Devils-GM:ltä suora paljastus: Virittelee jo seuraavaa vaihtokauppaa – ”En aio vain antaa pelaajia pois, mutta…”

New Jersey Devilsin GM:llä Tom Fitzgeraldilla oli vauhdikas sunnuntai, kun ensiksi hän kauppasi kapteeni Andy Greenen New York Islandersiin, ja vain tunteja myöhemmin hyökkääjä Blake Coleman vaihtoi Tampa Bay Lightningin riveihin.
Jos Fitzgeraldin puheita on uskominen, niin lisää vaihtokauppoja on pian tulossa.
– Olen saanut paljon puheluita. Joukkueet ovat soitelleet ja kyselleet, mitä ajattelen tällä hetkellä. Olen ollut heille hyvin avoin tilanteestamme. En aio vain antaa pelaajia pois, mutta en ole myöskään sanonut kellekään, että joku pelaaja ei olisi saatavilla, Fitzgerald avasi NHL.comille.
Ensimmäistä kauttaan GM:nä toimiva Fitzgerald lisäsi kuitenkin hetkeä myöhemmin, että seuraikoni Travis Zajac ei ainakaan ole saatavilla.
– Moni NHL-seura on kysellyt mikä tilanteemme on tällä hetkellä. Puhelimeni tulee varmasti soimaan yhä useammin, kuin mitä se eilen teki. Odotan innolla organisaatiomme etenemistä – meillä on pelaajia, jotka pystyvät edesauttamaan meitä siinä, GM jatkoi.
Devilsin kirkkaimpana tavoitteena on kasata menestyvä joukkue nuorten lahjakkuuksien Nico Hischierin ja Jack Hughesin ympärille.
– Minun tavoitteeni on se, jos siis saan jatkaa tässä GM:n roolissa, niin koota sellaisia pelaajia sentterien (Hischierin ja Hughesin) ympärille, jotka olisivat samaa ikäluokkaa ja kasvamassa samassa elämän vaiheessa, Fitzgerald sanoi.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Ismo Lehkonen: Kirill Kaprizov kaupataan NHL:ssä – tässä uusi seura? ”Viihdebisneskeskus”
- Tappara jäämässä nuolemaan näppejään – suomalaishyökkääjä virittelee yllätysratkaisua NHL:ssä!
- Lähde: Vegasin entisen NHL-huippulupauksen verestä löytyi kokaiinista – ”Hän elää epäterveellistä elämää”
- Kausiennakko 2025-26: Calgary Flames
- Patrik Laineeseen verrattu NHL-tykki paljastui flopiksi – uusi seura löytyi!
- Rasmus Ristolaisesta surkea uutinen
- Luistimet naulaan – yli 600 NHL-ottelun hyökkääjä lopettaa uransa!
- Kohuhyökkääjä valittiin uudeksi kapteeniksi NHL:ssä – ”Nousi heti johtajaksi”
- Yllätysdiili: Tehopuolustaja löysi uuden NHL-seuran!
- Matias Maccelli: iso lupaus Leafs-faneille
- Kohuhyökkääjä valittiin uudeksi kapteeniksi NHL:ssä – ”Nousi heti johtajaksi”
- Cale Makar toivoo NHL:ään jättimäistä uudistusta
- Tällainen on Connor Bedardin seuraava jättisopimus – toimittaja arvioi
- Yllätysdiili: Tehopuolustaja löysi uuden NHL-seuran!
- Paljastus: Nämä NHL-seurat Carter Hartin perässä!
- Rajuja syytöksiä: Kesän tulikuuma valmentajanimi hyllytettiin NHL:ssä
- Matias Maccelli: iso lupaus Leafs-faneille
- Nashvillen ja kiekkotaikurin sopimusneuvottelut junnaavat: ”Turhautumista pelaajan osalta”
- NHL-seuran suomalaislupaus sai surkeita uutisia
- Kausiennakko 2025-26: Vancouver Canucks