Edmonton Oilersissa pelannut suomalaispuolustaja siirtyy Eurooppaan

Suomalaispuolustaja Markus Niemeläinen, 26, siirtyy Pohjois-Amerikasta Saksan DEL-liigaan. Hän on tehnyt yksivuotisen sopimuksen Eisbären Berlinin kanssa.
Niemeläinen pelasi viime kaudella AHL:ssä Bakersfield Condorsin riveissä. Hän pelasi 35 runkosarjaottelua pistein 1+4 sekä kaksi pudotuspeliä ilman tehomerkintöjä.
Niemeläinen on Edmonton Oilersin 3. kierroksen varaus (#63) vuodelta 2016. Hän pelasi Edmontonin organisaatiossa viimeiset neljä kautta. NHL:n puolella Niemeläinen sai vastuuta kahdella kaudella yhteensä 43 ottelun verran tehoin 0+1. AHL:ssä tilille kertyi puolestaan 127 ottelua.
– Markus Niemeläinen on kokenut puolustaja, joka on pelannut NHL:ssä. Hän on pitkä ja fyysisesti vahva. Markus osallistuu myös hyökkäykseen hyvin. Suomalaisena hän tuntee jo eurooppalaisen jääkiekon, kommentoi Eisbärenin urheilujohtaja Stéphane Richer seuran tiedotteessa.
Myös Niemeläinen hehkuttaa siirtoaan Eisbäreniin, joka on hallitseva Saksan mestari. Kaikkiaan seura on voittanut DEL-mestaruuden kymmenen kertaa, kaikki 2000-luvulla.
– Olen erittäin iloinen saadessani pelata luultavasti parhaassa DEL-seurassa. Olen kuullut, että Eisbärenin fanit, Berliinin kaupunki ja Uber Arena ovat Euroopan parhaimmistoa. Tavoitteemme on voittaa mestaruus, annan kaikkeni sen eteen. En malta odottaa, että pääsen tapaamaan uusia joukkuetovereitani.
Niemeläinen pelasi ennen rapakon taakse siirtymistään Liigaa HPK:n ja Ässien riveissä. Hän voitti HPK:ssa Suomen mestaruuden keväällä 2019.
LUE MYÖS
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Suomen kirkkain NHL-toivo jättää Liiga-seuran – tässä uusi osoite!
- Henrik Lundqvist löysi töitä!
- Asiantuntijaraati listasi NHL:n parhaat 2000-luvulla syntyneet pelaajat – ei yhtään suomalaista
- Jesse Puljujärvelle taas nimekäs seurakaveri: Haaviin Tampa Bayn Stanley Cup -mestari
- Colorado Avalanchessa hurjia tehoja takonut puolustaja: ura päättyy
- Stanley Cup -mestarihyökkääjä siirtyy Eurooppaan – tässä uusi joukkue
- MTV: Suomalaisvalmentaja lähellä työpaikkaa NHL:ssä
- Suomalaiskiekkoilijan nimelle naureskellaan Pohjois-Amerikassa: ”Älä viitsi”
- Elliotte Friedman: Connor McDavidin jatkosopimusneuvotteluista uusi päivitys
- Entinen NHL-kärkivaraus: ura päättyy
- Villi spekulaatio: Tähän seuraan Erik Karlsson kaupataan?
- Matt Rempe paljasti: Tämän pelaajan kanssa haluaa tapella
- Paljastus: Tämä pelaaja ratkaisi Patrik Laineen tulon Montrealiin
- Elliotte Friedman: Connor McDavidin jatkosopimusneuvotteluista uusi päivitys
- Floridalle kova kolaus: Matthew Tkachuk pitkälle sairaslomalle
- Suomalaiskiekkoilijan nimelle naureskellaan Pohjois-Amerikassa: ”Älä viitsi”
- MTV: Suomalaisvalmentaja lähellä työpaikkaa NHL:ssä
- Colorado Avalanchessa hurjia tehoja takonut puolustaja: ura päättyy
- Jesse Puljujärvelle taas nimekäs seurakaveri: Haaviin Tampa Bayn Stanley Cup -mestari
- Jättisopimuksen solminut Blackhawks-hyökkääjä sai ison opin MM-kisoista: ”Haluan tuoda sen tänne”