NHL-ennakko 2019-2020: Joukkueet, siirrot
Kuvat: Getty Images.

Otteluohjelma 2019-20

NHL-kausi 2019-20 alkaa 3. lokakuuta. Runkosarja päättyy 4. huhtikuuta, jonka jälkeen pudotuspelejä pelataan kesäkuulle asti. Runkosarjan otteluohjelma julkistettiin 26. kesäkuuta.

Kierros 1
PVM Ottelu
03.10.2019 02:00 Toronto - Ottawa
03.10.2019 03:00 St. Louis - Washington
03.10.2019 05:00 Edmonton - Vancouver
03.10.2019 05:30 Vegas - San Jose
Kierros 2
PVM Ottelu
04.10.2019 02:00 Carolina - Montreal
04.10.2019 02:00 NY Rangers - Winnipeg
04.10.2019 02:00 Pittsburgh - Buffalo
04.10.2019 02:00 Tampa Bay - Florida
04.10.2019 03:00 Nashville - Minnesota
04.10.2019 03:30 Dallas - Boston
Katso koko otteluohjelma

NHL:n suomalaiset, 2019-20

NHL:ssä pelaa kauden alusta lähtien 40 suomalaista. Mukana on kuusi maalivahtia, 12 puolustajaa sekä 22 hyökkääjää. Suomalaisista esimerkiksi Patrik Laine ja Mikko Rantanen olivat vielä syyskuun alussa ilman sopimuksia.

Paluun NHL:ään tekee ensi kaudella maailmanmestari Jani Hakanpää, joka siirtyi Anaheimiin. Myös MM-kultamitalistit Oliwer Kaski sekä Kaapo Kakko hakevat ensi kaudella läpimurtoa rapakon takana.

Lue lisää suomalaisista NHL-pelaajista täältä (esimerkiksi suomalaispelaajien palkat).

PelaajaPelipaikkaJoukkueKonferenssi
Sebastian AhoOL/VL/KHCarolina HurricanesItäinen
Joel ArmiaOLMontreal CanadiensItäinen
Aleksander BarkovKHFlorida PanthersItäinen
Henrik BorgströmKHFlorida PanthersItäinen
Joonas DonskoiOL/VLColorado AvalancheLäntinen
Valtteri FilppulaKHDetroit Red WingsItäinen
Markus GranlundKH/OL/VLEdmonton OilersLäntinen
Mikael GranlundKH/OLNashville PredatorsLäntinen
Jani HakanpääPAnaheim DucksLäntinen
Erik HaulaKHCarolina HurricanesItäinen
Miro HeiskanenPDallas StarsLäntinen
Aleksi HeponiemiKH/OLFlorida PanthersItäinen
Roope HintzKHDallas StarsLäntinen
Markus HännikäinenVL/OLColumbus Blue JacketsItäinen
Henri JokiharjuPBuffalo SabresItäinen
Kaapo KakkoOLNew York RangersItäinen
Kasperi KapanenOL/VLToronto Maple LeafsItäinen
Oliwer KaskiPDetroit Red WingsItäinen
Mikko KoivuKHMinnesota WildLäntinen
Leo KomarovVL/OLNew York IslandersItäinen
Joonas KorpisaloMVColumbus Blue JacketsItäinen
Mikko KoskinenMVEdmonton OilersLäntinen
Jesperi KotkaniemiKHMontreal CanadiensItäinen
Patrik LaineOL/VLWinnipeg JetsLäntinen
Artturi LehkonenVL/OLMontreal CanadiensItäinen
Esa LindellPDallas StarsLäntinen
Olli MäättäPChicago BlackhawksLäntinen
Sami NikuPWinnipeg JetsLäntinen
Markus NutivaaraPColumbus Blue JacketsItäinen
Antti RaantaMVArizona Coyotes
Mikko RantanenOLColorado AvalancheLäntinen
Tuukka RaskMVBoston BruinsItäinen
Juuso RiikolaPPittsburgh PenguinsItäinen
Pekka RinneMVNashville PredatorsLäntinen
Rasmus RistolainenPBuffalo SabresItäinen
Miikka SalomäkiOL/VL/KHNashville PredatorsLäntinen
Juuse SarosMVNashville PredatorsLäntinen
Teuvo TeräväinenVL/OLCarolina HurricanesItäinen
Sami VatanenPNew Jersey DevilsItäinen
Juuso VälimäkiPCalgary FlamesLäntinen

