Nyt vaaditaan radikaalia toimia – lehti antoi Predatorsille täyslaidallisen: ”Halutaan ajatella tilanteen korjaantuvan helposti – totuus on toinen”
Kuva: Getty Images
Lähivuosina NHL:n kirkkaimman kärjen takana kaudesta toiseen vähintäänkin hyvää jälkeä tehnyt Nashville Predators on ajautunut tällä kaudella uhkaavaan kierteeseen. Kierteeseen, jonka seurauksena seurassa vaadittaisi radikaaleja toimenpiteitä.
Preds on taalaliigan keskisessä divisioonassa vasta kuudennella sijalla, jo kymmenen pistettä viimeistä jatkopaikkaa perässä. Viime yönä joukkue hävisi divarikärki Carolina Hurricanesille luvuin 1-5 pelissä, jossa Pekka Rinne tulitettiin vaihtoon.
”Predators tulee vihdoin, ennemmin tai myöhemmin siihen pisteeseen, mikä on tullut esille enenevässä määrin: Tämä ei toimi. Ennen pitkää, ellei jo nyt, Predsissä on aika toimia räjähdysmäisesti. Halusivat he sitä tai eivät”, The Tennessean kirjoittaa.
Aviisi viittaa joukkueen uudelleenrakennukseen. Se olisi aloitettava siis ihan näillä näppäimillä. Kyseessä on kuulemma sellainen porukka, joka nojaa edelleen liikaa menneisiin saavutuksiin.
”Preds jäi (yöllä avauserässä) 0-3-takaa-ajoasemaan. Siinä ei ole mitään uutta, he jäävät jälkeen usein. Sitten he alkavat pelaamaan ja tekevät ottelusta mielenkiintoisen. Ja sitten joukkue häviää silti”, lehti tylyttää.
– Tiedämme sen, että voimme pelata paremmin. Pystymme pelaamaan paremmin, kuin mitä näytimme ensimmäisessä erässä, ruotsalaispelaaja Viktor Arvidsson vakuuttaa.
– En tiedä, miksi emme pelaa aina, kuten toisessa ja kolmannessa erässä.
Faktahan se kieltämättä on, että silmien tulisi avautua joukkueen sisällä.
Takamatka jatkopaikoille on jo nyt luokkaa hälyttävä, ja sitä paitsi, jos aivan tarkkoja ollaan, eivät nuo takavuosien suoritukset mitään kummosia ole olleet. Konferenssimestaruus 2017 ja divisioonan mestaruudet 2018 sekä 2019. Voisihan sitä ajatella vaikka niin, että Preds on sulanut kriittisimmillä mahdollisilla hetkillä, ja siksi se ei ole tänä päivänäkään voittanut Cupia.
Ihan putkeen ei ole mennyt tällä kaudella joukkueen maalivahtipelaaminenkaan, joka on aiemmin tiedetty sen suureksi vahvuudeksi Rinteen ja Juuse Saroksen johdolla. Joukkue on päästänyt ottelua kohden peräti 3,33 maalia, joka on neljänneksi koko taalaliigassa.
”Predsissä halutaan ajatella tilanteen korjaantuvan helposti – mutta totuus on toinen. Heistä on tullut huono joukkue, joka tarvitsee perusteellisen uudistuksen.”
Mainittakoon muuten, että Rinne on pysäytellyt kumilätkiä 89,7 ja Saros 89,5 prosentin varmuudella. Ei ole kummoista.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- New Jersey Devilsin toiminta kuohuttaa! Muokkasi NHL-tähden pois kuvasta: ”Mitä hemmettiä?”
- Nathan MacKinnonnilla tyly suhtautuminen olympialaisiin – ”Ei!”
- Ruotsilla karmea tilanne: supertähti ei pystynyt harjoittelemaan!
- Antti Pennanen vertaa Leijonien NHL-tähtiä Euroopassa pelaaviin – tässä suurin ero
- Juuse Sarokselta suorat sanat lähtöhaluistaan Nashville Predatorsista
- Tässä Leijonien suurin ase olympialaisissa – ”Ei tule edes hiki”
- NHL:stä tuttu maalivahti: lähtöpassit Ruotsissa
- Yksi kysymys sai Brady Tkachukin nauramaan: ”Ei olla ihan niin hulluja!”
- Leijonien ylivoimaketjut julki – erikoinen yksityiskohta
- Connor McDavid sai ketjuunsa kovanyrkin – valmentaja: ”Jos olisi tullut tappelu harjoituksissa”
- Kanadalta ketjujytky: Connor McDavidin vierelle kaksi yllätysnimeä!
- Leijonien ylivoimaketjut julki – erikoinen yksityiskohta
- Konsta Helenius: hurja vire farmissa!
- Juuse Sarokselta suorat sanat lähtöhaluistaan Nashville Predatorsista
- Rasmus Ristolaista viedään uuteen osoitteeseen NHL:ssä – Leijonat-tähdeltä suora sanat IS:lle
- Nathan MacKinnonnilla tyly suhtautuminen olympialaisiin – ”Ei!”
- Tässä Ruotsin kentälliset ensimmäisissä harjoituksissa olympialaisissa!
- Leijonien NHL-tähdet jäällä – tässä ketjut olympialaisissa!
- NHL:stä tuttu maalivahti: lähtöpassit Ruotsissa
- Tässä Leijonien suurin ase olympialaisissa – ”Ei tule edes hiki”