Columbus-luotsi haukkuu seuran jättäneet venäläistähdet pystyyn – ”Älkää puhuko voittamisesta!”

Columbus Blue Jacketsin päävalmentaja John Tortorella ei pysty sulattamaan kesällä seurasta häipyneiden Sergei Bobrovskin sekä Artemi Panarinin päätöstä jättää ohiolaisseura suurkaupunkien joukkueiden kosiskelujen vuoksi.
Tulisieluinen valmentaja ei ymmärrä varsinkaan venäläiskaksikon puheita voittaviin organisaatioihin siirtymisestä molempien vaihdettua viime kaudella NHL:n kärkijoukkue Tampa Bay Lightningin pudotuspeleissä pudottaneen Columbuksen tosipelien ulkopuolelle jääneisiin seuroihin.
– Olen vihainen. Olen vihainen pelaajille ja organisaatiolle koko kaupungin puolesta, Tortorella lataa The Athleticin Aaron Portzlinen haastattelussa.
– Kunnioitan heitä valtavasti, mutta en halua kuulla ”haluan voittaa” -puheita, kun sinulla on siihen kaikki edellytykset täällä (Columbuksessa). Arvostan heitä, mutta olen todella vihainen. Olimme menossa eteenpäin tällä joukkueella, valmentaja jatkaa.
Sopimuserimielisyyksiä myös nykyjoukkueen sisällä
Tortorellan tuskaa kauden alla lisää kärkipuolustaja Zach Werenskin venyneet jatkosopimusneuvottelut.
– Olen suunnattoman pettynyt. En ole mukana bisnespuolessa, mutta kun nuori pelaaja missaa minuutinkin harjoitusleiristä, se iljettää minua. Hän on pelaajana kruununjalokivi, enkä haluaisi hänen olevan hetkeäkään poissa (harjoitusleiriltä), Tortorella murehtii.
Valmentaja muistuttaa kuitenkin, ettei joukkue aio ottaa askeleita taaksepäin useiden tähtien lähdöstä huolimatta.
– Mielestäni otimme hyvän askeleen eteenpäin viime kaudella, vaikkemme selvinneetkään pudotuspeleissä toista kierrosta pidemmälle. Tämä ei muutu miksikään, vaikka menetimmekin joitakin pelaajiamme, Tortorella luo uskoa tulevaan.
Oli valmentajan usko joukkueeseen kuinka luja tahansa, joutuu kokenut jenkkiluotsi taikomaan hatustaan useamman kanin tulevalla kaudella johdattakseen seuransa jälleen pudotuspeleihin.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Winnipeg teki kiinnityksen hyökkäykseensä – vältti yhden välimieskäsittelyn
- NHL:n kärkivaraus jatkaa pitkällä sopimuksella Euroopassa
- Ilveksen tähtipelaaja: NHL-seura kutsuu!
- Pittsburgh ja Vancouver jysäyttivät vaihtokaupan!
- Yllätyssiirto: Euroopan kaukaloihin hirmuhankinta NHL:stä
- Lehtitieto: NHL-diili purkissa – megalupaus tekemässä kovan ratkaisun!
- Venäläishyökkääjä lähtee NHL:stä – palaa KHL:ään
- Onko tässä Leijonien olympiajoukkue? Yksi asia pistää silmään
- Yllätysvalinta! Jeff Skinner löysi uuden NHL-seuran
- Carolina teki tuplakiinnityksen – Kärpistä tuttu hyökkääjä sai NHL-diilin
- Yllätyssiirto: Euroopan kaukaloihin hirmuhankinta NHL:stä
- Lehtitieto: NHL-diili purkissa – megalupaus tekemässä kovan ratkaisun!
- Onko tässä Leijonien olympiajoukkue? Yksi asia pistää silmään
- Venäläishyökkääjä lähtee NHL:stä – palaa KHL:ään
- Pittsburgh ja Vancouver jysäyttivät vaihtokaupan!
- Ilveksen tähtipelaaja: NHL-seura kutsuu!
- NHL:n kärkivaraus jatkaa pitkällä sopimuksella Euroopassa