Lähde: Elite Prospects

Joukkuekohtaiset ennakot

Ensimmäinen joukkue-ennakko julkaistaan maanantaina 16.9. Julkaiseminen tapahtuu arvioomme sarjasijoituksesta perustuvassa käänteisessä järjestyksessä. Eli viimeiseksi arvioidun joukkueen ennakko julkaistaan ensimmäisenä ja niin edelleen. Ennakoita julkaistaan kaksi per päivä, toinen itäisestä konferenssista ja toinen läntisestä konferenssista.  Ennakot ilmestyvät tekstin alle taulukkoon linkkeinä. Näet samalla toimituksemme arvion joukkueiden sijoituksista.  Pääset lukemaan ennakon painamalla LUE ENNAKKO! -kohtaa.

Läntinen konferenssi

SijaJoukkueLUE!
12.Vancouver CanucksLUE ENNAKKO!
13.Minnesota WildLUE ENNAKKO!
14.Anaheim DucksLUE ENNAKKO!
15.Los Angeles KingsLUE ENNAKKO!

Itäinen konferenssi

SijaJoukkueLUE!
11.New York IslandersLUE ENNAKKO!
12. Philadelphia FlyersLUE ENNAKKO!
13.Columbus Blue JacketsLUE ENNAKKO!
14.Buffalo SabresLUE ENNAKKO!
15.Detroit Red WingsLUE ENNAKKO!
16.Ottawa SenatorsLUE ENNAKKO!

NHL:n joukkueet ja hallit, 2019-20

New York Islanders pelaa puolet kotiotteluistaan vanhassa kotihallissaan, Nassau Veterans Memorial Coliseumilla. Toisen puolen kotiotteluistaan Islanders pelaa Barclays Centerissä. Tämä järjestely kestää vuoteen 2021 asti, jolloin uuden hallin, Belmont Park Arenan, on määrä olla valmis.

JoukkueKonferenssiHalliKapasiteetti
Boston BruinsItäinenTD Garden17 565
Buffalo SabresItäinenKeyBank Center19 070
Detroit Red WingsItäinenLittle Caesars Arena19 515
Carolina HurricanesItäinenPNC Arena18 680
Columbus Blue JacketsItäinenNationwide Arena18 144
Florida PanthersItäinenBB&T Center19 250
Montreal CanadiensItäinenBell Centre21 302
New Jersey DevilsItäinenPrudential Center16 514
New York IslandersItäinenBarclays Center 15 795
New York IslandersItäinenNassau Coliseum13 900
New York RangersItäinenMadison Square Garden18 006
Ottawa SenatorsItäinenCanadian Tire Centre17 373
Philadelphia FlyersItäinenWells Fargo Center19 500
Pittsburgh PenguinsItäinenPPG Paints Arena18 387
Tampa Bay LightningItäinenAmalie Arena19 092
Toronto Maple LeafsItäinenScotiabank Arena18 819
Washington CapitalsItäinenCapital One Arena18 506
Anaheim DucksLäntinenHonda Center17 174
Arizona CoyotesLäntinenGila River Arena17 125
Calgary FlamesLäntinenScotiabank Saddledome19 289
Chicago BlackhawksLäntinenUnited Center19 717
Colorado AvalancheLäntinenPepsi Center18 007
Dallas StarsLäntinenAmerican Airlines Center18 532
Edmonton OilersLäntinenRogers Place18 347
Los Angeles KingsLäntinenStaples Center18 230
Minnesota WildLäntinenXcel Energy Center17 954
Nashville PredatorsLäntinenBridgestone Arena17 113
San Jose SharksLäntinenSAP Center17 562
St. Louis BluesLäntinenEnterprise Center18 724
Vancouver CanucksLäntinenRogers Arena18 910
Vegas Golden KnightsLäntinenT-Mobile Arena17 356
Winnipeg JetsLäntinenBell MTS Place15 321

