New York Islandersin seuralegenda ylistää viime kauden sensaatiohyökkääjää – ”Taitoa ja kaikki ominaisuudet mitä johtajan roolissa vaaditaan”
Kuva: Getty Images
New York Islandersin kapteenin John Tavaresin siirryttyä vapaana agenttina Toronto Maple Leafsiin heinäkuun alussa jäi joukkueeseen suuret saappaat täytettäväksi.
Islandersin seuralegenda, Hockey Hall of Fame -hyökkääjä Bryan Trottier uskoo joukkueesta kuitenkin löytyvän pelaajan, joka paikan voi täyttää.
Hänen mukaansa tulevaisuuden joukkue voidaan rakentaa viime kaudella NHL:n tulokaspalkinnon Calder Trophyn voittaneen Mathew Barzalin ympärille.
– Mathew saa nyt loistavan tilaisuuden. Nuoresta iästään huolimatta hän on hyvä johtaja. Hänellä on taitoa ja kaikki ominaisuudet mitä johtajan roolissa vaaditaan, Trottier totesi NHL.comille.
21-vuotias Barzal takoi viime kaudella 82 ottelussa huimat tehot 22+63=85 ja oli joukkueen paras pistemies ennen pinnan hänestä jäänyttä Tavaresia.
Taitava sentteri sivusi Trottierin nimissä olevaa Islandersin tulokkaiden syöttöennätystä kaudelta 1975-1976.
– Mathew on fiksu kaveri, ja oli hienoa, että hän saavutti ennätykseni. On mahtavaa jakaa ennätys tuollaisen taitavan nuoren pelaajan kanssa. Mathew’lla ja Islandersilla on edessään vielä valoisa tulevaisuus, Trottier hehkutti.
Seuralegendan muihin ennätyksiin Barzalilla on vielä matkaa, sillä Islanders-paidassa neljä peräkkäistä Stanley Cupia 1980-1983 voittanut Trottier takoi saarelaisten riveissä 1123 ottelussa tehot 500+853=1353.
Hän pelasi NHL:ssä Islandersin lisäksi myös Pittsburgh Penguinsissa, jossa päätti uransa 1994.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Olympialaisten pudotuspelien aikataulut ovat tässä – hurjia ottelupareja!
- Katso: Tom Wilson pudotti hanskat ja syytti ranskalaista likaisesta tappelusta – näin Sidney Crosby kommentoi
- Venäläistoimittaja avasi suunsa – Sidney Crosby ohjattiin nopeasti tilanteesta pois
- Kanadan olympiatähden loukkaantumisesta uusi päivitys – nyt puhuu päävalmentaja
- Tshekin NHL-supertähdet pettyivät rajusti – ”Se nyt meni miten meni”
- Sveitsin NHL-tähdet 38-vuotiaasta sankaristaan: ”Miten hän ei ole ikinä pelannut NHL:ssä?!”
- Jeremy Swayman hörppäsi puolesta kentästä – huikea selitys pelin jälkeen
- Kimmo Timonen kiusasi Aleksandr Ovetshkinia Sotshissa: ”Sanoin sille, että…”
- Mikko Rantanen sanoi, mitä NHL:ssä tapahtuisi jos yksi joukkue teurastaisi toisen
- Emämoka! USA:n huippumaalivahti hörppäsi maalin puolesta kentästä
- Mikko Rantanen sanoi, mitä NHL:ssä tapahtuisi jos yksi joukkue teurastaisi toisen
- Tom Wilson taklasi – Kevin Fiala paareilla pois jäältä ja suoraan sairaalaan
- Kimmo Timonen kiusasi Aleksandr Ovetshkinia Sotshissa: ”Sanoin sille, että…”
- Kanada löi yhteen kolmen sentterin superketjun – maali ensimmäisessä vaihdossa
- Jeremy Swayman hörppäsi puolesta kentästä – huikea selitys pelin jälkeen
- Mikko Rantanen häkeltyi kun kuuli kuka taklasi ruotsalaisen Leijonien vaihtoaitioon – ”Oho!”
- Venäläistoimittaja avasi suunsa – Sidney Crosby ohjattiin nopeasti tilanteesta pois
- NHL-tähtitoimittaja hehkutti Suomi-Ruotsi-ottelun tunnelmaa: ”Mikä rivalry!”
- Shokkipaljastus! IS: Leijonien pelaajat halusivat korvata Antti Pennasen hurjalla NHL-nimellä
- Ruotsin NHL-tähtien hymy hyytyi katastrofitappioon – ”Vaikeaa sulattaa”