Huippuarvio! NHL:ään varataan ensimmäisellä kierroksella peräti neljä suomalaista?
Kuva: Getty Images
Tulevana kesänä NHL:n varaustilaisuuden ensimmäisellä kierroksella varataan enemmän kuin yksi suomalainen, uskoo NHL:n Central Scouting Servicesin Euroopan-osaston johtaja Göran Stubb.
Kaikkien katseet tulevat keskittymään tilaisuuden alussa TPS:n Kaapo Kakkoon. Vasta 18-vuotias suomalaishyökkääjä on laittanut tällä kaudella tiskiin sellaisia näyttöjä, että nuorukaista povataan jopa tilaisuuden ykkösnimeksi. Suurimpana uhkana toimii kuitenkin huipputaitava Jack Hughes.
Kakon jälkeen Stubb uskoo, että seuraava varattava suomalainen on Rauman Lukon huippulupaava Ville Heinola.
– Ensimmäinen pelaaja on Ville Heinola. Hän aloitti kautensa junioreissa ja nousi yhtäkkiä Lukon Liiga-joukkueeseen. Eikä hän ole pelannut pienessä roolissa, vaan hän on saanut pelata paljon tasaviisikoin sekä erikoistilanteissa. Ylivoimaa ja alivoimaa, Stubb kertoi NHL.com/fi:lle.
Kakon ja Heinolan jälkeen myös kolmannella nimellä – Jukureiden Mikko Kokkosella – on kaikki mahdollisuudet ensimmäisen kierroksen varaukseksi.
– Kokkosella ei ole paljoa pituutta, mutta hän on vahva pelaaja, joka tykkää pelata fyysisesti. Myös taitoa löytyy, joten kyseessä on hyvä kahden suunnan pakki. Voi olla jopa ykköskierroksen varaus, Stubb arvelee.
Kakon, Heinolan ja Kokkosen ohella Stubb uskoo myös, että Porin Ässien Antti Tuomistollakin voi olla pienet saumat ensimmäisen kierroksen varaukseksi.
Lähde: NHL.com/fi
LUE MYÖS:
- Toinen NHL-tykki ohitti Patrik Laineen jonossa – ”Tarjoaa hieman enemmän kuin Laine”
- Connor McDavidille kävi karusti – raju video leviää
- Nashvillen suunta hukassa – nouseeko Leijonien kultavahti parrasvaloihin?
- Dallas-pomo teki paljastuksen Joel Kivirannasta: ”Itse asiassa hän on”
- Columbus-kaksikko saapui rapakunnossa harjoitusleirille – päävalmentajan mitta täyttyi: ”Ryhdymme toimiin”
- Porttikielto – Aleksandr Ovetshkinilta lyötiin raja kiinni!
- Maajoukkuetykki jättää NHL:n – uusi osoite selvillä
- Pittsburghin legendaarinen trio kenties viimeistä kertaa yhdessä uuteen kauteen – vielä kerran kamppailemassa Stanley Cupista?
- Luoko Florida uuden Legion of Doom -ketjun? Paul Mauricelta hulvaton paljastus
- St. Louis Blues hankki lisää leveyttä – kivikova divisioona ei anna silti armoa
- Florida Panthers nappasi yli 300 NHL-ottelun miehen vapailta markkinoilta
- Columbus-kaksikko saapui rapakunnossa harjoitusleirille – päävalmentajan mitta täyttyi: ”Ryhdymme toimiin”
- Florida virittelee hurjaa superketjua – Aleksander Barkoville nimekäs uusi laituri
- Benjamin Rautiainen räväytti heti Tampa Bayssa – selässä yllättävä pelinumero
- Benjamin Rautiaiselle avautui valtava NHL-sauma
- Luoko Florida uuden Legion of Doom -ketjun? Paul Mauricelta hulvaton paljastus
- Carolina Hurricanes vahvistaa: Kiukutteleva tähti ulos!
- Dallas-pomo teki paljastuksen Joel Kivirannasta: ”Itse asiassa hän on”
- Porttikielto – Aleksandr Ovetshkinilta lyötiin raja kiinni!
- Stanley Cup -mestaripakki löysi uuden joukkueen NHL:stä