Coyotesin teräsmiehen kova putki katki – pelasi kaksi kautta menettämättä otteluakaan

Arizona Coyotesia edustava Tobias Rieder teki oman NHL-debyyttinsä 2. marraskuuta 2014. Tätä ennen 23-vuotias saksalaishyökkääjä oli pelannut AHL:n puolella, mutta debyytin jälkeen farmisarjaan ei ollut enää paluuta.
Rieder pelasikin lopulta NHL:ssä taukoamatta yli kahden kauden ajan. Hän puki Coyotes-paidan ylleen komeat 163 ottelua peräjälkeen, menettämättä yhtä ainuttakaan peliä.
Komea putki meni lopulta katki viime yönä, sillä Rieder ei pystynyt pelaamaan Nashville Predatorsia vastaan käydyssä taistossa. Saksalainen kärsii alavartalovammasta, jonka laadusta ei ole vielä tihkuttu lisätietoa.
Pitkä matka ennätyksiin
Riederin peräkkäisten otteluiden putki oli Coyotesin nykymiehistön pisin. Se ei kuitenkaan tarkoittanut sitä, että saksalainen olisi ollut lähelläkään NHL-ennätystä, sillä tähän olisi ollut vielä todella pitkä matka.
NHL:n ennätystä peräkkäisistä pelatuista otteluista pitää hallussaan Doug Jarvis, joka pelasi käsittämättömät 964 perättäistä ottelua vuodesta 1975 aina vuoteen 1987 saakka. Jarvis ei menettänyt NHL-uransa aikana yhtä ainutta ottelua.
Pisin aktiivinen putki on tällä hetkellä Anaheim Ducksia edustavan Andrew Coglianon hallussa. Mies ei ole menettänyt uransa aikana yhtä ainutta ottelua loukkaantumisen tai muun syyn vuoksi. Hänen putkensa on tällä hetkellä 715 kamppailun mittainen.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Norris-voittaja: ura ohi – pelasi lähes 1200 NHL-ottelua
- Ismo Lehkonen: Kirill Kaprizov kaupataan NHL:ssä – tässä uusi seura? ”Viihdebisneskeskus”
- Tappara jäämässä nuolemaan näppejään – suomalaishyökkääjä virittelee yllätysratkaisua NHL:ssä!
- Lähde: Vegasin entisen NHL-huippulupauksen verestä löytyi kokaiinista – ”Hän elää epäterveellistä elämää”
- Kausiennakko 2025-26: Calgary Flames
- Patrik Laineeseen verrattu NHL-tykki paljastui flopiksi – uusi seura löytyi!
- Rasmus Ristolaisesta surkea uutinen
- Luistimet naulaan – yli 600 NHL-ottelun hyökkääjä lopettaa uransa!
- Kohuhyökkääjä valittiin uudeksi kapteeniksi NHL:ssä – ”Nousi heti johtajaksi”
- Yllätysdiili: Tehopuolustaja löysi uuden NHL-seuran!
- Kohuhyökkääjä valittiin uudeksi kapteeniksi NHL:ssä – ”Nousi heti johtajaksi”
- Cale Makar toivoo NHL:ään jättimäistä uudistusta
- Tällainen on Connor Bedardin seuraava jättisopimus – toimittaja arvioi
- Yllätysdiili: Tehopuolustaja löysi uuden NHL-seuran!
- Paljastus: Nämä NHL-seurat Carter Hartin perässä!
- Rajuja syytöksiä: Kesän tulikuuma valmentajanimi hyllytettiin NHL:ssä
- Matias Maccelli: iso lupaus Leafs-faneille
- Nashvillen ja kiekkotaikurin sopimusneuvottelut junnaavat: ”Turhautumista pelaajan osalta”
- NHL-seuran suomalaislupaus sai surkeita uutisia
- Kausiennakko 2025-26: Vancouver Canucks