[vc_row][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1498082844977{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}”]

Sisällysluettelo

[/vc_column_text][vc_column_text]

[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”viime-kausi”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1530818555810{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}”]

Viime kausi

[/vc_column_text][vc_column_text]Nashville Predatorsin viime kausi jäi isoksi pettymykseksi. Seuran esitys pudotuspeleissä jäi äärimmäisen vaisuksi. Dallas Stars lähetti kantrikaupungin seuran laulukuoroon jo ensimmäisellä kierroksella.

Yksi syy heikkoon menestykseen pudotuspeleissä oli siirtotakarajalla hankittujen vahvistusten floppaaminen. Mikael Granlund ei missään vaiheessa saanut peliä uomiinsa Nashvillessä. Hän pelasi seurassa 22 ottelua ja merkkautti niissä seitsemän tehopistettä.

Wayne Simmondsin aikakausi Nashvillessa oli vielä surkeampi. Hyökkääjäkonkari iski 19 ottelussa kolme tehopistettä. Pudotuspeleissä hän ei mahtunut enää edes kokoonpanoon.

Yksilötasolla mitattuna kausi oli ylipäätään vaisu. Joukkueen paras pistemies oli Ryan Johansen, joka takoi runkosarjassa tehot 14+50=64. Paras maalintekijä puolestaan oli Viktor Arvidson 34 osumallaan.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”siirrotout”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1497515328839{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}”]

Pelaajasiirrot – lähteneet

[/vc_column_text][vc_column_text]

Kuva: Getty Images

P.K. Subban (New Jersey Devils)
Puolustaja, 30 vuotta

Nashvillen vahvuus on aina ollut kivenkova puolustajakalusto. Ei ollutkaan ihme, kun seura kauppasi P.K. Subbanin pois tehdäkseen tilaa vahvistukselle hyökkäykseen. Subban ei ylipäätään ole vuosiin ollut lähellä uransa parasta tasoa. Kevään lyhyeksi jääneissä pudotuspeleissäkin Subban keskittyi lähinnä vihellyksen jälkeen riitelemiseen kuin itse peliin.

Kuva: Getty Images

Wayne Simmonds (New Jersey Devils)
Laitahyökkääjä, 31 vuotta

Wayne Simmonds hankittiin siirtotakarajalla. Likaisten maalien erikoismies oli kuitenkin Nashvillessa aivan tuuliajolla. Hänen poistumisensa ei ole ongelma, sillä hän ei viime kaudellakaan aina mahtunut joukkueen kokoonpanoon.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”siirrotin”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1497515686941{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Pelaajasiirrot – saapuneet

[/vc_column_text][vc_column_text]

Kuva: Getty Images

Matt Duchene (Columbus Blue Jackets)
Keskushyökkääjä, 28 vuotta

Matt Duchene on nappihankinta Nashvillelle. Kanadalaishyökkääjä on erinomainen kumpaankin suuntaan, joten hän sopii työteliääseen joukkueeseen kuin nenä päähän. Ennen kaikkea Nashville saa Duchenesta viimein mitat täyttävän ykkössentterin, johon Ryan Johansenista ei ole ollut. Menestyksen nälkääkin Duchenelta löytyy, sillä kokenut hyökkääjä on pelannut urallaan vain 18 pudotuspeliottelua.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”suomalaiset”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1538119785589{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Suomalaiset

[/vc_column_text][vc_column_text]

Kuva: Getty Images

Pekka Rinne
Maalivahti, 36 vuotta

Pekka Rinteen viime kausi oli kaksijakoinen. Toisinaan konkarivahti oli aivan liekeissä, toisinaan taas kiekot painuivat turhan helposti selän taakse. Pudotuspeleissäkään Rinne ei ollut parhaimmillaan, ja torjuntaprosentti jäi 90,5:en. Sopimusta Rinteellä on kaksi kautta jäljellä, ja hänellä on kova työ pitää nuorempi kakkosvahti Juuse Saros takanaan peluutuksessa.

Kuva: Getty Images

Juuse Saros
Maalivahti, 24 vuotta

Juuse Saros sai kuluneella kaudella jo enemmän vastuuta. Hän pääsi maalille 31 ottelussa ja pysäytti kiekot kelvollisella 91,5 prosentin varmuudella. Ensi kaudella vastuuta voi tulla jälleen enemmän, joten Saroksella on edessään iso näytönpaikka. Ennakkoluulot hänen pituistaan maalivahtia kohtaan ovat isot, joten tilastojen täytyy puhua puolestaan.

Kuva: Getty Images

Mikael Granlund
Laitahyökkääjä, 27 vuotta

Mikael Granlund koki viime kaudella ison shokin, kun Minnesota Wild kauppasi hänet yllättäen siirtotakarajalla. Sopeutuminen uuteen seuraan ei sujunut ilman ongelmia, ja Granlund oli kaukana parhaasta tasostaan. Nyt hän on saanut kesän ajan tottua uuteen ympäristöönsä, joten tulostakin varmasti tulee. Granlund on mainettaan parempi kahdensuunnan hyökkääjä, joten Nashvillen pitäisi olla hänelle erinomainen joukkue. Ketjukavereistakaan homma tuskin jää kiinni, kun häntä on kaavailtu Matt Duchenen rinnalle.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”info-snippet”][vc_column][vc_column_text]

Tiesitkö

[/vc_column_text][vc_column_text]Nashville Predatorsin maalivahtikaksikolla on pituuseroa 16 senttimetriä. Pekka Rinteen varresta löytyy mittaa 195 senttimetriä, ja hän on lukemallaan myös joukkueensa pisin pelaaja. Kakkosvahti Juuse Saros on sen sijaan NHL-vahdiksi lyhyt, 179-senttinen.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”valmennus”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1530818882743{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Valmennus

[/vc_column_text][vc_column_text]

Peter Laviolette (6. kausi)

Peter Laviolette tuli Nashvilleen tuomaan puolustuvaan ryhmään myös kiekollisempi puoli. Rosteri on ollut hänen valtakaudellaan aina pakkivoittoinen, joten isoja harppauksia ei ole otettu.