Lähde: Wikipedia

NHL:n kapteenit, valmentajat ja GM:t, 2018-19

Anaheim antoi potkut Stanley Cupin vuonna 2007 seuran kanssa voittaneelle Randy Carlylelle helmikuussa 2019. GM Bob Murray veti viime kauden loppuun saakka, ja kesällä pestiin palkattiin Dallas Eakins.

Buffalo antoi huhtikuussa potkut kehnosti menestyneelle Phil Housleylle. Tilalle palkattiin toukokuussa Ralph Krueger, jonka edellinen valmennuspesti on vuodelta 2013 Edmonton Oilersin peräsimestä, josta hän sai potkut.

Edmonton palkkasi uudeksi GM:ksi Kevin Hollandin, jonka jälkeen päävalmentaja Ken Hitchcock sai lähteä. Uudeksi päävalmentajaksi nousi Arizona Coyotesia vuosina 2009-2017 valmentanut Dave Tippett.

Florida antoi huhtikuussa potkut Bob Boughnerille ja palkkasi tehtävään toukokuussa kokeneen Joel Quennevillen, joka valmensi pitkään Chicagoa.

Los Angeles Kings antoi jo marraskuussa potkut John Stevensille, jonka korvasi väliaikaisesti Willie Desjardins. Lopulta huhtikuuss seura palkkasi vakituisesti Todd McLellanin, joka työskenteli aiemmin Edmontonissa.

Kolme kautta Ottawaa valmentanut Guy Boucher sai maaliskuussa 2019 potkut ja loppukauden Senatorsia valmensi Marc Crawford. Toukokuussa Ottawa palkkasi D.J. Smithin päävalmentajakseen.

Scott Gordon korvasi väliaikaisesti Philadelphiassa Dave Hakstolin joulukuussa 2018. Huhtikuussa seura palkkasi uudeksi käskijäkseen Alain Vigneaultin.

Yksi kauden huikeimmista palkkauksista nähtiin St. Louis Bluesissa, kun Mike Yeo sai kenkää marraskuussa 2018 surkean alkukauden takia. Väliaikaisesti tehtävään nimettiin Craig Berube, joka luotsasi Bluesin lopulta ilmiömäisesti Stanley Cup -mestaruuteen. Berube nimettiin pysyvästi seuran päävalmentajaksi kesäkuussa 2019.

Täältä näet suomalaiset NHL-kapteenit.

