Ei ole todellista! Vegasilta jo 3:s maalivahti lasarettiin – olisiko kannattanut hankkia se Antti Niemi?

Vegas Golden Knightsin käsittämätön epäonni maalivahtitilanteensa suhteen ei tunnu päättyvän koskaan.
Ensiksi joukkue menetti lasaretin puolelle erinomaisesti kautensa aloittaneen ykkösvahti Marc-Andre Fleuryn. Hän ehti pelata ennen kokemaansa aivotärähdystä neljä ottelua, torjuntatilastoin 92,50/2.48.
Fleuryn loukkaantumisen jälkeen torjuntavuoro siirtyi waiver-listalta poimitulle Malcolm Subbanille, sillä Golden Knights oli ehtinyt juuri ennen Fleuryn aivotärähdystä kaupata Calvin Pickardin Toronto Maple Leafsiin.
23-vuotias Subban puolestaan ehti pelata vajaat kolme ottelua, kunnes hän loukkaantui St. Louis Bluesia vastaan. Hänen torjuntatilastonsa näistä otteluista olivat puolestaan 93,60/2.06.
Seuraavana torjuntavastuun sai AHL:stä ylös nostetulle Oscar Danskille, joka ei ollut ennen NHL-komennustaan pelannut ainoatakaan NHL-ottelua.
Dansk hyppäsi siis edellä mainitussa Blues-ottelussa joukkueensa tolppien väliin ja sen jälkeen hän torjui 4-2-voiton Chicago Blackhawksista sekä piti NHL-uransa ensimmäisen nollapelin, kun Golden Knights murskasi kotonaan Colorado Avalanchen 7-0.
Näistä reippaasta kahdesta ottelusta Danskin tilastot olivat 95,90/1.34 ja hänet valittiin erinomaisen alkunsa myötä NHL:n viime viikon kakkostähdeksi.
[readmore from=”suomalaiset”]
Vaan mitäpä vielä – Dansk joutui jättämään kaukalon kesken New York Islandersia vastaan pelatun ottelun, kun kellossa oli 34:50. Vammasta ei ole tässä vaiheessa sen kummempaa tietoa muuta kuin se, että kyse on alavartalovammasta.
Dansk poistui ottelusta 2-2-tilanteessa. Sen jälkeen hänen tilalleen luistellut Maxime Legace päästi selkänsä taakse neljä kiekkoa, joskin monessa niistä oli kyse kenttäpelaajien huonoudesta, ja Golden Knights hävisi ottelun lukemin 3-6. Samalla se tiesi päätöstä joukkueen viiden ottelun mittaiselle voittoputkelle.
Tästä eteenpäin Golden Knights joutuu siis käyttää nelosvahtia ykkösvahtinaan, ellei seura tee jotain maalivahtimarkkinoilla. Ylös puolestaan joudutaan kutsua – siis, mikäli Danskin loukkaantuminen pitää hänet sivussa myös seuraavasta ottelusta – kaveri, joka vielä hetki sitten oli ECHL-vahti.
Ehkä olisi kannattanut hankkia se Antti Niemi, kun siihen oli mahdollisuus.
NHL:N KAIKKI PELAAJASIIRROT: ..yhdestä ja samasta paikasta.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Suomalainen NHL-konkari sanoi ”ei kiitos” MM-kisoille
- Tässä Hart-palkinnon ehdokkaat!
- Detroit-tähti lyttäsi GM:n – nyt puhuu Steve Yzerman
- Patrik Laineen kausi NHL:ssä päättyi – toimittaja haukkui lyttyyn
- Patrik Laineesta tipahti surkea tieto
- Tässä ovat ehdokkaat arvostetun Ted Lindsay Awardin voittoon
- Taylor Hall allekirjoitti pitkän jatkosopimuksen Carolinan kanssa: ”Käänteentekevä pelaaja”
- Vancouver Canucks vaihtaa päävalmentajaa
- Patrik Laineesta tipahti yllätysuutinen!
- Floridan tähtipuolustajalle pelikieltoa – loukkaantuneesta Brandon Hagelista ikävä tieto
- Elias Petterssonista leviää karu väite – ruotsalaista vihataan NHL:ssä: ”Katastrofi”
- Patrik Laineesta tipahti yllätysuutinen!
- Mikko Rantanen riepotteli Coloradoa! Yhteispeli Roope Hintzin kanssa toimi kuin unelma
- Taylor Hall allekirjoitti pitkän jatkosopimuksen Carolinan kanssa: ”Käänteentekevä pelaaja”
- Sebastian Aho laukoi Carolinan jatkoon – kirjoitti historiaa!
- Urheilucast: Mikko Koivulta uusi aluevaltaus – siirtyy valmentajaksi
- Patrik Laineesta tipahti surkea tieto
- Patrik Laineen kausi NHL:ssä päättyi – toimittaja haukkui lyttyyn
- Floridan tähtipuolustajalle pelikieltoa – loukkaantuneesta Brandon Hagelista ikävä tieto
- Kuka heistä on NHL:n paras puolustaja? Tässä Norris-ehdokkaat