Toronton syliin varaustilaisuudessa tippuneella ruotsalaispuolustajalla selvät tavoitteet – ”Haluan olla Karlssonin tyyppinen pelaaja”

Timothy Liljegreniä pidettiin vielä viime syksynä parhaimmillaan jopa Nolan Patrickin suurimpana haastajana tämänkesäisen varaustilaisuuden ykkösnimen paikasta. Kausi meni kuitenkin sairastelujen takia täysin penkin alle ja lopulta ruotsalaispuolustaja varattiin vasta numerolla 17 Toronto Maple Leafsin toimesta.
Liljegren sairasti mononukleoosia, joka tunnetaan Suomessa paremmin nimellä ”pusutauti”. Taudin takia ruotsalainen pelasi kauden ensimmäisen ottelunsa vasta marraskuussa.
Tynkäkaudellaan hän edusti heikkojen otteiden seurauksena Rögleä alle 18-vuotiaiden juniorijoukkueesta aina SHL:ssä pelaavaan edustusjoukkueeseen asti. Niin, ja kävi hän lainalla myös Allsvenskanissa Timrå IK:n paidassa.
Nyt 183-senttinen ja 87-kiloinen oikealta laukova puolustaja kokee olevansa vihdoin tervehtynyt.
– On mukavaa olla terve ja pystyä valmistautumaan tulevaan kauteen, Liljegren kertoi NHL.com:in haastattelussa.
– Viime vuonna monon takia alkukausi oli hankala. On vaikea kertoa kuinka paljon sairasteluni vaikutti varaustilaisuudessa. Olin sivussa kaksi kuukautta ja taisin palata liian aikaisin, joten pelaaminen ei oikein sujunut.
Kristianstadissa syntynyt puolustaja pitää itseään vahvana luistelijana ja hyökkäävänä puolustajana, joka tykkää kuljettaa kiekkoa ja rakentaa peliä hyökkäyspäässä.
Ruotsissa kasvaneena roolimalleja ei ole tarvinnut etsiä kaukaa. Liljegrenin suurin idoli nuorempana oli Nicklas Lidström ja nykyisin hän ”opiskelee” Erik Karlssonin pelityyliä.
– Pidin Lidströmistä todella ja koitin opetella asioita hänen pelistään. Nyt tykkään katsoa Karlssonia Ottawassa, 18-vuotias puolustajalupaus kertoi.
– Haluan olla Karlssonin tyyppinen pelaaja.
Viime kaudella ”kiertolaisena” neljässä seurajoukkueessa ollut Liljegren haluaa tulevalla kaudella olla vain yhden joukkueen mies.
– Uskon, että jokainen pelaaja haluaa kehittyä yhdessä joukkueessa, Liljegen sanoi.
– Koen, että minun oli hyvä kokea viime kausi, mutta ensi kaudella haluan pelata vain yhdessä joukkueessa.
Liljegrenin odotukset eivät ole ensi syksyn osalta vielä NHL:ssä. Hän haluaa kehittää vielä puolustuspään taitojaan. Se, pelaako hän Ruotsissa, junioriliiga OHL:ssä vai AHL:ssä, selviää vasta myöhemmin.
– Aion tehdä parhaani tällä kaudella, mutta ensi kausi menee vielä kehittyessä, Liljegren koki.
– En vielä tiedä missä pelaan, mutta ensi kauden jälkeen tavoitteenani on päästä NHL:ään.
NHL FREE AGENT FRENZY 2017: Kaikki yhdestä ja samasta paikasta.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Huhhuh! Calgaryn nuorelle maalipyssylle 45 miljoonan dollarin jättisopimus
- Marc-André Fleury: Ura päättyy!
- NHL julkisti ehdokkaat kauden parhaan valmentajan palkinnon saajaksi
- Patrik Laine paljasti: Tähän vammaan kausi päättyi
- Pelaako Miro Heiskanen seiskapelissä? Nyt tuli vastaus
- Aleksander Barkovista huippu-uutinen – ehdolla arvostettuun palkintoon!
- Nimet paperissa – Juuso Pärssiselle uusi NHL-sopimus!
- New York Rangers nimesi uuden päävalmentajan – pestasi entuudestaan tutun mestariluotsin
- Älytön suomalaisshow – Mikko Rantanen ja Roope Hintz kirjoittivat uskomatonta NHL-historiaa!
- Leijonat kohtaava Kanada julkaisi hirmuryhmän MM-kisoihin – vilisee NHL-tähtiä!
- Patrik Laineen kausi NHL:ssä päättyi – toimittaja haukkui lyttyyn
- Älytön suomalaisshow – Mikko Rantanen ja Roope Hintz kirjoittivat uskomatonta NHL-historiaa!
- Pelaako Miro Heiskanen seiskapelissä? Nyt tuli vastaus
- Nimet paperissa – Juuso Pärssiselle uusi NHL-sopimus!
- Suomalainen NHL-konkari sanoi ”ei kiitos” MM-kisoille
- Detroit-tähti lyttäsi GM:n – nyt puhuu Steve Yzerman
- Leijonat kohtaava Kanada julkaisi hirmuryhmän MM-kisoihin – vilisee NHL-tähtiä!
- New York Rangers nimesi uuden päävalmentajan – pestasi entuudestaan tutun mestariluotsin
- Tässä Hart-palkinnon ehdokkaat!
- Patrik Laine paljasti: Tähän vammaan kausi päättyi