Red Wingsin NHL-varaus osui maajoukkuedebyytissään – asiantuntija vertasi Wayne Gretzkyyn, kunnes…: ”Tai sanotaan, että…”

Ruotsi avasi jääkiekon Euro Hockey Tourin kotiturnauksen torstaina 3-2-jatkoaikavoitolla Tsekistä. Tre Kronorille maalailivat Nils Lundkvist, Pontus Holmberg (1+1) ja jatkoaikasankari, maajoukkuedebytantti Albert Johansson.
Johanssonin maali sai TV6:n asiantuntijan täysin kikseihin. Pelaaja veivasi pikkumustan jatkoajalla läpiajosta, rystyltä ohi Pelicans-vahti Patrik Bartosakin. Osuma oli kieltämättä näyttävä suoritus kovasta vauhdista.
– Siinä oli puhdasta (Wayne) Gretzkyä! Tai sanotaan, että Nicklas Lidströmiä. Minun on päädyttävä siihen, koska Detroit Red Wings varasi hänet, asiantuntija Håkan Södergren oli hehkuttanut pelilähetyksessä Aftonbladetin mukaan.
Pelaaja varattiin Detroitiin juhannuksena 2019 kakkoskierroksella numerolla 60. Hän on alle 18-vuotiaiden maailmanmestari, ja tällä kaudella Johansson on latonut SHL-joukkue Färjestadissa 31 pelissä kelvolliset tehot 5+6=11 (+9). Nyt syntynyt maajoukkuemaali ei saanut ruotsalaista leijumaan.
– Yritin vain saada maalivahdin sivuttaisliikkeeseen ja pudottaa sen alas. Se toimi hyvin. Ehkä matkassa oli tällä kertaa onnea, 20-vuotias pakki oli toppuutellut.
Pelit Ruotsin EHT:lla jatkuvat lauantaina. Suomi ja Tsekki marssivat kaukaloon kello 13 ja Ruotsi sekä Venäjä kello 17 alkaen.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- IS: Mikko Rantaselle jättisakot!
- Ismo Lehkoselta täystyrmäys superlupauksen tuoreelle jättisopimukselle: ”Vihkoon meni”
- Suomen kirkkain NHL-toivo jättää Liiga-seuran – tässä uusi osoite!
- Henrik Lundqvist löysi töitä!
- Asiantuntijaraati listasi NHL:n parhaat 2000-luvulla syntyneet pelaajat – ei yhtään suomalaista
- Jesse Puljujärvelle taas nimekäs seurakaveri: Haaviin Tampa Bayn Stanley Cup -mestari
- Colorado Avalanchessa hurjia tehoja takonut puolustaja: ura päättyy
- Stanley Cup -mestarihyökkääjä siirtyy Eurooppaan – tässä uusi joukkue
- MTV: Suomalaisvalmentaja lähellä työpaikkaa NHL:ssä
- Suomalaiskiekkoilijan nimelle naureskellaan Pohjois-Amerikassa: ”Älä viitsi”
- Villi spekulaatio: Tähän seuraan Erik Karlsson kaupataan?
- Paljastus: Tämä pelaaja ratkaisi Patrik Laineen tulon Montrealiin
- Suomalaiskiekkoilijan nimelle naureskellaan Pohjois-Amerikassa: ”Älä viitsi”
- Ismo Lehkoselta täystyrmäys superlupauksen tuoreelle jättisopimukselle: ”Vihkoon meni”
- Elliotte Friedman: Connor McDavidin jatkosopimusneuvotteluista uusi päivitys
- Jesse Puljujärvelle taas nimekäs seurakaveri: Haaviin Tampa Bayn Stanley Cup -mestari
- Colorado Avalanchessa hurjia tehoja takonut puolustaja: ura päättyy
- MTV: Suomalaisvalmentaja lähellä työpaikkaa NHL:ssä
- Suomen kirkkain NHL-toivo jättää Liiga-seuran – tässä uusi osoite!
- Jättisopimuksen solminut Blackhawks-hyökkääjä sai ison opin MM-kisoista: ”Haluan tuoda sen tänne”