JoukkueKapteeniValmentajaGM
Anaheim DucksRyan GetzlafDallas EakinsBob Murray
Arizona CoyotesOliver Ekman LarssonRick TocchetJohn Chayka
Boston BruinsZdeno CharaBruce CassidyDon Sweeney
Buffalo SabresEi päätettyRalph KruegerJason Botterill
Calgary FlamesMark GiordanoBill PetersBrad Treliving
Carolina HurricanesJustin WilliamsRod Brind'AmourDon Waddell
Chicago BlackhawksJonathan ToewsJoel QuennevilleStan Bowman
Colorado AvalancheGabriel LandeskogJared BednarJoe Sakic
Columbus Blue JacketsNick FolignoJohn TortorellaJarmo Kekäläinen
Dallas StarsJamie BennJim MontgomeryJim Nill
Detroit Red WingsEi päätettyJeff BlashillSteve Yzerman
Edmonton OilersConnor McDavidDave TippettKen Holland
Florida PanthersAleksander BarkovJoel QuennevilleDale Tallon
Los Angeles KingsAnze KopitarTodd McLellanRob Blake
Minnesota WildMikko KoivuBruce BoudreauBill Guerin
Montreal CanadiensEi päätettyClaude JulienMarc Bergevin
Nashville PredatorsRoman JosiPeter LavioletteDavid Poile
New Jersey DevilsAndy GreeneJohn HynesRay Shero
New York IslandersEi päätettyBarry TrotzLou Lamoriello
New York RangersEi päätettyDavid QuinnJeff Gorton
Ottawa SenatorsEi päätettyD. J. SmithPierre Dorion
Philadelphia FlyersClaude GirouxAlain VigneaultRon Hextall
Pittsburgh PenguinsSidney CrosbyMike SullivanJim Rutherford
San Jose SharksJoe PavelskiPeter DeBoerDoug Wilson
St. Louis BluesAlex PietrangeloCraig BerubeDoug Armstrong
Tampa Bay LightningSteven StamkosJon CooperJulien Brisebois
Toronto Maple LeafsEi päätettyMike BabcockKyle Dubas
Vancouver CanucksEi päätettyTravis GreenJim Benning
Vegas Golden KnightsEi päätettyGerard GallantKelly McCrimmon
Washington CapitalsAleksandr OvetshkinTodd ReirdenBrian MacLellan
Winnipeg JetsBlake WheelerPaul MauriceKevin Cheveldayoff

Lähde: Wikipedia

Kesän isoja pelaajasiirtoja

Subban siirtyi kesällä New Jersey Devilsiin. Kuva: Getty Images.
P.K. Subban -> New Jersey Devils

NHL:n persoonallinen supertähti vaihtoi jo alkukesästä seuraa, kun Nashville luopui huippupakista osana isompaa kauppaa. Samalla Devils sai todellisen johtotähden pakistoonsa.

Panarin siirtyi Kaapo Kakon seurakaveriksi New Yorkiin. Kuva: Getty Images.

Artemi Panarin -> New York Rangers

New York Ranger sai vapaiden pelaajien markkinoilta riveihinsä todellisen supertähden. Panarinista odotetaan New Yorkissa uutta hyökkäyspään johtajaa ja taikuria.

Bobrovsky torjuu kiekkoja ensi kaudella Floridassa. Kuva: Getty Images.

Sergei Bobrovsky -> Florida Panthers

Panthers sai naarattua maalilleen huippunimen, kun Bobrovsky tarttui seuran tarjoukseen. Venäläinen on yhä NHL:n ehdottomia huippuvahteja.

