Olympialaiset vie venäläispelaajia takaisin KHL:ään – jopa Evgeny Kuznetsov paljastaa pohtineensa lähtöä

Mitä tulee NHL:n ja KHL:n väliseen pelaajaliikenteeseen, on ovi käynyt kuluvan kesän aikana molempiin suuntiin.
Tähän mennessä KHL:ään ovat suunnanneet muun muassa Roman Lyubimov, Mikhail Grigorenko ja Nikita Nesterov. Lisäksi Ilya Kovalchukin NHL-paluun osalta iso ratkaiseva tekijä pelaamiseen KHL:ssä oli – ainakin miehen omien sanojen mukaan – olympialaiset.
– Yksi merkittävimmistä tekijöistä oli tulevat olympialaiset. Vuonna 2018 vain KHL:ssä ja Euroopassa pelaavat pelaajat voivat osallistua, Kovalchuk kertoi KHL-sopimuksen solmimisen jälkeen, Pietarin SKA:n tiedotteessa.
KHL:n päämääränä kesään lähdettäessä oli tuoda ilman sopimusta olevat NHL-pelaajat takaisin kotiin, sekä pitää nykyiset tähdet KHL-seuroissa.
– Me hyväksymme NHL:n päätöksen. Me sen sijaan jatkamme MM-kisoihin ja olympialaisiin valmistautumista, Venäjän Jääkiekkoliiton johtokunnan jäsen Arkady Rotenberg totesi alkukesän tiedotteessa.
– Nyt meillä on edessämme kaksi tehtävää: ensimmäinen on pitää KHL-pelaajat Venäjällä sen sijaan, että he siirtyisivät kesällä NHL:ään ja toinen on tuoda venäläispelaajat NHL:stä kotiin, mikäli heidän sopimuksensa päättyvät.
Osaltaan se on onnistunut tässä, mutta toisaalta taas Evgeni Dadonovin ja Vadim Shipachevin kaltaiset pelaajat ovat karanneet Pohjois-Amerikkaan, minkä lisäksi Alexander Radulov jäi taalakaukaloihin; KHL:n osalta lähtijöiden listalla on ollut kovempia nimiä kuin saapuvien.
Jotain kuitenkin olympialaisten merkityksestä venäläispelaajille kertoo ensinnäkin Alexander Ovechkinin puheet NHL:n päätöksen uhmaamisesta ja toisekseen Evgeny Kuznetsovin paljastus: Washington Capitalsin kanssa tänä kesänä sopimuksen solminut venäläistähti oli nimittäin lähellä tarttua KHL-sopimukseen pelatakseen olympialaisissa.
Onkin äärimmäisen mielenkiintoista seurata, ovatko esimerkiksi Dadonov ja Shipachev saapuneet taalakaukaloihin sillä ajatuksella, että he lähtevät olympialaisiin NHL-sopimuksistaan huolimatta.
Avaimet ovatkin vahvasti Ovechkinin käsissä, sillä mikäli hän pitää puheistaan kiinni ja on valmis kohtamaan olympialaisista seuraavan pelikiellon, saatetaan helmikuussa nähdä melkoinen venäläisvirta Pohjois-Amerikasta Pyongchangiin.
NHL FREE AGENT FRENZY 2017: Kaikki yhdestä ja samasta paikasta.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Huhhuh! Calgaryn nuorelle maalipyssylle 45 miljoonan dollarin jättisopimus
- Marc-André Fleury: Ura päättyy!
- NHL julkisti ehdokkaat kauden parhaan valmentajan palkinnon saajaksi
- Patrik Laine paljasti: Tähän vammaan kausi päättyi
- Pelaako Miro Heiskanen seiskapelissä? Nyt tuli vastaus
- Aleksander Barkovista huippu-uutinen – ehdolla arvostettuun palkintoon!
- Nimet paperissa – Juuso Pärssiselle uusi NHL-sopimus!
- New York Rangers nimesi uuden päävalmentajan – pestasi entuudestaan tutun mestariluotsin
- Älytön suomalaisshow – Mikko Rantanen ja Roope Hintz kirjoittivat uskomatonta NHL-historiaa!
- Leijonat kohtaava Kanada julkaisi hirmuryhmän MM-kisoihin – vilisee NHL-tähtiä!
- Patrik Laineen kausi NHL:ssä päättyi – toimittaja haukkui lyttyyn
- Älytön suomalaisshow – Mikko Rantanen ja Roope Hintz kirjoittivat uskomatonta NHL-historiaa!
- Pelaako Miro Heiskanen seiskapelissä? Nyt tuli vastaus
- Nimet paperissa – Juuso Pärssiselle uusi NHL-sopimus!
- Suomalainen NHL-konkari sanoi ”ei kiitos” MM-kisoille
- Detroit-tähti lyttäsi GM:n – nyt puhuu Steve Yzerman
- Leijonat kohtaava Kanada julkaisi hirmuryhmän MM-kisoihin – vilisee NHL-tähtiä!
- New York Rangers nimesi uuden päävalmentajan – pestasi entuudestaan tutun mestariluotsin
- Tässä Hart-palkinnon ehdokkaat!
- Aleksander Barkovista huippu-uutinen – ehdolla arvostettuun palkintoon!