Kaapo Kähkönen hehkuttaa hetkellistä yhteistyötä suomalaisvalmentajan kanssa: ”Mahtava ammattilainen”
Suomalaismaalivahti Kaapo Kähkösen alkukausi Pohjois-Amerikassa on ollut sanalla sanoen värikäs.
Kähkönen, 28, siirtyi täksi kaudeksi Winnipeg Jetsin riveihin, joka kuitenkin asetti hänet siirtolistalle lokakuussa. Kähkösen kausi jatkui Colorado Avalanchessa, jossa hän ehti pelaamaan yhden NHL-ottelun sekä kaksi AHL-ottelua, kunnes kuukausi myöhemmin siirtolista kutsui jälleen. Tuolloin Jets poimi hänet takaisin riveihinsä.
Parhaillaan Kähkönen on Jetsin farmiseura Manitoba Moosen vahvuudessa. Hän on ehtinyt pelaamaan joukkueessa kaksi ottelua.
– Ihmeellinen alkukausi ollut itselleni henkilökohtaisesti. Nyt mennään Manitoba Moosen kanssa niin kauan kun mennään. Tarkoitus on saada paljon peliaikaa ja olla johtavassa roolissa tässä porukassa, Kähkönen kommentoi NHL:n suomalaismedialle järjestämässä haastattelussa perjantaina.
Kähköselle alkukauden käänteet ovat olleet yllättäviä. Hän osaa siitä huolimatta suhtautua menneeseen oppimismielessä ja napata kokemuksista positiivisia asioita mukaansa.
– Sanotaan näin, että viimeiset pari kuukautta ovat olleet kyllä yllättäviä siinä mielessä, etten osannut yhtään odottaa että näin lähtisi tämä kausi käyntiin. Oppiminen ei koskaan lopu ihmisenä eikä pelaajana ja mun mielestä jokaisesta tilanteesta tai kokemuksesta voi aina ottaa jotain mukaan. Tässä voi kasvaa ihmisenä siinä mielessä että ymmärtää erottaa sen ettei joku päätös välttämättä ole siitä kiinni, että olisi pelannut huonosti. On myös niin paljon muita asioita, kuten sopimusasiat ja pelaajamäärät, mitkä vaikuttavat, Kähkönen pohtii.
Kähkönen on alkukauden aikana ollut mukana useassa eri joukkueessa, joten hän on ehtinyt kohtaamaan paljon ihmisiä. Hän nostaakin alkukaudelta esiin myös suomalaisen maalivahtivalmentajan, jonka kanssa sai työskennellä tovin.
– Yksi hyvä esimerkki on kun menin Coloradoon ja sain Parkkilan Jussin kanssa siinä hetken aikaa tehdä hommia. Mahtava ammattilainen. Oli hienoa saada suomalaisen valmentajan kanssa tehdä NHL:ssä töitä, Kähkönen hehkutti.
Joni Alatalo
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lähde: Nämä seurat yrittivät hankkia Quinn Hughesia itselleen
- Näkökulma: Quinn Hughesin jättitreidissä on yksi selvä voittaja
- The Athletic: Jarmo Kekäläinen lähellä huippupestiä NHL:ssä!
- Victor Hedmanista tipahti karu uutinen
- NHL:ssä neljän pelaajan jättitreidi – supertähti Quinn Hughes vaihtaa seuraa!
- Matt Dumba: lähtöpassit
- Edmonton Oilers pelaajakaupoilla: Hankki puolustajan Nashville Predatorsista
- Jättitreidi! Edmonton hankki uuden ykkösvahdin – Stuart Skinner pihalle
- Kimanttia-podcast: Rikard Grönborg oli lähellä NHL-pestiä
- Oliver Kapanen saa kilpailijan? Toimittaja: Montreal harkitsee ex-luottosentterinsä hankkimista
- Paljastus: NHL-pomo sai tarpeekseen – valmis kauppaamaan molemmat suomalaispelaajat!
- Jättitreidi! Edmonton hankki uuden ykkösvahdin – Stuart Skinner pihalle
- Montreal teki ratkaisunsa: Martin Brodeuriin verratusta superlupauksesta iso uutinen
- Matt Dumba: lähtöpassit
- Oliver Kapanen saa kilpailijan? Toimittaja: Montreal harkitsee ex-luottosentterinsä hankkimista
- Ei ole totta! Roope Hintzistä karmea näky
- Edmonton Oilers pelaajakaupoilla: Hankki puolustajan Nashville Predatorsista
- Treidihuhut Vancouverin supertähdestä yltyvät – kiinnostuneiden lista kasvaa
- The Athletic: Aatu Rätyä tarjottiin vaihdossa 60 pisteen tehomieheen – Canucksilta pakit
- Yli tuhannen NHL-ottelun veteraani palaa eläkkeeltä – sopimus Eurooppaan!