Kiekkoraamattu maalailee Seattlen laajennusjoukkueen tuomaa uhkakuvaa: ”Luvassa on työsulku”

Kuva: Getty Images
Arvostetun NHL-julkaisun The Hockey Newsin toimittaja Ken Campbell uskoo Seattlen liittymisen taalaliigaan johtavan pelaajien työsulkuun.
Pitkään huhuttu Seattlen NHL-seura sai tällä viikolla lopullisen vahvistuksen liigan hallintoneuvoston hyväksyttyä kaupungin mukaan uuden laajennusdraftin myötä.
Kanadan ja Yhdysvaltain välimaastossa sijaitsevan kaupungin seura aikoo hypätä jäille vasta vuonna 2021, joten sillä on reilusti aikaa hoitaa kuntoon lähes 800 miljoonan dollarin arvoisen hallinsa, 650 miljoonan laajennusmaksunsa ja 70 miljoonan hintaisen harjoituskeskuksena.
Tuleva laajennus johtaa NHL-komissaari Gary Bettmanin mukaan Arizona Coyotesin siirtymiseen tyynenmeren divisioonasta keskiseen divisioonaan. Liigan pelaajayhdistys ei ole tosin hyväksynyt vielä muutosta.
Kyseinen huomio onkin Campbellin mielestä osoitus suuremmasta ongelmasta, joka on kytenyt jo pitkään – Bettmanin ja pelaajayhdistyksen välit ovat todella heikossa kunnossa.
Konkarijournalistin mukaan työsulku näyttääkin vaikeiden työehtoneuvottelujen perusteella väistämättömältä kaudeksi 2020-2021.
– Ei ole mitään syytä uskoa, ettemme näkisi työsylkyä syksyllä 2020. Hall of Fameen vasta liitetty Gary Bettman on ollut yhden NHL:n peräsimessä jo yhden lakon ja kolmen työsulun ajan. Ei ole paljoa syitä uskoa siihen, etteikö tämä trendi jatkuisi, Campbell lataa artikkelissaan.
– Bettman on erittäin fiksu mies. Viimeinen asia, jota hän haluaisi olisi NHL:n pelaajayhdistyksen tietävän luvassa olevan uusi joukkue vuodelle 2020. Se antaisi pelaajayhdistykselle valtavan määrän vipuvartta neuvotteluissa, jos se haluaisi jättäytyä ulos työehtosopimuksesta. Sen se myös varmasti tekee 15. syyskuuta, kaksi viikkoa sen jälkeen, kun NHL:llä on edessään sama päätös, toimittaja ennustaa.
Lähde: The Hockey News
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Raju väite: NY Rangers tarjosi Artemi Panarinille naurettavaa sopimusta – pakit tuli
- Florida Panthers: erinomainen suomalaisuutinen!
- Oliver Kapasen hurja maalivire sai jatkoa: ”Niin lahjakas”
- Karu uutinen: Vegasin monteritehot takonut supertähti pitkään sivussa
- Patrik Laineen vammasta uutta tietoa – sairausloma jatkuu
- Buffalo Sabresin tähtihyökkääjä lähtökuopissa – vaatii jättimäistä vuosipalkkaa
- Buffalo-legendalta suoraa puhetta – haukkuu Sabresin GM:n pystyyn: ”Hänen täytyy olla…”
- NHL:n maalipörssin kärkinimi: Kahdeksan vuoden sopimustarjous pöydällä
- Suomalaislupaus hyllytettiin Pittsburgh Penguinsin toiminnasta – näin agentti kommentoi IS:lle
- Floridasta lähtöpassit saanut puolustaja: KHL kutsuu
- Brad Marchand: NHL rankaisi!
- Hurja pisteputki sai jatkoa! Mikko Rantanen osui jälleen NHL:ssä
- Kasperi Kapanen: surkea uutinen!
- Floridasta lähtöpassit saanut puolustaja: KHL kutsuu
- Suomalaislupaus katosi – nyt hänet on hyllytetty Pittsburgh Penguinsin toiminnasta
- Leevi Meriläinen: karu uutinen!
- Karu uutinen: Vegasin monteritehot takonut supertähti pitkään sivussa
- Buffalo Sabresin tähtihyökkääjä lähtökuopissa – vaatii jättimäistä vuosipalkkaa
- NHL:n maalipörssin kärkinimi: Kahdeksan vuoden sopimustarjous pöydällä
- Suomalaisjärkäle kutsuttiin NHL:ään!