkut joulukuussa 2019 epäammattimaisen käytöksen takia. Hänen tilalleen nousi väliaikaisesti apuvalmentaja Rick Bowness, joka nimettiin päävalmentajaksi lopulta lokakuussa 2020.

Minnesotan pitkäaikainen päävalmentaja Bruce Boudreau sai potkut helmikuussa 2020. Hänen tilalleen nousi väliaikaisesti apuvalmentajana työskennellyt Dean Evason, joka nimitettiin virallisesti Wildin päävalmentajaksi heinäkuussa 2020.

New Jersey antoi surkeiden tulosten takia potkut John Hynesille joulukuussa 2019. Apuvalmentajana työskennellyt Alain Nasreddine otti pestin väliaikaisesti haltuun, kunnes heinäkuussa 2020 Devils palkkasi uudeksi päävalmentajakseen Lindy Ruffin. Hieman myöhemmin New Jersey antoi potkut myös GM:lleen Ray Sherolle, ja hänen tehtävässään jatkoi Tom Fitzgerald, jonka pesti vakinaistettiin heinäkuussa 2020.

Peter DeBoer sai joulukuussa 2019 potkut San Josesta työskenneltyään neljä ja puoli vuotta seuran päävalmentajana. DeBoerin tilalle nousi väliaikaisesti apuvalmentaja Bob Boughner, josta tuli lopulta syyskuussa 2020 Sharksin päävalmentaja.

Washington päätti Todd Reirdenin valmentajasopimuksen elokuussa 2020, kun Capitals putosi toista vuotta peräkkäin pudotuspelien ensimmäisellä kierroksella. Syyskuussa Washingtonin päävalmentajaksi nousi Peter Laviolette, joka sai Nashvillesta potkut kaudella 2019-20.

JoukkueKapteeniValmentajaGM
Anaheim DucksRyan GetzlafDallas EakinsBob Murray
Arizona CoyotesOliver Ekman-LarssonRick TocchetBill Armstrong
Boston BruinsPatrice BergeronBruce CassidyDon Sweeney
Buffalo SabresJack EichelDon GranatoKevyn Adams
Calgary FlamesMark GiordanoGeoff WardBrad Treliving
Carolina HurricanesJordan StaalRod Brind'AmourDon Waddell
Chicago BlackhawksJonathan ToewsJeremy CollitonStan Bowman
Colorado AvalancheGabriel LandeskogJared BednarJoe Sakic
Columbus Blue JacketsEi valittuJohn TortorellaJarmo Kekäläinen
Dallas StarsJamie BennRick BownessJim Nill
Detroit Red WingsDylan LarkinJeff BlashillSteve Yzerman
Edmonton OilersConnor McDavidDave TippettKen Holland
Florida PanthersAleksander BarkovJoel QuennevilleBill Zito
Los Angeles KingsAnze KopitarTodd McLellanRob Blake
Minnesota WildJared SpurgeonDean EvasonBill Guerin
Montreal CanadiensShea WeberDominique DucharmeMarc Bergevin
Nashville PredatorsRoman JosiJohn HynesDavid Poile
New Jersey DevilsNico HischierLindy RuffTom Fitzgerald
New York IslandersAnders LeeBarry TrotzLou Lamoriello
New York RangersEi valittuDavid QuinnJeff Gorton
Ottawa SenatorsEi valittuD. J. SmithPierre Dorion
Philadelphia FlyersClaude GirouxAlain VigneaultChuck Fletcher
Pittsburgh PenguinsSidney CrosbyMike SullivanJim Rutherford
San Jose SharksLogan CoutureBob BoughnerDoug Wilson
St. Louis BluesRyan O'ReillyCraig BerubeDoug Armstrong
Tampa Bay LightningSteven StamkosJon CooperJulien BriseBois
Toronto Maple LeafsJohn TavaresSheldon KeefeKyle Dubas
Vancouver CanucksBo HorvatTravis GreenJim Benning
Vegas Golden KnightsMark StonePeter DeBoerKelly McCrimmon
Washington CapitalsAleksandr OvetshkinPeter LavioletteBrian MacLellan
Winnipeg JetsBlake WheelerPaul MauriceKevin Cheveldayoff

Lähde: Wikipedia

Isoja pelaajasiirtoja ennen kautta 2020-21

 Alex Pietrangelo –> Vegas Golden Knights

Alex Pietrangelo johdatti kapteenina St. Louis Bluesin Stanley Cup -mestaruuteen kaudella 2018-19. Kuva: Getty Images.

