NHL:n kausiennakko on taas TÄÄLLÄ! Kausi 2022-23 käynnistyy Prahassa 7. lokakuuta. Sitä ennen NHLSuomi.com analysoi joukkueiden voimasuhteet ja nostaa esiin NHL:n parhaita pelaajia pelipaikoittain kattavassa ennakkopaketissaan.

Divisioonaennakot julkaistaan sijoitusarvion mukaisessa järjestyksessä aikavälillä 3.–6.10. Tältä sivulta löydät NHL:n divisioonaennakot ja kaiken oleellisen kaudesta 2022-23.

Näytä koko sisällysluettelo

Milloin NHL-kausi 2022-23 käynnistyy?

NHL-kausi käynnistyy 7. lokakuuta Prahassa, Tshekissä, kun Nashville Predators ja San Jose Sharks kohtaavat kauden avausottelussa. Pohjois-Amerikassa pelit käynnistyvät 11. lokakuuta.

PvmOtteluKlo
07.10.2022Nashville PredatorsNSHSan Jose SharksSJ21:00
08.10.2022San Jose SharksSJNashville PredatorsNSH21:00
12.10.2022New York RangersNYRTampa Bay LightningTB02:30
12.10.2022Los Angeles KingsLAVegas Golden KnightsVGK05:00
13.10.2022Carolina HurricanesCARColumbus Blue JacketsCBJ02:00
13.10.2022Montreal CanadiensMTLToronto Maple LeafsTOR02:00
13.10.2022Washington CapitalsWSHBoston BruinsBOS02:00
13.10.2022Colorado AvalancheCOLChicago BlackhawksCHI04:30
13.10.2022Anaheim DucksANASeattle KrakenSEA05:00
13.10.2022Edmonton OilersEDMVancouver CanucksVAN05:00

Divisioonaennakot

NHLSuomi.com ennakoi alkavaa kautta divisioonittain. Esittelemme ennakoissa divisioona kerrallaan joukkueiden suurimmat siirrot, suurimmat tähtipeleaajat sekä joukkueiden voimasuhteet ja arvioimme, miten tulee käymään.

Divisioonaennakoiden julkaisuaikataulu löytyy alta. Pääset lukemaan ennakkoartikkelin aina LUE ENNAKKO -linkkiä painamalla.

  • Atlantin divisioona 3.10.
  • Metropolien divisioona 4.10.
  • Keskinen divisioona 5.10.
  • Tyynenmeren divisioona 6.10.

Muut ennakkojutut

Lisäksi ennakkopakettiin kuuluu useita TOP-listauksia ja muita kautta ennakoivia artikkeleita. Lisäämme muut ennakkojutut alle sitä mukaan, kun niitä julkaistaan.

 

NHL-kausi 2022-23: Mitä, missä, milloin?

NHL-kausi 2022-23 käynnistyy 7. lokakuuta. Kyseessä on NHL:n historian 106. kausi. Runkosarjassa on tuttuun tapaan 82 kierrosta.

Pudotuspeleihin etenee 16 joukkuetta (lähtökohtaisesti neljä jokaisesta divisioonasta). Pudotuspeleissä kaikki ottelusarjat pelataan paras seitsemästä -systeemillä.

Runkosarja päättyy huhtikuussa, jonka jälkeen käynnistyy pudotuspelit. Stanley Cup menee jakoon alustavan suunnitelman mukaan kesä-heinäkuussa.

Kaudella 2022-23 NHL:ssä pelaa 32 joukkuetta.

Palkkakatto

Kauden 2022-23 palkkakatto pysyy edellisen kahden kauden tasolla, eli joukkuetta kohden se on 82,5 miljoonaa dollaria. Nousua viime kauteen on miljoona dollaria.

Draft

Vuoden 2022 ykkösvaraus oli slovakialainen Juraj Slafkovsky, jonka varasi Montreal Canadiens. Suomalaisista pelaajista korkeimmalla varausnumerolla (17) meni hyökkääjä Joakim Kemell, jonka nappasi Nashville Predators.

