Ottawa Senators – kausiennakko 2019-20: Kova, fyysinen ja ilkeä – senaattorit eivät ilmaispisteitä jakele

© Kuva: Getty Images

Viime kausi

Ottawan kauden alkua varjosti seuran sisällä velloneet kommellukset, kuten apulais-GM Randy Leen saamat syytteet seksuaalisesta ahdistelusta sekä hyökkääjä Mike Hoffmanin kihlatun vainoamisjupakka Erik Karlssonin vaimoa kohtaan. Näiden seurauksena Lee irtisanoutui ja Hoffman kaupattiin mutkien kautta Florida Panthersiin.

Suurin takaisku – joskin odotettu – tapahtui kuitenkin syyskuun 13. päivä, kun seuran keulakuva, Senatorsia koko uransa ajan edustanut Karlsson kaupattiin San Jose Sharksiin. Tämän seurauksena kanadalaisseurassa käynnistyi uusi aikakausi, jossa joukkue rakennetaan jälleen puhtaalta pöydältä.

Kauden startatessa odotukset olivat kaikkea muuta kuin hyvät. Ottawan odotettiin olevan lähtökohtaisesti liigan suurin pisteautomaatti, mutta tilanne haravoitiin joukkueen sisällä läpikotaisin. Päätettiin, ettei ilmaisia lounaita jaeta kenellekään. Niinpä kauden ensimmäinen neljännes sujui jopa kohtalaisissa merkeissä. Senators voitti ensimmäisestä 20 pelistään yhdeksän häviten kahdeksan ottelua varsinaisella peliajalla.

Samalla joukkueeseen oli syntynyt kaksi uutta kiintotähteä: tulokashyökkääjä Brady Tkachuk ja toista NHL-kauttaan pelannut puolustaja Thomas Chabot, joka majaili puolustajien pistepörssin toisella sijalla (5+18=23). 19-vuotias Tkachuk aloitti NHL-uransa räväkästi ja takoi neljään ensimmäiseen otteluunsa tehot 3+3. Tämän jälkeen nuorukainen loukkasi jalkansa ja joutui sivuun tositoimista noin kolmeksi viikoksi. Kauden loppulukemat 22+23=45 lupaavat kuitenkin hyvää yhdysvaltalaislaiturin tulevaisuutta- ja ennen kaikkea Ottawaa ajatellen.

Mitä tulee Senatorsin loppukauteen, niin sitä voidaan pitää lähinnä mollivoittoisena. Joukkue kärsi tappioita yhä enemmän ja enemmän, eikä tilannetta helpottanut myöskään helmikuun lopun siirtorajatalkoot. Kuten odottaa saattoi, Ottawa ”löi lihoiksi” joukkueensa parhaat pistemankelit: Mark Stonen (Vegas Golden Knights), Matt Duchenen (Columbus Blue Jackets) ja Ryan Dzingelin (Columbus). Senaattoripaitaan matkasivat puolestaan huippulupaava puolustaja Erik Brännström, hyökkääjät Oscar Lindberg, Anthony Duclair, Vitali Abramov ja Jonathan Davidsson sekä yksi ensimmäisen- ja kolme toisen kierroksen varausvuoroa.

Kauden päätyttyä Ottawa sijoittui 64 sarjapisteellään koko sarjan viimeiseksi. Vaikka joukkue pöllyttikin kohtalaisesti vastustajien maaliverkkoja (242), niin samalla myös omissa helisi. Senators olikin lopulta NHL:n ainut joukkue, joka päästi taakseen yli 300 maalia (302). Siksi onkin hieman huolestuttavaa, että Ottawa lähtee tulevaan kauteen samalla maalivahtitandemilla kuin mihin se edellisen päätti. Veteraanivahti Craig Andersonilla, 38, on sopimustaan vielä vuosi jäljellä, eikä tammikuussa joukkueeseen tullut Anders Nilsson ole vakuuttanut olevansa kykeneväinen ykkösvahdin rooliin. Tällä sektorilla voidaankin odottaa jonkinlaista liikehdintää tulevan kauden aikana.

