St. Louis Blues – kausiennakko 2019-20: Sensaatiomaalivahdin nuppi koetuksella – todellisuus iskee vastaan täydessä runkosarjassa

© Kuva: Getty Images

Viime kausi

NHL-historia tuntee lukuisia taianomaisia hetkiä, pelaajia, joukkueita, kausia, yksittäisiä otteluita sekä erinäisiä draaman käänteitä.

St. Louis Bluesin kausi 2018-19 sisälsi kaikkia näitä.

Organisaatio valmistautui kauteensa aggressiivisesti hankkien useita nimimiehiä palkkalistoilleen. Mukaan mahtuivat muun muassa Ryan O’ReillyTyler BozakPat Maroon ja paluumuuttaja David Perron.

Kaikki oli pedattu valmiiksi. Bluesin puolustus oli kestävä ja hyökkäys kesti vertailun kaikkiin yli keskikastin joukkueisiin. Ainut kysymysmerkki oli maalivahtiosasto, jota tähdittivät alavireinen Jake Allen ja vapailta markkinoilta rysään tarttunut Chad Johnson.

Kovista odotuksista huolimatta St. Louisin kauden startti oli kaikkea muuta kuin hyvä. Joukkueen peli sakkasi pahemman kerran, mikä johti lopulta päävalmentaja Mike Yeon potkuihin marraskuun lopulla.

Tilalle nousi apuvalmentaja Craig Berube, joka ei hänkään saanut Nuotteja syttymään. Uudenvuoden päivään mennessä St. Louis majaili koko sarjan viimeisenä yhdessä Ottawa Senatorsin kanssa.

Etenkin maalinteko tuotti tuskaa, eivätkä maalivahdit Allen ja Johnson pystynyt napsimaan voittoja omilleen.

Kaudesta oli syntymässä totaalinen katastrofi, mutta kuin taikaiskusta, tammikuun 7. päivä käänsi kaiken päälaelleen. Joulukuussa ylös nostettu, suurelle kiekkoyleisölle vielä tuntematon maalivahti Jordan Binnington, pääsi pelaamaan NHL-uransa ensimmäisen ottelun aloittavana maalivahtina.

Vastassa oli Philadelphia Flyers, joka hakkasi päätään tuolloin vielä 25-vuotiaaseen Binningtoniin. Kanadalainen otti kamppailussa 25 koppia pitäen maalinsa puhtaana St. Louisin voittaessa ottelun numeroin 0-3.

Tämän jälkeen Bluesin kurssi kääntyi lopullisesti, ja joukkue alkoi tehdä hiljaista nousua kohti pudotuspeliviivaa. Samassa Binningtonista tuli joukkueen ykkösvahti hänen torjuessa St. Louisille peräti 24 voittoa 30 pelatusta ottelusta. Miehen tilastot olivat suorastaan päätämykistävät: 93,0/1,83.

St. Louis selvitti kuin selvittikin tiensä pudotuspeleihin, eikä se tehnyt lopulta edes tiukkaa. Blues nousi keskisen divisioonan kolmanneksi jääden vain pisteen päähän lohkon voittaneesta Nashville Predatorsista.

Pudotuspelien ensimmäisellä kierroksella vastaan luisteli kivenkovasta hyökkäyspelistään tiedetty Winnipeg Jets, jonka Nuotit pehmensivät kuitenkin otteluvoitoin 4-2.

Puolivälierissä Dallas Stars antoi jo kovemman haasteen, kun kaksi timanttisesta puolustuspelistään tunnettua joukkuetta kohtasivat toisensa. Sarja venyi aina seiskapeliin asti, josta Blues marssi jatkoon Maroonin takoman jatkoaikaosuman jälkeen.

Konferenssifinaaleissa San Jose Sharks tuotti päänvaivaa kolmen ensimmäisen pelin ajan voitettuaan niistä kaksi. Tämän jälkeen sarja kääntyi kuitenkin St. Louisille, joka eteni Stanley Cupin finaaleihin voitoin 4-2.

Finaaleissa vastaan asettui Carolina Hurricanesin idän konferenssifinaaleissa suoraan neljässä ottelussa pudottanut Boston Bruins. Altavastaajana ottelusarjaan lähtenyt Blues piti kuitenkin tiukasti kiinni pelisuunnitelmastaan, ja laittoi Bruinsin ahtaalle mentyään sarjassa 3-2 -johtoon.

Bruins hankki itselleen kuitenkin yhden lisäelämän murskattuaan St. Louisin kutospelissä luvuin 1-5. Hyvin vieraissa onnistunut Blues oli game sevenissä kotijoukkuetta kuitenkin jokaisella askeleella edellä. Tiivistä viisikkopuolustusta, teräviä vastahyökkäyksiä ja kovaa kulmavääntämistä esittänyt vierasryhmä ei pelannut kauniisti, mutta sitäkin tehokkaammin.