Erikoisottelut

Ulkoilmaottelut

NHL:ssä pelataan tulevalla kaudella näillä näkymin kaksi ulkoilmaottelua. Talviklassikossa (Winter Classic) kohtaavat Boston Bruins ja Pittsburgh Penguins. Talviklassikko pelataan 2. tammikuuta 2023 Fenway Parkilla Bostonissa.

Stadium Series -ottelut jatkuvat jälleen ensi kaudella, kun Carolina Hurricanes isännöi Washington Capitalsia 18. helmikuuta 2023 Carter-Finley Stadiumilla Carolinassa. Ottelu piti pelata jo kaudella 2020-21, mutta se siirrettiin alkavaksi kaudeksi koronapandemian takia.

Euroopassa pelattavat ottelut

NHL saapuu tällä kaudella ryminällä Eurooppaan. Jo kauden avauspelit pelataan Prahassa, Tshekissä. Nashville Predators ja San Jose Sharks kohtaavat kahdesti O2 Arenalla Prahassa 7. ja 8. lokakuuta.

Lisäksi NHL-sirkus saapuu myös Suomeen marraskuussa. Columbus Blue Jackets ja Colorado Avalance pelaavat kaksi ottelua Tampereen Nokia Arenalla 4. ja 5. marraskuuta.

Tähdistöottelu (All-Star-game)

Kauden 2022-23 tähdistöottelu pelataan 4. helmikuuta FLA Live Arenalla, Sunrise-kaupungissa Floridassa.

Lähde: Wikipedia

NHL:n televisiointi 2022-23

Suomessa NENT Group Finland omistaa NHL:n tv-oikeudet. Ottelut näkyvät maksullisilta V Sportin kanavilta sekä maksullisesta Elisa Viihde Viaplay -suoratoistopalvelussa.

Viaplayn ja V Sportin hintatiedot

Yle näyttää ilmaiseksi 25 NHL-ottelua ja Stanley Cup -finaalit

Lisäksi Yle näyttää valikoituja NHL-otteluita kauden aikana. Ottelut näkyvät Ylen kanavien lisäksi suoratoistopalvelu Yle Areenassa. Ylen uutisen mukaan Yle näyttää syksyn ja vuodenvaihteen aikana kahdeksan ottelua.

Muun muassa Suomessa pelattavat Colorado Avalanchen ja Columbus Blue Jacketsin väliset ottelut 4. ja 5. marraskuuta näkyvät Yle TV2- kanavalla ja Yle Areenassa.

– Ylen kanaville valikoiduissa peleissä painotetaan suomalaispelaajien otteluita ja suomalaisyleisölle parhaiten osuvaa katseluaikaa eli kello 20–00. Yle näyttää kaudella 2022–2023 yhteensä 25 ottelua sekä Stanley Cup -finaalit, Ylen uutisessa kerrotaan.

NHL:n suomalaiset kaudella 2022-23

Alla olevasta listauksesta löydät suomalaiset pelaajat, joilla on yksisuuntainen sopimus eli he pelaavat oletettavasti NHL:n puolella. Kaikki suomalaisten sopimukset ja palkat (myös kaksisuuntaiset) löydät täältä.

