Dallas Starsin sisäpiirilähde paljastaa: tästä syystä seura valitsi Pavelskin ohi Zuccarellon!

© Kuva: Getty Images

Dallas Stars solmi UFA-markkinoiden avautuessa kolmen vuoden ja 21 miljoonan dollarin sopimuksen San Jose Sharksin pitkäaikaisen kapteenin Joe Pavelskin kanssa.

Samalla seura päätyi päästämään helmikuussa New York Rangersistä hankkimansa norjalaishyökkääjä Mats Zuccarellon vapaille markkinoille.

Seuran sisäpiirilähde Mike Heika paljastaa nyt syynä Pavelskin valintaan Zuccarellon ylitse olleen Rangersin kanssa norjalaisen treidiin merkatussa ehdossa, jonka mukaan Stars olisi joutunut luovuttamaan New Yorkiin 1. kierroksen varausoikeutensa tulevan vuoden draftiin siinä tapauksessa, että Zuccarello solmisi seuran kanssa jatkosopimuksen.

Lisäksi vaakakupissa painoi myös Pavelskin lyhyempi sopimustoive. 34-vuotias Sharks-ikoni halusi kolmen vuoden sopimuksen 32-vuotiaan Zuccarellon vaatiman viisivuotisen pahvin sijaan. Norjalaishyökkääjä solmi lopulta 5-vuotisen, 30 miljoonan dollarin arvoisen sopimuksen Minnesota Wildin kanssa.

LUE MYÖS: Boston Bruins kiinnitti nuoren hyökkääjänsä 5,6 miljoonan dollarin jatkosopimuksella!

» Siirtouutiset, siirtohuhut ja kaikki toteutuneet siirrot löydät erikoissivultamme!