Niinpä Blues rymisteli selvään 1-4 -voittoon päästen juhlimaan seurahistoriansa ensimmäistä Stanley Cupia.

Pelaajasiirrot – lähteneet

(Kuva: Getty Images)

Chris Butler (Lopetti)
Puolustaja, 32-vuotta

Viime kausi jäi kokeneen yhdysvaltalaispuolustajan viimeiseksi. Butler ehti edustamaan Bluesia viisi vuotta, muttei kyennyt ikinä vakiinnuttamaan paikkaansa ylhäällä. Mestaruuskaudella yhdysvaltalainen pelasi ainoastaan 13 NHL-ottelua.

Butler lähti kuitenkin tyylillä NHL:stä, sillä hän pääsi nostamaan urallaan ensimmäistä kertaa Stanley Cupin ilmaan.

(Kuva: Getty Images)

Michael Del Zotto (Anaheim Ducks)
Puolustaja, 29-vuotta

Del Zotton viime kausi oli hyvin värikäs, sillä hän ehti esiintymään Vancouver Canucksin, Anaheim Ducksin ja St. Louis Bluesin takalinjoilla. Lopulta tie vei takaisin Ducksiin.

Kanadalaispuolustaja pääsi pelaamaan Bluesin riveissä ainoastaan seitsemän ottelua, koska hänellä oli vaikeuksia mahtua mestarijoukkueen kokoonpanoon. Kiekollisen puolustajan peliaika on seuran vaihdosta huolimatta tiukassa.

(Kuva: Getty Images)

Patrick Maroon (Tampa Bay Lightning)
Laitahyökkääjä, 31-vuotta

Maroon sai viime kaudella hyvin vastuuta Bluesin alemmissa hyökkäyskentissä. Oli tärkeä osa Bluesin mestaruustarinaa.

Yli 100-kiloinen yhdysvaltalainen tuo Tampa Bay Lightningin riveihin kokoa, fyysisyyttä ja pudotuspelikokemusta. Hyvä ja edullinen (vuosipalkka 900k) lisä alempiin kenttiin.

(Kuva: Getty Images)

Dominik Bokk (Carolina Hurricanes)
Laitahyökkääjä, 19-vuotta

Huippulupaava saksalainen ei ehtinyt pelaamaan Bluesin riveissä otteluakaan.

Luovana pelaajana tunnetulla Bokkilla on harvinaisen taitavat kädet. Lukee hyvin peliä ja luo ketjukavereilleen maalipaikkoja välillä kuin tyhjästä. Pelaa toistaiseksi lainalla ruotsalaisessa Rögle BK:ssa.

(Kuva: Getty Images)

Joel Edmundson (Carolina Hurricanes)
Puolustaja, 26-vuotta

Puolustavana puolustajana tunnettu Edmundson pelasi viime kaudella vahvasti Bluesin alakerrassa. Isokokoinen yhdysvaltalainen kellotti keskimäärin 19 minuuttia per peli. Fyysinen puolustaja tietää nyt, mitä mestaruuden voittaminen vaatii.

Edmundson kaupattiin syyskuussa Carolina Hurricanesiin, kun Blues värväsi riveihinsä tähtipuolustaja Justin Faulkin.

Pelaajasiirrot – saapuneet

(Kuva: Getty Images)

Justin Faulk (Carolina Hurricanes)
Puolustaja, 27-vuotta

St. Louis Blues teki NHL-kauden kynnyksellä loistavan hankinnan, kun se vahvisti alakertaansa Justin Faulkilla.

27-vuotias yhdysvaltalainen on pelannut viime vuodet Carolina Hurricanesissa, jossa hän lukeutui tähtipelaajien joukkoon.

Faulkilla on paljon vahvuuksia, sillä hän omaa loistavan laukauksen ja syöttötaidon, minkä vuoksi hän on hyvä lisä myös Bluesin ylivoimaan. Sulavasti liikkuva puolustaja tekee kaukalossa jatkuvasti oikeita ratkaisuja. Tuo lisävarmuutta hallitsevan mestarin alakertaan.

Suomalaiset

St. Louis Bluesissa ei pelaa ainakaan alkukaudesta suomalaisia. AHL:n puolella näyttöjä antavat maalivahti Ville Husso ja puolustaja Niko Mikkola. Kumpikaan ei ole vielä toistaiseksi debytoinut NHL:ssä.

Tiesitkö

1980-luvun alkupuolella St. Louis Blues yritti siirtyä Kanadan Saskatoniin, mutta NHL:n johtoporras ei hyväksynyt seuran suunnitelmia.