Pelaajasiirrot – lähteneet

Kuva: Getty Images

Cody Ceci (Toronto Maple Leafs)
Puolustaja, 25 vuotta

Loistava kahdensuunnan puolustaja, joka ei saanut Ottawassa revittyä itsestään irti ehkä sitä parasta potentiaalia. Päättyneellä kaudella mies sivusi NHL-uransa parasta pistesaldoa tehtailemalla 74 otteluun tehot 7+19=26. Nuorelta puolustajalta löytyy kuitenkin rahkeita vieläkin parempaan.

Kuva: Getty Images

Brian Gibbons (Carolina Hurricanes)
Laitahyökkääjä, 31 vuotta

Työläs syvyyskenttien raataja, joka siirtyi Ottawaan helmikuussa vaihdossa AHL:ää kolunneeseen Patrick Sieloffiin. Yhdysvaltalaishyökkääjä olikin saapumisensa jälkeen Senatorsin tehokkain pelaaja yhdessä Brady Tkachukin ja Anthony Duclairin kanssa. Jokainen heistä keräsi 20 peliin kelvolliset 14 tehopistettä. Siksi onkin hieman yllättävää, ettei Ottawa tarjonnut keskimäärin 12:41 minuuttia ottelua kohden pelanneelle Gibbonsille kesällä uutta jatkosopimusta. Sen sijaan Carolina värväsi miehen edullisella vuoden- ja arvoltaan 725 000 dollarin sopimuksella.

Kuva: Getty Images

Zack Smith (Chicago Blackhawks)
Keskushyökkääjä, 31 vuotta

Koko 9-vuotisen NHL-uransa Ottawaa edustanut Smith kaupattiin kesäkuussa Chicagoon vaihdossa venäläissentteri Artem Anisimoviin. Kovasta taklauspelistä nauttiva kanadalainen jämähti Senatorsissa kolmossentterin rooliin, eikä ura nostanut purjeitaan juuri missään vaiheessa. Ehkä puhdas sivu ”Tuulikaupungissa” kääntää viime kaudella 26 tehopistettä summanneen Smithin uran uuteen lentoon.

Pelaajasiirrot – saapuneet

Kuva: Getty Images

Artem Anisimov (Chicago Blackhawks)
Keskushyökkääjä, 31 vuotta

Chicago teki mitä sen piti tehdä. Anisimovin 4,55 miljoonan taalan vuosipalkka oli yksinkertaisesti liikaa palkkakatosta kärsivällä Blackhawksille. Näin ollen mies kaupattiin onnistuneesti Ottawaan, jossa hänelle tarjotaan mitä luultavimmin kolmossentterin paikkaa. Anisimovilla olisi rahkeita myös hyökkäävämpään kakkosketjuun, mutta näistä tonteista kilpailevat mitä luultavimmin tulokashyökkääjä Logan Brown sekä hyvän viime kauden pelannut  Chris Tierney.

Kuva: Getty Images

Nikita Zaitsev (Toronto Maple Leafs)
Puolustaja, 27 vuotta

Hyvä kiekollinen puolustaja, joka taitaa myös fyysisen pelaamisen. Uskaltaa heittäytyä kiekon eteen. Zaitsevin kolmivuotinen matka Torontossa oli hieman kaksijakoinen. Tulokaskaudellaan mies osallistui enemmän hyökkäyksiin ja saalistikin kauden päätteeksi varsin mukavat 4+32=36 tehot. Yli-innokas hyökkäyspeli kostautui kuitenkin omassa päässä, joka näkyi isona miinuksena miehen teholukemissa (-22). Tästä johtuen Leafs-luotsi Mike Babcock istutti Zaitsevin jatkossa passiivisempaan rooliin. Pistemäärät laskivat rajusti, mutta samalla tehotilasto kääntyi positiiviseksi. Ottawassa venäläinen saanee enemmän hyökkäysvastuuta. Etenkin, jos hänen rinnallaan luutii luunkova Mark Borowiecki. Rooli painottunee kolmospariin, jonka lisäksi Zaitsevia nähtäneen runsaasti myös joukkueen pelatessa alivoimaa.