Yksi syksyn suurimmista kaupoista oli puolustaja Alex Pietrangelon, 30, sopimus Vegasin kanssa. Vapaiden markkinoiden suurin nimi, Pietrangelo, solmi peräti seitsemän vuoden ja 61,6 miljoonan dollarin sopimuksen Vegas Golden Knightsin kanssa. Pietrangelo siirtyi Vegasiin vapaana agenttina edustettuaan koko uransa tähän asti St. Louis Bluesia.

 

Matt Murray –> Ottawa Senators

Kuva: Getty Images

Pittsburgh Penguins päätti kaupata kaksinkertaisen Stanley Cup -voittajan uusiin maisemiin, ja lopulta Murray päätyi yllättäen Ottawa Senatorsin riveihin. 26-vuotias kanadalainen ehti pelaamaan Penguinsin organisaatiossa kuuden kauden ajan.

 

Mike Hoffman –> St. Louis Blues

Kuva: Getty Images

NHL:n siirtomarkkinoiden kuumimpiin nimiin lukeutunut Mike Hoffman solmi yksivuotisen ja neljän miljoonan dollarin arvoisen sopimuksen St. Louis Bluesin kanssa. 31-vuotias hyökkääjä oli edelliskaudella Florida Panthersin parhaimmistoa.

 

Taylor Hall –> Buffalo Sabres

Kuva: Getty Images

NHL-supertähti Taylor Hall yllätti lokakuussa monet seuravalinnallaan, kun hyökkääjä päätyi Buffalo Sabresiin. Hall solmi seuran kanssa yksivuotisen ja kahdeksan miljoonan dollarin arvoisen sopimuksen. Vielä viime kaudella hyökkääjä edusti New Jersey Devilsiä ja Arizona Coyotesia.

Stanley Cup -voittajat kausittain

VuosiJoukkue
2020Tampa Bay Lightning
2019St. Louis Blues
2018Washington Capitals
2017Pittsburgh Penguins
2016Pittsburgh Penguins
2015Chicago Blackhawks
2014Los Angeles Kings
2013Chicago Blackhawks
2012Los Angeles Kings
2011Boston Bruins
2010Chicago Blackhawks
2009Pittsburgh Penguins
2008Detroit Red Wings
2007Anaheim Ducks
2006Carolina Hurricanes
2005Ei jaettu, työsulku
2004Tampa Bay Lightning
2003New Jersey Devils
2002Detroit Red Wings
2001Colorado Avalanche
2000New Jersey Devils
1999Dallas Stars
1998Detroit Red Wings
1997Detroit Red Wings
1996Colorado Avalanche
1995New Jersey Devils
1994New York Rangers
1993Montreal Canadiens
1992Pittsburgh Penguins
1991Pittsburgh Penguins
1990Edmonton Oilers
1989Calgary Flames
1988Edmonton Oilers
1987Edmonton Oilers
1986Montreal Canadiens
1985Edmonton Oilers
1984Edmonton Oilers
1983New York Islanders
1982New York Islanders
1981New York Islanders
1980New York Islanders
1979Montreal Canadiens
1978Montreal Canadiens
1977Montreal Canadiens
1976Montreal Canadiens
1975Philadelphia Flyers
1974Philadelphia Flyers
1973Montreal Canadiens
1972Boston Bruins
1971Montreal Canadiens
1970Boston Bruins
1969Montreal Canadiens
1968Montreal Canadiens
1967Toronto Maple Leafs
1966Montreal Canadiens
1965Montreal Canadiens
1964Toronto Maple Leafs
1963Toronto Maple Leafs
1962Toronto Maple Leafs
1961Chicago Blackhawks
1960Montreal Canadiens
1959Montreal Canadiens
1958Montreal Canadiens
1957Montreal Canadiens
1956Montreal Canadiens
1955Detroit Red Wings
1954Detroit Red Wings
1953Montreal Canadiens
1952Detroit Red Wings
1951Toronto Maple Leafs
1950Detroit Red Wings
1949Toronto Maple Leafs
1948Toronto Maple Leafs
1947Toronto Maple Leafs
1946Montreal Canadiens
1945Toronto Maple Leafs
1944Montreal Canadiens
1943Detroit Red Wings
1942Toronto Maple Leafs
1941Boston Bruins
1940New York Rangers
1939Boston Bruins
1938Chicago Blackhawks
1937Detroit Red Wings
1936Detroit Red Wings
1935Montreal Maroons
1934Chicago Blackhawks
1933New York Rangers
1932Toronto Maple Leafs
1931Montreal Canadiens
1930Montreal Canadiens
1929Boston Bruins
1928New York Rangers
1927Ottawa Senators
1926Montreal Canadiens
1925Victoria Cougars
1924Montreal Canadiens
1923Ottawa Senators
1922Toronto St. Pats
1921Ottawa Senators
1920Ottawa Senators
1919Ei jaettu, espanjantauti
1918Toronto Arenas

Lähde: NHL.com

Stanley Cup -mestaruudet joukkueittain

Stanley Cupin on voittanut 20 eri seuraa. Ylivoimaisesti eniten mestaruuksia on kahminut Montreal Canadiens (23).

