Jarmo Kekäläinen paljastaa: sai huipputarjouksia Euroopasta – vastasi ”kiitos ei”
Leijonien apulais-GM:nä pian alkavassa 4 Nations Face-off -turnauksessa toimiva Jarmo Kekäläinen odottaa vesi kielellä pian alkavaa, NHL-supertähtiä vilisevää maajoukkuetapahtumaa.
– Leijonissa mukana olemisessa on aina jotain erityistä. Edustat maatasi ja olet osa maajoukkuetta. Vuonna 2004 menimme finaaliin saakka ja hävisimme Kanadalle tiukassa pelissä. Se oli hieno tapahtuma ja turnaus. Sellaista odotan myös tällä kertaa, Kekäläinen totesi NHL:n sivuilla.
Columbus Blue Jacketsin GM:n paikalta potkut vuosi sitten helmikuussa potkut saanut Kekäläinen myöntää saaneensa isoja tarjouksia Euroopan huippusarjoista. Yli 10 vuoden ajan NHL:ssä GM:n pestissä toiminut 58-vuotias kiekkopomo haluaa kuitenkin Euroopan pestien sijaan palata vielä johtotehtäviin NHL:ssä.
– Olen saanut Euroopasta muutamia tarjouksia houkuttelevista tehtävistä, mutta olen kieltäytynyt niistä. Haluan pysyä NHL:ssä, sillä se on maailman paras sarja. Olen tehnyt koko elämäni töitä päästäkseni NHL:ään. Pystyin rakentamaan menestyksekkäästi kolmea uudelleenrakennuksessa ollutta joukkuetta, Ottawaa, St. Louisia ja Columbusta.
Kekäläinen kertoo olevansa valmis ottamaan vastaan tarvittaessa aiempaa pienemmän roolin oikeanlaisen haasteen osuessa kohdalle.
– Olen tiimipelaaja, joten voin ottaa pienemmän roolin ja olla siitä silti ylpeä. Se kuitenkin edellyttää, että tehtävän antamat haasteet ovat minulle riittävän houkuttelevia. Olen ollut mukana jo kauan. Opiskelin kauppatieteiden maisteriksi osoittaakseni, että olen halukas tekemään töitä päästäkseni rooliin, johon halusin päästä. Se oli NHL-seuran GM.
– Toivottavasti joku huomaa NHL:n parissa tekemäni työn ja saan uuden houkuttelevan sekä haastavan mahdollisuuden. Olen valmis käärimään hihat heti, Kekäläinen lupaa.
LUE MYÖS:
- Tuomiot puhuttivat Rangersin ja Avalanchen trillerissä
- Oliver Kapanen sai vuolaat kehut päävalmentajalta
- Toronto Maple Leafsista surkeita uutisia
- 35-vuotias ruokakirjoittaja hälytettiin NHL-maalivahdiksi
- Mikko Rantanen huimaan rajapyykkiin – samaan pystynyt vain Kurri, Selänne ja Barkov
- Mikko Rantanen liekeissä! Menetti hermonsa tuomareihin
- Pittsburgh Penguins heitti suomalaishyökkääjän siirtolistalle
- Stanley Cup -mestarihyökkääjä: ura jatkuu Euroopassa
- Teuvo Teräväinen sai pelottavan tärskyn – hammas putosi jäälle
- Sieltä se tuli – Ville Koivunen iski NHL-uransa avausmaalin!
- Pittsburgh Penguins heitti suomalaishyökkääjän siirtolistalle
- Kiistelty NHL-omistaja: Carolina Hurricanes myynnissä
- Viiden miljoonan dollarin mies heivattiin katsomoon NHL:ssä
- Olympialaisia uhkaa karmea farssi: NHL-pelaajat saattavat jäädä pois!
- Oliver Kapanen nousi pörssikärkeen NHL:ssä!
- Niko Huuhtanen jättää Pohjois-Amerikan kaukalot – IS: Tässä uusi seura
- Anaheim Ducksille lisää loukkaantumishuolia – suomalaisvahdin rooli kasvaa entisestään
- Aleksander Barkov ylistää Brad Marchandia – yksi asia yllätti: ”Sanat ei riitä kuvaamaan”
- Mikko Rantanen liekeissä! Menetti hermonsa tuomareihin
- Tampa Bay Lightning kiinnitti 36-vuotiaan Stanley Cup -mestarin – kolmen vuoden sopimus