Olympialaiset vie venäläispelaajia takaisin KHL:ään – jopa Evgeny Kuznetsov paljastaa pohtineensa lähtöä
Kuva: Getty Images
Mitä tulee NHL:n ja KHL:n väliseen pelaajaliikenteeseen, on ovi käynyt kuluvan kesän aikana molempiin suuntiin.
Tähän mennessä KHL:ään ovat suunnanneet muun muassa Roman Lyubimov, Mikhail Grigorenko ja Nikita Nesterov. Lisäksi Ilya Kovalchukin NHL-paluun osalta iso ratkaiseva tekijä pelaamiseen KHL:ssä oli – ainakin miehen omien sanojen mukaan – olympialaiset.
– Yksi merkittävimmistä tekijöistä oli tulevat olympialaiset. Vuonna 2018 vain KHL:ssä ja Euroopassa pelaavat pelaajat voivat osallistua, Kovalchuk kertoi KHL-sopimuksen solmimisen jälkeen, Pietarin SKA:n tiedotteessa.
KHL:n päämääränä kesään lähdettäessä oli tuoda ilman sopimusta olevat NHL-pelaajat takaisin kotiin, sekä pitää nykyiset tähdet KHL-seuroissa.
– Me hyväksymme NHL:n päätöksen. Me sen sijaan jatkamme MM-kisoihin ja olympialaisiin valmistautumista, Venäjän Jääkiekkoliiton johtokunnan jäsen Arkady Rotenberg totesi alkukesän tiedotteessa.
– Nyt meillä on edessämme kaksi tehtävää: ensimmäinen on pitää KHL-pelaajat Venäjällä sen sijaan, että he siirtyisivät kesällä NHL:ään ja toinen on tuoda venäläispelaajat NHL:stä kotiin, mikäli heidän sopimuksensa päättyvät.
Osaltaan se on onnistunut tässä, mutta toisaalta taas Evgeni Dadonovin ja Vadim Shipachevin kaltaiset pelaajat ovat karanneet Pohjois-Amerikkaan, minkä lisäksi Alexander Radulov jäi taalakaukaloihin; KHL:n osalta lähtijöiden listalla on ollut kovempia nimiä kuin saapuvien.
Jotain kuitenkin olympialaisten merkityksestä venäläispelaajille kertoo ensinnäkin Alexander Ovechkinin puheet NHL:n päätöksen uhmaamisesta ja toisekseen Evgeny Kuznetsovin paljastus: Washington Capitalsin kanssa tänä kesänä sopimuksen solminut venäläistähti oli nimittäin lähellä tarttua KHL-sopimukseen pelatakseen olympialaisissa.
Onkin äärimmäisen mielenkiintoista seurata, ovatko esimerkiksi Dadonov ja Shipachev saapuneet taalakaukaloihin sillä ajatuksella, että he lähtevät olympialaisiin NHL-sopimuksistaan huolimatta.
Avaimet ovatkin vahvasti Ovechkinin käsissä, sillä mikäli hän pitää puheistaan kiinni ja on valmis kohtamaan olympialaisista seuraavan pelikiellon, saatetaan helmikuussa nähdä melkoinen venäläisvirta Pohjois-Amerikasta Pyongchangiin.
NHL FREE AGENT FRENZY 2017: Kaikki yhdestä ja samasta paikasta.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lähde: Nämä seurat yrittivät hankkia Quinn Hughesia itselleen
- Näkökulma: Quinn Hughesin jättitreidissä on yksi selvä voittaja
- The Athletic: Jarmo Kekäläinen lähellä huippupestiä NHL:ssä!
- Victor Hedmanista tipahti karu uutinen
- NHL:ssä neljän pelaajan jättitreidi – supertähti Quinn Hughes vaihtaa seuraa!
- Matt Dumba: lähtöpassit
- Edmonton Oilers pelaajakaupoilla: Hankki puolustajan Nashville Predatorsista
- Jättitreidi! Edmonton hankki uuden ykkösvahdin – Stuart Skinner pihalle
- Kimanttia-podcast: Rikard Grönborg oli lähellä NHL-pestiä
- Oliver Kapanen saa kilpailijan? Toimittaja: Montreal harkitsee ex-luottosentterinsä hankkimista
- Paljastus: NHL-pomo sai tarpeekseen – valmis kauppaamaan molemmat suomalaispelaajat!
- Jättitreidi! Edmonton hankki uuden ykkösvahdin – Stuart Skinner pihalle
- Montreal teki ratkaisunsa: Martin Brodeuriin verratusta superlupauksesta iso uutinen
- Matt Dumba: lähtöpassit
- Ei ole totta! Roope Hintzistä karmea näky
- Oliver Kapanen saa kilpailijan? Toimittaja: Montreal harkitsee ex-luottosentterinsä hankkimista
- Edmonton Oilers pelaajakaupoilla: Hankki puolustajan Nashville Predatorsista
- Treidihuhut Vancouverin supertähdestä yltyvät – kiinnostuneiden lista kasvaa
- The Athletic: Aatu Rätyä tarjottiin vaihdossa 60 pisteen tehomieheen – Canucksilta pakit
- Yli tuhannen NHL-ottelun veteraani palaa eläkkeeltä – sopimus Eurooppaan!