PelaajaCap Hit ($)IkäSeuraPositio
Aleksander Barkov10 000 0002.9.1995Florida PanthersKH
Mikko Rantanen9 250 00029.10.1996Colorado AvalancheOLH
Patrik Laine8 700 00019.4.1998Columbus Blue JacketsOLH/VLH
Sebastian Aho8 460 25026.7.1997Carolina HurricanesKH
Miro Heiskanen8 450 00018.7.1999Dallas StarsP
Esa Lindell5 800 00023.5.1994Dallas StarsP
Teuvo Teräväinen5 400 00011.9.1994Carolina HurricanesVLH/OLH
Rasmus Ristolainen5 100 00027.10.1994Philadelphia FlyersP
Mikael Granlund5 000 00026.2.1992Nashville PredatorsKH/OLH/VLH
Juuse Saros5 000 00019.4.1995Nashville PredatorsMV
Jesperi Kotkaniemi4 820 0006.7.2000Carolina HurricanesKH/VLH
Ville Husso4 750 0006.2.1995Detroit Red WingsMV
Artturi Lehkonen4 500 0004.7.1995Colorado AvalancheVLH/OLH
Joonas Donskoi3 900 00013.4.1992Seattle KrakenOLH/VLH
Joel Armia3 400 00031.5.1993Montreal CanadiensOLH
Kasperi Kapanen3 200 00023.7.1996Pittsburgh PenguinsVLH/OLH
Roope Hintz3 150 00017.11.1996Dallas StarsKH/VLH
Jesse Puljujärvi3 000 0007.5.1998Edmonton OilersOLH
Kaapo Kähkönen2 750 00016.4.1996San Jose SharksMV
Henri Jokiharju2 500 00017.6.1999Buffalo SabresP
Erik Haula2 375 00023.3.1991New Jersey DevilsKH
Olli Määttä2 250 00022.8.1994Detroit Red WingsP
Kaapo Kakko2 100 00013.2.2001New York RangersOLH
Antti Raanta2 000 00012.5.1989Carolina HurricanesMV
Niko Mikkola1 900 00027.4.1996St. Louis BluesP
Juuso Välimäki1 550 0006.10.1998Calgary FlamesP
Jani Hakanpää1 500 00031.3.1992Dallas StarsP
Markus Nutivaara1 500 0006.6.1994San Jose SharksP
Kevin Lankinen1 500 00028.4.1995Nashville PredatorsMV
Eetu Luostarinen1 500 0002.9.1998Florida PanthersKH
Eeli Tolvanen1 450 00022.4.1999Nashville PredatorsVLH
Joonas Korpisalo1 300 00028.4.1994Columbus Blue JacketsMV
Joel Kiviranta1 050 00026.3.1996Dallas StarsVLH/OLH
Urho Vaakanainen850 0001.1.1999Anaheim DucksP
Robin Salo800 00013.10.1998New York IslandersP
Sakari Manninen750 00010.2.1992Vegas Golden KnightsKH/VLH

NHL:n joukkueet ja hallit kaudella 2022-23

JoukkueKonferenssiHalliKapasiteetti
Boston BruinsItäinenTD Garden17 565
Buffalo SabresItäinenKeyBank Center19 070
Detroit Red WingsItäinenLittle Caesars Arena19 515
Carolina HurricanesItäinenPNC Arena18 680
Columbus Blue JacketsItäinenNationwide Arena18 144
Florida PanthersItäinenBB&T Center19 250
Montreal CanadiensItäinenBell Centre21 302
New Jersey DevilsItäinenPrudential Center16 514
New York IslandersItäinenUBS Arena17 113
New York RangersItäinenMadison Square Garden18 006
Ottawa SenatorsItäinenCanadian Tire Centre17 373
Philadelphia FlyersItäinenWells Fargo Center19 500
Pittsburgh PenguinsItäinenPPG Paints Arena18 387
Tampa Bay LightningItäinenAmalie Arena19 092
Toronto Maple LeafsItäinenScotiabank Arena18 819
Washington CapitalsItäinenCapital One Arena18 506
Anaheim DucksLäntinenHonda Center17 174
Arizona CoyotesLäntinenGila River Arena17 125
Calgary FlamesLäntinenScotiabank Saddledome19 289
Chicago BlackhawksLäntinenUnited Center19 717
Colorado AvalancheLäntinenBall Arena18 007
Dallas StarsLäntinenAmerican Airlines Center18 532
Edmonton OilersLäntinenRogers Place18 347
Los Angeles KingsLäntinenStaples Center18 230
Minnesota WildLäntinenXcel Energy Center17 954
Nashville PredatorsLäntinenBridgestone Arena17 113
San Jose SharksLäntinenSAP Center17 562
Seattle krakenLäntinenClimate Pledge Arena17 100
St. Louis BluesLäntinenEnterprise Center18 724
Vancouver CanucksLäntinenRogers Arena18 910
Vegas Golden KnightsLäntinenT-Mobile Arena17 356
Winnipeg JetsLäntinenCanada Life Centre15 321
Lähde: Wikipedia

