Sergei Bobrovsky valittiin NHL:n parhaaksi maalivahdiksi – oli lähes ohittamaton runkosarjassa

Venäläismaalivahti Sergei Bobrovsky, joka siivitti Columbus Blue Jacketsin muun muassa 16 ottelun voittoputkeen runkosarjan aikana, on valittu NHL:n parhaaksi maalivahdiksi.
Kyseessä on Blue Jackets -vahdille hänen historian toinen Vezina Trophy. NHL:n kovapalkkaisimpiin maalivahteihin kuuluva Bobrovsky voitti ensimmäisen Vezinansa työsulkukaudella 2012-13.
Bobrovsky on alun perin Philadelphia Flyersin varaus, mutta hänet kaupattiin Columbukseen juuri kyseiseksi kaudeksi. Tuolloin toiseen suuntaan matkasi maalivahti Steve Mason ja tuota kauppaa on pidetty yhtenä Flyersin seurahistorian typerimmistä.
28-vuotias Novokuznetskin kasvatti kärsi kaudella 2015-16 useista loukkaantumisista, mutta hän pudotti viime kesänä painoaan reippaasti – huolimatta jo valmiiksi huikeasta fyysisestä kunnostaan – ja se auttoi hänet pysymään ehjänä läpi viime kauden.
Hänelle kirjattiin runkosarjan aikana 41 voittoa (3.), seitsemän nollapeliä (3.), torjuntaprosentti 93,10 (1.) ja päästettyjen maalien keskiarvoksi 2.06 (1.).
Bobrovsky jätti äänestyksessä taakseen sekä Washington Capitalsin Braden Holtbyn että kolmanneksi sijoittuneen Montreal Canadiensin Carey Pricen.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Norris-voittaja: ura ohi – pelasi lähes 1200 NHL-ottelua
- Ismo Lehkonen: Kirill Kaprizov kaupataan NHL:ssä – tässä uusi seura? ”Viihdebisneskeskus”
- Tappara jäämässä nuolemaan näppejään – suomalaishyökkääjä virittelee yllätysratkaisua NHL:ssä!
- Lähde: Vegasin entisen NHL-huippulupauksen verestä löytyi kokaiinista – ”Hän elää epäterveellistä elämää”
- Kausiennakko 2025-26: Calgary Flames
- Patrik Laineeseen verrattu NHL-tykki paljastui flopiksi – uusi seura löytyi!
- Rasmus Ristolaisesta surkea uutinen
- Luistimet naulaan – yli 600 NHL-ottelun hyökkääjä lopettaa uransa!
- Kohuhyökkääjä valittiin uudeksi kapteeniksi NHL:ssä – ”Nousi heti johtajaksi”
- Yllätysdiili: Tehopuolustaja löysi uuden NHL-seuran!
- Kohuhyökkääjä valittiin uudeksi kapteeniksi NHL:ssä – ”Nousi heti johtajaksi”
- Cale Makar toivoo NHL:ään jättimäistä uudistusta
- Tällainen on Connor Bedardin seuraava jättisopimus – toimittaja arvioi
- Yllätysdiili: Tehopuolustaja löysi uuden NHL-seuran!
- Paljastus: Nämä NHL-seurat Carter Hartin perässä!
- Rajuja syytöksiä: Kesän tulikuuma valmentajanimi hyllytettiin NHL:ssä
- Matias Maccelli: iso lupaus Leafs-faneille
- Nashvillen ja kiekkotaikurin sopimusneuvottelut junnaavat: ”Turhautumista pelaajan osalta”
- NHL-seuran suomalaislupaus sai surkeita uutisia
- Ismo Lehkonen: Kirill Kaprizov kaupataan NHL:ssä – tässä uusi seura? ”Viihdebisneskeskus”