The Athletic: Wildin superlupaus avautuu koronavirukseen liittyvästä jälkitaudistaan – ”Olen vain onnellinen, että olen yhä elossa”

Minnesota Wildin itävaltalaislupaus Marco Rossi kertoo The Athleticin artikkelissa koronavirustaudin hänelle aiheuttamasta jälkitaudista. Rossi valmistautui NHL-debyyttiinsä tammikuussa Wildin harjoitusleirillä.
Rossi oli mukana myös Itävallan alle 20-vuotiaiden maajoukkueessa vuodenvaihteen maailmanmestaruuskilpailuissa. Koronaan hän oli sairastunut jo viime marraskuussa.
– Lääkärit kertoivat, että yhdenkin lisäpelin pelaaminen kisoissa olisi voinut muuttaa lopputuloksen täysin erilaiseksi. Olen kiitollinen Jumalalle, että hän tuki minua. Olen vain onnellinen, että olen yhä elossa.
Wildin GM Bill Guerin lähetti Rossin Itävaltaan perheensä luo kesken harjoitusleirin. Rossilla oli todettu sydänlihastulehdus.
– Joka kerta, kun menin nukkumaan, pelkäsin, etten heräisi enää. Pyysin vanhempiani pysymään vieressäni niin pitkään, kunnes nukahtaisin. Joka aamu olin iloinen heräämisestäni.
Jos myöhemmin keväällä tehtävissä tutkimuksissa kaikki on hyvin, Rossi saa aloittaa kauteen valmistautumisen rauhallisesti joukkueensa kanssa. Juuri nyt itseään hulluksi harjoittelijaksi kuvaileva itävaltalainen saa tehdä ainoastaan lyhyitä kävelyjä ja kevyttä liikkuvuusharjoittelua.
Rossi teki edellisellä kaudella Kanadan junioriliiga OHL:ssä 120 tehopistettä. Hänestä tuli ensimmäinen eurooppalainen pistepörssin voittaja kyseisessä sarjassa.
Hän teki myös eniten pisteitä, kun lasketaan mukaan kaikki viime kaudella kolmessa suurimmassa Kanadan juniorisarjassa pelanneet pelaajat. Edellisen kerran samaan on eurooppalaisista pystynyt Aleksandr Radulov kaudella 2005–06.
NHL-matsit näet V Sportin kanavilta ja Viaplaysta.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Jatkosopimus: Chicago Blackhawks kiinnitti nuoren puolustajansa
- Tampa Baylle paha takaisku: Maalitykki leikkaukseen – sivussa alkukauden
- Kausiennakko 2025-26: Columbus Blue Jackets
- Yli 400 ottelun NHL-taituri löysi uuden joukkueen!
- Calgary Flames -kapteeni: jatkosopimus
- Ukko-Pekka Luukkosen loukkaantuminen: seurapomolta uutta tietoa
- Norris-voittaja: ura ohi – pelasi lähes 1200 NHL-ottelua
- Ismo Lehkonen: Kirill Kaprizov kaupataan NHL:ssä – tässä uusi seura? ”Viihdebisneskeskus”
- Tappara jäämässä nuolemaan näppejään – suomalaishyökkääjä virittelee yllätysratkaisua NHL:ssä!
- Lähde: Vegasin entisen NHL-huippulupauksen verestä löytyi kokaiinista – ”Hän elää epäterveellistä elämää”
- Ismo Lehkonen: Kirill Kaprizov kaupataan NHL:ssä – tässä uusi seura? ”Viihdebisneskeskus”
- Kohuhyökkääjä valittiin uudeksi kapteeniksi NHL:ssä – ”Nousi heti johtajaksi”
- Yllätysdiili: Tehopuolustaja löysi uuden NHL-seuran!
- Cale Makar toivoo NHL:ään jättimäistä uudistusta
- Matias Maccelli: iso lupaus Leafs-faneille
- Tappara jäämässä nuolemaan näppejään – suomalaishyökkääjä virittelee yllätysratkaisua NHL:ssä!
- Norris-voittaja: ura ohi – pelasi lähes 1200 NHL-ottelua
- Patrik Laineeseen verrattu NHL-tykki paljastui flopiksi – uusi seura löytyi!
- Lähde: Vegasin entisen NHL-huippulupauksen verestä löytyi kokaiinista – ”Hän elää epäterveellistä elämää”
- NHL-seuran suomalaislupaus sai surkeita uutisia