NHL:n kapteenit, valmentajat ja GM:t, 2022-23

Boston Bruins antoi kesällä potkut Bruce Cassidylle, joukkueen pudottua Stanley Cup -pudotuspeleistä. Tilalle Boston palkkasi Jim Montgomery. Cassidy löysi kuitenkin nopeasti töitä, kun Peter DeBoerille potkut antanut Vegas Golden Knights palkkasi Cassidyn. DeBoer löysi taas töitä Dallas Starsista, jossa Rick Bownessin sopimus päättyi viime kauteen. Bowness siirtyi kesän aikana Winnipeg Jetsin päävalmentajaksi, jossa hän korvasi väliaikaisen valmentajan Dave Lowryn.

Chicago Blackhawksin peräsimessä kauden aloittaa Luke Richardson, joka korvasi väliaikaisena valmentajana toimineen Derek Kingin. Detroit Red Wingsissä Derek Lalonde korvaa Jeff Blashillin, jonka sopimusta ei jatkettu viime kauden jälkeen.

Florida Panthers lähtee kauteen Paul Mauricen johdolla, joka korvasi väliaikaisen valmentajan pestiä hoitaneen Andrew Brunetten. Montreal Canadiens jatkaa Martin St. Louisin alaisuudessa. St. Louis nimitettiin kesällä Montrealin vakituiseksi valmentajaksi.

New York Islandersissa Barry Trotzin apuvalmentajana työskennellyt Lane Lambert nousi seuran päävalmentajaksi, kun Trotzille annettiin kauden päätteeksi potkut. Philadelphia Flyers nimesi uudeksi päävalmentajakseen John Tortorellan, joka korvasi väliaikaisesti pestiä hoitaneen Mike Yeon.

San Jose Sharks lähtee kauteen David Quinnin johdolla. Quinn korvasi Bob Boughnerin.

Myös NHL-seurojen toimiston puolella nähtiin kesän aikana muutoksia. Joe Sakic siirtyi Coloradon GM:n paikalta muihin tehtäviin ja hänen tilalleen tuli Chris MacFarland. San Josen toimistolla pitkäaikainen GM Doug Wilson jäi sivuun lääketieteellisistä syistä. Vara GM Joe Will hoiti pestiä kesään asti ja nyt seura palkkasi uudeksi GM:ksi Mike Grierin. Grieristä tuli samalla NHL:n historian ensimmäinen afroamerikkalainen GM.

JoukkueKapteeniValmentajaGM
Anaheim DucksEi valittuDallas EakinsPat Verbeek
Arizona CoyotesEi valittuAndre TourignyBill Armstrong
Boston BruinsPatrice BergeronJim MontgomeryDon Sweeney
Buffalo SabresEi valittuDon GranatoKevyn Adams
Calgary FlamesEi valittuDarryl SutterBrad Treliving
Carolina HurricanesJordan StaalRod Brind’AmourDon Waddell
Chicago BlackhawksJonathan ToewsLuke RichardsonKyle Davidson
Colorado AvalancheGabriel LandeskogJared BednarChris MacFarland
Columbus Blue JacketsBoone JennerBrad LarsenJarmo Kekäläinen
Dallas StarsJamie BennPeter DeBoerJim Nill
Detroit Red WingsDylan LarkinDerek LalondeSteve Yzerman
Edmonton OilersConnor McDavidJay WoodcroftKen Holland
Florida PanthersAleksander BarkovPaul MauriceBill Zito
Los Angeles KingsAnze KopitarTodd McLellanRob Blake
Minnesota WildJared SpurgeonDean EvasonBill Guerin
Montreal CanadiensNick SuzukiMartin St. LouisKent Hughes
Nashville PredatorsRoman JosiJohn HynesDavid Poile
New Jersey DevilsNico HischierLindy RuffTom Fitzgerald
New York IslandersAnders LeeLane LambertLou Lamoriello
New York RangersJacob TroubaGerard GallantChris Drury
Ottawa SenatorsBrady TkachukD. J. SmithPierre Dorion
Philadelphia FlyersEi valittuJohn TortorellaChuck Fletcher
Pittsburgh PenguinsSidney CrosbyMike SullivanRon Hextall
San Jose SharksLogan CoutureDavid QuinnMike Grier
Seattle KrakenEi valittuDave HakstolRon Francis
St. Louis BluesRyan O’ReillyCraig BerubeDoug Armstrong
Tampa Bay LightningSteven StamkosJon CooperJulien BriseBois
Toronto Maple LeafsJohn TavaresSheldon KeefeKyle Dubas
Vancouver CanucksBo HorvatBruce BoudreauPatrik Allvin
Vegas Golden KnightsMark StoneBruce CassidyKelly McCrimmon
Washington CapitalsAleksandr OvetshkinPeter LavioletteBrian MacLellan
Winnipeg JetsBlake WheelerRick BownessKevin Cheveldayoff
Lähde: Wikipedia

