Columbus Blue Jacketsin jatkosopimusneuvottelut ykkössentteri Adam Fantillin kanssa junnaavat paikallaan vain muutamaa päivää ennen NHL:n harjoitusleirien alkua.

The Athleticin Pierre LeBrunin mukaan edistystä neuvotteluissa ei ole käytännössä tapahtunut.

– Nuorista rajoitettuna vapaana agentteina olevista tähdistä Fantilli on yhä ilman sopimusta, vaikka harjoitusleiri käynnistyy jo tällä viikolla. Osapuolet jatkavat neuvotteluja, mikä on hyvä, mutta heidän välillään on edelleen melkoinen kuilu, LeBrun avaa tilannetta.

– Eräs lähteeni kuvaili neuvottelujen etenevän ”hyvin hitaasti”, toimittaja jatkaa.

LeBrunin mukaan neuvotteluyhteys osapuolten välillä on kuitenkin hyvä.

– Neuvottelut kaipaisivat nyt myönteistä sysäystä. Hidas eteneminen ei suinkaan johdu siitä, etteivätkö molemmat osapuolet olisi nähneet kesän aikana vaivaa asian eteen. Tarjouksia ja vastatarjouksia on esitetty, mutta yhteisymmärrystä ei ole vielä saavutettu, toimittaja tarkentaa.

Fantilli varattiin NHL:ään kolmantena pelaajana kesän 2023 varaustilaisuudessa. Kanadalaissentteri oli viime kaudella joukkueensa kolmanneksi tehokkain pistemies 82 ottelun tehoillaan 24+35=59.

Fantillin leiri vaatii Blue Jacketsilta eri sisäpiirilähteiden mukaan noin 14 miljoonan dollarin vuosipalkkaa.

Lue Columbus Blue Jacketsin kausiennakko täältä.

LUE MYÖS: