Columbus Blue Jackets – kausiennakko 2019-20: Tähdet poissa – Jarmo Kekäläisen joukoilla edessään hurja savotta

© Kuva: Getty Images

Viime kausi

Columbus iski GM Jarmo Kekäläisen johdolla kaikki munat samaan koriin viime kaudella, kun vastoin kaikki odotuksia seura ei kaupannutkaan viimeistä sopimuskauttaan pelanneita megatähtiään Sergei Bobrovskia ja Artemi Panarinia toisaalle siirtotakarajalla.

Sen sijaan Kekäläinen antoi pois ison osan tulevaisuuden kärkivarausvuoroista ja hankki Ohioon loppukauden vuokrapesteillä kaksi muuta tähtipelaajaa, Matt Duchenen ja Ryan Dzingelin.

Niukasti pudotuspeleihin tähtiä vilisseellä ”vuokrajoukkueellaan” selvinnyt Blue Jackets aiheuttikin heti tosipelien alkajaisiksi jättiyllätyksen pudottamalla yhden NHL-historian parhaista runkosarjoista pelanneen Tampa Bay Lightningin jatkosta suoraan neljässä ottelussa.

Sinitakkien meno hyytyi seuraavalla kierroksella Boston Bruinsin käsittelyssä voitoin 2-4, minkä jälkeen joukkueen pajatso tyhjenikin nopeasti supertähdistä kaikkien neljän edellä mainitun vaihdettua kesällä seuraa vapaina agentteina.

Kauden valopilkkuihin lukeutuivat 87 tehopistettä takoneen Panarinin ohella 41 maalia pyssyttänyt alkavan kauden ykköstykki Cam Atkinson sekä lopullisen läpimurtonsa NHL-eliittiin tehnyt sentteri Pierre-Luc Dubois.

Pelaajasiirrot – lähteneet

Kuva: Getty Images

Artemi Panarin (New York Rangers)
Laitahyökkääjä, 27 vuotta

Joukkueen viime vuosien säkenöivin kenttäpelaaja jätti seuran New Yorkin kirkkaiden valojen vietyä miehen sydämen. Kekäläinen tarjosi vielä viime hetkillä venäläiselle jättimäistä jatkosopimusta, mutta pelaaja ei päätöstään pyörtänyt.

Kuva: Getty Images

Matt Duchene (Nashville Predators)
Keskushyökkääjä, 28 vuotta

Helmikuussa vuokrapelaajaksi Ottawasta hankittu tähtisentteri kuului varsinkin pudotuspeleissä joukkueen parhaimmistoon iskemällä 10 peliin 11 tehopistettä. Miehen tiedettiin jo hankintavaiheessa havittelevan kesällä sopimusta Nashvilleen, josta tämä omisti valmiiksi talon. Kekäläinen ei saanut yrityksistään huolimatta Duchenen päätä käännettyä.

Kuva: Getty Images

Ryan Dzingel (Carolina Hurricanes)
Laitahyökkääjä, 27 vuotta

Tuli Duchenen kanssa Ottawasta loppukauden vuokramieheksi. Dzingelin otteet Columbuksessa jättivät kuitenkin rutkasti toivomisen varaa. Pudotuspeleissä laituri tippui hetkellisesti jopa pelaavan kokoonpanon ulkopuolelle, eikä seurajohto nähnyt pelaajalle käyttöä tulevan kauden joukkueessaan.

Kuva: Getty Images

Sergei Bobrovski (Florida Panthers)
Maalivahti, 30 vuotta

Columbuksen maalia kaudesta 2012-13 asti tilkinnyt venäläinen on valittu urallaan kahdesti NHL:n parhaaksi maalivahdiksi, joten miehen menetys kirpaisee ankarasti. Kantoi varsinkin kolmella viimeisellä kaudella jättimäistä kuormaa Jacketsin tolppien välissä pelaten jokaisella noista vähintään 62 runkosarjapeliä. Mukava elämä ja jättimäinen palkkapussi Floridan auringon alla veivät lopulta voiton venäläisen solmittua pitkän sopimuksen Panthersin kanssa heti UFA-markkinoiden käynnistyttyä.

Pelaajasiirrot – saapuneet

Kuva: Getty Images

Gustav Nyquist (San Jose Sharks)
Laitahyökkääjä, 30 vuotta

Red Wingsin pitkäaikainen luottomies naarattiin seuraan pikaisen Sharks-visiitin jälkeen vapailta markkinoilta muhkealla 5,5 miljoonan dollarin vuosipalkalla. Viime kaudella 60 tehopistettä iskeneen ruotsalaisen hartioille voikin huoletta kasata jälleen samanlaiset pisteodotukset. Löytyykö pelipaikka peräti ykkösketjun laidalta, jää nähtäväksi.

Kuva: Getty Images

Elvis Merzlikins (HC Lugano, NLA)
Maalivahti, 25 vuotta

Sveitsin liigassa megatähden asemaan kohonnut latvialaistorjuja haastaa alkavalla kaudella Joonas Korpisalon taisteluun ykkösvahdin paikasta. Pelasi viime kaudella NLA:ssa 43 peliä upealla torjuntaprosentilla 92,1.  Edellytykset tulevaisuuden NHL-tähtimaalivahtien joukkoon, joskin alkava kausi saattaa vielä mennä totutellessa Pohjois-Amerikan kaukaloiden pelitapaan.