Isoja pelaajasiirtoja ennen kautta 2022-23

Alla muutamia kesän merkittävimpiä siirtoja NHL:ssä. Voit tutustua tarkemmin NHL:n siirtoihin SIIRROT-sivullamme.

Johnny Gaudreau, Calgary Flames -> Columbus Blue Jackets

”Johnny Hockey” siirtyi Columbukseen. Kuva: Getty Images.

Kesän ehkäpä suurin hankinta oli Johnny Gaudreaun siirtyminen Jarmo Kekäläisen johtamaan Columbukseen. Kekäläinen nappasi Gaudreaun vapailta markkinoilta seitsemän vuoden sopimuksella, joka tuo hyökkääjälle 9,75 miljoonan euron vuositulot. Viime kaudella Gaudreau iski runkosarjassa kovat tehopisteet 40+75=115.

Matthew Tkachuk, Calgary Flames -> Florida Panthers / Jonathan Huberdeau, Florida Panthers -> Calgary Flames

Jonathan Huberdeau siirtyi jättisopimuksella Flamesiin. Kuva: Getty Images.

Yksi isoimmista treideista tapahtui Calgary Flamesin ja Florida Panthersin välillä. Viime kaudella runkosarjan pistepörssissä kolmenneksi sijoittunut Jonathan Huberdeau (30+85=115) siirtyi Calgaryyn yhdessä MacKenzie Weegarin kanssa. Toiseen suuntaan siirtyi Matthew Tkachuk, joka nakutti viime kaudella runkosarjassa 42+62=104 tehopistettä.

Huberdeau solmi Calgaryn kanssa kahdeksan vuoden sopimuksen, jossa vuosipalkka on 10,5 miljoonaa dollaria.

Kevin Fiala, Minnesota Wild -> LA Kings

Hyökkääjä Kevin Fiala siirtyi pelaajakaupassa Minnesotasta Los Angelesiin. Toiseen suuntaan siirtyi puolustaja Brock Faber sekä viime kesän draftiin ensimmäisen kierroksen varausvuoro. Fiala teki Kingsin kanssa seitsemän vuoden sopimuksen, jonka kokonaisarvo on 56 miljoonaa dollaria.

Brent Burns, San Jose Sharks -> Carolina Hurricanes

Brent Burns siirtyi Hurricanesiin. Kuva: Getty Images.

San Jose Sharks päästi puolustaja Brent Burnsin lähtemään neljän pelaajan kaupassa. Burns Siirtyi Carolinaan yhdessä hyökkääjä Lane Pedersonin kanssa. Sharks sai vastineeksi suomalaismaalivahti Eetu Mäkiniemen, Steven Lorentzin sekä kolmannen kierroksen varausvuoron. Sharks suostui vielä maksamaan Burnsin palkasta 33 prosenttia. Burnsin pitkää sopimusta on jäljellä vielä kolme vuotta.

John Klingberg, Dallas Stars -> Anaheim Ducks

Anaheim Ducks nappasi vapailta markkinoilta Dallas Starsia viime kaudella edustaneen puolustaja John Klingbergin. Klingberg solmi vain vuoden mittaisen sopimuksen seitsemän miljoonan dollarin vuosipalkalla.

