Torstaina potkut Columbus Blue Jacketsin GM:n paikalta 11 vuoden jälkeen saanut Jarmo Kekäläinen ei onnistunut johdattamaan seuraansa kertaakaan toista pudotuspelikierrosta pidemmälle, minkä vuoksi suomalaisen potkuja ei voi hyvällä tahdollakaan pitää yllättävänä ratkaisuna.

Kekäläisen Blue Jackets -taipaleen ikimuistoisimmaksi hetkeksi jäi lopulta kausi 2019-20, jolloin suomalaispomo laittoi kaiken peliin, jätti viimeistä sopimuskautta pelanneet tähtensä Artemi Panarinin ja Sergei Bobrovskin kauppaamatta ja tavoitteli tietoisesti menestystä tulevaisuuden kustannuksella.

Blue Jackets vastasikin kyseisen kevään pudotuspelisensaatiosta pudottamalla suurimman mestarisuosikki Tampa Bay Lightningin jatkosta voitoin 4-0. Lento päättyi toisella kierroksella, kun John Tortorellan luotsaama joukkue putosi jatkosta Boston Bruinsin käsittelyssä voitoin 2-4.

Vielä seuraavalla, koronan katkaisemalla kaudella joukkue selvitti ”säälipudotuspeleissä” jatkosta Toronto Maple Leafsin (3-2). Noutaja tuli toisella kierroksella, kun tuleva mestari Lightning sai revanssin ”Keklun” joukoista voitoin 4-2.

Riskipelin karut seuraukset

Sittemmin Panarinin ja Bobrovskin kauppaamatta jättäminen kostautui odotetulla tavalla, eikä Blue Jackets selviytynyt enää pudotuspeleihin Kekäläisen alaisuudessa. Kuluva kausi on jo neljäs peräkkäinen, jolloin Ohiossa seurataan pudotuspelejä television välityksellä. Tämä sekä mm. Mike Babcock -sekoilu kauden alla maksoivat lopulta Kekäläiselle työpaikan.

Kekäläisen aikakautta leimasi lisäksi supertähtien haluttomuus solmia jatkosopimuksia seuran kanssa. Tähtipelaajat eivät erityisemmin innostuneet Tortorellan nihilistisestä ja tähtipelaajia suosimattomasta valmennustavasta. Toisaalta myös Kekäläistä moitittiin varsinkin tämän alkuvuosina tämän nihkeydestä tarjota supertähdille jättimäisiä sopimuksia.

Panarinin ja Bobrovskin lisäksi mm. Pierre-Luc Dubois ja Seth Jones kuuluivat pelaajiin, jotka halusivat ulos seurasta.

Muutos tähän nähtiin viimeisinä vuosina, jolloin Kekäläinen kiinnitti Johnny Gaudreaun, Patrik Laineen sekä Zack Werenskin jättimäisillä diileillä. Varsinkin Gaudreaun naaraaminen vapailta markkinoilta antoi suomalaiselle lisäaikaa nostaa seura uuteen kukoistukseensa.

Tortorellan korvaaminen uusilla valmentajilla meni toisaalta Kekäläiseltä täysin vihkoon. Seura olisi tarvinnut uskottavan päävalmentajan, jollaiseksi Babcockia tosin viime kesänä kaavailtiinkin. Babcock-kuvio oli riski, joka olisi onnistuessaan saattanutkin kääntää Columbuksen laivan suunnan.

Aiemmin kuluvan kauden aikana Ohiosta kantautui lisäksi ikäviä uutisia, kun useiden seuran kärkipelaajien kerrottiin tympääntyneen Kekäläisen johtamistapaan ja jopa vaatineen seurapomon potkuja. Millainen vaikutus tällä oli Kekäläisen lopulliseen kohtaloon, jäänee arvailujen varaan.

Kekäläisen perintö

Nyt sinitakeissa puhaltavat joka tapauksessa uudet, raikkaammat tuulet. Ensi kaudella puikoissa nähtäneen uusi GM sekä tämän mukanaan tuoma uusi päävalmentaja.

Silloin näemme, pääseekö uusi seurajohto nauttimaan Kekäläisen viime vuosien kärkivarauksista menestyksen muodossa. Potentiaalia nuoriso-osastolta löytyy, siitä pitävät huolen Adam Fantilli, Kent Johnson, Denton Mateychuk, David Jiricek sekä venäläiskolmikko Jegor Tshinakov, Dmitri Voronkov ja Kirill Marchenko. Oikeassa valmennuksessa nuoresta rungosta saattaa hyvinkin kasvaa potentiaalinen tulevaisuuden menestyjä.

Kekäläinen ei näistä hedelmistä tosin enää pääse nauttimaan.

LUE MYÖS: