[vc_row][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1498082844977{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}”]

Sisällysluettelo

[/vc_column_text][vc_column_text]

KATSO MYÖS:

[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”viime-kausi”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1530818555810{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}”]

Viime kausi

[/vc_column_text][vc_column_text]San Jose Sharksin viime kausi ei liiemmin tarjoillut seuran kannattajille suuria elämyksiä. Joukkueesta oli aiemmin kesällä lähtenyt lukuisia runkopelaajia, jotka olisivat tuoneet lisäarvoa haiden pelaamiseen. Niihin kuuluivat kapteeni Joe Pavelski, Joonas Donskoi, Gustav Nyquist sekä puolustaja Justin Braun.

Tahmeasti esiintynyt Sharks ajautui jo syyskaudella pelilliseen ahdinkoon, eikä GM Doug Wilsonilla ollut muuta vaihtoehtoa, kun antaa joulukuun aikana mukavan miehen maineessa olevalle päävalmentaja Peter DeBoerille potkut.

Apuvalmentajan paikalta päävastuuseen nostettu Bob Boughner sai hetkellistä ryhtiä Sharksin pelaamiseen, mutta viisikkotasolla suorittaminen ei vielä ottanut valtavia harppauksia. Yksi harvoista toimivista asioista oli sen sijaan joukkueen alivoimapelaaminen, joka oli kaikista liigan joukkueista parasta (85,7%).

Harmia toivat muutamien avainpelaajien loukkaantumiset, joista merkittävimpiin kuului ykkössentteri Logan Couturen nilkkavamma juuri, kun Sharksin peli näytti tammikuun alussa piristymisen merkkejä.

Alkuvuoden aikana telakalle joutuivat vielä ykköspuolustaja Erik Karlsson (peukalo) sekä kärkihyökkääjä Tomas Hertl (polvi).

Kausi oli lopulta valtaisa pettymys epätoivoisesti uralleen kruunua hakeville veteraanihyökkääjille Joe Thorntonille sekä Patrick Marleaulle, josta viimeksi mainittu kaupattiin kesken kauden Pittsburgh Penguinsiin.

Sharks keräsi runkosarjansa 70 ottelusta (29-36-5) vaatimattomat 63 pistettä ja päätyi Läntisen konferenssin viimeiseksi.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”siirrotout”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1497515328839{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}”]

Pelaajasiirrot – lähteneet

[/vc_column_text][vc_column_text]

Kuva: Getty Images

Joe Thornton (Toronto Maple Leafs, NHL)
Hyökkääjä, 41-vuotta

Vuodesta 1997 lähtien taalaliigassa esiintynyt Thornton päätti antaa itselleen kenties sen viimeisen mahdollisuuden voittaa himoittu Stanley Cup liittymällä Toronton nimivahvaan miehistöön vuoden mittaisella sopimuksella. Viime kaudella ”Jumbo” väläytteli kuntoaan pelaamalla Sharksin jokaisessa 70 runkosarjakamppailussa tehoin 7+24=31.

 

Kuva: Getty Images

Aaron Dell (Toronto Maple Leafs, NHL) Maalivahti, 31-vuotta

Thorntonin perässä Torontoon suuntasi myös kakkosvahdin asemaa Sharksissa kantanut Dell, joka solmi kanadalaisjoukkueen kanssa niin ikään vuoden mittaisen sopimuksen. Viime kaudella Dell pelasi 33 ottelua varsin kelvollisella torjuntaprosentilla (90,7).

 

Kuva: Getty Images

Lukas Radil (Spartak Moskova, KHL) Hyökkääjä, 30-vuotta

Rajoittamattomaksi vapaaksi agentiksi viime kauden jälkeen päätyneelle tshekkihyökkääjälle ei tarjottu jatkosopimusta ja niinpä Radil suuntasi takaisin kohti KHL:ää, jossa hän kiekkoili viimeksi kaudella 2017-18.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”siirrotin”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1497515686941{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Pelaajasiirrot – saapuneet

[/vc_column_text][vc_column_text]

Kuva: Getty Images

Patrick Marleau (Pittsburgh Penguins, NHL)
Hyökkääjä, 41-vuotta

Kesken viime kauden Penguinsiin siirtynyt Marleau joutui kesän ratkaisupeleissä pettymään, kun pingviinimarssi päättyi jo pudotuspelejä edeltävälle karsintakierrokselle. Peräti 22 kautta kestänyt huikea NHL-ura lähenee vääjäämättä loppuaan ja alkava kausi voi hyvinkin olla konkarihyökkääjälle se viimeinen. Mikä olisikaan parempi lopetus kuin Stanley Cupin voitto seurassa, josta kaikki aikanaan alkoi.

