Yli 1000 NHL-pelin legenda teki häikäisevän paluun kaukaloon – ”NHL-seurat ovat kiinnostuneita hänestä”
Kuva: Getty Images
Legendaarinen hyökkääjä Brian Gionta, 39, on ollut koko kauden ilman NHL-sopimusta, mutta se ei ole pitänyt kokenutta kiekkomiestä ulkona otsikoista.
Gionta valittiin ensi viikolla alkaviin Etelä-Korean olympialaisiin Yhdysvaltojen kiekkojoukkueen kapteeniksi.
Sen lisäksi 1006 NHL-ottelua urallaan tehoin 289+299=588 Gionta solmi aikaisemmin tällä viikolla yhden pelin mittaisen AHL-sopimuksen Buffalo Sabresin farmiseuran Rochester Americansin kanssa. Giontan tavoitteena oli saada pelivire takaisin ennen olympialaisia.
Gionta oli Suomen aikaan lauantain vastaisena yönä mukana Americansin kokoonpanossa, kun joukkue kohtasi kotiareenallaan Toronto Marliesin. Kokenut maalitykki näytti heti toisessa erässä osaamisensa, kun hän ampaisi yksin läpi ja viimeisteli kiekon tyylikkään harhautuksen jälkeen verkkojen perukoille.
Americansin kotiyleisö oli aivan hurmoksessa entisen Sabres-kapteenin maalista ja he antoivat hänelle seisovat suosionosoitukset.
Rochester hävisi kuitenkin lopulta Giontan harmiksi loppulukemin 2-4. Marliesin suomalaishyökkääjä Miro Aaltonen summasi pelissä tehot 1+1.
TSN:n toimittaja Darren Dreger paljasti perjantaina, että Gionta herättää vieläkin kiinnostusta NHL:ssä. Joukkueet haluavat kuitenkin nähdä hänet pelaamassa ennen NHL-sopimuksen rustaamista.
– Gionta voisi ehdottomasti palata takaisin NHL:ään. Hän on kiinnostunut palaamaan olympialaisten jälkeen, mutta hänen täytyy allekirjoittaa NHL-sopimus ennen helmikuun 26. päivää. NHL-seurat ovat kiinnostuneita hänestä, ja he haluavat nähdä, kuinka hän pelaa olympialaisissa, Dreger sanoi WRG 550 -radiokanavan haastattelussa.
Katso Gionta maali alta:
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Kallispalkkainen ruotsalaisfloppi: kausi ohi
- The Fourth Period: Patrik Laineen sopimusneuvotteluissa yllätyskäänne
- Sebastian Aho sai haluamansa – kiittelee Carolinan huippuhankintoja: ”Loistavia”
- Buffalo synkässä tilanteessa: kaksi tähtipelaajaa haluaa pois?
- Näin voit voittaa itsellesi NHL26-videopelin!
- Patrik Laineen tilanteesta uusi paljastus
- Kriisi kytee Torontossa: Valmentaja haukkui tähtiketjunsa – ”Olen kyllästynyt siihen”
- Ismo Lehkonen lataa hurjan ennustuksen Floridasta: ”Jäävät selkeästi ulos pudotuspeleistä”
- Brad Marchand palasi Bostoniin: murtui kyyneliin – vertaili Bruinsia ja Panthersia
- Matthew Schaefer teki uskomattoman tempun NHL:ssä!
- Raju väite: NY Rangers tarjosi Artemi Panarinille naurettavaa sopimusta – pakit tuli
- Kriisi kytee Torontossa: Valmentaja haukkui tähtiketjunsa – ”Olen kyllästynyt siihen”
- Ismo Lehkonen lataa hurjan ennustuksen Floridasta: ”Jäävät selkeästi ulos pudotuspeleistä”
- Surkea tieto: Patrik Laine pitkään sivussa!
- Ukko-Pekka Luukkonen: AHL-komennus!
- Matthew Schaefer teki uskomattoman tempun NHL:ssä!
- The Fourth Period: Patrik Laineen sopimusneuvotteluissa yllätyskäänne
- Sebastian Aho sai haluamansa – kiittelee Carolinan huippuhankintoja: ”Loistavia”
- Patrik Laineen tilanteesta uusi paljastus
- Oliver Kapasen hurja maalivire sai jatkoa: ”Niin lahjakas”