Calgary Flamesin 20-vuotiaan puolustaja Juuso Välimäen paha polvivamma pitää läpimurtokauteensa valmistautuneen suomalaisen sivussa pitkään.

Seuran GM Brad Treliving vahvistaakin Sportsnetille seuran joutuvan suurella todennäköisyydellä hankkimaan korvaajan Välimäelle, jolle oli tarjolla iso näyttöpaikka NHL:n puolella.

Nykykokoonpanosta Välimäen korvaajaksi on tarjolla myös Oliver Kylington, joskin seurapomo vahvistaa tutkailevansa markkinoilta vasenkätistä puolustajaa Välimäen suoraksi korvaajaksi.

Vaihtoehtojen joukossa on mm. vapaana agenttina oleva konkari Dion Phaneuf, joka pelasi jo aiemmin pitkän uran Flames-paidassa. Nykypuolustajista Välimäen siirto tarkoittanee sitä, että spekulaatiot T.J. Brodien kauppaamisesta toisaalle voitaneen unohtaa.

Flamesin vaihtoehtoja rajoittaa tukala palkkakattotilanne. Seuralla on katossaan vain kahdeksan miljoonaa dollaria vapaata tilaa, joskin mm. nuori tähtihyökkääjä Matthew Tkachuk on yhä ilman jatkosopimusta. Seura saattaakin joutua tilaa tehdäkseen kauppaamaan toisaalle yhden hyökkääjistä. Ykkösehdokas lähtijäksi lienee Michael Frolik, joka kuittaa nykysopimuksestaan 4,3 miljoonaa taalaa kaudessa.