Esa Tikkanen lataa: Carolina Hurricanesista ei ole vieläkään mestariksi – yksi osa-alue huolestuttaa: ”Ei vakuuta”

NHL-legenda Esa Tikkanen ennakoi Unibetin haastattelussa Metropolien divisioonassa pelaavien joukkueiden voimasuhteita.
”Tikin” mukaan divisioonan suurimpia voittajasuosikkeja ovat Carolina Hurricanes ja New York Rangers. Tikkasen mukaan Hurricanesista ei ole kuitenkaan vieläkään mestariksi.
– Frederik Andersen ei antanut Torontossa mitään syytä uskoa, että hän on Stanley Cupin voittava maalivahti, eikä antanut viime kaudella Carolinassakaan. Entä missä kunnossa on toinen maalivahti Antti Raanta? Sitä paitsi molemmat ovat jo 33-vuotiaita, Tikkanen sanoo Unibetin kausiennakossa.
– ”Canes” on profiloitumassa joukkueeksi, joka voi olla runkosarjassa todella kova, mutta pudotuspeleissä tulee vaikeaa, kun maalivahtiosasto ei vakuuta ja puolustuksen laatu ei aivan riitä. Hyökkäyksessä Teuvo Teräväinen, Sebastian Aho ja Andrei Svetshnikov ovat kovia nimiä, mutta en valitettavasti näe joukkueessa oikein muuta, Tikkanen lataa.
Divisioonan mustaksi hevoseksi Tikkanen nostaa Columbus Blue Jacketsin, joka vahvisti kesällä rivejään Johnny Gaudreaulla. NHL:n supertähti sijoittui viime kaudella pistepörssissä toiseksi, kun runkosarjassa syntyi huimat 115 tehopistettä.
– Gaudreau oli melkoinen kaappaus ”Keklulta”. Kun Gaudreau ja Patrik Laine lyödään saman ketjun laidoille, keskushyökkääjän työ muuttuu aika mukavaksi. Näen Blue Jacketsin olevan suosikkien ykköshaastaja tässä divisioonassa, varsinkin jos Kekäläinen saa vielä naarattua puolustaja Jakob Chychrunin Arizonasta, Tikkanen hekumoi.
Mikäli haluat kuulla, mitä mieltä Tikkanen on muista Metropolien divisioonan joukkueista, niin voit lukea kausiennakon kokonaisuudessaan täältä.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Calgary Flames -kapteeni: jatkosopimus
- Ukko-Pekka Luukkosen loukkaantuminen: seurapomolta uutta tietoa
- Norris-voittaja: ura ohi – pelasi lähes 1200 NHL-ottelua
- Ismo Lehkonen: Kirill Kaprizov kaupataan NHL:ssä – tässä uusi seura? ”Viihdebisneskeskus”
- Tappara jäämässä nuolemaan näppejään – suomalaishyökkääjä virittelee yllätysratkaisua NHL:ssä!
- Lähde: Vegasin entisen NHL-huippulupauksen verestä löytyi kokaiinista – ”Hän elää epäterveellistä elämää”
- Kausiennakko 2025-26: Calgary Flames
- Patrik Laineeseen verrattu NHL-tykki paljastui flopiksi – uusi seura löytyi!
- Rasmus Ristolaisesta surkea uutinen
- Luistimet naulaan – yli 600 NHL-ottelun hyökkääjä lopettaa uransa!
- Kohuhyökkääjä valittiin uudeksi kapteeniksi NHL:ssä – ”Nousi heti johtajaksi”
- Cale Makar toivoo NHL:ään jättimäistä uudistusta
- Tällainen on Connor Bedardin seuraava jättisopimus – toimittaja arvioi
- Yllätysdiili: Tehopuolustaja löysi uuden NHL-seuran!
- Ismo Lehkonen: Kirill Kaprizov kaupataan NHL:ssä – tässä uusi seura? ”Viihdebisneskeskus”
- Paljastus: Nämä NHL-seurat Carter Hartin perässä!
- Matias Maccelli: iso lupaus Leafs-faneille
- Rajuja syytöksiä: Kesän tulikuuma valmentajanimi hyllytettiin NHL:ssä
- Nashvillen ja kiekkotaikurin sopimusneuvottelut junnaavat: ”Turhautumista pelaajan osalta”
- NHL-seuran suomalaislupaus sai surkeita uutisia