Stanley Cup -voittajat kausittain

VuosiJoukkue
2019St. Louis Blues
2018Washington Capitals
2017Pittsburgh Penguins
2016Pittsburgh Penguins
2015Chicago Blackhawks
2014Los Angeles Kings
2013Chicago Blackhawks
2012Los Angeles Kings
2011Boston Bruins
2010Chicago Blackhawks
2009Pittsburgh Penguins
2008Detroit Red Wings
2007Anaheim Ducks
2006Carolina Hurricanes
2005Ei jaettu, työsulku
2004Tampa Bay Lightning
2003New Jersey Devils
2002Detroit Red Wings
2001Colorado Avalanche
2000New Jersey Devils
1999Dallas Stars
1998Detroit Red Wings
1997Detroit Red Wings
1996Colorado Avalanche
1995New Jersey Devils
1994New York Rangers
1993Montreal Canadiens
1992Pittsburgh Penguins
1991Pittsburgh Penguins
1990Edmonton Oilers
1989Calgary Flames
1988Edmonton Oilers
1987Edmonton Oilers
1986Montreal Canadiens
1985Edmonton Oilers
1984Edmonton Oilers
1983New York Islanders
1982New York Islanders
1981New York Islanders
1980New York Islanders
1979Montreal Canadiens
1978Montreal Canadiens
1977Montreal Canadiens
1976Montreal Canadiens
1975Philadelphia Flyers
1974Philadelphia Flyers
1973Montreal Canadiens
1972Boston Bruins
1971Montreal Canadiens
1970Boston Bruins
1969Montreal Canadiens
1968Montreal Canadiens
1967Toronto Maple Leafs
1966Montreal Canadiens
1965Montreal Canadiens
1964Toronto Maple Leafs
1963Toronto Maple Leafs
1962Toronto Maple Leafs
1961Chicago Blackhawks
1960Montreal Canadiens
1959Montreal Canadiens
1958Montreal Canadiens
1957Montreal Canadiens
1956Montreal Canadiens
1955Detroit Red Wings
1954Detroit Red Wings
1953Montreal Canadiens
1952Detroit Red Wings
1951Toronto Maple Leafs
1950Detroit Red Wings
1949Toronto Maple Leafs
1948Toronto Maple Leafs
1947Toronto Maple Leafs
1946Montreal Canadiens
1945Toronto Maple Leafs
1944Montreal Canadiens
1943Detroit Red Wings
1942Toronto Maple Leafs
1941Boston Bruins
1940New York Rangers
1939Boston Bruins
1938Chicago Blackhawks
1937Detroit Red Wings
1936Detroit Red Wings
1935Montreal Maroons
1934Chicago Blackhawks
1933New York Rangers
1932Toronto Maple Leafs
1931Montreal Canadiens
1930Montreal Canadiens
1929Boston Bruins
1928New York Rangers
1927Ottawa Senators
1926Montreal Canadiens
1925Victoria Cougars
1924Montreal Canadiens
1923Ottawa Senators
1922Toronto St. Pats
1921Ottawa Senators
1920Ottawa Senators
1919Ei jaettu, espanjantauti
1918Toronto Arenas

Lähde: NHL.com

Stanley Cup -mestaruudet joukkueittain

Stanley Cupin on voittanut 20 eri seuraa, kun viime vuonna saatiin jälleen uusi mestari St. Louis Blues. Ylivoimaisesti eniten mestaruuksia on kahminut Montreal Canadiens (23).

SijaJoukkueMestaruudet
1Montreal Canadiens23
2Toronto Maple Leafs13
3Detroit Red Wings11
4Boston Bruins6
4Chicago Blackhawks6
6Edmonton Oilers5
6Pittsburgh Penguins5
8New York Rangers4
8New York Islanders4
10New Jersey Devils3
11Philadelphia Flyers2
11Los Angeles Kings2
11Colorado Avalanche2
14Dallas Stars1
14Calgary Flames1
14Anaheim Ducks1
14Carolina Hurricanes1
14Tampa Bay Lightning1
14Washington Capitals1
14St. Louis Blues1

Lähde: Wikipedia

NHL:n kaikkien aikojen pistepörssi

NHL:n kaikkien aikojen pistepörssiä johtaa ylivoimaisesti Wayne Gretzky. Gretzky teki urallaan yhteensä 2857 pistettä – lähes tuhat enemmän kuin tilaston kakkosnimi Jaromir Jagr. Gretzky on ykkönen myös kaikkien aikojen maali- ja syöttötilastoissa.

SijaPelaajaPositioOttelutMaalitSyötötPisteet
1Wayne GretzkyKH148789419632857
2Jaromir JagrOL173376611551921
3Mark MessierKH175669411931887
4Gordie HoweOL176780110491850
5Ron FrancisKH173154912491798
6Marcel DionneKH134873110401771
7Steve YzermanKH151469210631755
8Mario LemieuxKH91569010331723
9Joe SakicKH137862510161641
10Phil EspositoKH12827178731590
11Ray BourqueP161241011691579
12Mark RecchiOL16525779561533
13Paul CoffeyP140939611351531
14Joe ThorntonKH156641310651478
15Stan MikitaKH13965419261467
16Teemu SelänneOL14516847731457
17Bryan TrottierKH12795249011425
18Adam OatesKH133734110791420
19Doug GilmourKH14744509641414
20Dale HawerchukKH11885188911409