Kuva: Getty Images

Connor Brown (Toronto Maple Leags)
Laitahyökkääjä, 25 vuotta

Brown siirtyi Ottawaan vaihtokaupan myötä yhdessä Zaitsevin ja hyökkääjä Michael Carconen kanssa. Ennen NHL-varaustaan (2012, 6.kierros, numero 156) kanadalainen oli vielä varsin nimetön tapaus, mutta heti tämän jälkeen nuorukainen kehittyi valtavaa vauhtia eteenpäin. Toisella OHL-kaudellaan Brown nakutti 63 peliin varsin kelvolliset 69 pistettä. Seuraavalla kaudella jysähti kuitenkin jättipotti ja laitahyökkääjä tulitti peräti 128 tehopistettä – pisteen enemmän kuin esimerkiksi Alex DeBrincat parhaalla OHL-sesongillaan. Tämän jälkeen matka jatkui AHL-seura Toronto Marliesiin, jossa Brown oli heti ensimmäisellä kaudellaan joukkueensa paras pistemies tehoin 21+40=61. Maple Leafsissa Brown pelasi kokonaiset kolme vuotta, joista ensimmäisellä syntyi hänen toistaiseksi parhaat tehopisteet (20+16). Ottawassa oikealta ampuva laituri saanee selvästi suuremman vastuun kuin Torontossa, jossa hän jäi suurempien tähtien varjoon. Mahdollisesti kakkosketjussa viilettävä hyökkääjä saattaakin hyvin olla yksi tulevan kauden läpimurtopelaajista.

Suomalaiset

Kuva: Getty Images

Lassi Thomson
Puolustaja, 18 vuotta

Kesän NHL-draftissa ensimmäisellä kierroksella (#19) varattu suomalaispuolustaja kuuluu heittämällä Ottawan suurimpiin tulevaisuuden lupauksiin.

Viime kaudella WHL-seura Kelowna Rocketsia edustanut tamperelainen oli joukkueensa tehokkain puolustaja pistein 17+24=41. Aika Pohjois-Amerikassa jäi kuitenkin toistaiseksi vain yhden sesongin mittaiseksi. Nuorukainen jatkaa taivaltaan Tampereen Ilveksen riveissä, johon hän siirtyi lainasopimuksella allekirjoitettuaan Senatorsin kanssa kolmivuotisen tulokassopimuksen. Valinta oli oikea, sillä nyt Thomson saa mahdollisuuden kehittää taitojaan aikuisten tasolla joukkueessa, jossa on sekä loistava valmennus että pelaajia tukeva nuorekas ilmapiiri.

Tiesitkö

Senatorsin kaikkien aikojen tehokkain pelaaja, ruotsalaislegenda Daniel Alfredsson, varattiin NHL:ään vasta vuoden 1994-draftin kuudennella kierroksella (#133). Koko uransa Ottawaa edustanut Alfredsson pelasi seurassa kaikkiaan 1246 ottelua tehoin 444+713=1157.

Valmennus

Kuva: Getty Images (Smith kuvan vasemmalla laidalla)

Päävalmentaja: D.J. Smith (1.kausi)

Apuvalmentajat: Jack Capuano (1.kausi)

                          Bob Jones (1.kausi)

                          Davis Payne (1.kausi)

Ottawaa kolmatta kautta luotsanneen Guy Boucherin matka Senatorsissa tuli täyteen kesken viime kauden, kun hänelle näytettiin ovea heti siirtotakarajan jälkeen. Tilalle nousi apuvalmentaja Marc Crawford, joka nähdään tulevalla kaudella Chicago Blackhawksin penkin takana.

