Aleksander Barkovin ”ryöstösopimus” kerää huomiota Pohjois-Amerikassa: ”Seuran pakko käyttää tilaisuus hyväkseen”

© Kuva: Getty Images

Aleksander Barkovin edustama Florida Panthers on pysytellyt viime kaudet NHL:n pudotuspelien ulkopuolelle pitkälti seurajohdon surkeiden ratkaisujen myötävaikutuksella.

Nyt kurssi on kuitenkin kääntymässä. Mediajätti NBC nostaa tuoreessa artikkelissaan seuran ykköstähden, kapteeni Barkovin nykyisen sopimuksen koko NHL:n kovimmaksi ryöstöksi.

23-vuotias suomalaistähti kuittaa kaudesta vain 5,9 miljoonaa dollaria, mikä on nykyiseen palkkatasoon peilaten naurettavan pieni summa läpi uransa piste per peli -keskiarvolla NHL:ssä loistaneelle supertähdelle.

NBC muistuttaa lisäksi Barkovin korvaamattomuudesta puolustuspäässä. Nuori sentteri onkin äänestetty taalajäiden kuuden parhaan puolustavan hyökkääjän joukkoon kolmesti kuusivuotisella NHL-urallaan.

Barkovin NHL-mittapuulla edullinen sopimus kattaa vielä kolme tulevaa kautta, minkä aikana Panthersin olisikin hyödynnettävä ykkössentterinsä, kuten myös parhaan laitahyökkääjän Jonathan Huberdeaun samanarvoiset ryöstösopimukset kiinnittämällä taustatueksi päteviä, menestyksen mahdollistavia pelimiehiä.

Panthers onkin tehnyt kuluvana kesänä useita joukkueen laatua parantavia hankintoja. Tärkein lienee kaksinkertaisen Vezina-voittaja Sergei Bobrovksin kiinnittäminen maalivahdiksi. Puolustusta vahvistettiin puolestaan mm. kokeneella ruotsalaisella Anton Strålmanilla. Myös päävalmentajaksi saatiin todellinen voittaja, Chicago Blackhawksin kolmeen Stanley Cupin voittoon johdattanut Joel Quenneville.

Panthers lieneekin vihdoin valmis palaamaan pudotuspelijoukkueeksi jo tulevalla kaudella.

LUE MYÖS: Kaapo Kakko myöntää MTV Urheilulle: tuleva NHL-palkka pyörii jo ajatuksissa!

LUE MYÖS: Calgary-pomo vahvistaa: suomalaispuolustajan loukkaantuminen pakottamassa seuran siirtomarkkinoille – tässäkö korvaaja?

LUE MYÖS: Ex-NHL-tähti julkaisi paljon puhuvan kuvan: San Josen seuralegendat palaamassa joukkueeseen ensi kaudella?