”Mikähän kysymys tuo nyt sitten oli? Se oli huonoin kaikista” – farmiin komennettu Jesperi Kotkaniemi ”läksytti” toimittajaa

Montreal Canadiensin organisaatioon kuuluva Jesperi Kotkaniemi on ollut lähiaikoina otsikoissa hänen farmikomennuksensa takia. Pudotus AHL:ään ei kaikesta päätellen ole huippulupaukselle kova pala. Ainakin hän antoi toimittaja Arpon Basulle humoristisen vastauksen aiheesta.
– Kotkaniemi teki haastattelutuokion jälkeen Lavalissa selväksi, että hänen mielestään kysymykseni oli syvältä. Kundilla riittää huumorintajua.
– ”Mikähän kysymys tuo nyt sitten oli? Se oli huonoin kaikista. Sinun on parannettava. Kohta sinut lähetetään alas.”
“What kind of question was that? That was the worst one. You need to pick your game up. You’re going to get sent down.”
Lisäksi sentteri näytti kiinnostuksensa tulevaisuutta kohtaan, kun hän oli kysynyt jopa toimittajalta neuvoja.
– Lisäksi hän kysyi myöhemmin minulta, että kuinka AHL:ssä matkustetaan. Kerroin, että tämä oli myös minun ensimmäinen AHL-otteluni. Hän heitti sen jälkeen kanssani kivet.
Juhannuksen 2018 ykköskierroksen kolmosvaraus viimeisteli heti ensimmäisessä Laval Rocket -pelissä syöttöpinnan (0). NHL:n puolella hän on tehnyt 36 ottelussa tehot 6+2=8 (-11).
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- James van Riemsdykin uusi NHL-seura selvisi!
- Watson: Tässä Jesse Puljujärven ensi kauden seura – ei sittenkään Luganoon?
- Colorado Avalanchen tehomies vaihtaa seuraa: Solmi rahakkaan sopimuksen
- Nyt puhuu Mitch Marner: Tämän takia valitsi Vegasin – näpäytti Torontoa
- NY Rangers ja Carolina pyöräyttivät ison treidin – tähtipakille jättisopimus
- Mikael Granlund löi hurjalla tavalla rahoiksi – yllättävä NHL-seura nappasi!
- Montrealilta yllätyshankinta – Patrik Laine sai uuden suomalaisen pelitoverin!
- Corey Perryn uusi NHL-seura selvisi!
- Joel Armia vaihtaa seuraa NHL:ssä – tässä uusi osoite
- Nyt jysähti – Brock Boeser teki todellisen yllätysratkaisun!
- TSN: Mikael Granlund vaihtaa NHL-seuraa!
- Fanit haltioissaan – NHL-superlupaus valitsi huikean pelinumeron!
- Toronto Maple Leafs rysäytti jättidiilin pöytään!
- Kova kohtalo: Carolina näytti suomalaispelaajalle ovea!
- 50 miljoonaa dollaria! NY Islanders kiinnitti tähtipelaajansa jättisopimuksella
- Mikael Granlund löi hurjalla tavalla rahoiksi – yllättävä NHL-seura nappasi!
- Kasperi Kapanen jatkaa Edmonton Oilersissa – näin kävi palkalle
- Boston Bruins kiinnitti maalitykkinsä: kuuden vuoden jättisopimus
- Corey Perryn uusi NHL-seura selvisi!
- Vladimir Tarasenko kaupattu NHL:ssä