Kotiin paluusta haaveilevasta Joonas Odenista uuden NHL-joukkueen ensimmäinen suomalaispelaaja? ”Olisi sairaan makeeta pelata siellä”

Liigajoukkue KooKoossa uraansa tekevä nuori lupaus Joonas Oden pelasi itsensä suomalaisen kiekkoväen sydämiin vuodenvaihteessa Tsekissä järjestetyissä alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa. Pelaaja upotti Yhdysvallat puolivälierässä 1-0-voittomaalillaan.
Vaikka suomea huonosti puhuva Oden edusti sinivalkoisia MM-jäillä, on pelaaja syntynyt rapakon takana. Hänen kotipaikkansa on Washingtonin Benton City. Odenin äiti on suomalainen Minna Hakala-Oden ja isä yhdysvaltalainen.
– Muistan Spokane-laakson, jossa elimme. Se oli nätti, KooKoon lupaava hyökkääjä muistelee NHL.comin mukaan.
Noilla mailla alkoi pelaajan jääkiekkoura. Lopulta tie vei Suomeen aluksi raskaalta tuntuneen vanhempien avioeron takia.
– Kadullamme naapurimme pelasivat katulätkää. Siellä oli pari lasta, jotka pelasivat lätkää ja he sanoivat, että minun tulisi veljeni kanssa pelata myös. Ja niin me aloimme pelaamaan.
Sinne Oden haaveilee palaavansa joskus NHL:n takia.
– Olin ikään kuin ”jee, olen syntynyt siellä”, Oden kertoo kuullessaan aikoinaan Seattlen liittymisestä NHL:ään.
Se aloittaa taalajäillä reilun puolentoista vuoden päästä syksyllä 2021.
– Olisi sairaan makeeta pelata siellä. Olla takaisin Seattlessa, takaisin Washingtonissa.
– Ihan rehellisesti sanottuna emme veljeni kanssa todellakaan pitäneen siitä ja halusimmekin palata Washingtoniin.
Odenin tie vei lapsena Suomeen, kun tämän vanhemmat erosivat. Laiturin kasvattajaseura on Haukiputaan Ahmat.
– Ensin pojat ajattelivat, että olimme ikään kuin lomalla, joten se oli hauskaa. Mutta kun todellisuus iski siitä, että heidän pitäisi mennä kouluun ja olla siellä ikuisesti, alkoi se olemaan pojille raskasta, Hakala-Oden muistelee.
Joonas Odenin mukaan sopeutuminen Spokanesta 19 000 asukkaan Haukiputaalle oli jokseenkin haastavaa.
– Ihan rehellisesti sanottuna emme veljeni kanssa todellakaan pitäneen siitä ja halusimmekin palata Washingtoniin, kertoo hyökkääjä, joka ymmärtää suomea paremmin kuin puhuu sitä.
– Käsittelimme asioita, ja loppujen lopuksi rakastuimme Haukiputaaseen.
– Käsittelimme asioita, ja loppujen lopuksi rakastuimme Haukiputaaseen.
Muuton takia äiti piti pojat kiekon parissa hinnalla millä hyvänsä, kun muutto oli raskas heille. Muutto Suomeen oli maallemme taatusti iloinen asia. Vain tulevaisuus kertoo sen, minkälaisia timantteja Joonas ja vuotta nuoremmasta Markus Odenista tulee.
– He menettivät ystävänsä, kotimaansa, kielensä, isänsä, kaiken. Mutta jääkiekko jäi. Rakastan sitä ja näen heidän silmissään intohimon heidän pelatessa. Näen, että he saavat ystäviä tästä. Jääkiekkoyhteisö on kuin iso perhe, joten se on minullekin tärkeää, äiti järkeilee.
Oden on pelannut tällä kaudella Liigassa 26 ottelua pistein 2+4=6.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Tässä Edmontonin maalivahti ”kuolemanpeliin” – Kasperi Kapasen kohtalo selvillä
- NHL-maalitykki vapaille markkinoille
- Jonathan Toews palaa NHL:ään – pöydällä kaksi seuravaihtoehtoa
- Paljastus: Florida tarjosi Sam Bennettille jättisopimusta – pakit tuli
- USA nimesi ensimmäiset NHL-tähtensä olympialaisiin!
- Itävallan maajoukkuemies solmi NHL-sopimuksen
- Jevgeni Malkinista iso paljastus: Penguins teki päätöksensä
- Roni Hirvonen palaa Liigaan!
- Ruotsi teki NHL:stä todellisen yllätysvalinnan olympialaisiin!
- Kuusi ensimmäistä pelaajaa Suomen olympiajoukkueeseen valittu!
- Mitch Marnerin kohtalo selvillä – ”Voin vahvistaa”
- Paljastus: Florida tarjosi Sam Bennettille jättisopimusta – pakit tuli
- Jymypaljastus: Megalupauksen ja NHL-seuran välit poikki – vaihtokauppa luvassa!
- Jevgeni Malkinista iso paljastus: Penguins teki päätöksensä
- Anaheimin tuoreelta tähtihankinnalta suoraa puhetta uudesta seurastaan
- Paljastus: Winnipeg Jets yritti jättitreidiä – tähän kaupat kaatuivat
- Brad Marchand käsittämättömässä vireessä – samaan pystynyt ainoastaan Mario Lemieux
- Edmonton Oilersin valmennukselta kova ratkaisu
- Yllättävä veto! Devils solmi yksisuuntaisen diilin Sveitsissä pelanneen suomalaishyökkääjän kanssa
- Ruotsi teki NHL:stä todellisen yllätysvalinnan olympialaisiin!