Suomalaiset

Kuva: Getty Images

Joonas Korpisalo
Maalivahti, 25 vuotta

Korpisalo on kypsynyt vastuurooliin supertähti Bobrovskin taustalla, mutta tällä kaudella porilainen saa ensimmäistä kertaa aidon sauman napata NHL-joukkueen ykkösvahdin paikan hoteisiinsa. Esiintyi viime kaudella 28 runkosarjapelissä torjuntaprosentilla 89,7. Otteisiin on saatava alkavalla kaudella lisää tasaisuutta, muuten Latvian ihmemies Merzlikins nappaa ykköstorjujan tontin suomalaisen nenän edestä.

Kuva: Getty Images

Markus Hännikäinen
Laitahyökkääjä, 26 vuotta

Kokoonpanon ja katsomon välimaastoa sahaavalle Hännikäiselle on jälleen tarjolla alempien kenttien duunarin roolia. Ei ole neljän Columbus-kautensa aikana saanut kertaakaan vyölleen yli 44 NHL-ottelua kaudessa. 750 000 dollarin minimisopimuksen saanut Jokerien kasvatti pelaa tällä kaudella NHL-uransa jatkon puolesta.

Kuva: Getty Images

Markus Nutivaara
Puolustaja, 25 vuotta

Nutivaaran asema on sementoitunut Blue Jacketsin alakerrassa viime vuosien aikana. Aloittaa toisen kauden nykyisestä 4-vuotisesta, 2,7 miljoonan taalan kausitulot takaavasta sopimuksestaan. 80 runkosarjapelissä tehot 5+16=21 viime kaudella iskenyt Haukiputaan Ahmojen kasvatti pelasi viime kaudella keskimäärin 17.41 minuuttia ottelua kohti. Pelipaikka alkavalla kaudella löytynee kakkosparista.

Kuva: Getty Images

Veini Vehviläinen
Maalivahti, 22 vuotta

Loistokauden Kärpissä pelannut Vehviläinen saapuu Pohjois-Amerikkaan tuoreena MM-kultamitalistina. Ensimmäinen kausi kulunee vielä farmin puolella, joskin Bobrovskin lähtö avaa Columbuksen maalille täysin uuden kilpailuasetelman. Selvän ykkösvahdin puuttuessa Vehviläisellä onkin mahdollisuus saada jo tällä kaudella jalkansa NHL-oven väliin.

Tiesitkö

Vuonna 2000 perustetun seuran nimi korostaa isänmaallisuutta sekä Ohion ja Columbuksen merkittävää roolia USA:n sisällissodassa.

14000 nimiehdotuksesta valittiin lopulta Blue Jackets (”sinitakkiset”), joka on viittaus Ohion historiaan. Ohiosta liittyi Unionin armeijaan (jonka univormu oli väriltään sininen) enemmän sotilaita kuin mistään muusta Yhdysvaltain osavaltiosta, minkä lisäksi iso osa Unionin armeijan käyttämistä sinisistä univormuista oli valmistettu Columbuksessa.

Valmennus

Kuva: Getty Images

Päävalmentaja: John Tortorella (5. kausi)

Apuvalmentajat: Brad Larsen, Kenny McCudden, Brad Shaw, Manny  Legace

Tortorella aloittaa jo viidennen kautensa seuran penkin päässä. Yhtenä NHL:n tulisieluisimmista valmentajista tunnettu ”Torts” on saanut naulattua pelitapansa jokaisen Blue Jackets -pelurin selkäytimeen, mikä auttaa kauteen valmistautumisessa varsinkin useiden megatähtien häivyttyä muille maille.

Kahdesti NHL:n vuoden parhaaksi valmentajaksikin valitulla Tortorellalla on meriittilistallaan myös yksi päävalmentajana Tampa Bay Lightningin peräsimessä voitettu Stanley Cup, joten 61-vuotias konkari todella tietää jotain voittamisesta.

Tärkein pelaaja – Cam Atkinson

Kuva: Getty Images

Vain 173-senttinen väkkärä iski viime kaudella uransa tähän astiset ennätystehot 41+28=69. Alkavalla kaudella jo 30 vuoden ikään ehtinyt jenkki saa kannettavakseen entistä suuremman kuorman viime vuosien pistekurku Panarinin nostettua kytkintä.

Atkinsonin yhteispeli sentteri Pierre-Luc Dubois’in kanssa nousee suureen rooliin Columbuksen pudotuspelimahdollisuuksien kannalta. Ketjun kolmanneksi lenkiksi on tarjolla mm. kesällä seuraan hankittu Gustav Nyquist.

Vaikka Seth Jones ja Zach Werenski ovat puolustuksen supertähtiä, ei Blue Jackets tule selviämään pudotuspeleihin ilman Atkinsonin hurjan maalitahdin jatkumista myös tällä kaudella.