SijaJoukkueMestaruudet
1Montreal Canadiens23
2Toronto Maple Leafs13
3Detroit Red Wings11
4Boston Bruins6
4Chicago Blackhawks6
6Edmonton Oilers5
6Pittsburgh Penguins5
8New York Rangers4
8New York Islanders4
10New Jersey Devils3
11Philadelphia Flyers2
11Los Angeles Kings2
11Colorado Avalanche2
11Tampa Bay Lightning2
14Dallas Stars1
14Calgary Flames1
14Anaheim Ducks1
14Carolina Hurricanes1
14Washington Capitals1
14St. Louis Blues1

Lähde: Wikipedia

NHL:n kaikkien aikojen pistepörssi

NHL:n kaikkien aikojen pistepörssiä johtaa ylivoimaisesti Wayne Gretzky. Gretzky teki urallaan yhteensä 2857 pistettä – lähes tuhat enemmän kuin tilaston kakkosnimi Jaromir Jagr. Gretzky on ykkönen myös kaikkien aikojen maali- ja syöttötilastoissa.

Aktiivipelaajista korkeimmalla on San Jose Sharksin hyökkääjäkonkari Joe Thornton, joka on sijalla 14. Thorntonilla on jo sopimus voimassa kaudesta 2020-21.

  • Tilanne ennen kautta 2020-21
SijaPelaajaPositioOttelutMaalitSyötötPisteet
1Wayne GretzkyKH148789419632857
2Jaromir JagrOL173376611551921
3Mark MessierKH175669411931887
4Gordie HoweOL176780110491850
5Ron FrancisKH173154912491798
6Marcel DionneKH134873110401771
7Steve YzermanKH151469210631755
8Mario LemieuxKH91569010331723
9Joe SakicKH137862510161641
10Phil EspositoKH12827178731590
11Ray BourqueP161241011691579
12Mark RecchiOL16525779561533
13Paul CoffeyP140939611351531
14Joe Thornton *KH163642010891509
15Stan MikitaKH13965419261467
16Teemu SelänneOL14516847731457
17Bryan TrottierKH12795249011425
18Adam OatesKH133734110791420
19Doug GilmourKH14744509641414
20Dale HawerchukKH11885188911409

Lähde: NHL.com

NHL:n suomalaisten kaikkien aikojen pistepörssi

NHL:n suomalaisten kaikkien aikojen pistepörssiä johtaa Teemu Selänne. Selänne kirjautti urallaan 1457 pistettä. Selänne johtaa myös suomalaisten kaikkien aikojen maalitilastoa. Syöttötilaston ykkönen on Jari Kurri, joka on Selänteen lisäksi ainoana suomalaisena onnistunut rikkomaan tuhannen tehopisteen rajan. Korkeimmalla aktiivipelaajista on Minnesotan kapteeni Mikko Koivu, joka oli kauden 2019-20 jälkeen pistepörssissä sijalla viisi.

  • Tilanne ennen kautta 2020-21.
SijaPelaajaPositioOttelutMaalitSyötötPisteet
1Teemu SelänneOL14516847731457
2Jari KurriOL12516017971398
3Saku KoivuKH1124255577832
4Olli JokinenKH1231321429750
5Mikko Koivu *KH1028205504709
6Teppo NumminenP1372117520637
7Esa TikkanenVL877244386630
8Kimmo TimonenP1108117454571
9Jussi Jokinen *VL951191372563
10Valtteri Filppula *KH1018191324515
11Jere LehtinenOL875243271514
12Jyrki LummeP985114354468
13Sami KapanenOL831189269458
14Christian RuuttuKH621134298432
15Ilkka SinisaloOL582204223427
16Aleksander Barkov *KH479155252407
17Petri SkrikoVL541183222405
18Risto SiltanenP56290265355
19Mikael Granlund *OL540111241352
20Tuomo RuutuVL735148198346
21Reijo RuotsalainenP446107237344
22Sami SaloP87899240339
23Janne NiinimaaP74154265319
24Niklas HagmanVL770147154301
25Teuvo Teräväinen *VL42891198289
26Joni PitkänenP53557225282
27Mikko MäkeläOL423118147265
28Sebastian Aho *KH/310121142263
29Mikko Rantanen *OL28199151250
30Patrik Laine *OL305138109247

Lähde: NHL.com