Lähde: NHL.com

NHL:n suomalaisten kaikkien aikojen pistepörssi

NHL:n suomalaisten kaikkien aikojen pistepörssiä johtaa Teemu Selänne. Selänne kirjautti urallaan 1457 pistettä. Selänne johtaa myös suomalaisten kaikkien aikojen maalitilastoa. Syöttötilaston ykkönen on Jari Kurri, joka on Selänteen lisäksi ainoana suomalaisena onnistunut rikkomaan tuhannen tehopisteen rajan. Korkeimmalla aktiivipelaajista on Minnesotan kapteeni Mikko Koivu, joka oli pistepörssissä viidentenä ennen kautta 2019-20.

SijaPelaajaPositioOttelutMaalitSyötötPisteet
1Teemu SelänneOL14516847731457
2Jari KurriOL12516017971398
3Saku KoivuKH1124255577832
4Olli JokinenKH1231321429750
5Mikko Koivu *KH973201487688
6Teppo NumminenP1372117520637
7Esa TikkanenVL877244386630
8Kimmo TimonenP1108117454571
9Jussi Jokinen *VL951191372563
10Jere LehtinenOL875243271514
11Valtteri Filppula *KH948185309494
12Jyrki LummeP985114354468
13Sami KapanenOL831189269458
14Christian RuuttuKH621134298432
15Ilkka SinisaloOL582204223427
16Petri SkrikoVL541183222405
17Risto SiltanenP56290265355
18Tuomo RuutuVL735148198346
19Aleksander Barkov *KH413135210345
20Reijo RuotsalainenP446107237344
21Sami SaloP87899240339
22Mikael Granlund *OL47794228322
23Janne NiinimaaP74154265319
24Niklas HagmanVL770147154301
25Joni PitkänenP53557225282
26Mikko MäkeläOL423118147265
27Toni LydmanP84736206242
28Antti MiettinenOL53997133230
29Teuvo Teräväinen *VL36076150226
30Mikko Rantanen *OL23980129209

Lähde: NHL.com

NHL-kausi 2019-20: Mitä, missä, milloin?

NHL-kausi 2019-20 käynnistyy torstaina 3.10 ja päättyy kesällä 2020. Alkava kausi on sarjan historian 103. kausi.

31 joukkuetta pelaa 82 kierroksen runkosarjan, joka päättyy 5. huhtikuuta. Pudotuspeleihin pääsee kahdeksan joukkuetta itäisestä ja kahdeksan läntisestä konferenssista. Hallitseva mestari on St. Louis Blues.

Palkkakatto

Kaudella 2019-20 palkkakatto joukkuetta kohden on 81,5 miljoonaa dollaria.

Draft

Viime kesän ykkösvaraukseksi nousi lopulta Jack Hughes, jonka nappasi New Jersey Devils. Toisena nimenä New York Rangers varasi Suomen Kaapo Kakon. Lisäksi ensimmäisellä kierroksella Suomesta varattiin Lassi Thomson (Ottawa Senators) sekä Ville Heinola (Winnipeg Jets).

Ulkoilmaottelut ja tähdistöottelu

Kaudella 2019-20 pelataan kolme ulkoilmaottelua. Ensimmäinen ulkoilmaottelu Heritage Classic pelataan 26. lokakuuta 2019 Mosaic Staidumilla, Reginassa, Saskatchewanissa, Kanadassa. Ottelussa kohtaavat kanadalaisjätit Calgary Flames ja Winnipeg Jets.

Talviklassikko pelataan 1. tammikuuta 2020 ja näyttämönä on Cotton Bowl, Dallasissa, Texasissa. Ottelussa Dallas Stars saa vieraakseen Nashville Predatorsin.

Stadium Series pelataan Coloradossa 15. helmikuuta Falcon Stadiumilla. Ottelussa Colorado Avalanche isännöi Los Angeles Kingsiä.

NHL:n tähdistöottelu pelataan Enterprise Centerissä, St. Louisissa 26.1.2020.

Lähde: Wikipedia