VIDEO: Onko tässä kaikkien aikojen epäonnekkain jääkiekkofani?
Kuva: Getty Images
Kun vanhat kiistakumppanit, Detroit Red Wings ja Colorado Avalanche, ottivat toisistaan mittaa viime yönä Detroitin Joe Louis Arenalla, ei joukkueiden välisestä paremmuudesta ollut tällä kertaa epäselvyyksiä.
Red Wings voitti ottelun nimittäin jopa 5-1. Sinänsä lopputuloksella ei juuri ollut merkitystä, sillä molemmat joukkueet ovat jo menettäneet mahdollisuutensa kevään pudotuspeleihin.
Vaikka kamppailussa mätettiinkin maaleja mukavaan tahtiin, ei se ollut puheenaiheena ottelun loputtua.
Otsikoihin nousi nimittäin eräs todella epäonnekas kiekkofani, joka sai katsomoon lentäneen kiekon kasvoihinsa.
Eikä tässäkään vielä mitään, joskus näinkin voi tapahtua. Tällä kertaa peliväline ei lentänyt kuitenkaan katsomoon pleksien yli, vaan kameralle tarkoitetusta pikkureiästä.
Kyseinen reikä on käytännössä sitä kokoluokkaa, että kiekko mahtuu siitä juuri ja juuri läpi. Siis suuri ihme jo tämäkin. Kaiken lisäksi se osui erästä mieskatsojaa suoraan kupoliin, joten kyseisen herran kannattaa laittaa lotto vetämään mahdollisimman nopeasti.
Kiekon katsomoon lähettänyt Avalanche-puolustaja Francois Beauchemin yritti herrasmiesmäisesti hyvitellä vahinkoaan ja tarjosi epäonnekkaalle fanille mailansa nimikirjoituksella pelin jälkeen.
Eri lähteiden mukaan fani selvisi tilanteesta säikähdyksellä, eikä satuttanut itseään sen kummallisemmin.
LUE MYÖS:
- Huippuvahvistus: Dallas Stars -pistelinko tekee vihdoin paluun
- Toimittaja: Peter DeBoer palaamassa NHL:ään – ”Pitkälle edenneitä neuvotteluja”
- Jacob Trouban hirmupommilla karmea seuraus
- Siirtohuhu Winnipegin suomalaislupauksesta: ”Voisi murtautua samantien top 9 -rooliin”
- Tänään tv:ssä: NHL:n kärkijoukkue askissa – ottelu katsottavissa ilmaiseksi
- Väite kulisseista: Matias Maccellin sisältävä treidi valmiina – tässä uusi seura?
- Aatu Räty liekeissä NHL:ssä! Nöyryytti ruotsalaisvahtia urakalla
- Huhumylly käy kuumana: Edmonton viimein saamassa maalivahtivahvistuksen?
- Tuomiot puhuttivat Rangersin ja Avalanchen trillerissä
- Oliver Kapanen sai vuolaat kehut päävalmentajalta
- Pittsburgh Penguins heitti suomalaishyökkääjän siirtolistalle
- 35-vuotias ruokakirjoittaja hälytettiin NHL-maalivahdiksi
- Väite kulisseista: Matias Maccellin sisältävä treidi valmiina – tässä uusi seura?
- Mikko Rantanen liekeissä! Menetti hermonsa tuomareihin
- Oliver Kapanen sai vuolaat kehut päävalmentajalta
- Mikko Rantanen huimaan rajapyykkiin – samaan pystynyt vain Kurri, Selänne ja Barkov
- Huhumylly käy kuumana: Edmonton viimein saamassa maalivahtivahvistuksen?
- Jacob Trouban hirmupommilla karmea seuraus
- Stanley Cup -mestarihyökkääjä: ura jatkuu Euroopassa
- Siirtohuhu Winnipegin suomalaislupauksesta: ”Voisi murtautua samantien top 9 -rooliin”