Valmennuksen osalta pöytä putsattiin kokonaan. Jatkossa senaattorien päävalmentajana toimii D.J. Smith, joka toimi viimeiset neljä vuotta Mike Babcockin (Toronto Maple Leafs) alaisuudessa. Valintaa voidaan pitää jokseenkin hupaisana, sillä siitä ei ole kovinkaan kauan, kun Ottawan omistaja Eugene Melnyk pilkkasi Maple Leafsia heidän huonosta puolustuksestaan. Nyt Senatorsia käskyttää mies, joka vastasi Toronton puolustusvalmennuksesta.

Valinnan taustalla ei ole kuitenkaan Smithin kyky valmentaa puolustusta, vaan ennen kaikkea hänen iso persoonansa. Hän on ihminen, jota on helppo lähestyä. Valmentaja, joka on erinomainen luomaan suhteita pelaajiin. Tämä on elintärkeää ottaen huomioon, kuinka nuoresta joukkueesta Senatorsin kohdalla on kyse.

Smith haluaa, että hänen joukkueensa pelaa hänen näköistänsä peliä, joka on pohjimmiltaan kovaa, fyysistä ja ilkeää. Tästä johtuen vastustajat voiva olla varmoja siitä, ettei Ottawa tule kauden aikana helppoja pisteitä jakamaan.

Tärkein pelaaja – Brady Tkachuk

Kuva: Getty Images

Tästä valinnasta voidaan olla montaa eri mieltä. Osan mielestä viime kaudella sensaatiomaisesti esiintynyt Chabot on selvästi ylitse muiden. Olihan hän, ja on edelleen, Senators-puolustuksen johtohahmo – uusi Erik Karlsson. Ehkä nyt ei kuitenkaan, vaikka loistava pelaaja onkin.

Syy, miksi debyyttikaudellaan 45 pistettä takonut Tkachuk on Ottawan tärkein pelaaja, johtuu tottakai hänen taidoistaan, mutta ennen kaikkea siitä, että hän edustaa kaikkea sitä, mitä valmentaja Smith lähtökohtaisesti arvostaa: taitavaa, fyysistä ja kovaa peliä. Onkin siis helppo kuvitella, että vuoden tulokas -äänestyksessä viidenneksi sijoittunut Tkachuk on se pelaaja, jonka ympärille Ottawaa rakennetaan.

Mitä tulee viime kauteen, niin yhdysvaltalaislaituri oli joukkueensa toiseksi ahkerin taklaaja (178) heti puolustaja Mark Borowieckin jälkeen. Lisäksi Tkachukin corsi-for-lukema oli niin ikään Ottawan toiseksi paras, vaikka lukema jäikin aavistuksen neutraalin alapuolelle (49,7%). Senatorsin kokonaislukema oli sen sijaan ylivoimaisesti koko liigan heikoin (44,2%), joten siihen nähden Tkachukin lukema vaikuttaa jopa hyväksyttävältä.

Tulevaisuus näyttää, kuinka kova pelimies 20-vuotiaasta superlupauksesta lopulta tulee. Aineksia löytyy aina eliittiin saakka.

Kiinnostavin tulokas – Erik Brännström

Kuva: Getty Images

Mark Stone –kaupassa Vegasista saapunut Brännström on eittämättä yksi tulevan kauden kiinnostavimmista puolustajatulokkaista. Hiljattain 20 vuotta täyttänyt äärimmäisen taitava kiekonkäsittelijä pääsi viime sesongilla pelaamaan kaksi NHL-ottelua, joissa pisteitä ei kuitenkaan vielä syntynyt. AHL:ssä sen sijaan tapahtui. Brännström sijoittui alle 20-vuotiaiden AHL-puolustajien pistetilaston kärkeen tehtailtuaan 50 otteluun pakille kovat 32 tehopistettä (7+25).

