Detroit Red Wingsin nuoriin tähtipuolustajiin lukeutuvan Simon Edvinssonin jatkosopimusneuvottelut seuran kanssa ovat junnanneet paikallaan läpi kesän.

Suurimpana syynä tälle on se, että seura oli lähes koko kesän ajan ilman uutta general manageria.

Vasta syyskuun puolivälissä GM:ksi palkattu Shawn Horcoff ei silti ole vielä saanut vietyä 23-vuotiaan ruotsalaisen sopimusneuvotteluja maaliin asti.

Nyt Red Wingsin vuoden 2021 ykkösvaraus on vetänyt asiasta omat johtopäätöksensä. Harjoitusleirille rajoitettuna vapaana agenttina osallistunut 199-senttinen puolustajajärkäle on lentänyt takaisin Ruotsiin.

Mies harjoittelee parhaillaan Göteborgissa Frölundan kanssa.

– Ne (sopimusneuvottelut) kestävät niin kauan kuin on tarpeen, Edvinssonin agentti Peter Werner totesi Expressenille.

– Koska kausi on alkamassa, hän ei voi nyt harjoitella Detroitin kanssa, joten paras paikka valmistautua on kotona Göteborgissa, agentti perustelee puolustajan paluuta Ruotsiin.

SHL:ssä puolustajaa ei agentin mukaan kuitenkaan nähdä huolimatta siitä, kuinka kauan paikallaan junnaavat neuvottelut kestävät.

Viime kaudella 72 NHL-ottelua tehoin 9+16=25 pelanneen Edvinssonin uskotaan pyytävän Red Wingsiltä seuraavasta sopimuksestaan noin 10 miljoonan dollarin vuosipalkkaa.

LUE MYÖS: