Mikko Koskiselle sataa taas kuraa Pohjois-Amerikan medioissa: ”Jos voisivat jättää yhden asian tekemättä”

© Kuva: Getty Images

Takavuosien menestysseura Edmonton Oilersin kaudesta muodostui jälleen kerran täysi painajainen. Taidon ja syvyyden puuttesta muutaman supertähtensä takana kärsinyt joukkue päävalmentajan ja GM:n potkuista huolimatta jäi taas kerran ulos NHL:n pudotuspeleistä.

The Hockey Writers -sivusto nostaa tuoreessa artikkelissaan esille virheitä, jotka Oilersin seurajohdon olisi pitänyt jättää tekemättä tai joita se ainakin harkitsisi toiseen kertaan, mikäli mahdollisuus siihen nyt siunautuisi.

Yhdeksi virheistä sivusto listaa täksi kaudeksi Pohjois-Amerikkaan palanneelle suomalaismaalivahti Mikko Koskiselle annetun kolmivuotisen jatkosopimuksen.

Edellinen GM Peter Chiarelli ehti vain päivää ennen potkujaan rustaamaan 30-vuotiaan suomalaisen kanssa kokonaisarvoltaan 11,5 miljoonan dollarin jatkosopimuksen ennen kuin maalivahti oli ehtinyt pelata 30 ottelua palattuaan Pohjois-Amerikkaan seitsemän vuoden tauon jälkeen.

Lehti muistuttaa siitä, että vaikka Koskinen esittikin toisinaan varsin hyviä otteita, saattoi tämä romahtaa toisena iltana totaalisesti, mikä puolestaan ei käy päinsä menestykseen tähtäävän NHL-seuran kohdalla.

Edmontonin maalivahtitilannetta pahentaa entisestään se, ettei joukkueella ole tällä hetkellä riveissään edes mitat täyttävää kakkosmaalivahtia, saatikka vakituista GM:ää.

Seuran päättävillä tahoilla onkin luvassa todella kiireinen kesäkausi.