Connor Bedard ihailee superlupauksen erityisominaisuutta: ”Tuleva ykköspuolustajamme”
Chicago Blackhawksin uudelleenrakennuksen keskellä olevan joukkueen kausi NHL:ssä on ollut odotetun haastava. Pudotuspelipaikasta jo 30 pisteen päähän jääneen nuoren joukkueen takana NHL:n sarjataulukossa on ainoastaan San Jose Sharks.
Toista kauttaan NHL:ssä pelaavan Blackhawksin ykköstähti Connor Bedardin mielestä joukkueen nuoriso-osasto on kuitenkin ottanut kuluvalla kaudella selviä kehitysaskeleita.
Erityiskehut toissa kesän ykkösvaraus antaa puolustajalupaus Artjom Levshunoville, 19, joka debytoi NHL:ssä aiemmin maaliskuussa. 188-senttinen puolustajajärkäle varattiin NHL:ään viime kesänä toisella varausvuorolla.
– Hänet nostettiin ylös ja hän näyttää mahtavalta. Voit nähdä, miksi hänet on arvioitu niin korkealle. Voit todella nähdä sen syöttötaidon ja peliälyn, jonka hän omaa. Hänet on helppo nähdä tulevaisuuden ykköspuolustajanamme, Bedard kehuu alkukaudella 50 AHL-ottelua tehoin 5+17 pealnnutta superlupausta NHL:n kotisivuilla.
Bedard näkee runkosarjan viimeisten ottelujen palvelevan ennen muuta joukkueen tulevaisuutta.
– Emme keskity niinkään tulokseen. Olemme nuori joukkue ja haluamme jatkaa kehittymistä (loppukauden aikana). Meillä on kolmisen viikkoa kautta jäljellä, joten yritämme vain pitää hauskaa ja pelata niin hyvin kuin mahdollista, Bedard ennakoi Blackhawksin loppukauden tuloksellisesti merkityksettömiä runkosarjapelejä.
LUE MYÖS:
- Mikael Granlundista NHL-seuran kapteeni – näin mies kommentoi: ”Uskomaton kunnia”
- Lännen aliarvostetuin joukkue valmis uusintaan pudotuspeleissä – kuinka pitkälle Utahin rahkeet riittävät?
- Kolme suomalaispelaajaa heitettiin siirtolistalle NHL:ssä!
- Puoli vuosikymmentä suuria odotuksia ilman tuloksia – onko tämä New Jerseyn vuosi?
- Nyt puhuu siirtoa vaativan Carolina-tähden agentti – torppasi yhden vaihtoehdon
- Maalitykki heivattiin AHL:ään – kaikkiaan neljä suomalaista sai passituksen farmiin
- Näkökulma: Teuvo Teräväisen asema romahti – valmentaja lipsautti karun totuuden
- Florida Panthers nappasi Kärpistä tutun mestarin
- Massiivisia sopimuksia ja näyttävää draamaa – lunastaako Leo Carlsson odotukset ja kantaa Ducksit pitkälle kevääseen?
- Mikko Rantasen ketjutoveri löi rahoiksi – lähes 15 miljoonan dollarin tilipäivä
- Vegasissa ihaillaan suomalaislupausta – suora kuitti Tapparan suuntaan: ”En ymmärrä”
- Raju väite Winnipegistä – tästä syystä Connor Hellebuyck haluaa ulos
- Anaheim pamautti yllätyssopimuksen – kahden NHL-maalin miehelle yhdeksän miljoonaa dollaria
- Florida Panthers nappasi Kärpistä tutun mestarin
- Aleksander Barkovia kohdeltiin kaltoin paluuottelussa – Brady Tkachuk riensi välittömästi kostamaan
- NHL-veteraani lopettaa yllättäen – pesti KHL:ssä jäi viiteen otteluun
- Nikita Kutsherov vaatii jättisopimusta – järisyttävä palkkapyyntö
- Mikko Rantasen ketjutoveri löi rahoiksi – lähes 15 miljoonan dollarin tilipäivä
- Florida kiinnitti uuden suomalaishyökkääjän!
- Kolme suomalaispelaajaa heitettiin siirtolistalle NHL:ssä!