Jesperi Kotkaniemeltä suora paljastus NHL-uran alkuajoilta: ”Se voi sekoittaa pääsi todella nopeasti”
Jesperi Kotkaniemi aloitti NHL-uransa vain 18-vuotiaana, jolloin porilainen hyppäsi kärkivarauksena suoraan legendaarisen Montreal Canadiensin kokoonpanoon.
Nykyisin Carolina Hurricanesissa kiekkoileva hyökkääjä myöntää mediakarusellinsa puolesta maailman hulluimmassa kiekkokaupungissa pelaamisen vaikuttaneen alussa miehen omaan pääkoppaan.
– Media Montrealissa on todella suurta ja se voi sekoittaa pääsi todella nopeasti, mikäli luet niitä juttuja, Kotkaniemi myöntää The Hockey Newsille.
Kotkaniemen ensimmäinen kausi Canadiensissa oli tilastollisesti paras kolmesta. Kuluvalla kaudella – ja toisella nykyisessä seurassaan Hurricanesissa – 22-vuotias suomalainen tuntee löytäneensä viimein roolinsa NHL:ssä. Kasassa on 76 pelin jälkeen uran tähän asti paras tilastorivi 15+22=37. Varsinkin kauden jälkimmäinen puolikas (44 ottelussa 29 pistettä) on ollut todellinen läpimurto Hurricanesin kärkihyökkääjien joukkoon.
– Olen alkanut löytää oman reittini tässä liigassa, Kotkaniemi myöntää.
Päävalmentaja Rod Brind’Amour kertoo odottavansa Kotkaniemestä seuran konkarisentteri Jordan Staalin tapaista, vastustajan parhaita ketjuja pimentävää hyökkääjää. GM Don Waddellin mukaan suomalaisesta odotetaan siinä sivussa tasaista 60-70 tehopisteen pelaajaa hyökkäyspäähän.
Ensimmäistä kautta 4,82 miljoonan dollarin vuosipalkan takaavasta kahdeksan vuoden sopimuksestaan pelaavan Kotkaniemen mukaan pelaaminen Carolinassa on täysin erilaista Montrealin mediaprässiin verrattuna.
– Elämä on täällä paljon helpompaa. Sinun ei tarvitse stressata juuri mistään. Upeat joukkuekaverit, upea valmennusryhmä. Media ei ole huonoa. Elämä täällä on stressivapaata, Kotkaniemi ylistää.
LUE MYÖS:
- Tämä mies voi romuttaa Edmonton Oilersin mestaruusunelman
- Minnesota-tähdeltä kova väite joukkuekaveristaan – ”Paras luistelija, jonka olen nähnyt”
- Capitals ei laske mitään Ovetškinin varaan – ryminällä takaisin pudospeleihin?
- Ottawan omistaja jyrähti Brady Tkachukin siirrosta – syyttää isää ja veljeä
- Miikka Kiprusoffin ajan ikoninen näky palaa NHL-jäälle – katso kuva
- Patrik Laineella on selvä NHL-toive – ”Nirso”
- Edmontonin suomalaispelaajat huippuiskussa – johdattivat joukkueen voittoon
- Mikael Granlundista NHL-seuran kapteeni – näin mies kommentoi: ”Uskomaton kunnia”
- Lännen aliarvostetuin joukkue valmis uusintaan pudotuspeleissä – kuinka pitkälle Utahin rahkeet riittävät?
- Kolme suomalaispelaajaa heitettiin siirtolistalle NHL:ssä!
- Raju väite Winnipegistä – tästä syystä Connor Hellebuyck haluaa ulos
- Kolme suomalaispelaajaa heitettiin siirtolistalle NHL:ssä!
- Florida Panthers nappasi Kärpistä tutun mestarin
- Ottawan omistaja jyrähti Brady Tkachukin siirrosta – syyttää isää ja veljeä
- Aleksander Barkovia kohdeltiin kaltoin paluuottelussa – Brady Tkachuk riensi välittömästi kostamaan
- NHL-veteraani lopettaa yllättäen – pesti KHL:ssä jäi viiteen otteluun
- Mikko Rantasen ketjutoveri löi rahoiksi – lähes 15 miljoonan dollarin tilipäivä
- Patrik Laineella on selvä NHL-toive – ”Nirso”
- Maalitykki heivattiin AHL:ään – kaikkiaan neljä suomalaista sai passituksen farmiin
- Näkökulma: Teuvo Teräväisen asema romahti – valmentaja lipsautti karun totuuden