TOP 5: Tässä NHL:n parhaat tulokkaat – voittaako Calder-pokaalin ensimmäistä kertaa saksalainen?

NHL-kausi on ovella, joten nyt on hyvä aika ennakoida. Suosittuja ennakoitavia asioita ovat muun muassa eri palkintojen voittajat.
Yksi puhutuimmista palkinnoista on Calder-pokaali. Viime kaudella pystin voitti Kirill Kaprizov, mutta nyt spekuloidaan jo seuraavan kauden voittajaa.
Cole Caufield, Montreal Canadiens
Caufield tuli, näki ja lähes voitti heti saavuttuaan NHL:ään. Armoitettu maalintekijä osoitti pystyvänsä osumien viimeistelyyn myös taalaliigassa.
170-senttinen laitahyökkääjä muun muassa jakaa alle 18-vuotiaiden MM-kisojen yhden turnauksen maaliennätyksen Aleksandr Ovetshkinin kanssa. Caufield teki runkosarja ja pudotuspelit yhteen laskettuna 30 ottelussa tehot 8+9=17.
Moritz Seider, Detroit Red Wings
Seider pelasi SHL:ssä äärimmäisen kovan kauden. Saksalaispuolustaja on todella kypsä fyysisesti ja kaikin puolin valmis NHL-pelaaja.
Detroit Red Wingsin varaus numero 6 vuodelta 2019 on etevä kiekollisesti ja hoitaa puolustustehtävät vähintäänkin kunniakkaasti. 192-senttinen puolustaja valittiin viime kaudella sekä SHL:n että MM-kisojen parhaaksi puolustajaksi.
Shane Pinto, Ottawa Senators
Pinto on Caufieldin tapaan jo NHL:ssä debytoinut ja vakuuttanut hyökkääjä. Jenkkisentteri osoitti jo 12 ottelun aikana pystyvänsä kantamaan kakkossentterin vastuuta tiputtamalla tehoillaan 1+6=7 Colin Whiten heti laudalta.
Seuraavaksi Pinton tulee osoittaa pystyvänsä kantamaan tulosvastuuta kokonainen kausi. 189-senttinen Senators-lupaus näyttää jo nyt melkoiselta ryöstöltä toisen kierroksen varaukseksi.
Spencer Knight, Florida Panthers
Knight otti suoraan yliopistosarja NCAA:sta tullessaan homman haltuun NHL:ssä. Neljä ottelua runkosarjassa ja kaksi ottelua pudotuspeleissä toivat viisi voittoa ja yhden häviön, jonka hän kärsi hallitsevalle ja tulevalle Stanley Cup -voittaja Tampa Bay Lightningille.
Yhdysvaltalainen olisi minä tahansa muuna vuonna voittanut NCAA:n parhaalle pelaajalle jaettavan Hobey Baker -palkinnon, mutta nyt samalle kaudelle osui maali per peli -tahdilla hurjastellut Caufield. Kysymysmerkin Knightin Calder-mahdollisuuksien yläpuolelle asettaa se, että Florida Panthersin ykkösvahtina ainakin aloittaa Sergei Bobrovski.
NHL:n tulokaspalkinto on toki viime aikoina maalivahtien osalta ollut jossain määrin kirottu, sillä kaksi viimeistä pystin pokannutta maalivahtia Steve Mason (2009) ja Andrew Raycroft (2004), joiden NHL-urat olivat ohi pian 30 ikävuoden saavuttamisen jälkeen.
Trevor Zegras, Anaheim Ducks
Zegras ansaitsi Suomenkin valtamedian kiinnostuksen vuodenvaihteen alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa. 18 pistettä seitsemässä ottelussa oltiin nähty edellisen kerran näissä karkeloissa kymmenen vuotta sitten.
Monen yllätykseksi Zegras aloitti Anaheim Ducks -organisaatiossa kautensa AHL:stä, mutta kausi oli siitä huolimatta lähes täysosuma. Yhdysvaltalaishyökkääjä kutsuttiin ensin NHL:ään laiturina, ja kun homma toimi, hänet lähetettiin AHL:ään tottumaan ammattilaiskiekkoon sentterinä.
Silläkin pelipaikalla homma toimi nopeasti, joten käsky kävi jälleen NHL:n puolelle ja Zegras osoitti olevansa valmis kantamaan isoakin vastuuta. Sattumaa tai ei, jos jenkkilupaus olisi pelannut pelinkin enemmän NHL:ssä, olisi tulokasstatus rikkoutunut ja Calder-pysti jäänyt haaveeksi. 24 ottelussa pistesarakkeeseen ilmestyi tehopisteet 3+10=13.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Patrik Laineen kausi NHL:ssä päättyi – toimittaja haukkui lyttyyn
- Patrik Laineesta tipahti surkea tieto
- Tässä ovat ehdokkaat arvostetun Ted Lindsay Awardin voittoon
- Taylor Hall allekirjoitti pitkän jatkosopimuksen Carolinan kanssa: ”Käänteentekevä pelaaja”
- Vancouver Canucks vaihtaa päävalmentajaa
- Patrik Laineesta tipahti yllätysuutinen!
- Floridan tähtipuolustajalle pelikieltoa – loukkaantuneesta Brandon Hagelista ikävä tieto
- Sebastian Aho laukoi Carolinan jatkoon – kirjoitti historiaa!
- Suomalaispuolustajalle rapsahti sakot NHL:ssä!
- Kuka heistä on NHL:n paras puolustaja? Tässä Norris-ehdokkaat
- Elias Petterssonista leviää karu väite – ruotsalaista vihataan NHL:ssä: ”Katastrofi”
- Mikko Rantanen riepotteli Coloradoa! Yhteispeli Roope Hintzin kanssa toimi kuin unelma
- Pittsburgh Penguins rysäytti jättiuutisen!
- Patrik Laineesta tipahti yllätysuutinen!
- Joel Quenneville neuvottelee päävalmentajan paikasta NHL:ään – ”Vahva ehdokas”
- Näkökulma: ”Venäläinen maalivahtiruletti” ratkaisee NHL:n mestaruuden
- Vezina-ehdokkaat julki – tässä NHL:n parhaat maalivahdit!
- Urheilucast: Mikko Koivulta uusi aluevaltaus – siirtyy valmentajaksi
- Kuka heistä on NHL:n paras puolustaja? Tässä Norris-ehdokkaat
- Sebastian Aho laukoi Carolinan jatkoon – kirjoitti historiaa!