 

Kuva: Getty Images

Ryan Donato (Minnesota Wild, NHL) Hyökkääjä, 24-vuotta

GM Doug Wilson antoi luisteluvoimaisesta yhdysvaltalaislaiturista Wildille kolmannen kierroksen varausvuoron ensi kesän varaustilaisuuteen. Donaton nykyistä sopimusta on jäljellä vielä ensi kausi, jonka jälkeen hänestä tulee rajoitettu vapaa agentti. Viime kausi Minnesotassa tuotti Donatolle 62 ottelussa tehot 14+9=23.

 

Kuva: Getty Images

Devan Dubnyk (Minnesota Wild, NHL) Maalivahti, 34-vuotta

Sharksin maalivahtiosasto saanee kaivattua vahvistusta kokeneesta Dubnykista, josta Wilson antoi Wildille viidennen kierroksen varausvuoron vuoden 2022 varaustilaisuuteen. Dubnykin harteille on ladattu alkavalla kaudella suuret odotukset, sillä seuran kakkosvahdiksi siirtyneen Martin Jonesin tämän hetken taso ei riitä viemään kalifornialaisia kevään pudotuspeleihin.

 

Kuva: Getty Images

Matt Nieto (Colorado Avalanche) Hyökkääjä, 28-vuotta

Alempien ketjujen luotettava työmyyrä palaa vuoden mittaisella sopimuksella takaisin hainuttuun kolmen Coloradossa vietetyn kauden jälkeen. Avalanchessa Nieton rooli jäi lopulta varsin vähäiseksi, eikä joukkueen GM Joe Sakic nähnyt enää tarpeelliseksi tarjota hänelle jatkosopimusta.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”suomalaiset”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1538119785589{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Suomalaiset

[/vc_column_text][vc_column_text]

Kuva: Getty Images

Antti Suomela
Keskushyökkääjä, 26-vuotta

Helsingin IFK:ssa lainasopimuksella syksyn pelannut Suomela pitää ensi kaudella sinivalkoisia värejä yllä Sharksin ainoana suomalaispelaajana. Lokakuussa vuoden mittaisen ja kaksisuuntaisen sopimuksen seuran kanssa allekirjoittaneen Suomelan pelipaikka Boughnerin miehistössä ei kuitenkaan ole täysin kirkossa kuulutettu ja suomalaissentteri joutuu antamaan lisänäyttöjä kautta edeltävällä harjoitusleirillä.

Viime kaudella Suomela pelasi Sharksin alemmissa ketjuissa 20 ottelua, joissa espoolainen merkkautti tililleen tehot 1+6=7.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”valmennus”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1609165420450{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Valmennus – Bob Boughner

[/vc_column_text][vc_column_text]

Kuva: Getty Images

Ensimmäisen kokonaisen kautensa Sharksin peräsimessä aloittavalla Boughnerilla on selkeä tavoite: palauttaa pitkään seurassa vallinnut, mutta murheellisen viime kauden jälkeen kovia kokenut uskottavuus.

Boughner ei ole taalaliigan päävalmentajana niitä kaikkein kokeneimpia, sillä hän on aikaisemmin toiminut vain Florida Panthersin käskyttäjänä kausina 2017-2019. Mainetta on sen sijaan tullut sitäkin enemmän OHL:n puolella, jossa kanadalainen on luotsannut Windsor Spitfiresin kertaalleen mestaruuteen kaudella 2009-10.