Stanley Cup -voittajat kausittain

VuosiJoukkue
2022Colorado Avalanche
2021Tampa Bay Lightning
2020Tampa Bay Lightning
2019St. Louis Blues
2018Washington Capitals
2017Pittsburgh Penguins
2016Pittsburgh Penguins
2015Chicago Blackhawks
2014Los Angeles Kings
2013Chicago Blackhawks
2012Los Angeles Kings
2011Boston Bruins
2010Chicago Blackhawks
2009Pittsburgh Penguins
2008Detroit Red Wings
2007Anaheim Ducks
2006Carolina Hurricanes
2005Ei jaettu, työsulku
2004Tampa Bay Lightning
2003New Jersey Devils
2002Detroit Red Wings
2001Colorado Avalanche
2000New Jersey Devils
1999Dallas Stars
1998Detroit Red Wings
1997Detroit Red Wings
1996Colorado Avalanche
1995New Jersey Devils
1994New York Rangers
1993Montreal Canadiens
1992Pittsburgh Penguins
1991Pittsburgh Penguins
1990Edmonton Oilers
1989Calgary Flames
1988Edmonton Oilers
1987Edmonton Oilers
1986Montreal Canadiens
1985Edmonton Oilers
1984Edmonton Oilers
1983New York Islanders
1982New York Islanders
1981New York Islanders
1980New York Islanders
1979Montreal Canadiens
1978Montreal Canadiens
1977Montreal Canadiens
1976Montreal Canadiens
1975Philadelphia Flyers
1974Philadelphia Flyers
1973Montreal Canadiens
1972Boston Bruins
1971Montreal Canadiens
1970Boston Bruins
1969Montreal Canadiens
1968Montreal Canadiens
1967Toronto Maple Leafs
1966Montreal Canadiens
1965Montreal Canadiens
1964Toronto Maple Leafs
1963Toronto Maple Leafs
1962Toronto Maple Leafs
1961Chicago Blackhawks
1960Montreal Canadiens
1959Montreal Canadiens
1958Montreal Canadiens
1957Montreal Canadiens
1956Montreal Canadiens
1955Detroit Red Wings
1954Detroit Red Wings
1953Montreal Canadiens
1952Detroit Red Wings
1951Toronto Maple Leafs
1950Detroit Red Wings
1949Toronto Maple Leafs
1948Toronto Maple Leafs
1947Toronto Maple Leafs
1946Montreal Canadiens
1945Toronto Maple Leafs
1944Montreal Canadiens
1943Detroit Red Wings
1942Toronto Maple Leafs
1941Boston Bruins
1940New York Rangers
1939Boston Bruins
1938Chicago Blackhawks
1937Detroit Red Wings
1936Detroit Red Wings
1935Montreal Maroons
1934Chicago Blackhawks
1933New York Rangers
1932Toronto Maple Leafs
1931Montreal Canadiens
1930Montreal Canadiens
1929Boston Bruins
1928New York Rangers
1927Ottawa Senators
1926Montreal Canadiens
1925Victoria Cougars
1924Montreal Canadiens
1923Ottawa Senators
1922Toronto St. Pats
1921Ottawa Senators
1920Ottawa Senators
1919Ei jaettu, espanjantauti
1918Toronto Arenas

Lähde: NHL.com

Stanley Cup -mestaruudet joukkueittain

Stanley Cupin on voittanut 20 eri seuraa vuodesta 1915 lähtien. Ylivoimaisesti eniten mestaruuksia on kahminut Montreal Canadiens (23).

