Mr. Universe on jälleen vauhdissa – ”Maa – se on hieno ja ystävällinen meille”
Kuva: Getty Images
Jääkiekkouransa jo lopettanut, joskin kuluvan kauden alla mahdollisesta paluusta puhunut, Ilya Bryzgalov on jälleen vauhdissa, The Players’ Tribunen videolla.
Universumilöpinöillään ja ylipäätään ”omituisuudellaan” lempinimen Mr. Universe Philadelphia Flyersin aikoina saanut Ilya Bryzgalov jaksaa kerta toisensa jälkeen naurattaa.
Hän sanoo aina asiat suoraan, sen kummemmin pohtimatta sanomisiaan, ja niinpä The Players’ Tribune päätti esittää hänelle muutaman lukijakysymyksen, joihin Bryzgalov vastasi innostuneena.
Ensimmäisenä häneltä kysyttiin, että kuka joukkuekaveri on tehnyt häneen kaikkein suurimman vaikutuksen. Vastaus tuli hyvin nopeasti: Jaromir Jagr.
– Kerran olimme tulleet takaisin harjoitusottelusta, New Jerseysta, ja kello oli ehkä jotain yksi aamulla. Kävelin ulos bussista ja Jagr oli kuntosalilla treenaamassa.
– Kysyin häneltä, että ”Mitä helvettiä oikein teet – eikö sinun pitäisi olla nukkumassa?” ja hän vastasi, että ”Teen tätä usein”. Ajattelin sen jälkeen, että ”Vau, tällä kaverilla on ongelmia”.
”Jokin toinenkin elinkelpoinen planeetta kelpaisi”
Luonnollisesti lukijakysymyksissä päästiin myös universumi-aiheen pariin, kun Bryzgalovilta kysyttiin, että mikä on hänen lempiplaneettansa. – Meidän aurinkokunnassamme, maa. Se on hieno ja ystävällinen meille. Luultavasti jokin toinenkin elinkelpoinen planeetta universumissamme kelpaisi minulle. Bryzgalovilta kysytään myös ”Onko hot dog voileipä?”, sillä kyseinen kysymys on esitetty viime aikoina myös muille urheilijoille. Tähän Bryzgalov höpöttää ensiksi kokonaisen litanian siitä, että milloin syödä hot dog ja milloin sämpylä, kun hän ymmärsi kysymyksen väärin. Lopulta kameramies avaa Bryzgaloville, että kysymys oli ”Onko hot dog voileipä?”. Kun entinen venäläisvahti ymmärtää kysymyksen oikean laidan, vastaus tulee kuin apteekin hyllyltä. – Ei ole.LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lähde: Nämä seurat yrittivät hankkia Quinn Hughesia itselleen
- Näkökulma: Quinn Hughesin jättitreidissä on yksi selvä voittaja
- The Athletic: Jarmo Kekäläinen lähellä huippupestiä NHL:ssä!
- Victor Hedmanista tipahti karu uutinen
- NHL:ssä neljän pelaajan jättitreidi – supertähti Quinn Hughes vaihtaa seuraa!
- Matt Dumba: lähtöpassit
- Edmonton Oilers pelaajakaupoilla: Hankki puolustajan Nashville Predatorsista
- Jättitreidi! Edmonton hankki uuden ykkösvahdin – Stuart Skinner pihalle
- Kimanttia-podcast: Rikard Grönborg oli lähellä NHL-pestiä
- Oliver Kapanen saa kilpailijan? Toimittaja: Montreal harkitsee ex-luottosentterinsä hankkimista
- Paljastus: NHL-pomo sai tarpeekseen – valmis kauppaamaan molemmat suomalaispelaajat!
- Jättitreidi! Edmonton hankki uuden ykkösvahdin – Stuart Skinner pihalle
- Matt Dumba: lähtöpassit
- Montreal teki ratkaisunsa: Martin Brodeuriin verratusta superlupauksesta iso uutinen
- Oliver Kapanen saa kilpailijan? Toimittaja: Montreal harkitsee ex-luottosentterinsä hankkimista
- Ei ole totta! Roope Hintzistä karmea näky
- Edmonton Oilers pelaajakaupoilla: Hankki puolustajan Nashville Predatorsista
- Näkökulma: Quinn Hughesin jättitreidissä on yksi selvä voittaja
- The Athletic: Jarmo Kekäläinen lähellä huippupestiä NHL:ssä!
- Kimanttia-podcast: Rikard Grönborg oli lähellä NHL-pestiä