Kiinnostavin tulokas – Alexandre Texier

Kuva: Getty Images

Ranskalainen 2. kierroksen varaus valitsi viime kauden seurakseen Kuopion KalPaan. Kausi Liigassa olikin hyökkääjälle menestys: nuorukainen iski 55 peliin varsin komeat tehot 41 (14+27), minkä jälkeen kausi jatkui vielä NHL:n pudotuspeleissä.

Alkavalla kaudella roolia on tarjolla entistä enemmän neljän tähtistatuksen pelaajan poistuttua kokoonpanosta. Texier saattaa hyvinkin löytää itsensä kauden edetessä kahdesta kärkikentällisestä.

Arvio

Sija: 13.

Joukkue lähtee kauteen aiempaa huomattavasti nimettömämmällä, joskin taatusti äärimmäisen nälkäiselle joukkueella.

Useat nuoret tulevaisuuden nimet saavatkin nyt ensi kertaa todellisen näyttöpaikan nimimiesten poistuttua nokkimisjärjestyksen etulinjasta.

Eniten kysymysmerkkejä herättää Blue Jacketsin maalivahtipeli. Pystyykö kaksikko Merzlikins-Korpisalo kantamaan nimetöntä joukkuetta illasta toiseen?

Hyökkäyksessä viime kaudella KalPassa ihastuttanut ja loppukaudella NHL:n pudotuspelejä tahkonnut ranskalainen Alexandre Texier saattaa nousta jo tällä kaudella isoon rooliin. Muuten hyökkäys on alempien kentällisten kohdalla tasaista massaa.

Puolustukseen joukkueen peli ei kaadu alkavallakaan kaudella. Seth Jones ja Zach Werenski muodostavat luotettavan kärkikaksikon, joka rohmuaa ison osan peliajasta ja vastuusta ratkaisuhetkillä.

Columbus sai taistella pudotuspelipaikkansa puolesta viime kaudella aivan kalkkiviivoilla asti. Tällä kaudella urakka on entistä kovempi, joskin tiivis joukkuepeli saattaa kantaa supertähdillä ryyditettyä rosteria pidemälle. Pudotuspelipaikka silti kiven alla.

LUE MYÖS:

Columbus-luotsi haukkuu seuran jättäneet venäläistähdet pystyyn – ”Älkää puhuko voittamisesta!”

Liigassa ihastuttanut Columbus-hyökkääjä mukana komealla listalla: ”Teki kaiken oikein Suomessa”

Jarmo Kekäläinen paljastaa: oli lähellä hankkia takavuosien supertähden kesken viime kautta!

Columbus-tähti ei sulata NHL 20 -pelin arviota itsestään: ”Minut on aliarvioitu koko elämäni ajan”

Kentälliset

Hyökkäysketjut:

Gustav Nyquist Pierre-Luc Dubois Cam Atkinson
Alexandre Texier Alexander Wennberg Oliver Björkstrand
Nick Foligno Boone Jenner Josh Anderson
Markus Hännikäinen Riley Nash Emil Bemström

 

Puolustajaparit:

Zach Werenski – Seth Jones
Ryan Murray – Markus Nutivaara
Dean Kukan – Denis Savard

Maalivahdit:

Joonas Korpisalo
Elvis Merzlikins

Kokoonpanolista

# PelaajaPositioIkäCap Hit
70suomiJoonas KorpisaloMV28.4.19941 150 000 $
90latviaElvis MerzlikinsMV13.4.1994874 125 $
3yhdysvallatSeth JonesP3.10.19945 400 000 $
4kanadaScott HarringtonP10.3.19931 633 333 $
8yhdysvallatZach WerenskiP19.7.19975 000 000 $
27kanadaRyan MurrayP27.9.19932 825 000 $
44venajaVladislav GavrikovP21.10.1995925 000 $
46sveitsiDean KukanP8.7.1993725 000 $
53ruotsiGabriel CarlssonP2.1.1997894 166 $
58kanadaDavid SavardP22.10.19904 250 000 $
65suomiMarkus NutivaaraP6.6.19942 700 000 $
18kanadaPierre-Luc DuboisVL/KH24.6.1998894 166 $
37suomiMarkus HännikäinenVL26.3.1993750 000 $
15ruotsiJakob LiljaVL23.7.1993792 500 $
71yhdysvallatNick FolignoVL/OL31.10.19875 500 000 $
10ruotsiAlexander WennbergKH22.9.19944 900 000 $
17yhdysvallatBrandon DubinskyKH/VL29.4.19865 850 000 $
20kanadaRiley NashKH/OL9.5.19892 750 000 $
42ranskaAlexandre TexierKH/VL13.9.1999897 500 $
56slovakiaMarko DanoKH/OL/VL30.10.1994800 000 $
14ruotsiGustav NyquistOL/VL1.9.19895 500 000 $
13yhdysvallatCam AtkinsonOL5.6.19895 875 000 $
28tanskaOliver BjörkstrandOL10.4.19952 500 000 $
52ruotsiEmil BemströmOL1.1.1999925 000 $
77kanadaJosh AndersonOL7.5.19941 850 000 $

Markus Nuutinen