Ensi kaudella Nashvillessa on viimeinkin kaksi laadukasta hyökkäysketjua, eikä pakistostakaan ole tarvinnut luopua. Menestyspaineet alkavat hengittää painostavina Lavioletten niskaan. Toinen laulukuoroon lähteminen pudotuspelien ensimmäisellä kierroksella voi hyvin maksaa kokeneelle valmentajalle työpaikan.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”tarkein”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1569935459546{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Tärkein pelaaja – Roman Josi

[/vc_column_text][vc_column_text]

Kuva: Getty Images

Roman Josi
Puolustaja, 29 vuotta

Roman Josi on yksi NHL:n parhaista puolustajista, ja Nashvillen kovatasoisen pakiston ykkösnimi. Viime kaudella sveitsiläispuolustaja viimeisteli 15 maalia ja 56 tehopistettä. Samanlaista suoritusta kaivataan myös ensi vuonna.

Pisteitäkin enemmän Nashville kaipaa Josilta johtajuutta. Nashville oli kevään pudotuspeleissä pelottavan hampaaton, eikä joukkueen peli-ilmeessä näkynyt minkäänlaista taistelutahtoa. Ensi kaudella Josi edustaa joukkueensa kokeneempaa kaartia ja hänen täytyy näyttää nuoremmille pelaajille suuntaa.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”tulokas”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1569933091963{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Kiinnostavin tulokas – Dante Fabbro

[/vc_column_text][vc_column_text]

Kuva: Getty Images

Dante Fabbro aloittaa syksyllä ensimmäisen täyden kautensa NHL:ssä. Viime vuosi vierähti vielä pääosin yliopistosarja NCAA:ssa, jossa hän paukutti runkosarjassa 33 tehopistettä 38 otteluun.

Yliopistokauden loputtua Fabbro pääsi kokeilemaan myös NHL:ssä. Hän esiintyi neljässä runkosarjaottelussa ja kuudessa pudotuspelimatsissa. Runkosarjassa syntyi jo NHL-uran avausmaali.

21-vuotias pakkilupaus tuskin saa isoa roolia Nashvillen kivenkovassa puolustuksessa. Ehkä sen takia Fabbroa ei olekaan mainittu, kun on keskusteltu ensi kauden parhaasta tulokkaasta, vaikka hän saapuukin maailman parhaaseen kiekkoliigaan jo valmiina pelaajana. Erinomaisen laukauksen lisäksi hänen luistelunsa on erinomaisella tasolla.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”arvio”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1530818912071{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Arvio

[/vc_column_text][vc_column_text]Sija: 2.

Nashville Predatorsin joukkue ei ole juuri muuttunut viime kaudesta. Isoin muutos on P.K. Subbanin lähteminen ja Matt Duchenen saapuminen. Tämä on kuitenkin iso askel oikeaan suuntaan.

Nashville on vuosikausia kaivannut ykkössentteriä, joka Duchene toivottavasti on. Subbanin poistuminen ei taas ole kovin suuri isku, sillä tähtipuolustajan taso on laskenut jo vuosien ajan, ja erinomaisia pakkeja Nashvillelta löytyy muutenkin.

Vaikka Mikael Granlund pelasi joukkueessa jo viime kaudella, hänetkin voi laskea vahvistukseksi. Suomalaishyökkääjä ei viime kaudella ollut parhaimmillaan, ja nyt häneltä odotetaan paljon enemmän.

36 vuoden kypsässä iässä oleva maalivahti Pekka Rinne muodostaa isoimman kysymysmerkin joukkueen ympärillä. Atleettisen maalivahdin taso heilahteli jo viime kaudella, ja nyt hän on taas vuoden vanhempi. Juuse Saros on kuitenkin erinomainen paikkaaja, jos Rinteen ottelutaakkaa pitää karsia.

Viime kaudesta vahvistunut Nashville Predators on jälleen erinomaisessa iskussa. Joukkue sijoittuu runkosarjassa läntisen konferenssin toiseksi, ja lähtee pudotuspeleihin metsästämään seurahistorian ensimmäistä mestaruutta.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”formaatio”][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1535023738928{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Kentälliset

[/vc_column_text][vc_column_text]Hyökkäysketjut:

Filip Forsberg Matt Duchene Mikael Granlund
Viktor Arvidson Ryan Johansen Kyle Turris
Colton Sissons Nick Bonino Craig Smith
Daniel Carr Calle Järnkrok Austin Watson

 

Puolustajaparit:

Roman Josi – Ryan Ellis
Mattias Ekholm – Dante Fabbro
Dan Hamhuis – Yannick Weber

Maalivahdit:

Pekka Rinne
Juuse Saros[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row el_id=”kokoonpano”][vc_column][vc_empty_space][vc_column_text css=”.vc_custom_1530820946075{margin-bottom: 5px !important;padding-bottom: 0px !important;}” el_class=”clearfix”]

Kokoonpanolista

[/vc_column_text][vc_column_text][table id=42 /][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_raw_js]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[/vc_raw_js][/vc_column][/vc_row]