Kommentti: Palaako Devils pudotuspelijoukkueeksi?
Kuva: Getty Images
Kun katsoi New Jersey Devilsin viime kautta, näki selvästi jo sen, että Cory Schneider on Devilsin tärkein pelaaja.
Schneiderin tilastot ovat jokaiselta Devils-kaudelta hyvät, vaikka joukkue ei ole selviytynyt edes pudotuspeleihin. Toisin sanoen Schneider on antanut seuralleen joka ilta mahdollisuuden voittaa otteluita.
Tämän kauden aloitus on kuitenkin ollut jopa yllättävän hyvä verrattuna siihen, minne Devilsiä povailtiin useissa kausiennakoissa. Suurin syy hyviin otteisiin löytyykin maalinsuulta.
Schneider, ja erityisesti varamaalivahti Keith Kinkaid, ovat olleet Devilsin tuki ja turva kauden alussa. Molempien tilastot ovat hyvät, sillä Schneider on voittanut seitsemän pelaamistaan 12 ottelusta ja Kinkaid on puolestaan onnistunut torjumaan Devilsille vähintään pisteen jokaisesta kolmesta ottelustaan, mukaan lukien kaksi voittoa.
Päävalmentaja John Haynes ei kuitenkaan ole tyytyväinen pelkästään maalivahtiensa edesottamuksiin.
– Kun katsomme voittoja, ne ovat olleet yhdistelmiä hyvien pelaajien ratkaisuja, oikeita päätöksiä sekä mielen lujuutta, Haynes totesi Pro Hockey Talkin mukaan.
Useat pelaajat nostaneet tasoaan
Devils hankki kesän toiseksi suurimmassa kaupassa Taylor Hallin Edmontonista. Hallille suunniteltiin suurta roolia pirupaitojen hyökkäyksessä ja tähän mennessä hän on suoriutunut tehtävästään hyvin. Hän on iskenyt 12 (5+7) tehopistettä pelaamissaan 14 ottelussa. Myös Devils-pakki Damon Severson on nostanut tasoaan huomattavasti. Hänen lopullista läpimurtoaan NHL-tasolle on odotettu jo jonkin aikaa ja kauden alku antaakin lupauksia paremmasta. Adam Larssonin poistumisen myötä, nuorelle kanadalaiselle on luvassa kasvavaa vastuuta. Severson on iskenyt nyt puolustajan tontilta erinomaiset 13 (4+9) tehopistettä ja hän sijoittuu pisteillään puolustajien pistepörssissä kymmenen parhaan joukkoon. Devils aloitti myös viime kaudella erinomaisesti, mutta hyytyi lopulta pudotuspelien ulkopuolelle. Vaikka seuran uusi omistaja Josh Harris haluaisi varmasti nähdä joukkueensa tällä kaudella pudotuspeleissä, hän ajattelee silti kokonaiskuvaa. – Devilsillä on kolme Stanley Cupia ja me haluamme neljännen, Harris totesi NJ Advance Medialle viime viikolla. – Täällä on myös 29 muuta joukkuetta, jotka haluavat voittaa. Me olemme viisaita, teemme kovasti töitä, olemme hoitaneet hyvin talousasiamme ja teemme kaikkemme voittaaksemme.LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Nyt jysähti – NHL palaa Suomeen tänä vuonna!
- Konsta Heleniuksen tulikuuma vire AHL:ssä jatkuu – kihautti hattutempun!
- Hyviä ja huonoja uutisia: Mikko Rantasen ja Roope Hintzin paluuaikataulusta uutta tietoa
- Nyt on rajua tekstiä: Connor McDavid heitti päävalmentajan bussin alle
- Florida-hyökkääjälle rapsahti pelikieltoa – ”Äärimmäisen vaarallinen taklaus”
- Connor McDavidilta suoraa puhetta Edmontonin tilanteesta: ”Tämä on kuin tyynysotaa”
- NHL:ssä karu tappelu – joukkuekaveri liikuttui kyyneliin
- Toronto Maple Leafs valmis luopumaan pistelingostaan – tässä on syy
- Carolina yritti kolmea jättisiirtoa tällä kaudella – GM yhä uhmakkaana
- Paljastus: Tämä seura yritti hankkia Rasmus Ristolaisen siirtorajalla
- Connor McDavidilta suoraa puhetta Edmontonin tilanteesta: ”Tämä on kuin tyynysotaa”
- Carolina yritti kolmea jättisiirtoa tällä kaudella – GM yhä uhmakkaana
- NHL:ssä karu tappelu – joukkuekaveri liikuttui kyyneliin
- Jarmo Kekäläisen apumiehestä iso huhu – loikkaamassa toisen NHL-seuran GM:ksi
- Paljastus: Tämä seura yritti hankkia Rasmus Ristolaisen siirtorajalla
- Toronto Maple Leafs valmis luopumaan pistelingostaan – tässä on syy
- Utah Mammoth -hyökkääjälle kahden vuoden jatkosopimus – roima palkankorotus
- Nyt on rajua tekstiä: Connor McDavid heitti päävalmentajan bussin alle
- Matias Maccelli kuumassa vireessä – tehoili jälleen