SijaJoukkueMestaruudet
1Montreal Canadiens23
2Toronto Maple Leafs13
3Detroit Red Wings11
4Boston Bruins6
4Chicago Blackhawks6
6Edmonton Oilers5
6Pittsburgh Penguins5
8New York Rangers4
8New York Islanders4
10New Jersey Devils3
10Tampa Bay Lightning3
10Colorado Avalanche3
13Philadelphia Flyers2
13Los Angeles Kings2
15Dallas Stars1
15Calgary Flames1
15Anaheim Ducks1
16Carolina Hurricanes1
15Washington Capitals1
15St. Louis Blues1

Lähde: Wikipedia

NHL:n kaikkien aikojen pistepörssi

NHL:n kaikkien aikojen pistepörssiä johtaa ylivoimaisesti Wayne Gretzky. Gretzky teki urallaan yhteensä 2857 pistettä – lähes tuhat enemmän kuin tilaston kakkosnimi Jaromir Jagr. Gretzky on ykkönen myös kaikkien aikojen maali- ja syöttötilastoissa.

Aktiivipelaajista korkeimmalla on Boston Bruinsiin siirtynyt hyökkääjäkonkari Joe Thornton, joka on sijalla 12. Viime kauden jälkeen Alexander Ovechkin nousi 20 parhaan joukkoon. Sidney Crosby on vain pisteen Ovechkinia perässä, joten hän noussee ensi kauden jälkeen myös 20 parhaan listalle.

  • Tilanne ennen kautta 2022-23
SijaPelaajaPositioOttelutMaalitSyötötPisteet
1Wayne GretzkyKH148789419632857
2Jaromir JagrOL173376611551921
3Mark MessierKH175669411931887
4Gordie HoweOL176780110491850
5Ron FrancisKH173154912491798
6Marcel DionneKH134873110401771
7Steve YzermanKH151469210631755
8Mario LemieuxKH91569010331723
9Joe SakicKH137862510161641
10Phil EspositoKH12827178731590
11Ray BourqueP161241011691579
12Joe Thornton *KH171443011091539
13Mark RecchiOL16525779561533
14Paul CoffeyP140939611351531
15Stan MikitaKH13965419261467
16Teemu SelänneOL14516847731457
17Bryan TrottierKH12795249011425
18Adam OatesKH133734110791420
19Doug GilmourKH14744509641414
20Alexander Ovechkin *KH12747806301410
Lähde: NHL.com

NHL:n suomalaisten kaikkien aikojen pistepörssi

  • Tilanne ennen kautta 2022-2023

Aktiivipelaajat lihavoitu.

SijaPelaajaPositioOttelutMaalitSyötötPisteet
1Teemu SelänneOL14516847731457
2Jari KurriOL12516017971398
3Saku KoivuKH1124255577832
4Olli JokinenKH1231321429750
5Mikko KoivuKH1035206506711
6Teppo NumminenP1372117520637
7Esa TikkanenVL877244386630
8Kimmo TimonenP1108117454571
9Jussi JokinenVL951191372563
10Aleksander BarkovKH596220333553
11Valtteri FilppulaKH1056197333530
12Jere LehtinenOL875243271514
13Jyrki LummeP985114354468
14Sami KapanenOL831189269458
15Mikael GranlundOL671135308443
16Christian RuuttuKH621134298432
17Ilkka SinisaloOL582204223427
18Mikko RantanenOL408165243408
19Petri SkrikoVL541183222405
20Sebastian AhoKH445182219401
21Teuvo TeräväinenVL526118251369
22Risto SiltanenP56290265355
23Tuomo RuutuVL735148198346
24Reijo RuotsalainenP446107237344
25Sami SaloP87899240339
26Patrik LaineOL407176151327
27Janne NiinimaaP74154265319
28Niklas HagmanVL770147154301
29Joni PitkänenP53557225282
30Mikko MäkeläOL423118147265

Lähde: NHL.com

Usein kysytyt kysymykset NHL:stä – FAQ

FAQ – NHL
Milloin NHL-kausi 2022-23 alkaa?
Mikä joukkue lähtee kauteen hallitsevana mestarina?
Mikä tv-kanava näyttää NHL-ottelut?
Kuinka monta joukkuetta NHL:ssä on?
Mikä on NHL-kaukalon koko?
Milloin NHL-kausi loppuu?
Kuinka monta peliä NHL:n runkosarjassa pelataan?
Milloin Yle näyttää NHL-otteluita?
Kuinka monta suomalaista pelaa NHL:ssä?