Boughner ajattelee peliä vahvasti puolustuksen kautta, josta hän on saanut vuosien varrella kiitosta toimiessaan apuvalmentajana. Mikäli Boughner saa joukkueensa alakerran kuntoon heti alkukaudesta, on Sharksilla erinomaiset mahdollisuudet taistella jopa divisioonansa kärkisijoista.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”tarkein”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1609165440522{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Tärkein pelaaja – Logan Couture

[/vc_column_text][vc_column_text css=”.vc_custom_1609314113328{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Kuva: Getty Images

Kapteenin nauhaa nykyisin Sharksissa kantava Couture on joukkueelleen kaikki kaikessa. Esimerkillinen kanadalaissentteri pelaa illasta toiseen hurjalla asenteella, eikä todellakaan aristele laittaa kroppaansa likoon tiukoilla hetkillä.

Viime kausi oli koko joukkueen tavoin myös Couturelle todella vaikea. Kevätpuoliskolla tullut loukkaantuminen vei terävyyttä ja jätti ensi kauteen paljon parantamisen varaa. Couture pelasi lopulta 56 ottelua tehoin 16+23=39 ja jäi vasta toisen kerran tähänastisilla kokonaisilla NHL-kausillaan alle 20 osuman.

Pudotuspeleissä Couture on useana vuonna näyttänyt olevansa parhaimmillaan silloin, kun marginaalit ovat pienet ja paineet suuret. Kaudella 2015-16 hän voitti pudotuspelien pistepörssin tehoin 10+20=30 ja oli puolestaan toissakauden pudotuspelien paras maalintekijä 14 täysosumallaan.[/vc_column_text][vc_column_text][/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”tulokas”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1609275054361{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Kiinnostavin tulokas – Noah Gregor

[/vc_column_text][vc_column_text]

Kuva: Getty Images

Viime kaudella Sharksin kokoonpanossa 28 kamppailua (3+2=5) vyölleen saanut monipuolinen kanadalaishyökkääjä pelasi vielä osan kaudestaan AHL-joukkue San Jose Barracudan riveissä 25 ottelua, joissa hän iski tehot 7+12=19.

Keskushyökkääjänä viihtyvä ja vuoden 2016 varaustilaisuuden neljännellä kierroksella (111.) huudettu Gregor taistelee alkavalla kaudella mitä ilmeisimmin Suomelan kanssa samoista peliminuuteista, joten luvassa on herrojen välillä taatusti tiukkaa kilpailua kautta edeltävällä harjoitusleirillä.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”arvio”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1530818912071{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Arvio

[/vc_column_text][vc_column_text]Sija: Läntisen divisioonan 4.

Sharksin lähtökohdat kauteen ovat sikäli helpommat, ettei suorittaminen voi ainakaan enää huonompaa olla, mitä se oli viime kaudella. Samaan divisioonaan Sharksin kanssa siirretyt St. Louis Blues, Vegas Golden Knights sekä Colorado Avalanche muodostavat ennakkoon ajateltuna kolmen kovimman koplan, joilta ei sarjapisteitä heru perussuorituksella.

Tyrkyllä on kuitenkin divisioonan neljäs sija, jossa riittää Boughnerin miehistölle ihan tarpeeksi haastetta.

Sharks juotti toissakauden pudotuspeleissä katkeraa kalkkia sekä Golden Knightsille että Avalanchelle pudottamalla molemmat jatkosta ratkaisevissa seiskapeleissä. Rynnistys loppui kuitenkin Läntisen konferenssin finaaleissa, jossa lopulta mestaruuteen asti porhaltanut Blues oli parempi. Nyt nelikko saa ottaa tulevan kauden aikana perusteellisesti mittaa toisistaan.

[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”formaatio”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1535023738928{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Kentälliset

[/vc_column_text][vc_column_text]

Hyökkäysketjut:

Evander KaneLogan CoutureTimo Meier
Ryan DonatoTomas HertlKevin Labanc
Patrick MarleauDylan GambrellMarcus Sörensen
Matt NietoJoel KellmanStefan Noesen

 

Puolustajaparit:

Radim SimekBrent Burns
Marc-Edouard VlasicErik Karlsson
Mario FerraroJacob Middleton

Maalivahdit:

Devan Dubnyk
Martin Jones

[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”kokoonpano”][vc_column][vc_empty_space][vc_column_text css=”.vc_custom_1530820946075{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Kokoonpanolista

[/vc_column_text][vc_column_text][table id=49 responsive=”collapse” /][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_raw_js]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[/vc_raw_js][/vc_column][/vc_row]