Tulevalla kaudella ruotsalaista kannattaakin pitää visusti silmällä. Brännström saanee mahdollisuuden pelata Senatorsin kahdessa kärkiparissa, jonka lisäksi nuorukaista nähtäneen myös kakkosylivoimaviisikossa.

Arvio

Sija: 16

Vaikka Ottawa aloittikin uudelleenrakennuksensa jo viime kaudella, niin varsinainen prosessi käynnistyy vasta nyt. Joukkueen valmennus on kokonaan uusi, jonka lisäksi pelaajisto on todella nuori – avauskokoonpanossa saatetaan nähdä jopa neljä tulokaspelaajaa (Brännström, Logan Brown, Max Veronneau ja Drake Batherson)! Kokenutta kaartia edustavat hyökkääjät Bobby Ryan (32) ja Artem Anisimov (31), puolustajat Ron Hainsey (38) ja Mark Borowiecki (30) sekä maalivahti Craig Anderson (38).

Pelillisesti Senatorsin ottelut ovat varmasti viihdyttävää katseltavaa. Nuoruuden intoa ja vauhtia riittää, mutta samalla virheitä sattunee keskimääräistä enemmän. Mikä tahansa kuin jumbosija olisi kauden päätteeksi voitto tälle materiaaliltaan vielä liian kapealle joukkueelle.

Kentälliset

Hyökkäysketjut:

Brady Tkachuk Colin White Drake Batherson
Connor Brown Chris Tierney Bobby Ryan
Anthony Duclair Artem Anisimov Max Veronneau
Tyler Ennis Jean-Gabriel Pageau Mikkel Bødker

 

Puolustajaparit:

Thomas Chabot – Dylan DeMelo
Erik Brännström – Ron Hainsey
Mark Borowiecki – Nikita Zaitsev

Maalivahdit:

Craig Anderson
Anders Nilsson

Kokoonpanolista

# PelaajaPositioIkäCap Hit
31ruotsiAnders NilssonMV27.4.19902 600 000 $
41yhdysvallatCraig AndersonMV19.9.19904 750 000 $
72kanadaThomas ChabotP30.1.1997863 333 $
74kanadaMark BorowieckiP12.7.19891 200 000 $
86kanadaChristian WolaninP17.3.1995925 000 $
2kanadaDylan DeMeloP1.5.1993900 000 $
26ruotsiErik BrännströmP2.9.1999863 333 $
81yhdysvallatRon HainseyP24.3.19813 500 000 $
83slovakiaChristian JarosP2.4.1996755 000 $
58kanadaMaxime LajoieP5.10.1997710 000 $
86kanadaChristian WolaninP17.3.1995900 000 $
22venajaNikita ZaitsevP29.10.19914 500 000 $
7yhdysvallatBrady TkachukVL16.9.1999925 000 $
51venajaArtjom AnisimovKH24.3.19884 550 000 $
38latviaRudolfs BalcersVL8.4.1997759 167 $
12kanadaDrake BathersonKH/OL27.4.1998736 666 $
28kanadaConnor BrownVL14.1.19942 100 000 $
21yhdysvallatLogan BrownKH5.3.1998863 333 $
10kanadaAnthony DuclairVL/OL26.4.19951 650 000 $
63kanadaTyler EnnisVL/OL6.10.1989800 000 $
89tanskaMikkel BødkerVL/OL16.12.19894 000 000 $
36yhdysvallatColin WhiteKH30.1.19974 750 000 $
44kanadaJean-Gabriel PageauKH11.11.19923 100 000 $
71kanadaChris TierneyKH1.7.19942 937 500 $
14kanadaMax VeronneauOL12.12.1995925 000 $

Niko Leinonen
Twitter: @leiskaniko


Ota 20 ilmaiskierrosta

Ei omaa rahaa, ei riskiä

  • Avaa pelitili Lucky Dinolle.
  • Saat heti ilman omaa rahaa 20 ilmaiskierrosta Narcos-peliin!
  • Tallettajille lisäksi jopa 400€ bonus + 100 ilmaiskierrosta lisää.