Kenet Antti Mäkinen ottaisi ensimmäisenä Suomen MM-joukkueeseen? Vastaus tuli välittömästi
HELSINKI. Antti Mäkinen on uusi Leijona-ääni.
Tähän asti Mäkinen on tullut tunnetuksi erityisesti NHL-selostajana. Mäkinen seuraa luonnollisesti hyvin paljon NHL:ää, mutta miten hän itse kasaisi MM-joukkueen, johon kaikki NHL-pelaajat eivät ole käytettävissä.
– Se aika, että NHL-pelaajalla olisi suora paikka joukkueeseen, on mennyttä. Kyllä sinne NHL-pelaajia tulee, mutta heille täytyy löytää oikea pelipaikka joukkueesta. Varmasti nähdään jokaisella pelipaikalla paras mahdollinen valinta Suomen A-maajoukkueeseen, Mäkinen sanoi NHLSuomelle Viaplayn tilaisuudessa.
Mäkisen mukaan A-maajoukkueen päävalmentaja Jukka Jalonen on ollut suvereeni joukkueen kasaamisessa. Jos Mäkinen itse kuitenkin saisi valita, kuka pelaaja joukkueeseen nimettäisiin ensimmäisenä, vastaus olisi selvä.
– Aleksander Barkov. Maailman TOP 3 -pelaaja. Huikea suorittaja sekä kiekon kanssa että ilman kiekkoa, sekä hyökkäyspäässä, keskialueella että puolustuspäässä. Joka kerta jäällä ollessaan tekee omasta joukkueestaan paremman. Pelkään vain, että Barkov ei ole vapaana, kun MM-kisoja pelataan.
Jaakko Perttilä
X: @JaakkoPerttila
LUE MYÖS
- Nashvillen suunta hukassa – nouseeko Leijonien kultavahti parrasvaloihin?
- Dallas-pomo teki paljastuksen Joel Kivirannasta: ”Itse asiassa hän on”
- Columbus-kaksikko saapui rapakunnossa harjoitusleirille – päävalmentajan mitta täyttyi: ”Ryhdymme toimiin”
- Porttikielto – Aleksandr Ovetshkinilta lyötiin raja kiinni!
- Maajoukkuetykki jättää NHL:n – uusi osoite selvillä
- Pittsburghin legendaarinen trio kenties viimeistä kertaa yhdessä uuteen kauteen – vielä kerran kamppailemassa Stanley Cupista?
- Luoko Florida uuden Legion of Doom -ketjun? Paul Mauricelta hulvaton paljastus
- St. Louis Blues hankki lisää leveyttä – kivikova divisioona ei anna silti armoa
- NHL:stä surkea uutinen – yli 800 ottelun veteraani useita kuukausia sivussa
- Yli 600 NHL-ottelun ex-kärkivaraus: uusi joukkue selvisi
- Florida Panthers nappasi yli 300 NHL-ottelun miehen vapailta markkinoilta
- Florida virittelee hurjaa superketjua – Aleksander Barkoville nimekäs uusi laituri
- Columbus-kaksikko saapui rapakunnossa harjoitusleirille – päävalmentajan mitta täyttyi: ”Ryhdymme toimiin”
- Benjamin Rautiainen räväytti heti Tampa Bayssa – selässä yllättävä pelinumero
- Benjamin Rautiaiselle avautui valtava NHL-sauma
- Carolina Hurricanes vahvistaa: Kiukutteleva tähti ulos!
- Luoko Florida uuden Legion of Doom -ketjun? Paul Mauricelta hulvaton paljastus
- Stanley Cup -mestaripakki löysi uuden joukkueen NHL:stä
- Urheilucast: Jere Lehtinen sai NHL:stä poikkeuksellisen tarjouksen
- Connor Hellebuyck teki ison ratkaisun – Winnipeg rankaisi heti