Valmennus

(Kuva: Getty Images)

Craig Berube (1. kokonainen kausi)

53-vuotiaan tulokasvalmentajan alku seurassa oli varsinainen tuhkimotarina Beruben nostettua joukkueen NHL:n jumbopaikalta seurahistorian ensimmäiseen mestaruuteen.

Alkavalla kaudella paineet ovat toista luokkaa. Nähdäänkö kaukalossa menestyskrapulainen äijälauma vai joukkue, joka ei suostu yhden kauden ihmeeksi? Beruben rooli joukkueen valmistamisessa kauteen on ensiarvoisen tärkeä.

Tärkein pelaaja – Alex Pietrangelo

(Kuva: Getty Images)

Pietrangelo on Bluesin alakerran todellinen johtohahmo, joka aloittaa nyt neljännen kautensa mestarijoukkueen kapteenina.

Lähes 100-kiloinen kanadalainen on NHL:ssä hieman aliarvostettu pelaaja, joka ei loista otsikoissa, mutta hoitaa aina ruutunsa enemmän kuin hyvin. Pietrangelo ei tee kaukalossa paljoa virheitä ja hänellä on paljon annettavaa myös hyökkäyspäässä. Tehokas puolustaja on ahne laukoja. Alakerrassa hän sen sijaan blokkaa tehokkaasti kiekkoja.

Esimerkillinen pelaaja on Bluesille elintärkeä pelaaja, kuten viime kaudella nähtiin.

Kiinnostavin tulokas – Justin Faulk

Lue kohdasta saapuneet-pelaajat.

Arvio

Sija: 6

Blues lähtee kauteen pitkälti samalla kokoonpanolla, jolla se nappasi historiansa ensimmäisen mestaruuden.

Runkosarjan korvilla seuraan hankittu Justin Faulk tuo viimeisen silauksen laatua kovaan puolustukseen. Bluesilla on kaikki eväät mennä pitkälle myös tulevana keväänä.

Miten joukkue on käsitellyt viime kauden yllätysmestaruuden? Oliko Jordan Binnington vain yhden kauden satuhahmo vai pitääkö hän tasonsa myös kokonaisessa runkosarjassa? Mikäli työmoraali säilyy viime kaudella nähdyllä tasolla ja joukkue hinaa itsensä pudotuspeleihin kuten odottaa sopii, on se tosipelien alkaessa inhottava vastus kenelle tahansa.

Kentälliset

Hyökkäysketjut:

Jaden Schwartz Brayden Schenn Vladimir Tarasenko
Zach Sanford Ryan O’Reilly David Perron
Alex Steen Tyler Bozak Robert Thomas
Robby Fabbri Ivan Barbashev Oskar Sundqvist

 

Puolustajaparit:

Vince Dunn – Alex Pietrangelo
Jay Bouwmeester – Colton Parayko
Carl Gunnarsson – Justin Faulk

Maalivahdit:

Jordan Binnington
Jake Allen

Kokoonpanolista

# PelaajaPositioIkäCap Hit
50kanadaJordan BinningtonMV11.7.19934 400 000 $
34kanadaJake AllenMV7.8.19904 350 000 $
4ruotsiCarl GunnarssonP9.11.19861 750 000 $
19kanadaJay BouwmeesterP27.9.19833 250 000 $
27kanadaAlex PietrangeloP18.1.19906 500 000 $
29kanadaVince DunnP29.10.1996722 500 $
41kanadaRobert BortuzzoP18.3.19891 375 000 $
55kanadaColton ParaykoP12.5.19935 500 000 $
-yhdysvallatJustin FaulkP20.3.19924 833 333 $
17kanadaJaden SchwartzVL25.6.19925 350 000 $
20ruotsiAlexander SteenVL/KH1.3.19845 750 000 $
57kanadaDavid PerronVL/OL28.5.19884 000 000 $
10kanadaBrayden SchennKH/VL22.8.19915 125 000 $
15kanadaRobby FabriKH/VL22.1.1996900 000 $
9kanadaSamuel BlaisVL/OL17.1.1996850 000 $
62yhdysvallatMacKenzie MacEachernVL9.3.1994750 000 $
12yhdysvallatZach SanfordVL9.10.19941 500 000 $
18kanadaRobert ThomasKH/OL2.7.1999894 166 $
21kanadaTyler BozakKH19.3.19865 000 000 $
49venajaIvan BarbaševKH14.12.19951 475 000 $
70ruotsiOskar SundqvistKH23.3.19942 750 000 $
90kanadaRyan O'ReillyKH/VL/OL7.2.19917 500 000 $
91venajaVladimir TarasenkoOL13.12.19917 500 000 $

Niko Leinonen, Miikka Lahtinen, Markus Nuutinen
Twitter: @leiskaniko